مقالاترشته های دانشگاهی تجربیمعرفی رشته

رشته علوم دامی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته علوم دامی درحالی‌که یکی از مهم‌ترین رشته‌های کشاورزی است٬ موردتوجه افراد زیادی قرار نمی‌گیرد. نیروی متخصص در این رشته از نیازهای امروزی جامعه است و تحصیل در آن موجب می‌شود با چالش‌های شغلی زیادی مواجه شوید. در این مقاله قصد داریم شما را با رشته علوم دامی آشنا کنیم تا در صورت علاقه به تحصیل٬ اطلاعات لازم دررابطه‌با علوم دامی را داشته باشید.

علوم دامی مجموعه ­ای از علوم و فنونی است که در حیطه تغذیه و بهداشت، اصلاح ژن، فیزیولوژی و پرورش دام و طیور مورداستفاده قرار می‌گیرد. این رشته که درگذشته دامپروری خوانده می‌شد با تجربه و علم تولید دام سروکار دارد و تا حدودی مربوط به پرورش دام و طیور است. این رشته با غذاهایی که منشأ حیوانی دارند سروکار دارد و اطلاعاتی گسترده در حیطه پرورش دام و طیور٬ آبزیان٬ زنبورعسل٬ کرم ابریشم و حیوانات به دانشجویان می‌دهد. به عبارتی می‌توان گفت این رشته نحوه پرورش، تغذیه و اصول بهداشتی و اقتصادی دام‌ها و طیور را آموزش می‌دهد و شامل تخصص‌های مختلفی می‌شود.

دروس رشته علوم دامی

در مقاله رشته علوم دامی به این نکته می‌پردازیم که دروس این رشته از دو بخش علوم پایه و دروس تخصصی تشکیل می‌شود. تعداد کل واحدها در این رشته 135 واحد است که شامل 20 واحد عمومی، 29 واحد پایه و 73 واحد اصلی و اختصاصی و 13 واحد دروس تخصصی هر گرایش است.

دروس پایه و اصلی رشته علوم دامی

در مقاله معرفی رشته علوم دامی سعی می‌کنیم اطلاعات جامع و کاملی از این رشته در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در ادامه به معرفی دروس پایه و اصلی رشته علوم دامی می‌پردازیم.

دروس پایه: ریاضیات عمومی٬ گیاه شناسی٬ فیزیک عمومی٬ شیمی عمومی٬ شیمی آلی٬ بیوشیمی٬ آمار و احتمالات٬ جانورشناسی٬ میکروبیولوژی عمومی٬ آشنایی با کامپیوتر

دروس اصلی: هوا و اقلیم شناسی٬ اقتصاد کشاورزی٬ عملیات کشاورزی٬ زراعت عمومی٬ مدیریت و حسابداری٬ اکولوژی مرتع و نباتات علوفه ای

دروس تخصصی رشته علوم دامی

در مقاله معرفی رشته علوم دامی سعی می‌کنیم اطلاعات جامع و کاملی از این رشته در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در ادامه به معرفی دروس تخصصی رشته علوم دامی می‌پردازیم.

اصول تغذیه دام٬ خوراک و خوراک دادن٬ جیره نویسی دام٬ بهداشت دام و طیور٬ بیماری های دام و طیور٬ اصول ژنتیک دام و طیور٬ اصلاح دام٬ پرورش طیور٬ پرورش گوسفند٬ پرورش بز٬ رفتارشناسی حیوانات اهلی٬ عوامل محیطی و تنش٬ پرورش زنبورعسل٬ آشنایی با دامپروری ایران٬ پرورش آبزیان٬ تشریح و فیزیولوژی دام٬ فیزیولوژی تولیدمثل٬ پرورش گاو شیری٬ طرح آزمایش های دامپروری٬ فرآوری تولیدات دام و طیور٬ کارآموزی

مهارت های لازم برای رشته علوم دامی

این رشته از نظر تاریخی دامپروری یا دامداری نامیده می‌شود و حیوانات موردمطالعه آن دام‌ها بودند اما امروزه زمینه‌های مطالعاتی در این رشته شامل طیف گسترده‌تری از حیوانات می‌شوند مانند: سگ و گربه و گونه‌های عجیب دیگر. این رشته تحصیلی نه‌تنها زمینه علمی قدرتمندی را فراهم می‌کند بلکه تجربه عملی کار با حیوانات را نیز فراهم می‌کند.

داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل در این رشته باید روحیه کار در محیط‌های کشاورزی و کار در مزرعه را داشته باشند. از طرفی باید به کار در کنار حیوانات و گیاهان علاقه داشته باشند. و از قدرت جسمی کافی برخوردار باشند. همچنین نیاز است در دروس علوم پایه به‌ویژه زیست‌شناسی قوی باشند.

معرفی رشته پرستاری
رشته علوم دامی 2

گرایش های رشته علوم دامی

رشته علوم دامی از زیرمجموعه‌های کنکور تجربی می‌باشد و با تأمین و تولید پروتئین حیوانی در غذای انسان‌ها ارتباط دارد. این رشته در مراکز آموزش عالی در 4 مقطع تحصیلی دانشجو می‌پذیرد:

  • کاردانی: رشته‌های تکنولوژی پرورش طیور، تکنولوژی پرورش گاو و گاومیش، تکنولوژی تولیدات دامی، تکنولوژی پرورش زنبورعسل و پرورش دام در مرتع در این مقطع ارائه می‌گردد.
  • کارشناسی: رشته‌های مهندسی علوم دامی، مهندسی تولیدات دامی، مهندسی پرورش گاو و گاومیش و مهندسی پرورش طیور در این مقطع ارائه می‌گردد.
  • کارشناسی ارشد: رشته‌های ژنتیک و اصلاح ژن، تغذیه دام و فیزیولوژی دام در این مقطع ارائه می‌گردد.
  • دکتری: رشته‌های تغذیه دام، اصلاح دام و فیزیولوژی دام در مقطع دکتری ارائه می‌گردد. تربیت نیرو در این مقاطع به تأمین نیروی انسانی در زمینه‌های پرورش دام و طیور و افزایش تولیدات کمی و کیفی پروتئین حیوانی کمک می‌کند.

رشته مهندسی علوم دامی طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در دانشگاه‌های دولتی روزانه، نوبت دوم، پیام‌نور و غیرانتفاعی دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه های رشته علوم دامی

از دانشگاه‌های معتبر که این رشته را ارائه می‌دهند میتوان اشاره کرد به:

  • دانشگاه تهران (محل تحصیل کرج)
  • دانشگاه فردوسی مشهد
  • دانشگاه تهران (محل تحصیل پاکدشت)
  • دانشگاه صنعتی اصفهان
  • دانشگاه پیام‌نور خوزستان
  • دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی

بازار کار رشته علوم دامی

دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند در زمینه‌های مختلف فعالیت کنند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به اشتغال در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی یا حتی آزمایشگاهی اشاره کرد. همچنین در بخش خصوصی امکان تأسیس مراکز مشاوره­ای و خدماتی وجود دارد. البته باید اشاره کرد برای رشته‌های کشاورزی مخصوصاً علوم دامی در مراکز دولتی فرصت‌های کاری بسیار محدود است. اما در صورت داشتن سرمایه کافی با تأسیس مراکز مربوطه می‌توان به کسب درآمد خوبی رسید. در کل اگر فرد پرتلاشی باشید قطعاً به جایگاه خوبی خواهید رسید.

برای آشنایی بیشتر با رشته­ های تحصیلی حتماً مقالات موجود در سایت آکو را مطالعه کنید یا با مشاورین مجرب مجموعه آکو در تماس باشید.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در این مقاله سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا