معرفی رشتهرشته های دانشگاهی تجربیمقالات

رشته اعضای مصنوعی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

در این مقاله به معرفی رشته اعضای مصنوعی می پردازیم. از گذشته تا به امروز انسان‌های زیادی بر اثر حوادث گوناگون عضوهای بدن خود را از دست می‌دادند و باتوجه‌به عضو ازدست‌رفته تا حدی ناتوان می‌شدند و نمی‌توانستند کارهای روزانهٔ خود را به‌درستی انجام دهند. با مطرح‌شدن رشته دانشگاهی اعضای مصنوعی و تحصیل افراد متخصص در این زمینه، اندام‌های مصنوعی ساخته شد و عضوهای ناتوان تقویت گردید و تا حد زیای مشکلات افراد رفع شد. دانشجویان در این رشته دروس مختلفی را مطالعه می‌کنند و نحوهٔ تولید ارتز (وسایل کمکی) و پروتز (اندام مصنوعی) را به‌خوبی یاد می‌گیرند. پروتز یک عضو مصنوعی است و می‌تواند جایگزین عضو طبیعی انسان گردد. ارتز هم وسایل کمکی می‌باشد که در اندام‌هایی که فلج، ضعیف و ناتوان شده استفاده می‌شود تا کارایی اندام را بالاتر ببرد‌.

معرفی رشته اعضای مصنوعی

رشته دانشگاه اعضای مصنوعی در زیرگروه ۱ علوم تجربی قرار گرفته و داوطلبانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند باید در کنکور سراسری تجربی شرکت کنند. این رشته در زیرمجموعه رشته‌های توان‌بخشی قرار دارد و در بحث درمان وظایف به‌شدت مهمی را دارد. از جمله رشته‌های گروه توان‌بخشی رشته تجربی می‌توان به کاردرمانی، ارتوپدی فنی، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی، بینایی‌سنجی و … اشاره کرد. در این رشته روش طراحی و ساخت اعضای مصنوعی و وسایل کمکی طبق اصول مهندسی و آناتومی بدن آموزش داده می‌شود. به‌عبارتی‌دیگر دروس این رشته مجموعه‌ای از علوم مهندسی و علوم پزشکی می‌باشد. یک متخصص اعضای مصنوعی در زمینهٔ حمایت کردن از عضوهای ناتوان، ساختن اندام مصنوعی برای عضوهایی که ازدست‌رفتن و اصلاح کردن ناهنجاری فعالیت می‌کند. آن‌ها برای کسب تخصص‌های لازم باید دروس پایه مثل آناتومی بدن، علت ناهنجاری‌ها و بیماری‌های اندام‌های موردنظر را مطالعه می‌کنند و سپس روش ساخت ارتز ها و پروتزهای گوناگون را می‌آموزند.

مهارت‌های لازم برای رشته اعضای مصنوعی

افرادی که می‌خواهند وارد این رشته شوند باید بتوانند به‌درستی ارتباط کلامی با معلولین برقرار کنند و روحیه همدردی داشته باشند زیرا کارشناسان اعضای مصنوعی با افراد معلول سروکار دارند. این‌گونه بیماران علاوه بر آسیب‌های جسمی از لحاظ روحی نیز آسیب‌دیده‌اند و بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند پس روحیه دادن به آن‌ها مهم‌ترین مسئله است. از دیگر ملزومات این رشته داشتن توانایی بدنی است زیرا دانشجویان در این رشته، اعضای مصنوعی را تولید می‌کنند و با فلزکاری، گچ‌کاری و قالب‌های بسیار سنگین‌کار می‌کنند پس باید توانایی بدنی بالایی داشته باشند تا بتوانند وظایف خود را به‌درستی انجام دهند. آن‌ها باید در درس‌های ریاضی، فیزیک و زیست‌شناسی دبیرستان قوی باشند زیرا فهم این دروس به آن‌ها به‌شدت کمک می‌کند و پایه و اساس این رشته بر اصول ریاضی و آناتومی بدن می‌باشد. دانشجویان این رشته باید به تحقیق و پژوهش علاقه‌مند باشند زیرا این رشته دائماً در حال پیشرفت است و افراد در این رشته همیشه باید در حال تحقیق و پژوهش باشند و اطلاعات خود را به‌روز کنند‌. این رشته دائماً در حال پیشرفت و نوآوری است مخصوصاً در زمینهٔ زیبایی طراحی اعضای صورت، پس دانشجویان باید بتوانند شیوه‌های جدید نیز ابداع کنند.

از جمله وظایف افراد در این رشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح کردن ناهنجاری‌های مختلف
 • حمایت کردن از اعضای ضعیف و ناتوان بدن افراد ناتوان
 • ساخت اندام مصنوعی برای عضوهای ازدست‌رفته
 • تولید کردن قطعات ساده برای خارج بدن بیماران که با دست قابل ساختن هستند

کدام دروس برای قبولی رشته اعضای مصنوعی اهمیت بیشتری دارند

دانش آموزان برای قبولی در این رشته باید به بسیاری از دروس دبیرستان مسلط باشند. درس‌های زیست‌شناسی و شیمی از مهم‌ترین دروس هستند. ضرایب دروس اختصاصی در کنکور سراسری برای این رشته عبارت‌اند از:

 • زیست‌شناسی: ضریب ۴
 • شیمی: ضریب ۳
 • ریاضی: ضریب ۲
 • فیزیک: ضریب ۲

دروس رشته اعضای مصنوعی

دوره تحصیل رشته اعضای مصنوعی ۴ سال است که معادل ۸ ترم تحصیلی می‌باشد و دانشجویان باید ۱۲۸ واحد درسی را بگذرانند. واحدهای درسی دوره کارشناسی این رشته عبارت‌اند از:

 • دروس عمومی: ۲۰ واحد
 • دروس پایه فنی مهندسی: ۹ واحد
 • دروس پایه پزشکی و توان‌بخشی: ۲۷ واحد
 • دروس کارورزی: ۲۴ واحد

دروس عمومی رشته اعضای مصنوعی:

زبان عمومی، ادبیات فارسی، مبانی نظری اسلام، تاریخ و تمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تربیت‌بدنی ۱ و ۲.

دروس پایه رشته اعضای مصنوعی:

آمار و روش تحقیق، استاتیک، رسم فنی، تکنیک قطعه‌سازی، آناتومی سیستم عصبی، آناتومی اندام بالایی، آناتومی اندام سطحی، آناتومی اندام پایینی، آناتومی ستون فقرات و نواحی قدامی شکم، ارتوپدی ۱ و ۲، فیزیولوژی عمومی، اصول توان‌بخشی و طب فیزیکی، نورولوژی، رادیولوژی، روان‌شناسی معلولین جسمی، زبان تخصصی.

دروس تخصصی رشته اعضای مصنوعی:

مدیریت مراکز ارتوپدی فنی، ارتز های اندام بالایی، فیزیولوژی و بیومکانیک ۱ و ۲ و ۳، اخلاق حرفه‌ای، تکنیک ارتوپدی فنی، طراحی و ساخت ارتزهای بالا زانو، ارتزهای اندام پایینی، پروتزهای اندام پایینی ۱ و ۲، ارتزهای پا، طراحی و ساخت ارتزهای ستون فقرات ۱ و ۲، طراحی و ساخت ارتز های پا، طراحی و ساخت پروتزهای زیر زانو، طراحی و ساخت ارتزهای زیر زانو، ارتزهای ستون فقرات، طراحی و ساخت پروتزهای اندام بالایی، طراحی و ساخت ارتزهای اندام بالایی، پروتزهای اندام بالایی، طراحی و ساخت پروتزهای بالا زانو، پروتزهای زیبایی، معاینه و ارزیابی.

کارنامه قبولی رشته اعضای مصنوعی

کارنامه قبولی رشته اعضای مصنوعی در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 1400 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

گرایش های رشته اعضای مصنوعی

رشته اعضای مصنوعی در مقطع کارشناسی هیچ گرایشی ندارد و به‌صورت عمومی ارائه می‌شود. امکان ادامه تحصیل این رشته تا مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای دو گرایش ارتز و پروتز می‌باشد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در رشته‌های مرتبط دیگری ادامه تحصیل دهند که برخی از این گرایش‌ها عبارت‌اند از:

 • انفورماتیک پزشکی
 • نانوتکنولوژی پزشکی
 • اقتصاد بهداشت
 • مهندسی پزشکی (زیست مواد)
 • فیزیک پزشکی
 • آموزش پزشکی
 • آمار زیستی
 • تکنولوژی آموزشی در علوم پزشکی
 • رشتهٔ مدیریت توان‌بخشی
 • اعضای مصنوعی و وسایل کمکی
 • زیست‌فناوری پزشکی

بازار کار و درآمد رشته اعضای مصنوعی

بازار کار رشته اعضای مصنوعی بیشتر در مراکزی که با توان‌بخشی مرتبط هستند مربوط می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته در بخش‌های خصوصی و دولتی می‌توانند مشغول به کار شوند‌. مراکز خصوصی متخصصان اعضای مصنوعی را استخدام کرده و حقوق‌های خوبی نیز پرداخت می‌کنند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند مراکز توان‌بخشی نیز تأسیس کنند و مشغول به کار شوند. از جمله مراکزی که کارشناسان اعضای مصنوعی می‌توانند در آن مشغول شوند عبارت‌اند از: سازمان بهزیستی، بنیاد جانبازان، سازمان هلال‌احمر، مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و فعالیت‌های آموزشی. این رشته دائماً در حال پیشرفت است و روش‌ها و مدل‌های جدیدی از اعضای مصنوعی ساخته می‌شود به همین دلیل آیندهٔ شغلی این رشته بسیار خوب است. درآمد افراد در این رشته به محل اشتغال بستگی دارد. خصوصی یا دولتی بودن محل کار روی حقوق آن‌ها تأثیرگذار است. به‌طورکلی حقوق ماهانهٔ آن‌ها ۴ الی ۶ میلیون تومان در ماه است.

تحصیل رشته اعضای مصنوعی در خارج از کشور

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز خدمات مراقبت‌های بهداشتی سرپایی، فروشگاه‌های بهداشت مراقبت‌های شخصی، مراکز دولتی یا خصوصی و … مشغول به کار شوند. تایم کاری این افراد معمولاً به‌صورت تمام‌وقت می‌باشد. از جمله بهترین مکان‌هایی که بالاترین حقوق را برای این رشته دارند عبارتنداز: کالیفرنیا، لونیزیانا، تگزاس، نیوهمپشایر و ایلینوی.

حقوق و در آمد فارغ التحصیلان این رشته در سراسر دنیا متفاوت است که برخی از آن‌ها را در ادامه بررسی کردیم.

 • کالیفرنیا: ۱۲۳،۰۹۰ دلار
 • نیویورک: ۱۱۲،۲۶۰ دلار
 • ماساچوست: ۹۹۸۸۰ دلار
 • تگزاس: ۹۷،۶۵۰ دلار
 • کارولینای شمالی: ۹۱،۰۱۰ دلار

از جمله بهترین دانشگاه‌های رشته اعضای مصنوعی در دنیا عبارت‌اند از:

 • دانشگاه شمال غربی – اوان ستون
 • پردیس اصلی مؤسسه فناوری جورجیا
 • دانشگاه واشنگتن – پردیس سیاتل
 • پردیس دانشگاه پیتسبورگ

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته اعضای مصنوعی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سؤالات شما باشند. همچنین می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا