مقالاترشته های دانشگاهی تجربیمعرفی رشته

رشته ساخت پروتزهای دندانی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته ساخت پروتزهای دندانی به شما این دانش را می‌دهد تا به جایگزینی و یا ترمیم دندان بپردازید. این رشته درگذشته تنها در مقطع کاردانی ارائه می‌شد اما امروزه در مقطع کارشناسی نیز ارائه می‌شود. دانش‌آموختگان رشته تجربی می‌توانند با شرکت در آزمون سراسری تجربی این رشته را انتخاب کرده و در دانشگاه به تحصیل بپردازند. در این مقاله از سایت آکو قصد داریم به معرفی رشته ساخت پروتزهای دندانی به طور کامل بپردازیم.

معرفی رشته ساخت پروتزهای دندانی

تکنیسین پروتزهای دندانی یک عضو مهم و مؤثر در تیم درمان دندان پزشکی به‌حساب می‌آید. این شخص موظف به ساخت و ترمیم انواع پروتزهای متحرک کامل و پارسیل، ایمپلنت‌ها و اجزا کاشتنی، پروتزهای ثابت و روکش‌ها، پروتزهای فک و صورت و پلاک‌ها و ارتودنسی می‌باشد. ساخت این اعضا مصنوعی بر اساس اصول دندانپزشکی می‌باشد. تکنسین پروتز دندانی هرگز به طور مستقیم روی بیمار کاری انجام نمی‌دهد و معمولاً زیر نظر دندانپزشک در این امر کمک می‌کند. بزرگ‌ترین تفاوت میان دندانپزشک و تکنسین پروتزهای دندانی این است که متخصص پروتز در زمینه تعویض دندان‌ها و ترمیم سلامت دندان نقش دارد. در واقع متخصص پروتز آنچه را دندانپزشک برای سلامت دندان تجویز می‌کند را می‌سازد. باید بدانید نقش متخصصین پروتز در جامعه دندان‌پزشکی بسیار حائز اهمیت می‌باشد چراکه دندانپزشک با بدون دردست‌داشتن ابزار کار نمی‌تواند به فعالیت خود بپردازد.

توانایی‌های لازم برای رشته ساخت پروتزهای دندانی

افرادی که علاقمند به کار با ابزار و تجهیزات هستند می‌توانند وارد این حیطه کاری شوند اما باید بدانند نیاز به صبر و دقت بالایی نیز دارند تا بتوانند به‌خوبی از پس‌کارها برآیند. دقت و توجه زیاد به جزئیات در این شغل بسیار نیاز است. همچنین داشتن دستانی قوی که از قدرت جسمی خوبی برخوردار هستند از نیازهای تکنسین‌های این رشته است چراکه کوچک‌ترین کارها در این شغل با دست انجام می‌شود. یک تکنسین پروتزهای دندان باید در مدیریت زمان و داشتن صبر و حوصله مهارت داشته باشد. چراکه کارها باید به‌موقع تحویل داده شوند و یا ممکن است پروتزی پس از انجام برای بیمار مناسب نباشد و تکنسین مجبور باشد آن را از نو بسازد. از دیگر مهارت‌های موردنیاز باید به نسخه‌خوانی و درک نسخه دندانپزشک اشاره کرد چرا که مرحله اول این کار این است که اطلاعات لازم از پزشک گرفته شود.

وظایف یک تکنسین ساخت پروتزهای دندانی

در مرحله اول دندانپزشک اطلاعات کامل و دقیقی درباره آنچه تکنسین پروتز باید انجام دهد را ارائه می‌دهد. سپس تکنسین پروتزهای دندانی که برای ساخت پروتزهایی مانند تاج، روکش و دندان مصنوعی آموزش‌دیده است با جمع‌آوری اطلاعات و قالب‌گیری‌های موردنیاز به ساخت پروتز موردنظر می‌پردازد. در حالت کلی یک تکنسین دندانپزشکی مشخصات و نسخه‌ها را می‌خواند و مدل‌ها را بررسی می‌کند سپس به ساخت اعضا می‌پردازد.

دروس رشته ساخت پروتزهای دندانی

رشته ساخت پروتزهای دندانی در حال حاضر در ایران تا مقطع کارشناسی ارائه می‌شود و در مقطع کارشناسی گرایش خاصی ندارد. در دوران کارشناسی دانشجو موظف به گذراندن 130 واحد درسی به شرح زیر می‌باشد:

  • دروس عمومی: 22 واحد
  • دروس تخصصی: 84 واحد
  • دروس کارآموزی: 24 واحد

دروس عمومی

مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ و تمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی عمومی، تربیت‌بدنی (1)، تربیت‌بدنی (2)، جمعیت و تنظیم خانواده

دروس تخصصی

جنین‌شناسی، آسیب‌شناسی، بهداشت حرفه‌ای، تشریح فک و صورت، رایانه و سیستم‌های اطلاع‌رسانی (1)، رایانه و سیستم‌های اطلاع‌رسانی (2)، فیزیک پزشکی، میکروب‌شناسی و کنترل عفونت، اصول حسابداری، آمار و روش تحقیق، مبانی مدیریت، روش‌های یاددهی و یادگیری، انبارداری، بافت‌شناسی، ابزارشناسی و تکنولوژی دندانسازی (1)، ابزارشناسی و تکنولوژی دندانسازی (2)، ارتودنسی نظری (1)، ارتودنسی عملی (1)، ارتودنسی نظری (2)، ارتودنسی عملی (2)، پروتز ثابت نظری (1)، پروتز ثابت عملی (1)، پروتز ثابت نظری (2)، پروتز ثابت عملی (2)، پروتز ثابت نظری (3)، پروتز ثابت عملی (3)، پروتز متحرک کامل نظری (1)، پروتز متحرک کامل عملی (1)، پروتز متحرک کامل نظری (2)، پروتز متحرک کامل عملی (2)، پروتز متحرک کامل نظری (3)، پروتز متحرک کامل عملی (3)، پروتز متحرک پاراسیل نظری (1)، پروتز متحرک پاراسیل عملی (1)، پروتز متحرک پاراسیل نظری (2)، پروتز متحرک پاراسیل عملی (2)، پروتز متحرک پاراسیل نظری (3)، پروتز متحرک پاراسیل عملی (3)، اکلوژن نظری (1)، اکلوژن عملی (1)، اکلوژن نظری (2)، اکلوژن عملی (2)، زیبایی نظری، زیبایی عملی، آناتومی و مورفولوژی دندان نظری، آناتومی و مورفولوژی دندان عملی، مواد دندانی نظری (1)، مواد دندانی نظری (2)، زبان تخصصی، ایمپلنت نظری، ایمپلنت عملی (1)، ایمپلنت عملی (2)، اتچمنت نظری، اتچمنت عملی (1)، اتچمنت عملی (2)، پروتزهای ماگزیلوفشیال نظری، پروتزهای ماگزیلوفشیال عملی، سمینار، کارآموزی.

دانشگاه های پذیرنده رشته ساخت پروتزهای دندانی

پیش از اینها این رشته تنها در مقطع کاردانی ارائه می‌شد اما از سال 98 به بعد در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود. بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی پذیرنده متقاضیان تحصیل در این رشته هستند.

برخی از این دانشگاه ها عبارت‌اند از: دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه علوم پزشکی گرگان، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه علوم پزشکی یزد، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران.

کارنامه قبولی رشته ساخت پروتزهای دندانی

در این قسمت نمونه کارنامه‌هایی از قبولی‌های سال‌های گذشته در این رشته را ارائه می‌دهیم تا به طور حدودی بتوانید تخمین بزنید برای قبولی در این رشته در دانشگاه موردنظر به چه رتبه‌ای نیاز دارید.

کارنامه قبولی رشته ساخت پروتزهای دندانی

بازار کار رشته ساخت پروتزهای دندانی

متخصصین این رشته در جامعه پزشکی بسیار کارآمد و موردنیاز هستند و نمی‌توان از اهمیت وجود این متخصصین چشم‌پوشی کرد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به‌راحتی وارد بازار کار شوند و در کلینیک‌های دندانپزشکی مشغول به کار شوند. هم چنین به‌شرط داشتن سرمایه کافی می‌توانند لابراتوار تخصصی خود را تأسیس کنند و به‌صورت مستقل مشغول به کار شوند. در کل آینده شغلی خوبی در انتظار این افراد است و به لحاظ درآمدی می‌توانند درآمد خوبی کسب کنند. لازم به ذکر است در کشورهای پیشرفته دنیا این رشته جز رشته‌های لوکس به‌حساب می‌آید و دانش‌آموختگان این رشته از جایگاه شغلی بسیار خوبی برخوردار هستند.

تحصیل و آینده شغلی ساخت پروتزهای دندانی در دنیا

همان‌طور که اشاره کردیم این رشته از رشته‌های پر طرف‌دار در دنیا می‌باشد. به‌طوری‌که هزینه تحصیل در این رشته از دیگر رشته‌ها نیز بیشتر است. همچنین این رشته از بازار کار خوبی در دنیا برخوردار است و تا سال 2026 نرخ رشد متوسطی دارد.

از برترین دانشگاه‌های دنیا برای ادامه تحصیل در این رشته می‌توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

  • دانشگاه میشیگان – آن آربر
  • دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل
  • کالج کینگ لندن
  • دانشگاه واشنگتن
  • دانشگاه هاروارد
  • دانشگاه پنسیلوانیا
  • دانشگاه کالیفرنیا و سانفرانسیسکو

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته ساخت پروتز های دندانی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سؤالات شما باشند. همچنین می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا