رشته های دانشگاهی تجربی

رشته بینایی سنجی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته بینایی سنجی (به انگلیسی: optometry) جزو زیرشاخه های رشته تجربی و  علوم پزشکی می‌باشد. در سازمان بهداشت جهانی مراقبت از بینایی را بینایی‌سنجی می‌نامند. پزشکان چشم به دو گروه بینایی‌سنج ها (اپتومتریست)و چشم پزشکان تقسیم میشوند. شخصی که تقاضای معاینه ی چشم خود را دارد، قبل از اینکه پزشک متخصص بینایی‌سنج او را معاینه کند، باید توسط بینایی‌سنج معاینه شود تا اگر مشکلاتی مانند انحراف عضلانی انکساری چشم، اختلال دید دو چشمی و عیب های انکساری و … را داشت مشخص شود و سپس به پزشک متخصص مراجعه کند.

معرفی بینایی سنجی

تفاوت بینایی‌سنجی و چشم پزشکی

بینایی‌سنج ها و چشم پزشکان تخصص های متفاوتی دارند؛ بینایی سنج ها چهار سال دوره دیده اند ولی چشم پزشکان، دوره ی تخصصی چشم را نیز گذرانده اند، بینایی‌سنج ها وظایفی مانند انجام تست های مختلف چشم و بینایی، تشخیص اختلالات خاص چشم و تجویز لنزهای طبی و … را برعهده دارند ولی چشم پزشکان علاوه بر تشخیص اختلالات چشم، می‌توانند دارو نیز تجویز کنند.

تعیین نمره ی چشم با استفاده از چه راه هوایی انجام میشود؟

رشته بینایی سنجی

برای تعیین نمره ی چشم میتوان از دو روش استفاده کرد؛ روش اول، روش مدرن با دستگاه بینایی سنجی یا همان دستگاه پیشرفته ی فوروپتر است که به طور دیجیتالی شماره ی چشم بیمار را تعیین میکند و احتمال خطای این دستگاه تقریباً صفر می‌باشد و نمره ی چشمی که اعلام می‌شود خیلی دقیق است؛ روش دوم که روش سنتی است از یک جعبه که دارای عدسی های مختلف می‌باشد استفاده میکنند، به این صورت که یک به یک عدسی ها را روی چشم مراجعه کننده امتحان میکنند و با هر عدسی ای که بیمار بهتر بتواند فلش های روی تابلو را تشخیص دهند، آن عدسی را به او تجویز میکنند و در این روش امکان خطا وجود دارد.

چند وقت یکبار باید بینایی‌سنجی انجام شود؟

اینکه چند وقت یکبار باید بینایی‌سنجی انجام دهید به وضعیت بینایی خودتان بستگی دارد، ولی در حالت عادی( یعنی اگر عینکی نیستید) باید هر دو سال برای معاینه ی چشم خود اقدام کنید؛ اگر سن شما بالای ۶۰ سال می‌باشد و یا اگر از لنزهای اصلاحی استفاده میکنید لازم است که سالانه به بینایی‌سنجی مراجعه کنید و در صورتی که دیابت دارید، بیشتر از سایر افراد باید به فکر معاینه ی چشم خود باشید.
اگر هرکدام از علائم زیر را داشتید هرچه سریعتر به بینایی‌سنج مراجعه کنید:

۱-تاری دید

۲-سردردهای مکرر

۳-دوبینی

۴-مشکل دیدن از نزدیک

۵-مشکل دید در شب

۶-گوشه های چشم را جمع کردن

۷-دیدن حلقه های نورانی

حداقل تجهیزات

 • رتینوسکوپ و افتالموسکوپ
 • اتورفراکتومتر
 • اسلیت لمپ
 • جعبه عینک
 • پروژکتور و تابلوی تشخیص عیوب انکساری
 • تست دید نزدیک
 • تست رنگ
 • دیپلوسکوپ
 • لنزومتر
 • PD متر
 • چراغ قوه

بازار کار رشته ی بینایی‌سنجی

بازار کار این رشته بسیار خوب است و تقریباً ۸۰٪ کسانی که در رشته ی بینایی‌سنجی تحصیل کرده اند، وارد بازار کار میشوند؛ آنها می‌توانند درباره ی بهداشت و سلامت چشم و مشکلات بینایی در سازمان های دولتی، محیط های خدماتی و آموزشی مشاوره دهند، همچنین می‌توانند مسئول بینایی‌سنجی برای امور نظامی و استخدامی و خلبانی و گرفتن گواهینامه رانندگی بشنود.

معرفی بینایی سنجی


فارغ‌التحصیلان این رشته تنها کسانی هستند که راجع به عینک های مرتبط با عیب های انکساری به طور تخصصی و علمی آموزش دیده اند.

دروس رشته ی بینایی سنجی

دروس‌ پایه‌ و اصلی‌:

فیزیک‌ نور، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌، فیزیولوژی‌ عمومی‌، تشریح‌ عمومی‌ و اعصاب‌، آمار حیاتی‌ ، کمک‌های‌ اولیه‌، اورژانس‌های‌ چشم‌، آسیب‌شناسی‌ عمومی‌، میکروب‌شناسی‌، داروشناسی‌، علائم‌ چشمی‌ در بعضی‌ از بیماری‌های‌ داخلی‌، ژنتیک‌ و چشم‌، تشریح‌ و بافت‌شناسی‌ چشم‌، فیزیولوژی‌ چشم‌، اپتیک‌ هندسی‌ و فیزیکی‌، لابراتوار اپتیک‌، فیزیولوژی‌ اپتیک‌، مقدمات‌ اپتومتری‌، ابزرواسیون‌ ، تاریخچه‌ اپتومتری‌ و علوم‌ بینایی‌، زبان‌ تخصصی‌، اپتومتری‌، بینایی‌ محیطی‌.

بینایی سنجی

دروس‌ تخصصی‌:

عدسی‌های‌ تماسی‌، آسیب‌شناسی‌ چشم‌، اپتومتری‌ کودکان‌، اپتومتری‌ افراد مسن‌ و نیمه‌بینایان‌، اپتومتری‌ مشاغل‌ و بهداشت‌ چشم‌، اپتومتری‌ چشم‌، مکانیسم‌ دید دو چشمی‌، درمان‌ آنومالی‌های‌ دو چشمی‌، آنالیز مشاهدات‌ کلنیکی‌،پایان‌ نامه‌ ، کارآموزی‌.
دانشگاه هایی که در آنها رشته ی بینایی‌سنجی وجود دارد.
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
علوم پزشکی ایران
علوم پزشکی زاهدان
علوم پزشکی مشهد
علوم پزشکی کرمانشاه
علوم پزشکی بابل
علوم پزشکی لرستان
علوم پزشکی یزد
علوم پزشکی ایلام
علوم پزشکی کاشان

ادامه ی تحصیل در رشته ی بینایی‌سنجی

ادامه ی تحصیل در رشته ی بینایی‌سنجی در ایران، بعد از مقطع کارشناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و سپس مقطع دکتری می‌باشد. کسانی که دارای مدرک کارشناسی در رشته ی بینایی‌سنجی هستند می‌توانند در رشته های زیر به تحصیل خود ادامه دهند: بینایی‌سنجی، سلامت سالمندی، اقتصاد بهداشت، فیزیولوژی، ژورنالیسم پزشکی، مدیریت توانبخشی، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، رفاه اجتماعی، فیزیک پزشکی و علوم پزشکی.

تحصیل در خارج در رشته ی بینایی‌سنجی

بینایی سنجی در جهان رتبه ی ۲۲ در بین بهترین شغل ها از لحاظ درآمد زایی را دارد و در دانشگاه های زیر تدریس میشود: هاروارد، آکسفورد، کمبریج، استنفورد، کالیفرنیا، ماساچوست و …

درآمد رشته ی بینایی‌سنجی

درآمد در رشته ی بینایی‌سنجی نیز مانند بسیاری از رشته ها بستگی به این دارد که در بخش دولتی مشغول به کار شوید یا در بخش خصوصی.اگر در بخش های دولتی مشغول به کار شوید حقوقی بین ۳ تا ۵ میلیون تومان در ماه دریافت میکنید و اگر در بخش های خصوصی مشغول به کار شوید می‌توانید حقوق بالای ۱۰ میلیون تومان هم داشته باشید.

نمایش بیشتر

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا