مقالات آموزشی و مشاوره ای

تاثیر پریود بر مطالعه

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

در این مقاله به تاثیر پریود بر روند مطالعه می‌پردازیم. در هرماه طی چرخه قاعدگی دیواره داخلی رحم ضخیم می گردد و محیط برای بارداری آماده می‌شود. اما زمانی که بارداری اتفاق نمی‌افتد بدن طی قاعدگی این لایه ضخیم شده را به همراه خون خارج می‌کند. مدت زمان هر قاعدگی معمولا ۵ الی 7 روز می‌باشد. اما یک دوره ممکن است کوتاه‌تر یا طولانی‌تر شود. این دوره‌ها معمولا در حدود ۴ الی ۵ هفته اتفاق می‌افتد اما برخی دختران این دوره را بیشتر یا کمتر می‌گذرانند. در این دوره تغییرات جسمی و روحی در بانوان اتفاق می‌افتد اما آن ها ناچار هستند که فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهند. این مسئله برای دانش آموزان دختر اغلب با سختی همراه است. ما در این مقاله این موضوع را بررسی کرده و تاثیر آن را بر درس خواندن بازگو خواهیم کرد.

مشکلات ناشی از پریود

در ادامه مقاله تاثیر پریود بر مطالعه به شرح مشکلات ناشی از پریود می‌پردازیم. دختران در دوران پریود خود علائمی مانند بی حوصلگی، خستگی، پرخاشگری، استرس، سردرد، شکم درد، پا درد و … را دارند. در حالت نرمال دختران بین ۱۱ تا ۱۵ سالگی برای اولین‌بار پریود می‌شوند. بنابراین اولین تجربۀ آن‌ها در دوران مدرسه و درس می‌باشد. به همین دلیل بسیاری از دختران به دلیل حال نامساعدی که در این دوره دارند نمی‌توانند به درستی درس بخوانند. اما انجام ندادن فعالیت‌های روزانه و یا درس و مدرسه طی این دوره امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل بهتر است دنبال راهکار مناسب برای کنترل کردن عوارض این دوره باشیم‌.

درس خواندن در پریود

در ادامه مقاله تاثیر پریود بر مطالعه به شرح موضوع درس خواندن در دوران پریود می‌پردازیم. دوره قاعدگی علائمی دارد که اگر دختران سندروم پیش از قاعدگی داشته باشند این علائم یک هفته قبل از قاعدگی شروع می‌شود. سندروم پیش از قاعدگی چیست؟ سندروم قبل از قاعدگی یا PMS علائمی دارد که قبل دوره یا در طول آن رخ می‌دهد که عبارتند از: احساس خستگی، بی حالی، کلافگی،غم، اضطراب و … . تمام این عوامل می‌تواند تمرکز فرد را برای درس خواندن مختل کند. اما چون این دوره ماهانه است و به طور میانگین ۷ الی ۱۰ روز زمان می‌برد نمی‌توان تمام فعالیت‌هارا تعطیل کرد. پس بهتر است برای مقابله با این شرایط دنبال راهکارهایی بود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

استراحت کافی در دوران قاعدگی

در ادامه مقاله تاثیر پریود بر مطالعه به شرح موضوع استراحت کافی در دوران قاعدگی می‌پردازیم. از مزیت های عادت ماهانه در دختران این است که در تاریخ مشخصی شروع می‌شود. به همین دلیل می‌توان یه برنامه ریزی حدودی داشت و با برنامه ریزی در روزهای قاعدگی بیشتر استراحت کرد. مخصوصا روز های اول آن که درد به اوج خود می‌رسد. در این دوران بهتر است درس های ساده‌تر مطالعه شود. به دلیل شرایط سخت دوره قاعدگی مانند بدن درد، خستگی، بی حوصلگی و شرایط روحی نامناسب مطالعه دروس سخت دشوار است. زیرا دانش آموزان تمرکز کافی ندارند پس مطالعه دروس آسان‌تر و یا دروسی که جذابیت بیشتری دارند در این دوران پیشنهاد می‌شود.

تغذیه مناسب در پریود

در ادامه مقاله تاثیر پریود بر روند مطالعه به شرح موضوع تغذیه مناسب در دوران پریود می‌پردازیم. در دوران قاعدگی مصرف مواد مقوی مانند مغز آجیل، کاچی، نوشیدنی های گرم و غذاهای سالم پیشنهاد می‌شود. نوشیدن آب در دوران پریودی خیلی اهمیت دارد. نوشیدن آب باعث کاهش سر درد در این دوران می‌شود. موز نیز باعث برطرف کردن اسهال و اختلال در علمکرد روده‌ها می‌شود. خوردن غذاهای فست‌فودی و سرخ‌کردنی، نمک، غذاهای تند و آب‌نبات و تنقلات به شدت در این ایام مضر است. اگر این موارد به درستی رعایت شود شرایط جسمانی خیلی سریع‌تر به حالت طبیعی برمی‌گردد. طب سنتی نیز در پریود کاربرد دارد. پزشکان سنتی براین باورند که خوراکی‌های سرد باعث تشدید علائم دوران قاعدگی می‌شوند. پس بهتر است ک مواد خوراکی با طبع گرم مصرف شود ک ازجمله آن‌ها می‌توان به دمنوش دارچین و زنجبیل، عسل و سیاهدانه اشاره کرد. این مواد گیاهی می‌توانند انرژی زیادی به همراه داشته باشند و دردهای قاعدگی را کاهش دهند.

مصرف مسکن های مناسب در پریود

به دلیل دردهای شدید جسمانی مانند پا درد، سردرد و دل‌درد مصرف مسکن های مناسب در این دوره پیشنهاد می‌شود. ایبوپروفن (بروفن یا ژلوفن)، ناپروکسن، آسپیرین، مفنامیک اسید و سلکوکسیب از جمله داروهایی هستند که برای تکسین درد مناسب می‌باشند. بعضی از داروهای هورمونی که در قالب قرص برای تنظیم قاعدگی یا کنترل بارداری استفاده می‎‌شوند، در کاهش شدت درد پریود مؤثر هستند. زیرا از تخمک‎‌گذاری جلوگیری می‏‌کنند که می‌‏تواند گرفتگی‌های قاعدگی را کنترل کند. پزشک در صورت لزوم، این داروها را برای شما تجویز خواهد کرد. خوابیدن مداوم و فکر ‌کردن به حال بد هیچ چیزی را تغییر نمی‌دهد. پس انجام فعالیت‌های سبک مانند پیاده‌روی و نرمش پیشنهاد می‌شود. پیاده‌روی کردن و نرمش‌های خیلی سبک تاثیرات سندروم پیش از قاعدگی را نیز کاهش می‌دهد و باعث ایجاد حال بهتر می‌شود.

مراجعه به پزشک

اکثر دختران تاریخ قاعدگی منظمی دارند و همین امر باعث می‌شود یک برنامه ریزی مناسب داشته‌باشند. اگر تاریخ قاعدگی منطم نباشد می‌توان به پزشک مراجعه کرد و با مصرف داروهای هورمونی تاریخ پریود را تنظیم نمود. پس با تنظیم شدن تاریخ پریود، علاوه بر برنامه ریزی مناسب عوارض ناخواسته در این دوران کاهش می‌یابد. اکثر خانم ها در دوران قاعدگی خود عصبی و پرخاشگر می‌شوند که دلیل آن بر هم خوردن هورمون ها می‌باشد. در این دوران باید از مشاجره‌های لفظی و کلامی پرهیز کرد و در محیطی آرام و بدون استرس استراحت کرد.

سخن پایانی

باید توجه داشت که این دوران یک دوره‌ی طبیعی برای همه‌ی بانوان است. پس اگر الان دانش آموز هستید و در سال های آینده دانشجو و یا شاغل خواهید شد باید مشکلات این دوران را بپذیرید و برای مقابله با دردهای آن برنامه داشته باشید و از راهکار های بالا برای تسکین درد خود و مقابله با این دوران بهره بگیرید.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در این مقاله به تاثیر پریود بر مطالعه می‌پردازیم و سعی می‌کنیم دید جامع و کاملی از این موضوع ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نرگس لک

نرگس لک هستم مشاور گروه مشاوره تحصیلی آکو رکن اول موفقیت رو تلاش و استمرار می دونم ما توی آکو سعی میکنیم راه بهینه رو بهتون نشون بدیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
فهرست