انتخاب رشته کنکور سراسری

اصطلاحات مهم انتخاب رشته کنکور 1401

تماس با ما
5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله به اصطلاحات مهم انتخاب رشته کنکور می پرداریم. این اصلااخات مهم که در دفترچه های کنکور سراسری و آزاد قرار می گیرند در عین ساده بودن باید درست بررسی شوند. این مقالات توسط بهترین تیم انتخاب رشته تهیه می شود. انتخاب رشته از اواسط مرداد ماه از طریق درگاه سازمان سنجش آغاز می گردد.

پذيرش بومي ( استاني، ناحيه اي و قطبي) :

 رشته هاي تحصيلي دوره روزانه بر اساس پراكندگي در سطح كشور به استاني، ناحيه اي و قطبي تقسيم مي شوند. با هدف افزايش احتمال قبولي متقاضيان در محل سكونت خود، بخش بیشتری از ظرفيت اين نوع رشته ها به متقاضيان بومي اختصاص دارد. در مقاله ی بومی گزینی به تفصیل در این باره صحبت کرده ایم.

رشته محل:

هنگامي كه رشته تحصيلي و محل تحصيل هر دو مورد نظر است، از عنوان رشته محل استفاده مي شود. زبان و ادبيات فارسي يك رشتة تحصيلي است، اما رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه تهران، يك رشته محل است. هر رشته محل با يك كد عددي پنج رقمي مشخص مي شود كه به آن كد رشته محل گفته می شود.

دوره هاي تحصيلي:

 دوره هاي آموزشي در دانشگاه ها، بر اساس تفاوت آنها از جنبه هاي آموزشي و غيرآموزشي به دوره هاي مختلف تحصيلي دسته بندي مي شود. مهمترين دوره هاي تحصيلي عبارتند از روزانه، نوبت دوم شبانه، غير انتفاعی، پيام نور، مجازي غيرانتفاعي، پرديس خودگردان و شهريه پرداز.

گزينش آزاد

 در تمامي کد رشته محل‌ها، بدون توجه به سهميه و بومي، تمامي انتخاب ‌کنندگان واجد شرايط هر کد رشته محل، صرفا بر اساس نمره و ظرفيت آن کد رشته محل گزينش مي شوند و نمره آخرين نفر پذيرفته شده هر کد رشته محل به اين شيوه، نمره گزينش آزاد ناميده مي شود.

اصطلاحات مهم انتخاب رشته کنکور از دفترچه کنکور سراسری استخراج شده است.

کد رشته محل چیست؟

هر رشته در هر دانشگاهی و هر شهری دارای یک 5 رقمی می باشد که برای اانتخاب رشته باید آن ها را وارد کنید

بهترین تیم انتخاب رشته در کرج کدام است؟

ضعف تخصص و عدم تجربه در استان البرز و عدم وجود واحدهای مخصص انتخاب رشته در استان البرز باعث شد تا مشاوره تحصیلی آکو در این زمینه به طو تخصصی وارد شدیم.

نمایش بیشتر

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا