معرفی رشتهرشته های دانشگاهی ریاضی

با رشته بیم سنجی آشنا شوید

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

این مقاله را به معرفی رشته بیم سنجی اختصاص داده ایم. انتخاب رشته بیم سنجی از طریق شرکت در کنکور ریاضی امکان پذیر است. رشته بیم سنجی یکی از رشته هایی است که برای موفق شدن در آن باید در دروسی مثل ریاضی و فیزیک قوی باشید.

در ادامه شرایط تحصیلی این رشته را همراه با امکانات شغلی آن توضیح خواهیم داد. در صورتیکه برای انتخاب رشته به کمک یک مشاور تحصیلی نیاز داشتید, با مشاوران تحصیلی آکو در ارتباط باشید یا از طریق شماره تلفن 02633408944 تماس بگیرید.

معرفی رشته بیم سنجی

بیم سنجی علمی است که در آن به بررسی کاربرد علومی مانند ریاضی و آمار می پردازند و ریسک سرمایه گذاری های اقتصادی مانند بازنشستگی یا بیمه عمر را نیز مورد بررسی قرار می دهد. بیم سنجی ممکن است با نام های دیگری مثل ریاضیات بیمه یا آمار بیمه شناخته شود.

افرادی که به بررسی آمار و داده ها علاقمند هستند رشته بیم سنجی می تواند برایشان جذاب و مفید باشد. یکی از مهم ترین حوزه هایی که بیم سنجی در آن کاربرد دارد حوزه بیمه است. زیرا محاسبه های بیمه طبق تصادف و احتمالات است و با کمک علم بیم سنجی می توان بطور علمی و دقیق این تصادفات را بررسی کرد.

معرفی رشته آمار

تحصیل در رشته بیم سنجی

همانطور که در بالا اشاره کردیم, بیم سنجی به محاسبه و بررسی احتمالات اقتصادی می پردازد. حوزه فعالیت این رشته بسیار وسیع است و کاربردهای متفاوتی دارد. برای مثال احتمال ورشکستگی یک شرکت مالی, ریسک هایی که یک شرکت مالی دارد, حق بیمه قراردادها و … در این رشته بررسی می شود.

افراد متخصص در این رشته هم که بیم سنج شناخته می شوند افرادی هستند که با استفاده از دانش و تحصیلات و تجربه ای که دارند به محاسبات بیم سنجی می پردازند. لازم به ذکر است که رشته بیم سنجی از رشه های نسبتا جدید است. درواقع رشته بیم سنجی در ابتدا با نام آمار بیمه در سال 1372 در دانشگاه شهید بهشتی ارائه شد.

22

نخستین گروه فارغ التحصیل شده این رشته در مقطع کارشناسی در مهر سال 1375 در دانشگاه شهید بهشتی مشغول به ارائه این رشته شدند. به لطف پیگیری ها و رشدی که رشته بیم سنجی توسط این افراد کرد امکان تحصیل در مقطع دکتری بیم سنجی در سال 1396 نیز فراهم شد.

در حال حاضر گروه بیم سنجی از 4 عضو هیات علمی تشکیل شده که دو عضو هیات علمی بازتشسته نیز فعال هستند. و 39 دانشجو در دوره کارشناسی ارشد و 9 دانشجو نیز در دوره دکتری این رشته مشغول به تحصیل می باشند. امکان تحصیل در این رشته نیز در دانشگاه شهید بهشتی امکان پذیر است.

اما هدف از ارائه رشته بیم سنجی تربیت متخصصان بیم سنجی است که بتوانند نیازهای تخصصی شرکت های مالی را شناخته و بررسی کنند و به توسعه این رشته به عنوان یک حوزه بین رشته ای کمک کنند.

در ادامه دروس تخصصی, پایه ای و اختیاری این رشته جدید را بررسی می کنیم:

دروس تخصصی رشته بیم سنجی
جبر خطیمدل های آماری 2
احتمال 1تحلیل‌های چند متغیره آماری
احتمال 2فرآیندهای تصادفی 1
روش های آماریسری‌های زمانی 1
آنالیز ریاضی1ریاضیات بیمه‌های زندگی مقدماتی
آمار ریاضیریاضیات بیمه‌های زندگی پیشرفته
محاسبات آماری 1آشنایی با سیستم‌های بازنشستگی
مدل های آماری 1آشنایی با مدل‌های زبان
محاسبات آماری 2روش‌های محاسبه ذخایر خسارت
مدیریت ریسک ابزارها و روش‌هاآشنایی با بیمه‌های اتکایی
ریاضیات بیمه‌های غیر زندگیزبان تخصصی
حسابداری بیمهمحاسبات بیمه‌ای
بهینه‌ سازیکارآموزی در مؤسسات بیمه‌ای و مالی
دروس پایه رشته بیم سنجی
ریاضی عمومی 1آمار و احتمال مقدماتی
ریاضی عمومی 2ریاضیات مالی مقدماتی
معادلات ديفرانسيلمبانی ریسک و بیمه
مبانی اقتصاداصول حسابداری
دروس اختیاری رشته بیم سنجی
آشنایی با آمار رسمیمدل‌های بقاء
فرآیندهای تصادفی 2سری‌های زمانی 2
کنترل کیفیت آماریداده‌ کاوی
حسابان تصادفیآشنایی با نظریه قابلیت
اعتماد

بازار کار رشته بیم سنجی

از آنجایی که رشته بیم سنجی برای شرکت های بزرگ و یا موسساتی که به طور حرفه ای کار می کنند بسیار مهم است, فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان متخصص بیم سنج در بانک, بورس, شرکت های بیمه ای, دانشگاه ها و مراکز آموزشی مشغول به کار شوند.

رشته بیمه از رشته هایی است که اشتراکاتی با رشته بیم سنجی دارد. برای اطلاعات بیشتر معرفی رشته مدیریت بیمه را مطالعه کنید.

55 2

مشاوره تحصیلی آکو

رشته بیم سنجی جزو رشته های کم تر شناخته شده ای است که اطلاعات کمی هم درباره آن وجود دارد. اما بطور کلی در این مقاله سعی کردیم این رشته را معرفی کنیم. اگر از نوع انتخاب رشته خود مطمئن نیستید و یا رشته های دانشگاهی را به خوبی نمی شناسید مقاله های معرفی رشته را در سایت پرسا مطالعه کنید و با عضویت در کانال تلگرامی مشاوره تحصیلی آکو سوالات مشاوره ای خود را پرسیده و جواب آن را دریافت کنید.

رومینا ابوالحسنی

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا