مقالاترشته های دانشگاهی انسانی

تفاوت مشاوره و روانشناسی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

تفاوت مشاوره و روانشناسی در 30 واحد درسی می باشد. اگرچه سایر واحدهای درسی آن‌ها مشابه‌اند اما بدان معنا نیست که با شیوه‌ی یکسان آموزش داده می‌شوند. تأکیدات در هر رشته با دیگری است.

1 1 1


دانش‌آموزان گروه تجربی هم می‌توانند در انتخاب رشته تحصیلی، روان‌شناسی را انتخاب کنند. اما مشاوره مختص به داوطلبان گروه انسانی است. رتبه‌های برتر کنکور روان‌شناسی را به رشته مشاوره ترجیح می‌دهند. چون سطح علمی روان‌شناسی بالاتر از مشاوره است.

رشته‌های مشاوره و روان‌شناسی با هم هم‌پوشانی زیادی دارند. تفاوت مشاوره و روانشناسی در 30 واحد درسی می باشد. البته اگرچه سایر واحدهای درسی آن‌ها مشابه‌اند. اما این بدان معنا نیست که به یک شیوه یکسان آموزش داده می‌شوند. تأکیدات در هر رشته با دیگری متفاوت است.

حیطه کاری

حیطه کاری این دو رشته تا حدودی به هم نزدیک است. اما نکته اصلی آن است که مشاوران، بیش‌تر در راستای راهنمایی و پیشگیری از بروز فشارهای روانی، به افراد سالم از حیث روانی مشاوره می‌دهند. درحالی‌که حیطه کاری روان‌شناسان بیش‌تر درصدد پیشگیری نوع دوم و سوم برای درمان افرادی هستند که از یک اختلال روانی رنج می‌برند.

تفاوت مشاوره و روانشناسی


مشاور بعد از فارغ‌التحصیلی در دوره کارشناسی ارشد می‌تواند برای خود دفتری دایر کند و به ارائه خدمات مشاوره‌ای از قبیل مشاوره خانواده (که شامل ازدواج، مسائل زناشویی، مسائل عاطفی و …)، شغلی و تحصیلی بپردازد.

اما روان‌شناس بعد از فارغ‌التحصیلی در دوران کارشناسی ارشد می‌تواند دفتر و یا مطبی دایر کند و به درمان افرادی که دارای مشکلات روانی رفتاری و اجتماعی هستند بپردازد. به افرادی که به روان‌شناس بالینی مراجع می‌کنند عنوان بیمار داده می‌شود چون دارای بیماری‌های روانی هستند. روان‌شناسان اغلب در بیمارستان‌های روانی مشغول به کار می‌شوند.
از اساسی‌ترین تفاوت‌های روان‌شناسی و مشاوره مربوط به بعد زمانی است. یعنی روان‌شناس برای مشکل یا عواملی که درگذشته برروی فرد اثر داشته تأکید می‌کند. اما مشاوره آینده‌نگر هست و معمولاً به انتخاب‌های افراد مربوط می‌شود. به این صورت که یک مشاور فرد را برای تصمیم‌گیری بین دو یا چند انتخاب برای آینده راهنمایی می‌کند و دراین‌رابطه از اسناد، بخشنامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و قوانین نیز کمک می‌گیرد.


تفاوت مشاوره و روان شناسی تنها به مباحث درسی خلاصه نمی شود. بلکه در مراجعین نیز با هم تفاوت هایی دارند.
شخصی که به مشاوره مراجعه می‌کند، مراجع نام دارد لذا شخصی است که سالم است و تنها نیاز به راهنمایی دارد. ولی شخصی که به روان‌شناس مراجعه می‌کند درگیر برخی از افکار منفی، توهمات و هذیان‌هایی است که ناشی از اختلالات روانی است. این اختلالات عملکرد فرد را مختل کرده است و وی از این مسئله رنج می‌برد و نیازمند مداخله می‌باشد.

تعداد جلسات مراجعهدیگر تفاوت مشاوره و روان شناسی تعداد جلسات مرجاعین است. در مجموع مشاوران مشکلات خفیف و سطحی‌تر مانند مشکلات دانش‌آموزان و دانشجویان و افرادی که نیازمند راهنمایی در انتخاب‌ها (انتخاب رشته، شغل و همسر) می‌باشند سروکار دارند. همچنین افرادی که نیازمند برنامه‌ریزی می‌باشند و برای انتخاب‌های آینده خود دچار فشار هستند. معمولاً جلسات مشاوره در یک یا دو جلسه به ثمر می‌رسد. اما جلسات مداخلات روان‌شناس شاید در برخی اوقات به 15 جلسه و یا بیشتر می‌رسد. در دنیا رشته مستقل مشاوره وجود ندارد بلکه روان‌شناسی مشاوره است که به خدمات یاورانه می‌پردازد.

نمایش بیشتر

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا