مشاور منرشته های دانشگاهی تجربیمعرفی رشته

رشته تکنولوژی پرتوشناسی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته تکنولوژی پرتو شناسی که به نام رشته رادیولوژی و سونوگرافی هم شناخته میشود؛ یکی از رشته های پرطرفدار از شاخه رشته های پیراپزشکی بوده و برای ورود به این رشته فرد باید در کنکور سراسری تجربی شرکت کند و در صورت کسب رتبه قابل قبول میتواند رشته تکنولوژی پرتو شناسی یا سونوگرافی را برای ادامه تحصیل انتخاب کند. در این مقاله به معرفی این رشته دانشگاهی و رتبه لازم برای قبول شدن در رشته سونوگرافی میپردازیم. درآمد و بازار کار فارغ التحصیلان رشته  تکنولوژی پرتو شناسی یا سونوگرافی و رادیولوژی میتواند خیلی خوب باشد اما به شرطی که راه پول درآوردن را بلد باشید. با مرکز مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور آکو همراه باشد.

رشته تکنولوژی پرتو شناسی رشته رادیولوژی و سونوگرافی رتبه رشته سونوگرافی بازار کار رشته رادیولوژی درآمد رشته سونوگرافی

کشف اشعه پرکاربرد ایکس در سال 1895 توسط ویلهام کنراد رونتگن، استاد فیزیک آلمانی در آزمایشگاه شخصی او صورت گرفت و این کشف سرآغاز بوجود آمدن رشته رادیولوژی و سونوگرافی بود. رونتگن پس از کسف اشعه ایکس پی برد که این اشعه از استخوانها و مواد فلزی عبور نمیکند و یکی از اولین تجربه های او در کار با اشعه ایکس عکسی بود که در اواخر سال 1895 از دست همسرش گرفت.

نوشته

سپس در طول یک ماه پس از کشف اشعه ایکس، چند عکس رادیولوژی پزشکی در اروپا و آمریکا گرفته شد. در ابتدا از سه ویژگی این اشعه در علم رادیولوژی استفاده می شد:

  • قابلیت نفوذ اشعه ایکس به بافتهای بدن
  • اثر عکاسی
  • قابلیت ایجاد خاصیت فلورسانس در مواد خاص

تابش حاصل از بافتها در یک فیلم عکاسی و یا صفحه فلورسنت منجر به ایجاد تصویری از ساختارهای بدن که تراکم های متفاوتی دارند میشد و عامل محدود کننده در این روش شباهت بین تراکم بافتهای نرم در بدن است. بعدها در سال 1920 علم پزشکی به این نتیجه رسید که خواندن و تفسیر عکس های رادیولوژی یک هنر است و برای اینکار نیاز به متخصصین یا تکنسین میباشد. از سال 1920 به بعد بود که علم پرتوشناسی در جهان گسترش پیدا کرد. بعد از افزایش اهمیت تحصیلات آکادمیک در سراسر جهان ، رشته تکنولوژی پرتو شناسی در دانشگاه ها تدریس شد و بازار کار خوبی نیز برای کمک به تشخیص های پزشکی پیدا کرد. میتوان رادیولوژی و سونوگرافی را زیرشاخه رشته پرتو شناسی دانست. در این باره در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

معرفی رشته تکنولوژی پرتو شناسی

رشته سونوگرافی و رادیولوژی یا همان تکنولوژی پرتوشناسی شاخه ای از پزشکی است که در آن از اشعه برای تشخیص و یا درمان بیماری ها استفاده میشود. رشته رادیولوژی و سونوگرافی با رشد تکنولوژی گسترش یافته و روز به روز در حال پیشرفت میباشد. در رادیولوژی از اشعه ایکس، گاما، بتا، فراصوتی، رادیویی و … برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده میشود. اهمیت وجود یک کارشناس رادیولوژی در بخش تشخیص بسیار بالاست زیرا پزشک معالج با استفاده از گرافی هایی که توسط کارشناس رادیولوژی تهیه شده است پروسه درمانی را پیش میبرد. لازم به ذکر است در رشته رادیولوژی یا همان تکنولوژی پرتوشناسی، تصویر برداری به سه شکل پرتوی یونیزان مثل ماموگرافی و رادیو گرافی، پرتوی غیر یونیزان مانند سونوگرافی و روش های پزشکی هسته ای صورت میگیرد.

کارشناس رادیولوژی در حین تحصیل با همه ی اینها آشنا میشود در نتیجه در دانشگاه ها رشته ای جداگانه به نام رشته سونوگرافی و یا رادیو گرافی در مقطع کارشناسی ارائه نمیشود. بلکه فارغ التحصیلان رشته رادیولوژی و سونوگرافی با توجه به علاقه و البته بازار کار و میزان درآمد ایده آل خود ، حیطه کاری خود را مشخص میکند. اما سوال اینجاست که توانایی های فیزیکی برای موفقیت در رشته رادیولوژی و رتبه لازم برای قبولی در رشته سونوگرافی در کنکور چیست؟

رشته تکنولوژی پرتو شناسی رشته رادیولوژی و سونوگرافی رتبه رشته سونوگرافی بازار کار رشته رادیولوژی درآمد رشته سونوگرافی

توانایی لازم برای تحصیل در رشته تکنولوژی پرتوشناسی

محیط کاری یک رادیولوژیست ایجاب میکند تا با صبوری و خوشرویی کار خود را انجام دهد چراکه مراکز کاری رادیولوژیست شامل مراکز درمانی، بیمارستانی و یا مراکز پرتودرمانی میشود که بیماران برای اطلاع از بیماری یا برطرف ساختن آن مراجعه میکنند. ممکن است این بیماران سالم باشند و یا با مشکل خاصی دست و پنجه نرم کنند در نتیجه یک رادیولوژیست باید با صبر و حوصله کامل کار آنها را انجام دهد تا بیمار احساس ناخوشایندی نکند. البته در درس های تخصصی رشته تکنولوژی پرتو شناسی و رادیولوژی ، نحوه رفتار حرفه ای با بیمار و روش های مدیریت شرایط بحرانی آموزش داده میشود.

از طرفی در حینی که دانشجویان رشته رادیولوژی به طور تئوری دروس را یادمیگیرند نیاز است به طور عملی نیز در مراکز مختلف دوره هایی با عنوان کار آموزی بگذرانند. همچنین علاقه و مطالعه دروس ریاضی و فیزیک در این رشته بسیار حائز اهمیت است؛ این اهمیت به قدری بالاست که برخی معتقدند باید از رشته ریاضی و فیزیک وارد رشته رادیولوژی شد تا در انجام تصویربرداری خطای جبران ناپذیری صورت نگیرد.

کارنامه و رتبه قبولی رشته تکنولوژی پرتوشناسی

در این قسمت به ارائه چند کارنامه و رتبه قبول شده در رشته سونوگرافی و رادیولوژی می‌پردازیم. شما می‌توانید با استفاده از این کارنامه‌ها به‌صورت حدودی متوجه شوید برای قبولی در این رشته به چه رتبه و درصدهایی نیاز دارید. فراموش نکنید که گفتیم در رشته تکنولوژی پرتو شناسی درس ریاضی و فیزیک اهمیت زیادی دارد. پس اگر میخواهید یک سونوگرافیست موفق شوید ، بهتر است در این دروس به تقویت پایه و یادگیری تخصصی بپردازید.

نوشته

رشته تکنولوژی پرتو شناسی در دانشگاه

رشته رادیولوژی و سونوگرافی مقطع کارشناسی با قبول رتبه های برتر در دانشگاه های ایران ارائه میشود و شامل یک دوره 4 ساله میباشد. البته مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز برای رشته سونوگرافی در دانشگاه های ایران تدریس میشود. که در ادامه بحث به گرایش های دکتری و ارشد رشته رادیولوژی میپردازیم.

نظام آموزش کارشناسی رشته تکنولوژی پرتو شناسی مطابق آیین نامه آموزشی کارشناسی پیوسته مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی میباشد. دانشجویان در طول تحصیل دراین رشته موظف به گذراندن 130 واحد درسی به شرح زیر میباشند:

  • دروس عمومی: 22 واحد
  • دروس پایه و اختصاصی: 92 واحد
  • کارآموزی: 16 واحد

دروس عمومی  رشته تکنولوژی پرتو شناسی شامل مبانی نظری اسلام،اخلاق اسلامی،انقلاب اسلامی،تاریخ و تمدن اسلامی،آشنایی با منابع اسلامی،جمعیت و تنظیم خانواده،ادبیات فارسی،زبان عمومی، تربیت بدنی 1 و 2 میشوند.

پی دی اق چارت درسی ترمیک دانشگاه در رشته سونوگرافی و رادیولوژی

دروس پایه و تخصصی رشته سونوگرافی و رادیولوژی

فیزیک عمومی، ریاضیات عمومی، زبان تخصصی، آناتومی 1 و 2 و 3، فیزیولوژی، ثبت و نمایش تصاویر در پزشکی، کاربرد رایانه در تصویر برداری پزشکی، مدیریت بیمارستانی و رفتار سازمانی، تضمین و کنترل کیفی روش های تصویربرداری پزشکی، فیزیک پرتوشناسی تشخیصی، روش های پرتو نگاری 1 و 2 و 3، بیماری شناسی، زیست شناسی سلولی، روش های پرتونگاری اختصاصی، آسیب شناسی عمومی، حفاظت در برابر پرتوهای یونیزان در بخش های پرتو شناسی تشخیصی ، دوزیمتری پرتوهای یونیزان

سایر درس های تخصصی عبارتند از: اصول فیزیکی سیستم های توموگرافی کامپیوتری، اصول فیزیکی سیستم های تصویربرداری MRI، رادیوبیولوژی ، سمینار 1 و 2 ، کارآموزی 1 و 2 و 3 و 4، بهداشت عمومی، آمار، زیست شناسی سلولی، آشنایی با فناوری نوین اطلاعات، اخلاق حرفه ای، اصطلاحات پزشکی در رادیولوژی، فیزیک پرتو ها، مراقبت از بیمار در بخش تصویربرداری پزشکی، آشنایی با ساختمان و ویژگی های مواد کنتراست زا در تصویربرداری پزشکی، ارزیابی تصاویر پزشکی 1، ارزیابی تصاویر پزشکی 2، تصویربرداری با امواج فراصوتی در پزشکی، آناتومی مقطعی، تکنیک ها و جنبه های بالینی توموگرافی کامپیوتری، ، تعمیرات و نگهداری مقدماتی دستگاه های رادیولوژی

پی دی اف دو درس تخصصی از رشته رادیولوژی و سونوگرافی برای آشنایی بیشتر شما و تصمیم گیری دقیق تر برایتان اورده شده است.

درس فیزیک پرتو شناسی از درس های تخصصی رشته سونوگرافی و رادیولوژی

درس بافت شناسی در رشته رادیولوژی و پرتو شناسی

گرایش های ارشد رشته سونوگرافی و رادیولوژی

رشته رادیولوژی در مقطع کارشناسی دارای گرایش خاصی نمیباشد اما دانشجویان علاقمند میتوانند براساس علایق خود در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا گرایش مورد نظر خود را انتخاب کنند. از جمله گرایش های این رشته در کارشناسی ارشد میتوان به مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)، مهندسی پزشکی (زیست مواد)، اپیدمیولوژی، ارزیابی فناوری سلامت، اقتصاد بهداشت، رشته انفورماتیک پزشکی، رشته آمار زیستی، رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، ژورنالیسم پزشکی، رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، رشته زیست فناوری پزشکی، رشته رفاه اجتماعی، تاریخ علوم پزشکی، آموزش پزشکی، مدیریت برنامه ریزی الکترونیکی در علوم پزشکی، رشته رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی، رشته فناوری اطلاعات سلامت، رشته علوم تشریحی، رشته فیزیک پزشکی، فناوری تصویربرداری پزشکی، رشته نانوتکنولوژی پزشکی، تکنولوژی آموزشی در علوم پزشکی اشاره کرد.

رشته تکنولوژی پرتو شناسی رشته رادیولوژی و سونوگرافی رتبه رشته سونوگرافی بازار کار رشته رادیولوژی درآمد رشته سونوگرافی

دانشگاه های پذیرنده رشته تکنولوژی پرتوشناسی

برترین دانشگاه هایی که این رشته را در ایران به داوطلبان با رتبه بسیار خوب در کنکور ارائه میدهند به ترتیب دانشگاه های : علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی شیراز، دانشگاه علوم پزشکی ایران ، علوم پزشکی تبریز، علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و علوم پزشکی کرمانشاه میباشد.

همچنین دیگر دانشگاه های ایران نیز رشته سونوگرافی را با رتبه پایین تری ارائه میدهند: دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، دانشگاه علوم پزشکی بابل، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، دانشگاه علوم پزشکی زابل، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، دانشگاه علوم پزشکی البرز، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، دانشگاه علوم پزشکي بندرعباس، دانشکده علوم پزشکی بهبهان.

بازار و درآمد کار رشته رادیولوژی

بازار کار رشته رادیولوژی در ایران زیاد است و افراد پس از فارغ التحصیلی میتوانند جذب بازارکار شوند. علت بالا بودن نیاز به متخصصین این رشته این هست که در هر بیمارستانی اعم از دولتی و خصوصی به کارشناسان رادیولوژی نیاز است. فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی پرتوشناسی میتوانند در مراکز تصویربرداری مانند رادیولوژی، سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی مشغول به کار شوند و همچنین عده ای از کارشناسان این رشته میتوانند به عنوان بازرسین کار با اشعه ایکس در دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های انرژی اتمی فعالیت کنند. میزان درآمد رشته رادیولوژی و سونوگرافی برای کارمندان مراکز درمانی مناسب و بر پایه حقوق وزارت کار است . البته درآمد رشته سونوگرافی بسته به اینکه فارغ التحصیل در بیمارستان های دولتی یا خصوصی کار میکنند متفاوت است و بین 5 تا 10 میلیون ماهانه میباشد. همچنین فارغ التحصیلان رشته رادیولوژی میتوانند وارد بازار کار آزاد شوند و مراکز تصویر برداری خصوصی راه اندازی کنند و به درآمد نجومی نسبت به دیگر کارشناسان رشته تکنولوژی پرتو شناسی کسب کنند.

اگر قصد مهاجرت بعد از فارغ التحصیلی را دارید، درباره بازار کار و درآمد رشته رادیولوژی و سونوگرافی در خارج از کشور در ادامه مقاله بخوانید.

رشته تکنولوژی پرتو شناسی رشته رادیولوژی و سونوگرافی رتبه رشته سونوگرافی بازار کار رشته رادیولوژی درآمد رشته سونوگرافی

بازارکار و درآمد رشته تسونوگرافی و رادیولوژی خارج از کشور

بازار کار و اهمیت رشته رادیولوژی و سونوگرافی در همه ی دنیا رو به گسترش است و روز به روز به متخصصان بیشتری در این حرفه نیاز است. متخصصین رشته تکنولوژی پرتو شناسی میتوانند در مراکز تصویربرداری، ازمایشگاه ها و بیمارستان ها مشغول به کار شوند. طبق آمار بدست آمده مشاغل مرتبط با رشته رادیولوژی و سونوگرافی نرخ درآمد شغلی بالاتر از میانگین کشوری را در خارج از کشور دارند و در سال های 2016 تا 2026 نرخ 13 درصدی برای کارشناسان رشته رادیولوژی دارد و برای سونوگرافیست ها نرخ افزایش درآمد بین 10 تا 23 درصد خواهد بود.

فعالان رشته سونوگرافی و رادیولوژیست ها درآمد متوسطی حدود 700000 دلاری دارند و ایالت کبک کانادا میتواند یکی از مناسب ترین مقاصد مهاجرت برای فارغ التخصیلان این رشته باشد. بعد از کاناد کشور سوئیس در اروپا بیشترین درآمد و بازار کار را برای کارشناسان رشته رادیولوژی در نظر گرفته است و به طور متوسط سالانه 700 فرانک سوئیس است.

درآمد نجومی در رشته تکنولوژی پرتوشناسی

دانشجوی رشته رادیولوژی می‌تواند بعد از اخذ مدرک خود در صورت داشتن سرمایه کافی یک مرکز تصویربرداری راه‌اندازی کند. داشتن این مرکز از لحاظ درآمدی تغییر بسیار چشمگیری در درآمد او ایجاد می‌کند. تأسیس مرکز تصویربرداری شرایطی دارد برای مثل:

  • تخصص رادیولوژی (یعنی فردی که ابتدا پزشک عمومی بوده و بعد در آزمون دستیاری رشته رادیولوژی قبول شده است که به این فرد متخصص رادیولوژیست نیز گفته می‌شود.)
  • مدرک کارشناسی رادیولوژی
  • کارشناس رادیولوژی با مدرک تحصیلی بالاتر (یعنی فردی که کارشناسی خود را در رشته رادیولوژی گذرانده و پس از آن نیز در رشته دیگری ادامه تحصیل داده است.)

البته نکته قابل‌توجه این است که یک کارشناس رادیولوژی به‌تنهایی نمی‌تواند یک مرکز تصویربرداری تأسیس کند چرا که به این منظور باید پروانه مسئول فنی است که این مجوز تنها به پزشکان متخصص رادیولوژی داده می‌شود. همچنین تأسیس یک مؤسسه رادیولوژی باتوجه‌به وضع اقتصادی کنونی نیازمند ده ها میلیارد تومان پول می‌باشد اما در صورت تأسیس و شروع به کار مؤسسه قطعاً باگذشت زمان به سوددهی بسیار خوبی خواهد رسید و می‌توان گفت مؤسس آن مرکز به درآمد نجومی می‌رسد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا