مقالات آموزشی و مشاوره ای

برنامه ریزی کنکور در شهریور ماه

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

در این مقاله به توضیح و راهنمایی درباره برنامه ریزی کنکور در شهریور ماه می‌پردازیم. تابستان به ماه پایانی خود رسیده است. در دو ماهی که گذشت دانش‌آموزان به طور تقریبی در مسیر مشخص خود قرار گرفته‌اند. بعضی از آنها از تابستان به‌خوبی استفاده کردند و برای تقویت خود تلاش کردند و بعضی دیگر ترجیح دادند از تابستان خود لذت ببرند. متأسفانه در این گروه برای درس‌خواندن جایگاه خاصی در برنامه ریزی روزانه وجود نداشته است.

برنامه ریزی صحیح و اصولی از عوامل موفقیت دانش‌آموزان است. افرادی که دو ماه گذشته با برنامه‌ای اصولی به مطالعه و یادگیری پرداختند قطعاً قدم بزرگی به سمت موفقیت خود برداشته‌اند. اما در این میان در ماه پایانی تابستان اکثر دانش‌آموزان چه افرادی که مطالعه داشته‌اند و چه افرادی که هنوز شروع نکرده‌اند با این پرسش مواجه می‌شوند که شهریور ماه را چطور باید گذراند؟! چیزی که به‌خوبی در این سؤال مشهود است سردرگمی است که متأسفانه اکثر دانش‌آموزان با آن روبه‌رو هستند.

ما در این مقاله قصد داریم در مورد برنامه ریزی در شهریور ماه صحبت کنیم تا بتوانیم از میزان این سردرگمی و گیجی بکاهیم. حتی اگر شما جز آن دسته افرادی هستید که در دو ماه گذشته مطالعه درسی نداشته‌اید اما به فکر شروعی قدرتمند هستید این مقاله را دنبال کنید چرا که برای شروع هرگز دیر نیست.

کنکوری ها و شهریور

همان‌طور که اشاره کردم در این قسمت از مسیر کنکور یعنی برنامه ریزی شهریور ماه دانش‌آموزان به‌طورکلی به دودسته تقسیم می‌شوند.

  1. افرادی که با برنامه ریزی دو ماه گذشته را درس خواندند.
  2. افرادی که درس‌خواندن جز برنامه روزانه آنها نبوده است.

ضمن عرض خسته نباشید به گروه اول باید گفت: الان وقت مناسبی برای جا زدن و خسته شدن نیست. دقیقاً همین‌الان نیاز به این دارید که از جا بلند شوید و ادامهٔ مسیر را در پیش بگیرید و برای بهتر شدن برنامه ریزی کنید. بهتر است در ماه شهریور تلاش کنید ساعت مطالعه خود را به‌تدریج افزایش دهید. آزمون دادن را یاد بگیرید و از همه مهم ترپایه قبلی را مرور کنید. شاید سؤال پیش بیاید که مرور پایه قبل یعنی چه؟! مرور پایه قبلی یعنی اگر در حال حاضر مشغول مطالعه زیست یازدهم هستید، یک یا دو روز آخر هفته را به‌مرور زیست دهم در یک پارت مطالعاتی اختصاص بدهید. بدهید. خوب است این مرور کردن با تست‌های مارکدار انجام شود تا وقت زیادی از شما نگیرد. مرور پایه قبلی به شما کمک می‌کند تا اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید. چراکه هم مرور انجام شده است و هم از فراموشی مطالب تا حد زیادی جلوگیری می‌شود. همین‌طور باعث تثبیت آن درس در حافظه‌تان و یادگرفتن نکات ترکیبی آن می‌شود.

اما در ارتباط با افرادی که هنوز درس‌خواندن را شروع نکردند باید گفت اصلاً و اصلاً دیر نشده و شهریور می‌تواند سکوی پرتاب شما به سمت موفقیت باشد. مطمئن باشید با داشتن برنامه‌ریزی درست از همین‌الان می‌توانید شاهد پیشرفت خود باشید. تنها باید از جا بلند شوید و در مسیر صحیح قرار بگیرید. روزهای باقیمانده فرصت مناسبی برای درس‌خواندن است. می‌توانید در این روزها یک پایه را مطالعه کنید. پس این فرصت را از خود دریغ نکنید و از همین حالا شروع کنید. تلاش کنید بیشتر وقت خود را در روز با درس‌خواندن پر کنید. ابتدای مسیر شاید سخت به نظر برسد اما زمانی که وارد آن شوید می‌توانید به‌راحتی قدم بردارید و به سمت جلو حرکت کنید.

توصیه های کنکوری

برنامه مسنجم

در برنامه ریزی شهریور ماه هر دو گروه باید در نظر داشته باشید که قدم‌های محکم و پیوسته بردارید. حتی درصورتی‌که شروعی طوفانی داشته‌اید، باید تلاش کنید پیوستگی را حفظ کنید و از برنامه ریزی خوب و اصولی فاصله نگیرید. داشتن یک برنامه دقیق موجب می‌شود دید بهتری نسبت به روزهای آینده خود داشته باشید و نگرانی شما از برخی مسائل کاسته می‌شود. در حقیقت برنامه‌ای درست است که پله‌های موفقیت را در کنار هم می‌چیند و شما را به سمت قله سوق می‌دهد پس اهمیت آن را دست کم نگیرید.

تعادل مطالعاتی

تلاش کنید کم‌کم ساعت مطالعه خود را بالا ببرید اما همیشه سعی کنید بین درس‌خواندن و سایر فعالیت‌های خود تعادل برقرار کنید چراکه در میان این‌همه درس قطعاً بدن شما و روحتان به استراحت نیاز دارد. پس با برهم زدن این تعادل کیفیت درس‌خواندن خود را پایین نیاورید.

انگیزه و روحیه بالا

روحیه خود را از دست ندهید. چه دانش‌آموزانی که دو ماه گذشته درگیر درس بودند و چه دانش‌آموزانی که هنوز شروع نکرده‌اند، ممکن است انگیزه و روحیه کافی برای ادامه راه نداشته باشند. این برنامه ریزی درست و طبقه‌بندی‌شده است که به شما کمک می‌کند تا احساس ناامیدی را از خود دور کنید. بدانید رقیب شما، تنها خود شما هستید. پس از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید و بدانید هر کجای این مسیر پرفرازونشیب هم که قرار گرفته باشید برای رسیدن به موفقیت دیر نشده است و تنها همت والا می‌طلبد.

تغذیه و ورزش

شهریور ماه فرصت خوبی است تا برنامه زندگی خود را تنظیم کنید و در جهت بهبود شرایط گام بردارید. سعی کنید به خودتان برسید و شرایط بدنی لازم را برای دوران مدرسه به دست آورید. ورزش کنید تا با ذهنی شاد و بشاش به مطالعه بپردازید. سعی کنید از این پس ورزش را حتماً در برنامه روزانه خود قرار دهید چراکه به داشتن نتیجه بهتر در مطالعه به شما کمک می‌کند. خوردن غذاهای مقوی را فراموش نکنید. شما برای درس‌خواندن و مطالعه به انرژی و توانایی بالا نیاز دارید پس خودتان را به خوردن غذاهای مقوی و مغذی عادت دهید. در کنار تمامی نکات ذکر شده از خواب کافی غافل نشوید. داشتن خواب کافی و مناسب کارایی و بازده مغز شما را در طول روز افزایش می‌دهد. خواب کافی به داشتن تمرکز و به‌خاطر سپردن مطالب کمک می‌کند.

استراحت و تفریح

در ضمن هر دو گروه فراموش نکنند که داشتن تعادل بین ساعات مطالعاتی و استراحت از واجب‌ترین نکات برای حرکت به سمت موفقیت است. برای داشتن بازدهی بالا ذهن و روح نیازمند استراحت هستند پس زمان‌هایی را برای استراحت و تفریح خود در نظر بگیرید و فقط تلاش کنید که تعادل را برهم نزنید.

برنامه ریزی دانش آموزان پایه در شهریور ماه

دانش‌آموزان پایه نیز می‌توانند از برنامه ریزی شهریور ماه استفاده‌ای بهینه در جهت تقویت درسی خود داشته باشند و از همین حالا قدم‌های کوچکی در مسیر کنکور خود بردارند. دانش‌آموزان دهمی می‌توانند دروس سال دهم خود را پیش خوانی کنند و با آمادگی سر کلاس‌های مدرسه حاضر شوند. این کار اعتمادبه‌نفس شما را در کلاس‌ها بالا می‌برد. باعث می‌شود حضوری پررنگ در کلاس‌های مدرسه داشته باشید. همچنین از تلنبار شدن مطالب درسی روی هم جلوگیری می‌کند.

دانش‌آموزان یازدهمی نیز می‌توانند به‌مرور دروس سال دهم خود بپردازند و با زدن تست‌های آموزشی ذهنشان را با تست‌ها آشنا کنند. اگر دانش‌آموز مطالب سال دهم خود را به‌خوبی خوانده و به یک طبقه‌بندی ذهنی دست پیدا کرده باشد می‌تواند پیش خوانی دروس یازدهم را شروع کند تا با اعتمادبه‌نفس بیشتری به استقبال مهر برود.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم از برنامه ریزی و نکاتی که می‌تواند به شما در ماه پایانی تابستان کمک کند صحبت کنیم. به‌خاطر داشته باشید درگذشته سیر کردن و حسرت گذشته را خوردن به شما کمکی نمی‌کند. در عوض تلاش کنید روی حال و آینده تمرکز کنید و به هدفتان نزدیک شوید. همهٔ شما نیازمند گام‌های استوار و محکمی هستید که بتوانید تا پایان مسیر آنها را به همراه داشته باشید. پس تداوم را سرلوحه کار خود قرار دهید و بدانید موفقیت در نزدیکی شماست!

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله برنامه ریزی در شهریور ماه سعی کردیم دید جامع و کاملی از نحوه درس خواندن در شهریور را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا