رشته اقتصاد

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته اقتصاد اولین‌بار در سال ۱۳۴۲ در دانشگاه تهران تأسیس شد. علم اقتصاد در کشورهای پیشرفته جهان علمی پیشتاز و ضروری شناخته می‌شود. زیرا تربیت متخصصان اقتصادی گامی مهم برای پیشرفت یک کشور است. در ایران نیز این رشته یکی از رشته‌های پایه به شمار می‌رود و زیرمجموعه گروه انسانی می‌باشد که از هر سه گروه (تجربی، ریاضی، انسانی) می‌توان وارد این رشته شد.

معرفی رشته اقتصاد

دانشجویان رشته اقتصاد در طول تحصیل خود با مبانی، اصول، چالش‌ها و راحل‌های اقتصادی و نظام‌های اقتصادی آشنا می‌شوند. هدف اصلی این رشته بهینه‌سازی است. یعنی باتوجه‌ به منابع و محدودیت‌های آن بهترین انتخاب‌ها و کارها را انجام دهیم تا بیشترین منفعت را کسب کنیم. متخصصان اقتصادی باید بتوانند با کسب مهارت‌های لازم در دوران تحصیل خود، در مؤسسات و سازمان‌های مرتبط با حوزه اقتصادی مشغول به کار شوند.

اقتصاد دانشی است که زمینه ساز رشد اقتصاد کشور قرار گرفته و سرنوشت کلی یک جامعه را تعیین می‌کند. اقتصاد علمی اجتماعی است و آن چه باعث شده که مهارت و علم اقتصاد جزو علوم‌انسانی و اجتماعی قرار گیرد، سروکار داشتن با رفتارهای اقتصادی انسان‌ها است زیرا علم اقتصاد مطالعه علمی جنبه‌های متفاوت رفتار اقتصادی انسان می‌باشد.

مهارت‌های لازم در رشته اقتصاد

در ادامه مقاله به شرح مهارت های لازم برای رشته اقتصاد می‌پردازیم. مهارت‌های لازم در این رشته به شرح زیر است:

 • قوی بودن در ریاضی
 • توانایی تجزیه‌وتحلیل مسائل اقتصادی
 • علاقه‌مند به مباحث اجتماعی نظیر جامعه‌شناسی، روان شناسی و علوم سیاسی
 • توانایی تطبیق اطلاعات علمی با جامعه خود

دروس رشته اقتصاد

در ادامه مقاله دروس رشته اقتصاد و واحدهای درسی این رشته را برسی می‌کنیم. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته 4 سال است و دانشجویان باید 135 واحد درسی را بگذرانند.

دروس اصلی رشته اقتصاد: زبان خارجی 2، اصول سازمان و مدیریت، حقوق تجارت، مبانی جامعه‌شناسی، ریاضیات 1، ریاضیات 2، پول و بانکداری، آمار 1، آمار 2، روش تحقیق، اقتصاد خرد 1، اصول حسابداری 1، اصول حسابداری 2، اصول بیمه اسلامی، اقتصاد خرد 2، اقتصاد کلان 1، اقتصاد کلان 2، مبانی فقهی اقتصاد اسلام، اقتصاد بخشی عمومی 1، نظام اقتصادی صدر اسلام، نظام‌های اقتصادی، تجارت بین‌الملل، مالیه بین‌الملل، اقتصاد توسعه، اقتصاد ایران.

دروس تخصصی گرایش پول و بانکداری:

عملیات بانکی داخلی، عملیات بانکی خارجی، سیاست‌های پولی و مالی، بانکداری اسلامی، روش‌های مقداری در بازرگانی، سازمان‌های پولی و مالی بین‌المللی، حسابداری شرکت‌ها، تجزیه‌وتحلیل صورت‌های مالی، ارزیابی طرح های اقتصادی ،تامین منابع مالی و بورس اوراق بهادار، مدیریت مالی 1.

دروس تخصصی گرایش نظری:

اقتصاد کشاورزی، اقتصاد مدیریت، اقتصاد بخش عمومی 2، اقتصاد ریاضی، تاریخ عقاید اقتصادی، اقتصاد سنجی، ارزیابی طرح های اقتصادی ، برنامه ریزی اقتصادی، اقتصاد منابع.

دروس تخصصی گرایش اقتصاد صنعتی:

حسابداری شرکت ها، حسابداری صنعتی 1، اقتصاد منابع، مدیریت تولید، ارزیابی طرح های اقتصادی، اقتصاد سنجی، حقوق کار و روابط صنعتی، پژوهش عملیاتی.

دروس تخصصی گرایش بازرگانی:

اقتصاد مدیریت، روش های مقداری در بازرگانی، مدیریت تولید، ارزیابی طرح های اقتصادی، حسابداری شرکت ها، حسابداری صنعتی 1، اصول بازاریابی، اصول بیمه، مدیریت مالی 1.

دروس تخصصی گرایش حمل و نقل:

پژوهش عملیاتی، اقتصاد شهری، اقتصاد منطقه ای، اقتصاد حمل و نقل 1، جغرافیای حمل و نقل، برنامه ریزی اقتصادی، برنامه ریزی حمل و نقل، اصول بیمه، بیمه حمل و نقل، ارزیابی طرح های اقتصادی .

دروس تخصصی گرایش کشاورزی:

اقتصاد کشاورزی، توسعه و سیاست کشاورزی، اقتصاد منابع، اقتصاد سنجی، ارزیابی طرح های اقتصادی، بازاریابی محصولات کشاورزی، مدیریت مزرعه، جامعه شناسی روستایی ، پژوهش عملیاتی.

سهیل حاج کرم مشاور کنکور

گرایش های رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد

گرایش‌های رشته اقتصاد در دوره کارشناسی عبارت‌اند از اقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد صنعتی، اقتصاد حمل‌ونقل، اقتصاد پول و بانکداری و اقتصاد کشاورزی که در ادامه مقاله همه گرایش‌ها را برسی می‌کنیم.

 اقتصاد نظری:

 اقتصاد نظری به جنبه‌های محض تئوریک و نظری رشته اقتصاد می‌پردازد و پایه‌ها، اصول و مبانی اصلی رشته اقتصاد را مطالعه می‌کند، مانند مباحث اقتصاد خرد اقتصاد کلان. درواقع می‌توان گفت دانشجویان گرایش اقتصاد نظری با اصول اقتصاد و مقدمه آن آشنا می‌شوند و برای ورود به دنیای اقتصاد دانستن این اصول ضروری است.

 اقتصاد بازرگانی:

در اقتصاد بازرگانی به نظریه‌ها و مباحث و موضوعات اقتصاد در عرصه‌های بازرگانی و تجارت می‌پردازند. دانشجویان رشته اقتصاد بازرگانی با موضوعاتی مثل مدیریت تولید، مدیریت بازاریابی، قوانین و مقررات مالیاتی کشور، مدل‌های تصمیم‌گیری در اقتصاد و … آشنا می‌شوند.

اقتصاد صنعتی:

در رشته اقتصاد صنعتی به موضوعات و مباحث مربوط به اقتصاد در زمینه صنعت می‌پردازند و بیشتر با مباحث اقتصاد خرد در بخش صنعتی سروکار دارند. دانشجویان رشته اقتصاد صنعتی به مطالعه مسائلی مثل روابط کار، مدیریت بنگاه‌های صنعتی، تحولات دنیای صنعت، رقابتی یا انحصاری بودن بازار کار و … می‌پردازند.

اقتصاد حمل‌ونقل:

در رشته اقتصاد حمل‌ونقل به مطالعه مباحث نظری و تئوری در زمینه‌های حمل‌ونقل می‌پردازد. دانشجویان رشته اقتصاد حمل‌ونقل با مباحث مربوط به حمل‌ونقل شامل روش‌های حمل‌ونقل، نحوه ارزیابی خدمات حمل‌ونقل، نظریه‌های اقتصادی مرتبط و … آشنا می‌شوند.

اقتصاد پول و بانکداری:

در رشته اقتصاد پول و بانکداری به بررسی و مطالعه مسائل و عملکرد بانک‌های داخلی و خارجی می‌پردازند. دانشجویان گرایش اقتصاد پول و بانکداری با مباحث مربوط به اسناد اعتباری ارزی، سیاست‌های پولی و مالی، تجزیه‌وتحلیل صورت‌حساب‌های مالی، و … آشنا می‌شوند.

اقتصاد کشاورزی:

در رشته اقتصاد کشاورزی به مطالعه مسائل و موضوعات اقتصادی در بخش‌های مختلف کشاورزی می‌پردازند. تا از این طریق بتوانند با درک درست مسائل، راه‌حل‌هایی را برای بهبود کشاورزی و اقتصاد ارائه دهند. دانشجویان رشته اقتصاد کشاورزی با مباحثی مثل توسعه کشاورزی، بازاریابی محصولات کشاورزی، مدیریت مزرعه، جامعه‌شناسی روستایی، و … آشنا می‌شوند.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته اقتصاد

رشته اقتصاد در بیشتر دانشگاه های سراسری، آزاد، غیر انتفاعی و پیام نور از سراسر کشور دانشجو می‌پذیرد. برخی از دانشگاه های دولتی ارائه دهنده این رشته عبارتند از:

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه الزهرا (ویژه خواهران)
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه خوارزمی، تهران
 • دانشگاه علامه طباطبایی( تهران)
 • دانشگاه ارومیه
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه ایلام
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه خلیج فارس – بوشهر
 • دانشگاه سمنان
 • دانشگاه شهید چمران – اهواز
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه قم

گرایش های رشته اقتصاد

فارق التحصیلان همه گرایش های رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی، می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند و در صورت قبولی در رشته های زیر ادامه تحصیل دهند.

گرایش  اقتصادی: توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، برنامه ریزی سیستم های اقتصادی، اقتصاد انرژی، بانکداری اسلامی، اقتصاد و تجارت الکترونیک، اقتصاد اسلامی، اقتصاد نظری،اقتصاد شهری، اقتصاد فرهنگ و هنر،اقتصاد محیط زیست، اقتصاد مالی اسلامی، اقتصاد آموزش.

گرایش اقتصاد نفت و گاز: تجارت نفت و گاز، نهادها و سیاست های بین الملل در نفت و گاز، حقوق تجاری و قراردادهای بین المللی نفت و گاز، مدیریت مالی نفت و گاز.

گرایش اقتصاد کشاورزی: سیاست و توسعه کشاورزی، اقتصاد تولید و مدیریت واحدهای کشاورزی، اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست، بازاریابی محصولات کشاورزی.

شرایط ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکتری در ایران وجود دارد.

گرایش های رشته اقتصاد مقطع دکتری

گرایش های رشته اقتصاد در مقطع دکتری به صورت زیر است.

گرایش علوم اقتصادی: اقتصاد بیمه، اقتصادسنجی، اقتصاد پولی، اقتصاد اسلامی، اقتصاد بخش عمومی، توسعه اقتصادی، اقتصاد بین الملل، اقتصاد مالی، اقتصاد شهری و منطقه ای، اقتصاد منابع، اقتصاد ریاضی، اقتصاد نهادگرا، اقتصاد ایران.

رشته اقتصاد: اقتصاد سلامت

گرایش اقتصاد نفت و گاز : بازارهای مالی نفت و گاز، حقوق و قراردادهای نفت و گاز.

بازار کار و درآمد رشته اقتصاد

در ادامه مقاله معرفی رشته اقتصاد بازار کار و درآمد این رشته را برسی میکنیم.

فارغ التحصیلان رشته اقتصاد می‌توانند در بخش های مالی و اقتصادی سازمان های دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم.

 • مدیر مالی
 • مشاور و تحلیل گر مالی سازمان
 • کارمند بانک یا کارمند وزارت خانه
 • کارشناس امور مالیاتی و کارشناس گمرک
 • معلم اقتصاد
 • مدیر بازاریابی و کارشناس تحقیقات بازار
 • مدیر یا کارشناس فروش و مدیر یا کارشناس تدارکات

همچنین یک اقتصاد دان می‌تواند به طور مستقل کار خود را راه اندازی کند.

این رشته بازار کار و فرصت های شغلی متنوع و خوبی دارد اما موفقیت در این رشته بستگی به شاخه کاری، توانایی ها و مهارت های شما دارد.

مزایا و معایب رشته اقتصاد

پیش تر به بازار کار خوب رشته اقتصاد اشاره کردیم اما به معنی این نیست که همه فارغ‌التحصیلان می‌توانند وارد بازار کار شوند زیرا رقابت در این رشته بسیار زیاد است و کسانی که ماهرتر هستند زودتر موفق می‌شوند. پس بهتر است هنگام تحصیل و بعد از تحصیل مطالعه مناسب و عمیق داشته باشید.

از مزایای این رشته می‌توان به محیط کار آن اشاره کرد که محیطی آرام است و برای کسانی که با محیط های شلوغ و پرهیاهو مشکل دارند مناسب است.

تحصیل رشته اقتصاد در خارج از کشور

شرایط تحصیل در رشته اقتصاد در خارج از کشور برای علاقه‌مندانی که رزومه خوبی دارند فراهم است. بیشتر افراد برای کشورهای امریکا، کانادا و انگلستان اقدام می‌کنند. 

دانشگاه‌های فرای برلین، دانشگاه گوتینگن و دانشگاه مونیخ از بهترین دانشگاه های المان برای تحصیل در این رشته است.

از بهترین دانشگاه های جهان نیز می‌توان به دانشگاه کمبریج و اکسفورد در انگلستان اشاره کرد.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته اقتصاد سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سهیل حاج کرم

برنامه ریزی و مشاور تحصیلی یک هنره! من سهیل حاج کرم همیشه و همه جام میگم و گفتم: که من یک مشاور تحصیلی ام نه یک مشاور جذب!!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره تحصیلی آکو برای اطلاع از آخرین اخبار اعلانات رافعال کنید
رد
اجازه دادن به اعلان‌ها