مقالات

برای کنکور روزی چند ساعت درس بخوانیم؟

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

مسلماً اول از هر چیزی باید بدانیم برای کنکور روزی چند ساعت درس بخوانیم؟ بعدازاین موضوع نحوۀ مطالعه و روش‌های آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

برای کنکور روزی چند ساعت درس بخوانیم؟ پاسخ به این سؤال را در ادامۀ مقاله خواهید فهمید.

اول باید زیاد درس بخوانید و بعد خوب درس‌خواندن اهمیت بالایی دارد. کیفیت مطالعه خیلی مهم است اما نباید از کمیت مطالعه هم غافل شد. همه رتبه‌های برتر کنکور ساعت مطالعه بالایی داشته‌اند. تعداد زیادی تست حل کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال رتبه 1 کنکور تجربی سال 95 طبق اظهارات خود این فرد 27994 تست فقط برای درس زیست‌شناسی حل کره بود.

در ابتدا باید کمیت مطالعۀ شما بالا باشد تا به‌مرور بتوانید کیفیت مطالعه را هم ارتقا دهید. هرچقدر هم که خوب درس بخوانید اما کم بخوانید هیچ فایده‌ای ندارد. چه فایده اگر روزی ۱۰ ساعت کتاب جلویتان باشد و به خطوط و شکل‌های کتاب نگاه کنید اما مدام خمیازه بکشید یا مدام دچار حواس‌پرتی و عدم تمرکز بشوید و به چیزهای دیگر فکر کنید. در این حالت شاید مفید ۲ ساعت هم درس
نخوانده اید!

برای کنکور روزی چند ساعت درس بخوانیم؟

ساعت مطالعه مناسب برای کنکور

هر درس را چند ساعت بخوانیم؟

چیزی که در کنار کمیت و ساعت مطالعه بالا قرار می‌گیرد. کیفیت مطالعه و اصولی و بر اساس برنامه‌ریزی صحیح مطالعه کردن است. اگر امسال کنکوری هستید حداقل باید هفته‌ای 50 ساعت درس بخوانید. بیشتر از این ساعت باشد که چه‌بهتر. اگر دانش‌آموز پایه دوم متوسطه هستید حداقل هفته‌ای 30 تا 45 ساعت درس بخوانید. درصورتی‌که به‌صورت غیرحضوری درس می خوانید بین 60 تا 90 ساعت در هفته مطالعه داشته باشید. آن هم به این دلیل که مدرسه نمی‌روید و زمان بیشتری دارید.

ساعات مطالعه حتماً باید داخل دفتر برنامه‌ریزی کنکور نوشته شود. از مهم‌ترین ابزار برنامه‌ریزی برای کنکور همین دفتر برنامه‌ریزی است.

ساعت مطالعه و دفتر برنامه‌ریزی

بعضی‌ها توصیه می‌کنند که روزی ۱۵ تا ۱۶ ساعت برای کنکور درس بخوانید! این‌ها کسانی هستند که از برنامه‌ریزی واقعی آموزشی اطلاعی ندارند و اصلاً اعتقادی به این جمله ندارند. رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود. سنگ بزرگ نشانه نزدن است. اگر هفته قبل ۱۵ ساعت درس خواندید یک‌دفعه تصمیم نگیرید هفته آینده ۹۰ ساعت بخوانید! یواش‌یواش و هفته‌به‌هفته ساعت مطالعه رو بالا ببرید.

اما در کل قطعاً بیشتر خواندن درصورتی‌که اصولی و با برنامه باشد بهتر از کمتر خواندن است. هرچقدر که در روز یا هفته مطالعه می‌کنید باید عادت کنید کم‌کم و با شیب ملایم ساعات مطالعه را بیشتر کنید. تا ماه آخر ماه مانده به کنکور یعنی دوران جمع‌بندی روزانه بتوانید حداقل ۱۱ تا ۱۳ ساعت در روز درس بخوانید.

تعادل ساعت مطالعه اختصاصی و عمومی

هرچند ساعت در هفته که درس می‌خوانید باید نسبت مطالعه دروس اختصاصی و عمومی را رعایت کنید. توصیه می‌شود ۷۰ درصد ساعت مطالعه هفتگی دروس اختصاصی باشد و ۳۰ درصد هم دروس عمومی. مثلاً کسی که هفته‌ای ۵۰ ساعت مطالعه دارد. باید حدود ۳۵ ساعت دروس اختصاصی و ۱۵ ساعت در هفته دروس عمومی رو بخواند. بین اختصاصی‌ها درسی که بیشترین ضریب در کنکور رو دارد باید وقت بیشتری برای آن گذاشته شود. مثلاً یک دانش‌آموز رشته تجربی حدود ۱۴ ساعت در هفته زیست‌شناسی (تقریباً هر روز ۲ ساعت)، حدود ۹ ساعت در هفته شیمی و حدود ۱۲ ساعت در هفته هم جمعاً به ریاضی و فیزیک وقت بدهند. برای چهار درس عمومی هم تقریباً هرکدام ۴ تا ۵ ساعت در هفته یعنی در مجموع حدود ۱۵ ساعت.

این برای کسی بود که هفته‌ای ۵۰ ساعت مطالعه دارد. این شخص تقریباً سطح قوی یا ضعیف بودنش در درس‌های مختلف زیاد اختلافی ندارد. اگر کسی یک در درس ضعیف تر است باید وقت بیشتری به آن درس بدهد. اگر هم کسی بیشتر یا کمتر از ۵۰ ساعت مطالعه دارد. به‌هرحال باید نسبت حدودی ۷۰ درصد اختصاصی به ۳۰ درصد عمومی رو رعایت کند.

اوایل سال به دروس اختصاصی بیشتر باید توجه بشود. اما اواخر سال دروس حفظی مثل دروس عمومی باید نسبت به اول سال تحصیلی اهمیت و وقت بیشتری به آن‌ها داده شود. دروسی مثل ریاضی و فیزیک و در درجه بعدی عربی و زبان انگلیسی در اول سال تحصیلی و مخصوصاً اگر دانش‌آموز دهم یا یازدهم دبیرستان هستید. از الان باید برای آن‌ها پایه‌ریزی خوبی داشته باشید چون سال کنکور و مخصوصاً ماه‌های آخر نزدیک به کنکور فرصت کمتری برای جهش چشمگیر در این ۴ درس وجود دارد.

تغییرات کنکور 1401
برای کنکور روزی چند ساعت درس بخوانیم؟ 2

کیفیت مطالعه در کنار کمیت مطالعه برای کنکور

جدای از کمیت و ساعت مطالعه، کیفیت مطالعه هم مهم است. مطالعه باید اصولی و عمیق باشد. برای کنکور اگر ۸۰ درصد مطالب رو با کیفیت و عمق ۱۰۰ درصد بخوانید. بهتر از این است که ۱۰۰ درصد مطالب رو با کیفیت و عمق کمتر یعنی ۸۰ درصد بخوانید. شاید دانش‌آموزانی رو دیده باشید که ساعت مطالعه بالایی دارند اما نتیجه خوبی در آزمون‌های آزمایشی و کنکور نمی‌گیرند. اینجاست که مشخص می‌شود احتمالاً کیفیت و عمق مطالعه این افراد پایین بوده است. هرچند کمیت و ساعات مطالعه آن‌ها ممکنه بالا بوده باشد.

ساعت مطالعه رتبه‌های تک‌رقمی کنکور

محمد احمدی رتبه ۱ تجربی: قبل از عید بیشتر زیست می‌خواندم. بعد از عید تعادل برقرار کردم و روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت مطالعه داشتم.

امید روان‌بخش رتبه ۲ تجربی: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت و مخصوصاً در روزهای تعطیل درس می‌خواندم. در روزهای عادی هم ۶ ساعت.

پارسا خلفی رتبه ۴ تجربی: معمولاً روزهای تعطیل ۱۰ ساعت و روزهای غیر تعطیل ۶ ساعت مطالعه داشتم.

امیرحسین طبیبیان رتبه ۶ تجربی: اوایل هفته‌ای ۴۰ ساعت و نزدیک کنکور هفته‌ای ۵۰ ساعت.

آرمین گلچین رتبه ۷ تجربی: از مهرماه تا عید نوروز بین ۸ تا ۹ ساعت. بعد از عید نوروز ۱۰ الی ۱۱ ساعت.

مهشاد افشار زاده رتبه ۸ تجربی: اوایل از روزی ۵ تا ۶ ساعت شروع کردم. اواخر به ۱۲ ساعت رساندم.

فراز فرحوش رتبه ۵ کنکور ریاضی: روزهایی که مدرسه بودم بین ۵ تا ۶ ساعت. روزهایی که خانه بودم بین ۸ الی ۱۰ ساعت مطالعه داشتم.

سجاد قاسمی رتبه ۲ کنکور انسانی: روزهایی که مدرسه می‌رفتم به طور مفید ۳ تا ۴ ساعت. روزهایی که مدرسه نمی‌رفتم بین ۹ تا ۱۰ ساعت مطالعات درسی داشتم. نقطه اشتراک تمام نفرات برتر کنکور سراسری ساعت مطالعه بالاست.

همچنین ارتباط مداوم با یک مشاور تحصیلی با تجربه که ساعت مطالعه روزانه و برنامه هفتگی شما رو مرتباً چک کند و پیگیر وضعیت و عملکرد شما باشد هم می‌تواند خیلی به شما کمک کند. درصورتی‌که نیاز به برنامه‌ریزی و مشاوره درسی بلندمدت دارید با شماره‌تلفن 02633408944 تماس بگیرید.
ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نمایش بیشتر

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا