سبد خرید 0
در این مقاله می خواهیم به تفصیل رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی را به شما معرفی کنیم. این مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید.
رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

آنچه می خوانید

در این مقاله می خواهیم به تفصیل رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی را به شما معرفی کنیم. این مطلب را به هیچ وجه از دست ندهید.

نگاه کلی:

در ابتدای امر به توضیحی کلی در مورد رشته زیست‌شناسی می‌پردازیم و سپس به طور تخصصی زیست‌شناسی سلولی و مولکولی را بررسی می‌کنیم.

زیست‌شناسی، شاخه­ای از علوم‌تجربی است که به بررسی علمی جانداران و فرایندهای زیستی می‌پردازد. این رشته یکی از بنیادی­ترین رشته‌های علوم‌تجربی به‌حساب می­آید به‌طوری‌که بسیاری از پیشرفت‌های بشر مدیون توسعه این رشته می‌باشد.

رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

گرایش ها:

رشته زیست‌شناسی دارای 5 گرایش است:

  • زیست‌شناسی – عمومی
  • زیست‌شناسی گرایش علوم جانوری
  • زیست‌شناسی علوم گیاهی
  • زیست‌شناسی سلولی و مولکولی
  • زیست‌شناسی زیست دریا

برای قبولی در رشته زیست‌شناسی، دو درس زیست‌شناسی و شیمی دبیرستان ضروری است و شخص باید بتواند درصدهای خوبی در این دو درس کسب کند.

در ادامه به بررسی زیست‌شناسی سلولی و مولکولی می‌پردازیم.

زیست‌شناسی سلولی و مولکولی:

این رشته از رشته‌های جذابی است که در گروه تجربی زیرگروه یک قرار دارد که تا قبل از سال 96 با نام ژنتیک در دفترچه انتخاب رشته شناخته می‌شد. اما ازآن‌پس ژنتیک به نام یکی از گرایش‌های آن در مقطع کارشناسی ارشد تخصیص داده شد.

در سال‌های قبل نیز با 5 گرایش در مقطع کارشناسی ارائه می‌شد اما امروزه تنها با عنوان زیست‌شناسی سلولی و مولکولی در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.

در زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، سلول موردمطالعه قرار می‌گیرد چراکه در این زیرشاخه از زیست‌شناسی، سلول به‌عنوان واحد اصلی تشکیل‌دهنده حیات شناخته می‌شود.

همچنین این رشته مهم‌ترین مولکول‌های موجود در سلول و نقش آنها و روند پروتئین‌سازی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

واحدهای درسی که باید در دانشگاه گذرانده شود:

درس‌های عمومی22 واحد
درس‌های پایه21 واحد
درس‌های تخصصی الزامی80 واحد
درس‌های اختیاری12 واحد
جمع135 واحد

دروس پایه شامل: ریاضی عمومی، شیمی عمومی، فیزیک عمومی، شیمی آلی است.

دروس تخصصی شامل دروسی چون: بیوشیمی، ژنتیک، فیزیولوژی جانور و گیاه، آمار زیستی، بافت‌شناسی جانوری و آزمایشگاه‌های این دروس است.

دروس اختیاری که می‌توان در این رشته گذراند شامل: زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی، ویروس‌شناسی، ژنتیک انسانی، ژنتیک سرطان، سیتوژنتیک و … دانشجو می‌تواند باتوجه‌به علاقه خود و دروس اختیاری که دانشگاه ارائه می‌دهد این واحدها را بگذراند.

جایگاه رشته:

این رشته دارای جایگاه خوبی در زیست‌شناسی مدرن است و محققینی کاربلد را در زمینه‌های پزشکی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، ژنتیک، مهندسی ژنتیک و اصلاح نباتات و شیلات و دام و نظیر این حوزه‌ها تربیت می‌کند. اما متأسفانه در ایران این رشته هنوز جایگاه خود را نیافته است البته این بدین معنی نیست که در ایران فعالیت‌های ژنتیکی انجام نمی‌شود اما هنوز جای پیشرفت و توسعه دارد.

بازار کار:

بدیهی است برای موفقیت در هر رشته­ای نیاز به علاقه، صبر و پشتکار است. در این رشته فرد باید علاقه‌مند به کارهای آزمایشگاهی باشد زیرا عمدة وقت شخص در آزمایشگاه صرف خواهد شد و باید توجه داشت که صبر و پشتکار در انجام کارهای آزمایشگاهی بسیار نیاز است زیرا گاهاً فعالیت‌های آزمایشگاهی برای رسیدن به نتیجة موردنیاز و مطلوب زمان‌بر و وقت­گیر هستند.

علاوه بر همة اینها لازم به ذکر است که علم ژنتیک در ایران ابتدای کار است و برخلاف خیلی از کشورها پیشرفت آن‌چنانی تاکنون نداشته اما آزمایشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیانی هستند که فعالیت‌های خوبی در این زمینه دارند و می‌توان در این آزمایشگاه و شرکت‌ها و نیز بیمارستان‌ها و شرکت‌های مواد دارویی و بهداشتی و تغذیه مشغول به کار شد.

ادامه تحصیل در خارج از ایران:

این رشته امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور دارد و افراد زیادی برای ادامه تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های خارج کشور پذیرش می‌شوند.

 از دانشگاه‌های برتر در این رشته می‌توان دانشگاه‌های هاروارد، انستیتو تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کمبریج و دانشگاه کالیفرنیا – سانفرانسیسکو پنج دانشگاه برتر در این رشته هستند.

دانشگاه‌هایی در ایران که این رشته را ارائه می‌دهند:

دانشگاه تهران

دانشگاه بهشتی

دانشگاه خوارزمی – تهران

دانشگاه گیلان – رشت

دانشگاه شیراز

دانشگاه سمنان

دانشگاه اراک

دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل

دانشگاه بوعلی همدان

دانشگاه تبریز

و …

درآمد رشته:

به‌طورکلی و همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم این رشته شاهد پیشرفت آن‌چنانی تاکنون نبوده اما باید دانست که جای پیشرفت دارد و رشته­ای پیشرو است. در مقطع کارشناسی می‌توان در برخی از آزمایشگاه‌های تشخیص طبی مشغول به کار شد که باید توجه داشت این آزمایشگاه‌ها ممکن است مدارک آزمایشگاهی بخواهند یا اینکه می‌توان به‌صورت کارآموز در این مراکز مشغول به کار شد.

در صورت ادامه تحصیل این رشته در مقاطع ارشد و دکتریِ وزارت علوم می‌توان در مراکز تحقیقاتی مشغول به کار شد و اگر شخص دو مقطع ارشد و دکتری را در وزارت بهداشت بگذراند می‌توانند طی تصمیمی که سازمان نظام‌پزشکی در 30 بهمن سال 99 گرفت مهر نظام‌پزشکی را دریافت کرده و خود آزمایشگاهش را تأسیس کند.

مقایسه دو رشته سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی:

گاهی پیش می­آید که دو رشته فوق را با هم یکی می‌دانند اما باید دانست علوم سلولی و مولکولی از حیطه فعالیت‌های بیرونی میکروب خارج شده و وارد فعالیت‌های درونی آن می‌شود درحالی‌که در میکروبیولوژی که از گرایش‌های زیست‌شناسی نیز نمی‌باشد، تأثیرات بیرونی میکروارگانیسم‌ها مطالعه می‌شود.

دررابطه‌با واحدهایی که در دانشگاه گذرانده می‌شود باید گفت دروس مشترکی در بین دو رشته وجود دارد اما در دروس تخصصی باهم تفاوت‌هایی دارند.

در کل دانشجویانی که در مقطع کارشناسی سلولی و مولکولی می‌خوانند می‌توانند در مقطع ارشد میکروبیولوژی بخوانند. از نظر بازار کار دو رشته حدوداً باهم مشابه می‌باشند اما رشته میکروبیولوژی در ایران کمی شناخته‌شده‌تر می‌باشد.

فرق میکروبیولوژی با ژنتیک در چیست؟

این دو رشته تفاوت ها و شباهت های زیادی دارند. نوصیه می شود این مقاله را کامل بخوانید

آیا رشته ی ژنتیک همان زیست شناسی سلولی ملکولی است؟

این رشته از رشته‌های جذابی است که در گروه تجربی زیرگروه یک قرار دارد که تا قبل از سال 96 با نام ژنتیک در دفترچه انتخاب رشته شناخته می‌شد. اما ازآن‌پس ژنتیک به نام یکی از گرایش‌های آن در مقطع کارشناسی ارشد تخصیص داده شد.

شاخه های رشته ی زیست شناسی کدامند؟

زیست‌شناسی – عمومی
زیست‌شناسی – گرایش علوم جانوری
زیست‌شناسی – علوم گیاهی
زیست‌شناسی – سلولی و مولکولی
زیست‌شناسی – زیست دریا

 74 بازدید کل,  1 بازدید امروز

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://akoedu.ir/?p=16802