مقالاترشته های دانشگاهی انسانیمعرفی رشته

رشته علوم سیاسی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

در دنیای امروز مسائل سیاسی و سیاست در کشورها اهمیت بسیاری دارد به همین علت در همه ی کشور ها نیاز است نیرویی متخصص در زمینه سیاست تربیت شود. هدف رشته علوم سیاسی تربیت افرادی است که بتوانند در شرایط مختلف راهکارهای مناسبی ارائه دهند تا منافع متضاد یک جمع که در چارچوبی به نام کشور وجود دارند با یکدیگر تلفیق شوند و در نتیجه آن چرخ مملکت به خوبی بچرخد و بتواند از بحرانهای مختلف عبور کند. بنابراین اگر شما از علاقمندان به سیاست هستید این مقاله را از دست ندهید.

علم سیاست و مطالعه مباحث مربوط به آن از عمر درازی برخوردار هستند و می‌توان سابقه این علم را مربوط به غرب دانست و ریشه های آن را در اندیشه سقراط جستجو کرد. همچنین فلاسفۀ بزرگ چون افلاطون نیز در این زمینه نظریاتی را از خود به جا گذاشتند. دانشمندانی چون فارابی، ابن خلدون و … نیز در ایران از خود آثار و نظریاتی در مورد سیاست به جا گذاشتند و به مباحث سیاسی پرداختند. با پیشرفت جوامع این علم مورد بازنگری قرار گرفت و به تدریج وارد حوزه های دانشگاهی و دروس تدریسی در دانشگاه ها شد. با تاسیس مدرسه علوم سیاسی به فرمان مظفرالدین شاه در سال 1278 این علم و رشته وارد دانشگاه ها شد و در سال 1306 شمسی بود که دو مدرسه علوم سیاسی و مدرسه حقوق با هم ادغام شدند و به پذیرش دانشجو پرداختند. با تاسیس دانشگاه تهران تا به امروز دانشکده حقوق و علوم سیاسی در آن وجود دارد و علوم سیاسی در آن تدریس می‌شود و علاوه بر همه اینها این علم در دانشگاه های دیگر کشور نیز درحال تدریس است.

معرفی رشته علوم سیاسی

آنچه ما امروزه به نام سیاست می‌شناسیم با مفهوم اصلی این علم در رشته علوم سیاسی بسیار متفاوت است. افرادی که به تحصیل در این رشته می‌پردازند به یک سیاست شناس تبدیل می‌شودند. ایم علم به عنوان یک رشته دانشگاهی به بررسی نظریه های سیاسی و کارکرد آنها در جامعه می‌پردازد. همچنین ارائه نظریه های مختلف و ابزارها و راهکارهای مختلفی را به دنبال دارد. بر اساس این راهکارها و بررسی شرایط جامعه تلاش می‌شود تا مشکلات موجود از سر راه برداشته شوند و برای ادامه مسیر و اقدامات بعدی طرح ریزی های لازم انجام شود. در واقع می‌توان اینگونه گفت که علوم سیاسی نگاهی به حال و آینده دارد و در کنار این دو، ریشه اش در گذشته است.

مهارت های لازم برای رشته علوم سیاسی

در ابتدای امر علاقه به سیاست و مباحث سیاسی لازم است و همچنین دانشجو باید به تاریخ و به‌ویژه تاریخ سیاسی علاقه داشته باشد و فلسفه را با علاقه بخواند. همچنین فرد باید منطقی باشد و نظرهایی که ارائه می‌دهد با سند و مدرک باشد. در صورتی که فرد ابتکار داشته باشد و بتواند دامنه فکری خود را گسترده کند و پی به ریشه ها ببرد و بتواند با همه اقشار جامعه در ارتباط باشد و نیازهای آنان را بفهمد گام‌های موفقیت را طی میکند.

وظایف یک کارشناس سیاسی:

 • نشر نتایج حاصل از تحقیقات از طریق نشریات آکادمیک، گزارشات نوشتاری یا ارائه عمومی
 • شناسایی مسائل برای تحلیل و تحقیق
 • توسعه و آزمون نظریات با استفاده از اطلاعات مصاحبه، روزنامه ها، گاهنامه ها، اتفاقات قانونی، نشریات گذشته، رای گیری ها یا منابع آماری
 • حفظ دانش جاری تصمیمات سیاسی دولت
 • مشخص کردن و دسته بندی اطلاعات و تخمین و شناسایی تفاوتها و شباهتهای بین اطلاعات و کشف تغییرات در شرایط محیط و رخدادها

دروس رشته علوم سیاسی

دوره تحصیلی این رشته 4 ساله است و شامل 8 ترم تحصیلی می‌شود. دانشجویان باید در این دوره 4 ساله 138 واحد درسی را بگذرانند. واحد های درسی به صورت زیر تقسیم بندی می‌شود:

 • دروس عمومی: 22 واحد
 • دروس اصلی و پایه: 106 واحد
 • دروس اختیاری: 10 واحد

دروس پایه و اصلی رشته علوم سیاسی

مبانی علم سیاست، مبانی علم حقوق، مبانی جامعه شناسی عمومی، مبانی علم اقتصاد، روش تحقیق در علوم سیاسی، حقوق اساسی (کلیات)، حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، مبانی اندیشه های سیاسی در اسلام، حقوق بین الملل اسلامی، نظام سیاسی و دولت در اسلام، اندیشه های سیاسی در اسلام و ایران، جنبش های اسلامی معاصر، تحولات سیاسی و اجتماعی ایران (از 1228 تا 1320)، تحولات سیاسی و اجتماعی ایران (از 1320 تا 1357)، انقلاب اسلامی ایران، روابط خارجی ایران (از 1320 تا 1357)، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مسائل اقتصادی و سیاسی نفت در ایران، حقوق اداری، خلیج فارس و مسائل آن، مسائل سیاسی و اقتصادی جهان سوم، اصول روابط بین الملل، سازمان های بین المللی، تاریخ روابط بین الملل (از 1871 تا 1945)، تاریخ اندیشه های سیاسی در غرب از قبل از افلاطون تا قرن بیستم، اندیشه های سیاسی در قرن بیستم، دیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام، حقوق بین الملل عمومی، فن دیپلماسی و آداب کنسول، حقوق بین الملل خصوصی، تئوری‌های انقلاب، شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم، نوسازی و دگرگونی سیاسی، سیاست خارجی قدرت های بزرگ، جامعه شناسی سیاسی، مسائل نظامی و استراتژیک معاصر، تاریخ تحول دولت در اسلام، متون سیاسی به زبان خارجی.

دروس اختیاری رشته علوم سیاسی

اسلام و ایران، مالیه عمومی، جغرافیای اقتصادی ایران، اداره امور دولتی، مطبوعات سیاسی ایران از انقلاب مشروطیت به بعد، انقلاب های جهان، نظام های سیاسی تطبیقی، روانشناسی اجتماعی، نظام های اقتصادی تطبیقی، تاریخ روابط خارجی ایران از قاجاریه تا 1320، سیاست و حکومت در شوروی، سیر قدرت دریاها، سیاست و حکومت در ایالات متحده آمریکا، مسایل سیاسی و اقتصادی کشورهای اروپای شرقی، سیاست و حکومت در خاورمیانه، مسایل سیاسی و اقتصادی کشورهای اروپای غربی، سیاست و حکومت در آسیای جنوبی، ارتش و سیاست، سیاست و حکومت در چین، جمهوری اسلامی ایران و نهضت های رهایی بخش، سیاست و حکومت در آفریقا، اعراب و اسراییل و مسئله فلسطین، سیاست و حکومت در آمریکای لاتین، اندیشه های سیاسی در شرق باستان، سیاست و حکومت در اروپای باختری، جغرافیای سیاسی (تأکید بر جهان اسلام)، خاورمیانه و سیاست بین الملل، تک درس در اختیار گروه آموزشی، اقتصاد بین الملل.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته علوم سیاسی

رشته علوم سیاسی از رشته های مربوط به انسانی است و در صورتی که فرد در آزمون کنکور سراسری رتبه قابل قبول را کسب کند می‌تواند در دانشگاه های ارائه دهنده این رشته به تحصیل بپردازد. در ادامه به معرفی دانشگاه های دولتی پذیرنده این رشته می‌پردازیم و همچنین نگاهی به کارنامه های قبولی این رشته در سالها می اندازیم.

دانشگاه های دولتی پذیرنده علوم سیاسی:

دانشگاه آیت الله بروجردی، دانشگاه بوعلی سینا همدان، دانشگاه بیرجند، دانشگاه بین المللی امام خمینی، دانشگاه تهران، دانشگاه اصفهان، دانشگاه لرستان، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه رازی، دانشگاه شاهد، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شهید چمران، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی، دانشگاه گیلان، دانشگاه مازندران، دانشگاه یاسوج، دانشگاه یزد، دانشگاه اردکان، دانشگاه تربت حیدریه.

سهیل حاج کرم مشاور کنکور
رشته علوم سیاسی 4

گرایش های رشته علوم سیاسی

دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام دوره کارشناسی خود با شرکت در آزمون ارشد و کسب نمره لازم در گرایش های مجموعه علوم سیاسی ادامه تحصیل دهند. گرایش های علوم سیاسی در کارشناسی ارشد عبارتند از:

 • روابط بین الملل
 • مطالعات منطقه ای (با 5 گرایش)
 • اندیشه سیاسی در اسلام
 • دیپلماسی و سازمان های بین المللی
 • علوم سیاسی

در حال حاضر رشته مطالعات منطقه ­ای در 5 گرایش مطالعات ایران، گرایش مطالعات خلیج فارس، گرایش خاورمیانه، گرایش مطالعات دریای خزر، مطالعات آسیای مرکزی، مطالعات جنوب آسیا، مطالعات منطقه خاوردور، مطالعات منطقه‌ جنوب شرقی آسیا، مطالعات اروپا، مطالعات آمریکای شمالی، مطالعات آمریکای جنوبی، مطالعات آفریقا، و مطالعات منطقه‌ی اوراسیا دانشجو می‌پذیرد.

در مقطع دکتری نیز فرد می‌تواند در صورت داشتن شرایط مساعد در یکی از رشته های زیر ادامه تحصیل دهد:

جغرافیای سیاسی، جامعه شناسی، رفاه اجتماعی، سیاست گذاری فرهنگی، دانش اجتماعی، مردم شناسی، حقوق بین الملل عمومی، علوم سیاسی، روابط بین الملل، مطالعات منطقه ای، مطالعات سیاسی انقلاب اسلامی، مطالعات آمریکای شمالی، مطالعات جهان.

کارنامه قبولی رشته علوم سیاسی

کارنامه قبولی رشته مهندسی مکانیک در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 99 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

کارنامه قبولی رشته علوم سیاسی
کارنامه قبولی رشته علوم سیاسی سال 1399
کارنامه رشته علوم سیاسی
کارنامه رشته علوم سیاسی سال 1399

مزایا و معایب رشته علوم سیاسی

کارشناسان علوم سیاسی به مطالعه مسائل سیاسی کشور می‌پردازند و در صورت وجود این متخصصان وضع سیاسی کشور و پیشرفت های سیاسی کشور بسیار خوب خواهد بود. همچنین از منافع کشور محافظت می‌شود با همه این‌ها متاسفانه این رشته هنوز جایگاه خود را به خوبی در جامعه پیدا نکرده است و بازار کار خوبی ندارد. بسیاری از دانش آموختگان این رشته بیکار هستند و یا در مشاغل غیر مرتبط فعالیت می‌کنند. فردی که به دنبال آینده کاری  تضمین شده ای است شاید باید از انتخاب این رشته صرف نظر کند.

بازار کار رشته علوم سیاسی

برای فارغ التحصیلان این رشته فرصت های شغلی متفاوتی وجود دارد یکی از آن‌ها کار در سازمان‌های متفاوت به عنوان رابط عمومی آن سازمان است. معمولا سازمان ها برای اینکه کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند به یک کارشناس علوم سیاسی نیاز دارند. از دیگر زمینه های اشتغال در این رشته، اشتغال در بخش های سیاسی و حقوقی وزارتخانه ها و سازمان های بین المللی می‌باشد و از شاخص ترین وزارتخانه ها می‌توان به وزارت امور خارجه اشاره کرد.

از دیگر موارد که می‌توان به اشتغال در آن پرداخت رسانه ها و روزنامه ها هستند. همچنین در آموزش و پرورش یا دانشگاه ها به یک کارشناس علوم سیاسی یا مدرس علوم سیاسی نیاز است. اما با همه این‌ها باید گفت با وجود قدمت و اهمیت این رشته متاسفانه جایگاه چندان مشخصی در کشور ندارد و از لحاظ شغلی هم تضمینی برای آن وجود ندارد. البته ناگفته نماند که مشغول به کار شدن بستگی به تبحر و علاقه افراد و همچنین پشتکار آنها نیز دارد.

در ارتباط با درآمد حاصل از این رشته متاسفانه نرخ دقیق و ثبت شده ای در دسترس نیست اما می‌توان حدس زد اگر فرد در زمینه کاری مربوطه بتواند شغل مناسبی پیدا کند از درآمد خوبی برخوردار خواهد بود.

تحصیل رشته علوم سیاسی در خارج از کشور

پذیرش و تحصیل در رشته علوم سیاسی در کشور های دیگر باعث می‌شود شما به عنوان دانشجوی این رشته در معرض دید افراد جدید، متفاوت و آداب و رسومات متفاوت قرار بگیرید. همچنین می‌توانید از کشورهای دیگر الهام گرفته و دامنه فکری گسترده تری پیدا کنید و از ابتکارات خود برای کشور خود استفاده کنید. رشته علوم سیاسی در خارج از ایران دارای گرایش های مختلفی است که بهتر است در مورد آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید تصمیم بگیرید در کدامیک به تحصیل خود ادامه  دهید.

گرایش سیاست داخلی: محبوب‌ترین گرایش برای تحصیل است و به زیرشاخه های دیگری تقسیم می‌شود که از آن‌ها می‌توان به افکار عمومی، انتخابات، دولت ملی، دولت محلی و دولت منطقه ای اشاره کرد.

گرایش سیاست تطبیقی: این گرایش به مطالعه سیاست در خارج از مرزهای یک کشور می‌پردازد و سیاست را در کشورهای دیگر مورد بررسی قرار می‌دهد.

گرایش روابط بین الملل: این گرایش به مطالعه روابط سیاست میان دولت های مختلف می‌پردازد و همچنین امروز رشته روابط بین الملل امروزه به عنوان یک رشته جداگانه در برخی از دانشگاه ها تدریس می‌شود.

گرایش اندیشه سیاسی: عمدتا به مطالعه و بررسی جامعه و نهاد های سیاسی می‌پردازد و همچنین به مطالعه نوشته های سیاسی یونان باستان تا نوشته های فیلسوفان و استادان اخلاق امروزی توجه می‌کند.

گرایش روش شناسی سیاسی: این گرایش که همان متدولوژی سیاسی است به مطالعه مبانی فلسفی در علوم سیاسی و اجتماعی می‌پردازد.

گرایش حقوق عمومی:
این گرایش به طور تخصصی به قانون اساسی، سیستم های حقوقی، حقوق شهروندی و عدالت کیفری می‌پردازد.

گرایش مدیریت دولتی: این گرایش به مطالعه نحوه بکارگیری و اجرای علوم اداری در سازمان‌های مختلف می‌پردازید و دانشجویان در مهارت مدیریتی آماده به کار می‌شوند.

گرایش سیاست عمومی: در این گرایش سیاست های مربوط به حقوق شهروندی، بهداشت، دفاع، آموزش و… به طور دقیق بررسی می‌شوند.

برترین دانشگاه ها برای مهاجرت و تحصیل در رشته علوم سیاسی در ادامه مقاله ذکر شده که می‌توانید برای انتخاب مقصد از این لیست استفاده کنید.

دانشگاه هاروارد آمریکا، دانشگاه پرینستون آمریکا، موسسه مطالعات سیاسی پاریس، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن، دانشگاه کمبریج، دانشگاه استفورد، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه ییل،دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه شیکاگو.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته علوم سیاسی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

وظایف فارغ التحصیلان رشته علوم سیاسی چیست؟

از جمله وظایف کارشناسان این رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
تحقیق در مورد موضوعات سیاسی و روابط خارجه
جمع آوری و تجزیه اطلاعات
برسی افکار عمومی
درنظر گرفتن روبدادهای سیاسی جاری
پیش بینی روندهای سیاسی اقتصادی حاضر در جهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا