تحلیل و برنامه ریزی دروس

تحلیل کنکور انسانی 1401

بودجه بندی کنکور انسانی 1401

تماس با ما تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

به طور کلی تحلیل کنکور انسانی 1401 نشان داد که این آزمون هم مثل کنکور 1400 کنکوری سخت و چالش برانگیز بود اما بیشتر دانش اموزان انتظارش را داشتند و جای تعجبی نبود! البته نباید از حق گذشت که اگر دانش اموز تسلط کافی را بر کتاب داشته باشد و بودجه بندی کنکور انسانی 1400 را به درستی مطالعه کرده باشد میتواند به راحتی به سوالات کنکور انسانی 1401 پاسخ دهد.

این حقیقت به استثناء چند سوال واقعا سخت و دشوار که هنوز هم بحث های زیادی بر سر جواب انها هست مطرح شده است.

در ادامه با مرکز مشاوره کنکور انسانی آکو همراه باشید تا علاوه بر مشاوره تحصیلی کنکور 1402 ، درباره سوالات دروس مختلف کنکور نیز اطلاعات کافی بدست آورید.

تحلیل کنکور انسانی 1401

تحلیل و بررسی کلی کنکور انسانی 1401

همانطور که گفته شد، در نظر سنجی انجام شده، سوالات کنکور انسانی 1401 تا 85 درصد قابل انتظار بوده است. اگر بخواهیم به اختصاص هر درس در دفترچه کنکور انسانی 1401 بگوییم، دروس ادبیات، عربی و معارف کنکور انسانی 1401 از نظر بیش 50 درصد داوطلبان کنکور راحت بوده اند. اما درس زبان کنکور انسانی ظاهرا از نظر 45 درصد داوطلبان سوالات سختی داشته است.

باوجود آسان بودن دروس عمومی کنکور انسانی، دروس تخصصی این گروه آزمایشی نسبتا سخت بوده اند. دروس ریاضی کنکور انسانی(برخلاف ریاضی کنکور تجربی 1401)، اقتصاد، تاریخ و جغرافیا، فلسفه و روانشناسی از نظر 50 درصد داوطلبان سوالات سختی داشته است اما سوالات دروس عربی، جامعه شناسی و ادبیات کنکور انسانی 1401 در حد انتظار داوطلبان بود. با این حساب میتوان ادعا کرد که کلا کنکور انسانی کنکور سختی بوده است.

در ادامه مقاله مشاوره تحصیلی کنکور آکو در کنار مشاوره کنکور انسانی 1402 به تحلیل کنکور انسانی 1401 به صورت درس به درس میپردازیم.

تحلیل ادبیات کنکور انسانی 1401

تقریبا میشه گفت سوالات ادبیات کنکور انسانی 1401 در حد انتظار یا کمی سخت تر از حد انتظار بود. ولی به طور کلی سوالات قابل پاسخ گویی بود ولی بیشتر بچه ها با زمانبندی مشکل داشتند چون چند نوع سوال ترکیبی جدید در این ازمون مطرح شده بود که برای بچه ها جدید بود. اگر بخواهیم تعداد و سطح سوالات ادبیات کنکور انسانی را تحلیل کنیم، به شرح زیر خواهد بود.

تحلیل کنکور انسانی 1400 نشان میدهد که سطح سوالات ارایه و دستور کمی سخت بود ولی درمقابل سطح سوالات قرابت کمی راحت تر از 1400 بود ولی این به معنای راحتی سوالات ادبیات عمومی انسانی کنکور 1401 نبود و به طور کلی سوالات چالش برانگیزی برای داوطلبان بود .

بودجه بندی سوالات ادبیات کنکور انسانی 1401

مبحث

تعداد سوال

واژگان

3

املاء

3

زبان فارسی

5

تاریخ ادبیات

1

آرایه های ادبی

4

قرابت معنایی

9

تحلیل عربی عمومی کنکور انسانی 1401

سوالات عربی عمومی کنکور انسانی 1401 تقریبا مثل سال های قبل بود و تیپ سوالات جدیدی طرح نشده بود. میتوان گفت که اگر داوطلب کنکور سال های گذشته را خوب کار کرده بود، در عربی کنکور انسانی 1401 به مشکل چندانی بر نمیخورد. سوالات ترجمه راحت بود و با کلید واژه و تکنیک های حذف گزینه قابل پاسخگویی بود اما 2 سوال سخت هم  در عربی انسانی دیده شد که دچار حاشیه هایی نیز شدند.

سوالات تحلیل صرفی و و ضبط حرکت مثل سال های قبل بود و پیچیدگی انچنانی نداشت و قابل حل بودند. اما متن درک مطلب عربی انسانی پیچیده بود و 2 سوال خیلی سخت و دشوار هم از این متون طرح شده بود. بودجه بندی سوالات عربی عمومی کنکور انسانی 1401 به شرح زیر است.

بودجه بندی سوالات عربی کنکور انسانی 1401

مبحث

تعداد سوال

قواعد

6

ترجمه و تعریب

10

درک مطلب

4

اعراب و تحلیل صرفی

3

ضبط حرکات

1

واژگان

1

تحلیل کنکور انسانی 1401 درس دین و زندگی

سطح سوالات دینی کنکور انسانی 1401 از سال های قبل سخت تر بود ولی خب خیلی هم دور از انتظار نبود! کلا بین جواب سوالات دین و زندگی کنکور انسانی خیلی اختلاف نظر است. به طوری که در تحلیل کنکور انسانی 1400 درس دینی بعضی ها معتقدند سوالات خیلی راحتند و بعضی ها هم میگن سوالات بی اندازه سخت بود. برخی از مبهم ترین سوالات که خیلی از دانش اموزان را به چالش کشید سوالات 56 61 62 65 است .

بودجه بندی سوالات دین و زندگی کنکور انسانی 1401 به تفکیک پایه به شرح زیر بوده است:

 • دین و زندگی دوازدهم: 8 سوال
 • دین و زندگی یازدهم: 9 تست
 • دین و زندگی دهم: 8 سوال

زبان انگلیسی کنکور انسانی 1401

سوالات زبان انگلیسی کنکور انسانی 1401 هم دشوار تر از حد انتظار بود و هم به نسبت زبان کنکور سراسری سالهای قبل نیز سخت تر بود. سطح سوالات گرامر تقریبا بالا بود مخصوصات سوال دوم که شمارشی هم بود. سوال 90 زبان انگلیسی کنکور نیز در تحلیل کنکور انسانی 1401 و ارائه پاسخنامه پیشنهادی بسیار چالش برانگیز بود. واژگان و کلوز تست مشابه ازمون های سراسری دیگر و راحت تر از باقی تست ها بود. به طور کلی سطح بیشتر سوالات قابل پاسخگویی بود .

درک مطلب بسیار سخت و چالش برانگیز بود و وقت زیادی از دانش اموزان گرفت و یکی از سوالاتی که بحث های زیادی هم سر ان بود تست 95 بود که هنوز هم بحث و اختلاف نظر بین ان وجود دارد .

بودجه بندی سوالات زبان انگلیسی کنکور انسانی 1401

مبحث

تعداد سوال

واژگان

8

گرامر

4

کلوز تست

5

درک مطلب

8

ریاضی و آمار انسانی کنکور انسانی 1401

به طور کلی سوالات ریاضی انسانی 1401 خیلی راحت تر از سوالات ریاضی کنکور 1400 بود که البته انتظارش هم میرفت چون ریاضی 1400 به طرز غیرقابل انتظاری سخت بود! درباره سطح سوال ریاضی انسانی کنکور انسانی باید گفت که  5 سوال وقت گیر و 2 سوال با تیپ سوال جدید مطرح شده بود اما باقی سوالات مثل سال های 98 و 99 بود و وقت زیادی هم نمیگرفت.

میدانید که به طور کلی ریاضی برای داوطلبان کنکور انسانی خیلی درس محبوبی نیست و طبیعی است که با سطح سوالات متوسط، این درس در تحلیل کنکور انسانی 1401 سخت براورد شود. بودجه بندی سوالات ریاضی انسانی در کنکور 1401 به شرح زیر بوده است.

بودجه بندی سوالات زبان انگلیسی کنکور انسانی 1401

مبحث

تعداد سوال

عبارت های جبری و گویا

2

معادلات درجه 2

2

توابع

3

آمار

6

احتمال

2

دنباله ها

3

استدلال ریاضی

1

تحلیل اقتصاد کنکور انسانی 1401

ظاهرا اقتصاد در کنکور انسانی 1401 خیلی سوالات عجیب و غریبی داشته. البته در درس اقتصاد هم سوالات ساده دیده میشود و هم سوالات سخت و هم سوالاتی با تیپ جدید که تابحال دیده نشده بود. نکته جالب اینجاست که چند مسئله و مبحثی که هر سال در اقتصاد کنکور انسانی می امد امسال در کنکور دیده نشد و برعکس اقتصاد کنکور 1400 که بر مبنای فعالیت های کتاب درسی مطرح شده بود و فورمولی بود، این درس در کنکور 1401 کاملا سوالات مفهومی با موضوع جدید داشت!

