مشاور منکنکور سراسری

آیا حذف کنکور امکان پذیر است؟

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

آیا حذف کنکور امکان پذیر است؟ اگر کنکور حذف شود چطور وارد دانشگاه میشویم؟  در چه سالی کنکور حذف میشود؟ اصلا چرا باید کنکور حذف شود؟ امکان حذف کنکور یکی از سوالات و ابهاماتی می باشد که هر سال برای دانش‌‌آموزان پیش از آزمون سراسری ایجاد می‌شود. شایعه حذف شدن کنکور چند سالی است که ذهن همه را درگیر کرده است. از دانش آموزان و داوطلبان گرفته تا آموزشگاه ها و اساتید کنکور که از این طریق کسب درآمد میکنند. این شایعات از آنجایی شروع شد که در سال 1386 قانون حذف کنکور به مجلس ارائه شد و با اکثریت آراء به تصویب رسید. اما آیا واقعا حذف کنکور امکان پذیر است؟ از آنجا که این قانون تا به امروز اجرا نگردیده است، باید به دنبال علت حذف نشدن یا شدن کنکور گشت. یکی از دلایل اصلی که کنکور تا به امروز حذف نشده است ، عدم وجود جایگزین مناسب برای کنکور است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا مزایا و معایب حذف شدن کنکور را باهم بررسی کنیم و ببینیم اگر کنکور حذف شود چطور وارد دانشگاه شویم؟ جایگزین کنکور چیست ؟ اصلا آیا حذف کنکور امکان پذیر است؟

آیا حذف کنکور امکان پذیر است اگر کنکور حذف شود جایگزین مناسب کنکور چیست

چرا کنکور حذف نمی شود؟

در سراسر دنیا معیارهای بسیار متفاوتی جهت گزینش دانشجویان وجود دارد، که در کشور ما نیز دانش آموزان باید در کنکور سراسری شرکت نمایند. اما در چند سال اخیر موضوع حذف کنکور ذهن داوطلبان شرکت در آزمون سراسری ورود به دانشگاه را بسیار به خود مشغول کرده است. همه میخواهند بدانند آیا واقعا حذف کنکور امکان پذیر است و اگر بله، چه سالی کنکور حذف میشود؟ بیایید اول به بررسی یک سوال اساسی بپردازیم. چرا کنکور باید حذف شود ؟

یکی از دلایل اصلی تصمیم گیری وزارت آموزش عالی و آموزش و پرورش برای حذف کنکور، نقص نظام تحصیلی قدیم و ایراداتی بود که بر آن وارد شد بود. کنکور برای دانش آموزان و داوطلبان یک غول بزرگ و ترسناک است و برای افرادی با سطح استرس بالا و یا شرایط زندگی خاص میتواند پایان راه تحصیل باشد. به خصوص با شرایط موجود در جامعه و پرطرفدار بودن رشته های برتر دانشگاهی و بازار کار آنها ، اضطراب کنکور و قبول نشدن در آن تا به امروز مشکلات بسیار زیادی را برای افراد و خانواده هایشان بوجود آورده است. به علاوه تجربه سالها برگزاری کنکور نشان داده است که این روش سنجش بهترین روش برای ارزیابی توانایی های داوطلبان نبوده و گاها رتبه های برتر کنکور در دانشگاه به مشکل برخورده اند.

به همین جهت طی جلسات متعددی قرار بر این شد، تا با اجرای طرح آموزشی نظام جدید به مرور زمان، کنکور حذف و جایگزین مناسب برای آن در نظر گرفته شود. قرار بر این بود که اگر کنکور حذف شود، دانش آموزان و داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه و رشته های مختلف آغاز به تحصیل نمایند. اما با گذز زمان این اتفاق به دلیل ایراداتی که بر این طرح گرفته شد، اجرایی نشده است. مشاهده می کنید که تا به امسال نیز کنکور به صورت هر ساله اجرا گردیده اما بیش از پیش ، سوابق تحصیلی به صورت مستقیم بر نتیجه آن تاثیر گذاشته است. اما با وجود همه این موارد ، از نظر آکادمیک باید برای کنکور جایگزین مناسبی پیدا شود تا همه داوطلبان شانس برابری برای ادامه تحصیل در رشته دلخواهشان را داشته باشند.

سوال واقعی اینجاست که آیا حذف کنکور برای مافیای کنکور امکان پذیر است یا خیر؟ و اگر کنکور حذف شود درآمد مافیای کنکور از کجا خواهد بود؟

 چه سالی کنکور حذف میشود

چه سالی کنکور حذف میشود

سوال دیگری که ذهن دانش آموزان و حتی دبیران کنکور را مشغول کرده است ، سالی است که کنکور حذف میشود. خب در سال 1386 تصمیم بر این بود که تا سال 1390 کنکور به طور کامل حذف شود اما میبینید که سخت تر از قبل در خدمت داوطلبان است.  دلیل اصلی حذف نشدن کنکور پیدا نکردن جایگزین مناسب برای آزمون سراسری است. بعد از عملی نشدن طرح حذف کنکور تا سال 1390 ، در سال 1392 یک مصوبه جدید بر اساس ویرایش مصوبه قبلی تصویب گردید. آن طور که مفاد این مصوبه نشان میدهد احتمالا حذف کنکور به کلی منتفی است و بهتر است سوال های آیا حذف کنکور امکان پذیر است و چه سالی کنکور حذف میشود را با سوالات اصلا چرا کنکور حذف شود و کلاس کنکور خوب کجا برم جایگزین کنیم!!

چرا کنکور باید حذف شود

بیایید نگاه واقع بینانه ای به کنکور داشته باشیم. کنکور یک آزمون تستی جامع از همه درس های دوران دبیرستان است که تقریبا میتوان گفت درس های سختی نیستند. سوال های کنکور تماما از کتاب درسی است و منابع هم در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است. حدود سه سال کامل وقت برای آمادگی وجود دارد. واقع بین باشید. چرا باید کنکور حذف شود؟ کنکور توانسته دانش آموزان پر تلاش را از دیگران جدا کند و برای پزشک و مهندس و وکیل شدن برگزیند. در واقع حتی اگر حذف کنکور امکان پذیر باشد ، جایگزین مناسبی برای کنکور وجود ندارد. البته پیشنهاداتی در این باره وجود دارد که هر کدام دارای ایراداتی هستند.

چرا کنکور حذف شود

جایگزین های مناسب برای کنکور سراسری چیست

اگر کنکور حذف شود پس فرق دانش آموزانی که در سال های تحصیل از تفریح خود گذشتند و درس خواندن با آنهایی که بدون برنامه ریزی وقت خود را تلف کردند چه خواهد بود؟ اصلا چرا کنکور باید حذف شود؟ آیا حذف کنکور امکان پذیر است؟ آیا برای کنکور جایگزین مناسبی پیدا خواهد شد؟ بله میبینیم که در کشورهای خارجی دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان میتوانند وارد بازار کار و زندگی بزرگسالی خود شوند. اما در جوامع فرد گرای غربی این موضوع متفاوت است. چون نوجوانان در 17 سالگی از خانواده جدا میشوند و تصمیم میگیرند که مشغول به کار شوند یا به ادامه تحصیل فکر کنند. در این میان خانواده تاثیر چندانی ندارد و تصمیم کاملا بر عهده خود شخص است.

اما در جامعه جمع گرای ایرانیان ، اگر تحصیلات عالیه نداشته باشی احتمالا شغل خوبی نیز پیدا نمیکنی . به خصوص اگر پدر و مادر پول کافی برای پشتیبانی از فرزندشان نداشته باشند. پس بهترین گزینه شرکت در کنکور و دانشگاه و تحصیلات دانشگاهی خواهد بود. فرض کنید که حذف کنکور امکان پذیر است و دیگر بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان خبر خاصی نیست! آیا میتوان آینده شغلی و تحصیلی دانش آموزان را تضمین کرد؟ اگر فکر میکنید میتوانید جایگزین مناسبی برای کنکور پیدا کنید بهتر است ابتدا مطالب زیر را بخوانید و ببینید که چه مشکلاتی بر سر حذف این آزمون سرنوشت ساز است.

آزمون های چند مرحله ای جایگزین مناسب کنکور

یکی از روش هایی که به عنوان جایگزین مناسب کنکور در نظر گرفته شد، برگزاری چهار آزمون در طی یک سال می باشد. حذف اضطراب و نگرانی داوطلبان علت مناسب دیدن این روش برای جایگزینی کنکور بود. با برگزاری آزمون های چند مرحله ای ، در صورت بدست نیاوردن نتیجه مناسب در یک نوبت ، داوطلب میتواند مرحله بعدی کنکور را شرکت کند و برای موفقیت تلاش کند.

اما ایراداتی به این روش وارد است که باعث میشود جواب سوال آیا حذف کنکور امکان پذیر است خیر باشد. یکی از ایرادات این ایده زمان و نیروی زیاد جهت برگزاری چند دوره کنکور است .فرض کنید در سال 4 آزمون برگزار شود ، یعنی 4 بار باید تمامی مدارس و دانشگاه های حوزه برگزاری آزمون قرنطینه و چیده شوند. 4 بار سوال طرح شود و 4 بار داوطلبان در محل برگزاری آزمون جمع شوند. که با توجه به شیوع بیماری کرونا در این روزها بسیار عجیب و خطرناک خواهد بود.

ترکیب کنکور و سوابق تحصیلی برای حذف کنکور

پدیرش ترکیبی داوطلبان در دانشگاه ها ، یکی از بی ایراد ترین و مناسب ترین جایگزین هایی بوده است که تا به امروز برای حذف کنکور پیشنهاد شده است. در این روش ، داوطلب در کنکور شرکت میکند و یک کارنامه با اعتبار دو ساله دریافت میکند. سپس با ارائه این کارنامه و سوابق تحصیلی خود به دانشگاه ها میتواند برای ادامه تحصیل درخواست کند. البته اگر نگاه کارشناسی به این موضوع داشته باشیم ، خواهیم دید که اگر کنکور حذف شود و روش ترکیبی جایگزین آن شود ، کار دانش آموزان سخت تر خواهد شد.

چون سوابق تحصیلی آنها در امتحانات مدرسه باید موثق و نهایی باشد. این یعنی سه سال امتحان نهایی در متوسطه دوم. همچنین علاوه بر آزمون عمومی که از آنها گرفته میشود ، درواقع هر سه سال متوسطه برای ورود به دانشگاه نقش حیاطی خواهند داشت. این درحالی است که کنکور خودمان دانش آموزان سال دهم و یازدهم را زیاد تحت فشار قرار نمیدهد و تنها سال دوزادهم است که نیاز به تلاش بیشتری دارد و دانش آموزان باید با انتخاب منابع درست کنکور به آماده کردن خود برای کنکور بپردازند.

 اگر کنکور حذف شود چطور وارد دانشگاه شویم

حذف کنکور سراسری با پذیرش دانشجو بدون کنکور

سوالی که درواقع باید از خودمان بپرسیم این است که آیا حذف کنکور برای رشته های برتر دانشگاهی امکان پذیر است یا خیر ؟ چون با نگاه کوتاهی به دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری متوجه میشوید که بیش از 80 درصد رشته ها با سوابق تحصیلی و بدون کنکور به پذیرش دانشجو میپردازند.  به این معنا که دانش آموزان می توانند طبق سوابق تحصیلی خود به دانشگاه مراجعه کرده و در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود به تحصیل ادامه دهند. اما در این میان رشته های پرطرفدار و مهمی مانند دندان پزشکی، پزشکی، دارو سازی، مهندسی و … وجود دارد که این دانشجویان 15 درصد از متقاضیان کنکور را شامل می شوند، به همین علت باید برای این 15 درصد یک آزمون مجزا برگزار شود.

اما این روش جایگزین کنکور نیز چندان مناسب نیست. چرا که تعداد داوطلبان تحصیل در این رشته ها خیلی زیاد و ظرفیت دانشگاه های پذیرنده کم خواهد بود. پس احتمال قبولی داوطلبان بسیار پایین و کم میشود.

آیا حذف کنکور و برگزاری کنکور برای هر دانشگاه امکان پذیر است

به نظر پیشنهاد خیلی خوبی می آید که هر دانشگاه برای خودش آزمون اختصتصی ورودی برگزار کند و با توجه به رشته های ارائه شده در دپارتمان های آموزشی ، منابع درسی و رتبه های کسب شده توسط داوطلبان را قبول و یا رد کند. اما همینجا لحظه ای درنگ کنید و به این فکر کنید که چقدر طول خواهد کشید که یک داوطلب شانس خود را برای شرکت در همه آزمون ها امتحان کند. یا چقدر باید به شهر های مختلف برود و آزمون ها را شرکت کند. به این فکر کنید که پروسه آزمون دادن و دریافت نتایج و انتخاب رشته چندبار باید تکرار شود؟

مگر هدف از حذف کنکور پایین آوردن سطح اضطراب داوطلبان نبود؟ خب حذف کنکور و جایگزین کردن آن با آزمون های اختصاصی هر دانشگاه این اضطراب به تعداد دانشگاه های برتر کشور زیاد میشود. به علاوه تصور کنید تعداد داوطلبان شرکت در آزمون اختصاصی دانشگاه تهران یا شهید بهشتی در مقایسه با تعداد داوطلبان کنکور دانشگاه سیستان و بلوچستان چقدر تفاوت خواهد داشت؟

از همه اینها گذشته ، احتمال تبعیض در قبول کردن دانشجویان نیز خیلی بالاتر میرود. چون مسئولین دانشگاه تصمیم میگیرند چه کسی در دانشگاهشان درس بخواند و چه کسی نخواند . فرض کنید شما و خواهرزاده رئیس دانشگاه تهران همزمان آزمون دهید و رتبه برابری داشته باشید. کدام یک احتمال دارد در کنکور دانشگاه تهران قبول شود و در این رشته مشغول به تحصیل شود؟ پس بهتر است این سوال را دوباره از خودمان بپرسیم که اصلا چرا کنکور باید حذف شود؟

آیا حذف کنکور امکان پذیر است

حذف کنکور با تاثیر مستقیم معدل نهایی

درست است که درحال حاضر نیز معدل کتبی داوطلبان روی قبولی و رتبه کنکورشان تاثیر مستقیم دارد اما تصور کنید ان تاثیر بخواهد صد در صد باشد. فرض کنید شما با دانش و تلاش هایی که امروز میکنید با معدل سال سوم دبیرستانتان که معدل کتبی نهایی شماست قضاوت شوید به علاوه ممکن است یک نفر در سال سوم دبیرستان با بحران های عاطفی مواجه شده باشد که قرار است روی سرنوشت او موثر باشد و سرنوشت تحصیلی او را رقم بزند. پس این منطقی نیست.

به علاوه اگر کنکور حذف شود و فقط بر اساس معدل بخواهیم در دانشگاه پذیرش شویم پس اصلا چرا سال های دیگر درس بخوانیم؟ چرا باید تا پایان دبیرستان خودمان را خسته کنیم و سعی کنیم درس ها را یاد بگیریم؟ درست مثل درس هایی که امروزه در کنکور ما تاثیری ندارند و هرگز به آنها توجه نمیکنیم. تصور کنید چقد دانش آموز ترک تحصیل کرده با نمره های پایین در سال های دیگر دبیرستان پیدا خواهد شد! پس احتمالا تاثیر مستقیم معدل نیز نمیتواند جایگزین مناسبی برای کنکور باشد.

نظر مرکز مشاوره تحصیلی و کنکور آکو درباره حذف کنکور در سال های آینده

از جمله سوالاتی که هیچ شخصی اطلاع دقیقی از آن ندارد این است که، کنکور در چه سالی حذف خواهد شد؟ به عنوان متخصصین و فعالین در زمنیه کنکور و مشاوره تحصیلی ، در پاسخ به این سوال باید بگوییم تا زمانی که برای کنکور جایگزین مناسبی پیدا نشده است حذف کنکور امکان پذیر نخواهد بود. دیدید که راهکار های ارائه شده برای حذف کنکور را بررسی کردیم و همه شان نقاط ضعف بزرگی داشته اند که پاسخ به سوال اول مقاله را مشخص میکند.

آیا حذف کنکور امکان پذیر است؟ خیر. اما راهکاری که به نظر میرسد مناسب ترین باشد ، آزمون مهارت شناسی عملی پیش از شروع تحصیل در دانشگاه باشد و بعد از آ نیز قرار دادن آزمونی به سختی کنکور در پایان و زمان فارغ التحصیلی در دانشگاه است. به خصوص برای رشته های پرطرفداری مثل پزشکی که البته با سلامت و جان مردم سرو کار دارند، این گزینه میتواند کار ساز باشد.

کنکور فارغ التحصیلی جایگزین متاسب برای کنکور سراسری

فرض کنید همه دانش آموزان با توجه به توانایی های فردی خود شانس برابری برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود داشته باشند. مثلا اگر کسی واقعا در تشخیص مشکلات و ارائه راه حل خوب است مشغول به تحصیل در رشته پزشکی شود و کسی که به ساخت و ساز و خلق بنا علاقه دارد مهندسی عمران بخواند. اما هنگام فارغ التحصیلی نتواند به این راحتی ها از زیر بار مسئولیت پزشک و مهندس شدن شانه خالی کند. در اینجاست که کنکور به سراغش می آید و باید ثابت کند در طول دوران تحصیل خود تلاش کافی را برای یادگیری درست مسائل و دروس کرده است و میتواند با شرکت در آزمون کنکور اشتغال به کار این را ثابت کند. پس چرا کنکور حذف شود ؟ بهتر است فقط زمانش به تعویق بیوفتد تا افراد ذیصلاح به فعالیت در جامعه بپردازند.

البته این روش جایگزین نیز مشکلاتی دارد اما تا به اینجا مناسب ترین جایگزین برای کنکور از نظر ما بوده است. برای اینکه ببینیم آیا حذف کنکور امکان پذیر است و اصلا کنکور چه سالی حذف میشود و اگر کنکور حذف شود چطور وارد دانشگاه میشویم بهتر است منتظر اخبار نهایی سازمان سنجش و آموزش کشور باشیم و تا اینجا به اطلاعاتی که این سازمان در اختیارمان گذاشته است بسنده کنیم.

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
فهرست