8 سوال مسئله سطح متوسطی داشت و از 7 سوال ترکیبی در اقتصاد کنکور انسانی 1401 دیده میشود. در این درس 3 سوال چالشی نیز وجود داشت و با اینکه سوالات اقتصاد در حد انتظار نبود ولی برای پاسخ گویی به انها نیاز به تسلط کامل به کتاب داشت. بودجه بندی کنکور انسانی 1401 در درس اقتصاد به شرح زیر بود:

بودجه بندی سوالات اقتصاد کنکور انسانی 1401

مبحث

تعداد سوال

تولید

2

بازار

2
آشنایی با شاخص های اقتصادی

5

پول و بانک

2

فقر و توزیع درآمد

1

اقتصاد بین الملل

2

اقتصاد ایران

1

درس علوم و فنون ادبی در کنکور انسانی 1401

با اینکه در این درس با تیپ سوالات جدیدی رو به رو بودیم اما سوالات سطح متوسطی در ادبیات تخصصی کنکور انسانی 1401 شاهد بودیم. در بین سوالات سوال های قافیه از همه چالش برانگیز تر بود ولی سوالات عروض وسبک شناسی و تاریخ ادبیات و ارایه های دیگر مثل سال های قبل بود و سطح سوالات همانطور که انتظار میرفت متوسط بود. بودجه بندی علوم و فنون ادبی کنکور انسانی امسال به شرح زیر بود:

بودجه بندی سوالات علوم و فنون ادبی کنکور انسانی 1401

مبحث

تعداد سوال

تاریخ ادبیات و سبک شناسی

9

عروض

6

قافیه

2

ترکیبی عروض و قافیه

1

آرایه های ادبی

7
قرابت معنایی

5

جامعه شناسی کنکور انسانی 1401

سوالات جامعه شناسی بیشتر روی سال دوازدهم تمرکز داشت و مانند جامعه شناسی کنکور 1400 و سال های پیش تمرکز بیشتری روی مطالب جامعه شناسی دوازدهم داشت. سوالات هم مانند سال های اخیر بود و سوال های چالش برانگیز و جدیدی دیده نمی شد. هرچند سه سوال 170،177 و 179 جزو سوالاتی بودند که میتوانستند برای داوطلبان مبهم باشند اما به طور کلی سطح سوالات متوسط رو به سخت بود .

سوال های ترکیبی از هر سه سال نیز در این کنکور مورد توجه طراحان بود و برای پاسخگویی به برخی از سوالات داوطلبان باید به هر سه کتاب تسلط کافی را داشته باشند. بودجه بندی سوالات جامعه کنکور انسانی 1401 به شرح زیر است.

 • پایه دهم: 6 سوال
 • پایه یازدهم: 7 سوال
 • پایه دوازدهم: 5
 • ترکیبی:2

عربی تخصصی کنکور انسانی 1401

سوالات عربی اختصاصی کنکور انسانی 1401 در حد انتظار بود و تقریبا مثل عربی عمومی قابل پیش بینی بود. درست است که اغلب سوالات راحت بود اما خیلی از سوالات به ویژه سوالات ترجمه با روش ها و تکنیک های تستی قابل پاسخگویی بود که یادگیری آنها مستلزم کمک مشاوره کنکور انسانی یا مشاوره تحصیلی کنکور بود. به طور کلی سختی سوالات عربی کنکور انسانی در مبحث سوالات ضبط حرکت و قواعد دیده میشود و پاسخگویی به این سوالها بسیار وقت گیر بود. بودجه بندی سوالات عربی تخصصی کنکور انسانی 1401 در جدول زیر مشخص شده است.

بودجه بندی سوالات عربی کنکور انسانی 1401

مبحث

تعداد سوال

ترجمه

8

تحلیل صرفی

3

ضبط حرکات

1

قواعد

7

مفهومی

1

تحلیل تاریخ و جغرافیا کنکور 1401

به طور کلی سطح سوالات هم تاریخ هم جغرافیا بالاتر از حد انتظار بود و سوالات چند عبارتی و ترکیبی دیده میشود . با این وجود سطح سوالات جغرافیا کمی سخت تر از تاریخ بود و سوالات جدیدی در جغرافیا به چشم میخورد. سوالات تاریخ شبیه تر به سوالات سال های قبل بود و تیپ سوالات مانند سال های قبل بود و نوآوری وجود نداشت. بودجه بندی سوالات تاریخ و جغرافیا کنکور انسانی 1401 به شرح زیر بود.

بودجه بندی سوالات تاریخ کنکور انسانی 1401

پایه

تعداد سوال

دهم

5

یازدهم

5

دوازدهم

5

بودجه بندی سوالات جغرافیا  کنکور انسانی 1401

پایه

تعداد سوال

دهم

3

یازدهم

7

دوازدهم

5

فلسفه و منطق انسانی کنکور 1401

در فلسفه و منطق کنکور انسانی سوالات دشوار و چالشی به چشم می خورد که تعداد این سوالات چالشی در مباحث فلسفه بیشتر بود اما از طرف دیگر در درس منطق تیپ سوالات جدیدی به چشم نمیخورد و اگر دانش اموز به کتاب تسلط کافی را داشت می توانست به راحتی به انها پاسخ دهد. بودجه بندی کنکور انسانی 1401 در درس فلسفه و منطق مثل فلسفه و منطق کنکور 1400 یشتر بر روی مباحث سال دوازدهم تمرکز داشت. در سوالات فلسفه 3 سوال خیلی سخت به چشم میخورد که اختلاف نظر در پاسخ انها بسیار است.

بودجه بندی سوالات فلسفه کنکور انسانی 1401 به تفکیک پایه به شرح زیر است:

بودجه بندی سوالات فلسفه  کنکور انسانی 1401

پایه

تعداد سوال

یازدهم

6~
دوازدهم

7~

بودجه بندی مبحثی سوالات منطق کنکور انسانی 1401 نیز در جدول زیر آمده است:

بودجه بندی سوالات منطق  کنکور انسانی 1401

مبحث

تعداد سوال

منطق ترازوی اندیشه

1~

لفظ و معنا

1~

مفهوم و مصداق

1~

انواع و شرایط تعریف

1~

اقسام استدلال و کاربردهای آن

1~
قضیه حملی

1~

احکام قضایا

1~
نگاهی به تاریخچه معرفت

1~

قضیه شرطی و قیاس استثنایی

1~

تحلیل روانشناسی کنکور 1401 انسانی

یکی از دروس خیلی ساده رشته انسانی روانشناسی است که معمولا بیشتر شاگردان درصد بالایی در این درس دریافت میکنند. ولی در سال 1401 با تیپ های جدید سوالات در این درس رو به رو شدیم و سطح سوالات خیلی سخت تر از سال های قبل بود. این سطح از سوالات خارج از انتظار دانش اموزان بود و همه دانش اموزان را متعجب کرد چرا که انها انتظار سوالات ساده همیشگی روانشناسی را داشتند اما فقط 5 سوال ساده در این درس دیده میشود و باقی سوالات پیچیده تر از سال های گذشته بود.

منظور از سختی سوالات این نیست که سوال ها قابل پاسخگویی نیست بلکه برعکس، ما فقط این سوالات را با سال های گذشته مقایسه کردیم ولی اگر کسی تسلط خوبی به روانشناسی داشته باشه توانایی پاسخگویی به سوالات ان را هم دارد. بودجه بندی سوالات روانشناسی کنکور انسانی 1401 به شرح زیر بوده است:

بودجه بندی سوالات روانشناسی  کنکور انسانی 1401

مبحث

تعداد سوال

تعریف و روش مطالعه

2

روانشناسی رشد

4

احساس توجه ادراک

4

حافظه و علل فراموشی

2
تفکر حل مسئله

2

تفکر تصمیم گیری

3

انگیزه و نگرش

2

روانشناسی سلامت

1

مشاوره تحصیلی کنکور انسانی 1402

مشاوره تحصیلی کنکور آکو با هدف کمک به داوطلبان کنکور انسانی به صورت تخصصی به تحلیل کنکور انسانی 1401 و بودجه بندی سوالات کنکور انسانی 1401 پرداخت. مشاوره کنکور انسانی به صورت ویژه در مرکز مشاوره آکو با مهندس سهیل حاج کرم، مهندس مجتبی سادات رسول و سرکار خانم نرگس لک انجام میشود و شما عزیزان میتوانید برای دریافت مشاوره با شماره 02633408944 تماس بگیرید و یا از طریق اینستاگرام مرکز مشاوره کنکور آکو در کرج با مشاوران ما به طور مستقیم در ارتباط باشید.

مشاوره تحصیلی کنکور و مشاوره کنکور انسانی 1402

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. فلسفه و منطق ٢٠ سوال توي ٤٠١ داشته
  نه ٢٥ تا
  مطمئن هستين ك تحليل كنكور ٤٠١ رو دارين ارائه ميدين وقتي حتي تعداد سوالات رو هم درست نمي دونيد ؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا