معرفی رشتهرشته های دانشگاهی ریاضی

رشته مهندسی دریانوردی

تماس با ما
4.1/5 - (7 امتیاز)

مهندسی دریانوردی یا همان رشته کاپیتانی کشتی میتواند رشته جذاب ولی پر دردسری برای اشتغال در بازار کار ایران و خارج از کشور باشد. اگر بخواهیم درباره رشته مهندسی دریانوردی اطلاعات بیشتری به شما بدهیم بهتر است اول درباره تاثیر تربیت کارشناسان متخصص رشته دریانوردی در ایران و شرایط تحصیل این رشته صحبت خواهیم کرد.

باتوجه‌به موقعیت جغرافیایی مناسب ایران که از شمال و جنوب با دریا در ارتباط می‌باشد، این کشور می‌تواند از دریاها برای توسعه صنعت و تجارت استفاده کند. به همین جهت نیاز است در این زمینه متخصصان و کارشناسانی را تربیت کند که با علم و دانش به‌روز خود در این توسعه کشوری همراه باشند.

رشته دریانوردی یکی از رشته های مرتبط با خطوط آبی کشور است که انتخاب رشته مهندسی دریانوردی از طریق کنکور ریاضی امکان پذیر خواهد بود. همانطور که پیش از این نیز گفتیم، رشته ریاضی در چند رشته عمران و مکانیک خلاصه نمیشود و بازار کار های خاص مثل تعمیر و نگهداری هواپیما یا رشته کاپیتانی کشتی از بهترین رشته های کنکور ریاضی هستند.

تربیت نیروی متخصص شغل دریانوردی میتواند منجر به پیشرفت کشور در زمینه حمل‌ونقل‌های دریایی و اقتصاد کشور شود. اطلاعات بیشتر درباره رشته کاپتانی کشتی را از تیم مشاوره انتخاب رشته کنکور آکو بخواهید.

کاپیتانی کشتی در انتخاب رشته کنکور ریاضی

معرفی رشته مهندسی دریانوردی

درگذشته این رشته از گرایش های رشته مهندسی دریا بوده است، ولی اکنون به‌صورت یک رشته مجزا در دانشگاه تدریس می‌شود. رشته مهندسی دریانوردی با گسترش صنعت دریانوردی صنعتی و تجاری مثل صادرات و واردات دریایی، به تصمیم وزارت علوم و با اعلام آمادگی نیروی دریایی کشور و دانشگاه های علوم دریایی در سال 98 به‌صورت یک رشته مستقل عنوان گردید.

دریانوردی یکی از رشته‌های مرتبط با دریا است و با وجود اهمیت مرزهای دریایی موجود در کشور، بی شک دانشگاه های دریانوردی در پی تربیت نیروی انسانی است که در زمینه دریانوردی تخصص داشته باشد.

افرادی که این شغل دریانوردی را انتخاب می‌کنند مهارت‌های لازم برای هدایت و راهبری کشتی را آموزش می‌بینند. همچنین می‌توانند امنیت نیروی انسانی شاغل بر کشتی را تأمین نمایند.

به همین علت است به متخصصان دریانوردی کاپیتان کشتی نیز می‌گویند. البته باید در نظر داشته باشید رسیدن به این مقام به‌آسانی و بلافاصله پس از اتمام تحصیل در رشته مهندسی دریانوردی به دست نمی­‌آید و نیازمند تلاش بسیار و گذراندن دوره های مربوطه در بازار کار است.

دروس رشته دریانوردی در دانشگاه مرطبت با مدیریت، مسیریابی و جغرافیا می‌باشد و کمتر به مسائل فنی می‌پردازد.

چطور از طریق کنکور کاپیتان کشتی شویم؟

اولین قدم شرکت در کنکور ریاضی و انتخاب رشته کاپیتانی باتوجه به رتبه کسب شده است. درنهایت افرادی که در رشته مهندسی دریانوردی فارغ‌التحصیل می‌شوند در ابتدا به‌عنوان افسر سوم وارد کشتی شده و مشغول به کار می‌شوند. شغل دریانوردی تقریبا با شغل های نظامی و نیروی دریایی کشور همپوشانی دارد.

با این تفاوت که برای ورود به نیروی دریایی ارتش و کاپیتان کشتی های نظامی شدن، اقدام از طریق دانشگاه های دارای شرایط خاص صورت میگیرد و ویژگی های فیزیکی برای قبولی در دانشگاه های افسری اهمیت بیشتری پیدا میکند.

اما رسیدن به مرحله کاپیتانی کشتی های تجاری، صنعتی و خصوصی هم چندان راحت هم نیست و بجز دوره کارشناسی دریانوردی کسب تجربه و مهارت در بازار کار اهمیت زیادی دارد.

برای فعالیت به عنوان یک دریانورد حرفه ای و کاپیتان کشتی پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه های دریا نوردی و ورود به بازار کار به عنوان افسر سوم کشتی، باید مرحله افسر دوم و افسر اول را پشت سر بگذارند که هرکدام حدودا 30 ماه به طول می انجامد و بر تجربه کاری و عملی داوطلب می افزاید.

در نهایت فرد بعد از گذراندن دوره‌های مخصوص و فراگیری آموزش‌های لازم باید در آزمون‌های تکمیلی برای فعالیت به عنوان کاپیتان کشتی شرکت کند و درصورتی‌که نمره قبولی در آزمون‌ها را کسب کند به مقام کاپیتان کشتی می‌رسد و بر اساس نیاز سازمان ها و مراکز دریانوردی مشغول به فعالیت میشوند.

کاپیتان کشتی در ابتدا با عنوان افسر سوم وارد کشتی میشود و دوره میگذراند

وظایف کاپیتان کشتی بعد از ورود به بازار کار را میتوان به شرح زیر تقسیم بندی کرد که به صورت تئوری و عملی در طول تحصیل و دوره های آموزشی فرا گرفته میشوند.

 • هدایت و راهبری کشتی طبق مسیر تعیین شده.
 • مدیریت و کنترل کشتی و مدیریت نیروی انسانی کشتی.
 • کاپیتان کشتی باید در شرایط بحرانی وضعیت را کنترل کند و جو را به آرامش برساند.
 • آسایش و امنیت کشتی و افرادی که در کشتی مشغول به کار هستند باید توسط مهندس دریانورد فراهم شود.

مهارت های لازم برای رشته مهندسی دریانوردی

درست است که این شغل خاص و البته پر درآمد میتواند برای بسیاری از افراد جذاب باشد اما پیش از انتخاب رشته مهندسی دریانوردی و کاپیتان کشتی داوطلب باید بداند این شغل سختی‌های مخصوص به خود را دارد و بی شک باید با درنظرگرفتن سختی‌های شغل باید این رشته را انتخاب کند تا در وسط راه جا نزند.

برای مثال یکی از سختی‌های این کار، فعالیت دائمی روی آب و دوری‌های طولانی‌مدت از خانواده است. بنابراین اگر شخصی خانواده‌دوست هستید و دوری از افراد خانواده برایتان سخت است بهتر است بیشتر راجع به این رشته فکر کنید.

همچنین داوطلب باید تسلط کافی بر روی دروس ریاضی و فیزیک و محاسبه سریع مختصات و هوش فضایی خوبیبرای محاسبه مسیر کشتی و جهت حرکت و … داشته باشد.

یکی دیگر از مهارت های لازم برای شغل دریانوردی داشتن تسلط بر زبان های خارجی به ویژه زبان بین المللی(انگلیسی) است. در سفرهای خارجی نیاز است فرد به زبان انگلیسی تسلط نسبی داشته باشد تا بتواند سفر را به‌خوبی بگذراند. علاوه بر آن بسیاری از راهنما های فعالیت ابزار های الکترونیکی کشتی به زبان انگلیسی است که تسلط به خواندن و فهم آنها تاثیر بسزایی در بالا بردن توانایی های فردی فارغ التحصیلان رشته مهندسی دریانوردی خواهد داشت.

از نظر توانمندی های فیزیکی و جسمانی شخص باید قوی و نیرومند باشد و بدنش تاب‌وتوان تحمل سختی‌ها را داشته باشد. دانش در این رشته به‌تنهایی کارآمد نخواهد بود و نیازمند بنیه بدنی کافی نیز می‌باشد. فرد نباید هیچ‌گونه بیماری ارثی و یا بیماری‌هایی مانند کوررنگی و یا عدم دید خوب را داشته باشد. علاوه بر موارد ذکر شده شخص باید صبر و تحمل کافی را برای گذراندن روز های طولانی در ماموریت های سخت و هوش هیجانی بالا برای مقابله با موقعیت های سخت و تصمیم گیری درست در این زمان داشته باشد.

اگر همه ویژگی های گفته شده را با همه بدی ها و خوبی هایش میپذیرید، انتخاب رشته دریانوردی را به شما پیشنهاد میکنیم و میتوانیم برای داوطلبان داشتن درآمد های بالا را در بازار کار تضمین کنیم.

انتخاب رشته دریانوردی برای کاپیتان کشتی شدن

قبولی در رشته دریانوردی از طریق کنکور

همانطور که گفتیم رشته مهندسی دریانوردی از زیرمجموعه‌های کنکور سراسری ریاضی می‌باشد. داوطلبان با شرکت در آزمون سراسری ریاضی و کسب رتبه قابل‌قبول می‌توانند در این رشته مشغول به تحصیل شوند. البته دانشگاه های ارائه دهنده رشته دریانوردی بسیار محدود هستند و در دانشگاه های آزاد یا پردیس خودگردان دانشگاه های سراسری نمیتوانید رشته های دریانوردی را تحصیل کنید.

در کنکور 1401 تنها در دو دانشگاه علوم دریایی امام خمینی مازندران و دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار دانشجو پذیرفته اند. کل پذیرش رشته دریانوردی در سال 1401 در هر دو دانشگاه دریانوردی جمعا 100 نفر بوده است و دانشگاه علوم دریایی خرمشهر اصلا این رشته را ارائه نداده است.

رشته مهندسی دریانوردی فقط برای آقایان است و دانشگاه های علوم دریایی عموما در هیچ رشته ای دانشجوی خانم پذیرش نمیکنند.

پذیرش رشته مهندسی دریانوردی در دانشگاه های دولتی روزانه صورت می‌گیرد و طبیعتا رتبه قبولی در رشته مهندسی دریانوردی باتوجه به تعداد پذیرش پایین این رشته باید بسیار خوب باشد. کسب رتبه برتر کنکور (حداکثر سه رقمی) میتواند بالاترین احتمال را برای قبولی در رشته دریانوردی ایجاد کند.

هرچند که رشته مهندسی دریانوردی و مهندسی دریا دو رشته کاملا متفاوت در دانشگاه هستند و رشته مهندسی دریا بجز دانشگاه های دریانوردی در برخی دانشگاه های صنعتی سایر شهر ها نیز پذیرش دانشجو دارد، اما برخی به اشتباه رتبه قبولی در رشته مهندسی دریا را به عنوان رتبه قبولی رشته دریانوردی منتشر کرده اند.

دروس رشته کاپیتان کشتی در دانشگاه

دقت کنید که این رشته برای بانوان پذیرش ندارد. دوره کارشناسی این رشته 4 سال به طول می‌­انجامد و شامل 8 ترم تحصیلی می‌شود.در این مدت دانشجو موظف به گذراندن 140 واحد درسی به شرح زیر می‌باشد:

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس علوم پایه: 19 واحد
 • دروس اصلی: 25 واحد
 • دروس تخصصی: 43 واحد
 • دروس اختیاری: 20 واحد
 • دروس عملی: 13 واحد
دروس رشته مهندسی دریانوردی در داشنگاه

دروس عمومی رشته مهندسی دریا نوردی:

معارف اسلامی ۱، معارف اسلامی ۲، اخلاق و تربیت اسلامی، انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن، تاریخ اسلام، متون اسلامی، فارسی، زبان خارجه انگلیسی، تربیت‌بدنی ۱، تربیت‌بدنی ۲.

دروس پایه رشته مهندسی دریانوردی:

ریاضی ۱، ریاضی ۲، فیزیک ۱، آزمایشگاه فیزیک ۱، فیزیک ۲، آزمایشگاه فیزیک ۲، شیمی عمومی و آزمایشگاه، مبانی برنامه‌نویسی کامپیوتر.

دروس اصلی رشته مهندسی دریانوردی:

استاتیک و دینامیک، مبانی مهندسی برق و آزمایشگاه، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، اندازه‌گیری و سیستم‌های کنترل اتوماتیک، نقشه‌کشی فنی، زبان پیشرفته، هواشناسی ۱، مخابرات دریائی.

دروس تخصصی رشته مهندسی دریا نوردی:

ملوانی ۱، ملوانی ۲، دستگاه‌های الکترونیکی و کمک ناوبری ۱، دستگاه‌های الکترونیکی و کمک ناوبری ۲، کار روی نقشه (نظری و عملی)، دریانوردی ساحلی و تخمینی ۱، دریانوردی ساحلی و تخمینی ۲، دریانوردی نجومی ۱، دریانوردی نجومی ۲، اقتصاد دریایی حقوق و بیمه دریایی، ساختمان کشتی‌های تجاری، آرشیتکت کشتی (استاتیک)، آرشیتکت کشتی (دینامیک)، قوانین راه و علوم دریایی، تخلیه و بارگیری ۱، ماشین‌های محرکه و ماشین‌های فرعی

دروس عملی رشته مهندسی دریانوردی:

مدیریت و فرماندهی ۱، دریانوردی (دریا)، ملوانی ۱ (دریا)، دستگاه‌های کمک ناوبری (دریا)، کار روی نقشه (دریا)، هواشناسی ۲، قوانین دریایی و دانش تجاری. این رشته دارای دو مرحله کارآموزی می‌باشد که دانشجویان موظف به گذراندن آن می‌باشند: کارآموزی ۱، کارآموزی ۲

گرایش های ارشد رشته مهندسی دریانوردی

در مقاله رشته مهندسی دریانوردی به شرح گرایش های این رشته می‌پردازیم. اگر دانشجو تمایل داشته باشد می‌تواند این رشته را در مقطع ارشد و دکتری نیز ادامه دهد. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان برای مشاغل حرفه‌ای در این زمینه آموزش داده می‌شوند.

دقت کنید که ادامه تحصیل در این رشته در مقطع دکتری نیز امکان‌پذیر است. دانشجویان با دردست‌داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های زیر می‌توانند در مقطع ارشد مهندسی دریانوردی را انتخاب کنند:

 • مهندسی دریا
 • مهندسی دریانوردی
 • مهندسی کشتی

همچنین به‌خاطر داشته باشید در مقطع ارشد رشته مهندسی دریانوردی شامل دو گرایش بندر و کشتیرانی و گرایش حمل‌ونقل دریایی می‌شود.

رشته دریانوردی در کنکور

دانشگاه های ارائه دهنده رشته مهندسی دریانوردی

رشته مهندسی دریانوردی از رشته هایی است که در هر دانشگاهی ارائه نمی شود. در ادامه می خواهیم دانشگاه هایی را که این رشته را ارائه می دهند همراه با ظرفیت, نوع آزمون و … بررسی کنیم.

نام دانشگاهنوع رشتهظرفیتشهرجنسیتنوع آزمون
دانشگاه علوم دریایی امام خمینیروزانه35نوشهرمردبا آزمون
دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهارروزانه50چابهارمردبا آزمون

بازار کار و درآمد مهندس دریانوردی در ایران

اولا فارغ‌التحصیلان برتر این رشته بورسیه ارگان های دریایی کشور می‌شوند و از نظر بازار کاری، آینده تضمین شده‌ای دارند. برای مثال فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کشتی رانی جمهوری اسلامی و یا شرکت ملی نفت و گاز ایران کاپیتان کشتی های نفت کش شوند.

در کل این رشته و رشته های مربوط به مهندسی دریا پتانسیل کاری بالایی در ایران دارند و در سال‌های اخیر تلاش‌هایی در جهت رونق این رشته نیز صورت گرفته است. از دیگر مشاغل فعالی که برای رشته های دریا در جامعه وجود دارد که می‌توان به آن اشاره کرد کارخانه های کشتی سازی و یا سازمان بنادر و دریانوردی هستند که در این رشته متخصص می‌پذیرند.

رشته مهندسی دریانوردی همچنین در کارخانه های کشتی رانی و سازمان مرتبط با واردات و صادرات دریایی بازار کار پر درآمدی دارد. درباره درآمد رشته دریانوردی در ایران میتوان خوش بین بود.

درآمد شغل دریانوردی در ایران با دلار محاسبه میشود و در سال جاری(سال 1402) میانگن درآمد رشته دریانوردی در ایران 4000 دلار تخمین زده شده است. این درآمد برای داشتن یک زندگی مرفه در ایران کافی است هرچند سختی شغل دریانوردی و دوره های طولانی کاری میتواند برای برخی عذاب آور تر از حقوق ناکافی باشد.

بازار کار رشته مهندسی دریا در ایران و خارج

تحصیل رشته دریانوردی در خارج از کشور

باتوجه‌به توسعه فعالیت های دریایی و حمل‌ونقل دریایی نیاز به متخصصین در این حوزه همواره در سراسر دنیا در حال افزایش می‌باشد. در نتیجه استخدام این متخصصین در شرکت‌های مختلف صورت می‌گیرد. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول تحصیل شوند.

از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته مهندسی دریانوردی می‌توان به کشور انگلستان، هند، آمریکا، استرالیا و چین اشاره کرد. طبیعی است که رشته مهندسی دریا نوردی در کشور های بدون مرز های آبی رونق زیادی نداشته باشد اما در کشور های فعال در حوزه صادرات و واردات میتواند بازار کار فعال و پر درآمدی داشته باشد.

حقوق مهندسان پس از اتمام تحصیل و شروع به فعالیت شغلی با یکدیگر متفاوت است اما باید بدانید که میزان دریافتی آنان مبلغ قابل‌توجهی است. برای مثال در کشور آمریکا کاپیتان کشتی نزدیک به 100 هزار دلار در سال درآمد دارند و در کشورهای دیگر با سوابق کاری مختلف این میزان به 150 هزار دلار در سال نیز می‌رسد.

انتخاب رشته کنکور ریاضی با تیم مشاوره آکو

انتخاب یک رشته با بازار کار تضمین شده حداقل کاری است که یک داوطلب در سال کنکور خودش انجام میدهد. البته انتخاب رشته فقط مختص روز های بعد از اعلام نتایج کنکور نیست و درواقع انتخاب رشته پیش از شروع درس خواندن شروع میشود. همانطور که همیشه گفته ایم تعیین هدف مهمترین قسمت شروع درس خواندن و مشاوره کنکور است.

پس باتوجه به آنچه گفته شد دریافت وقت مشاوره انتخاب رشته کنکور را به تعویق نیاندازید و برای شروع یک شغل پردامد خودتان را از سال دهم آماده کنید. برای ارتباط با ما میتوانید از طریق شماره تماس 02633408944 اقدام نمایید یا با مشاور های ما در کانال تلگرام کنکوری آکو همراه باشید.

چطور کاپیتان کشتی شویم؟

برای ورود به صنعت دریانوردی در ایران شرکت در کنکور ریاضی و انتخاب یکی از رشته های مرتبط با مهندسی دریا و ردیانوردی تنها راه است. بعد از تحصیل در رشته دریا نوردی، گذراندن دوره های عملی افسر دوم و افسر اول کشتی مسیر رسیدن به رشته کاپیتانی کشتی است.

درآمد رشته مهندسی دریانوردی چقدر است؟

درآمد رشته دریا نوردی به شرط فعالیت تخصصی در زمینه مذکور و فعالیت به عنوان کاپیتان کشتی، درآمد دلاری خواهد داشت و تا سال 1401 درآمد ماهیانه 7000 دلار حداقل درآمد این قشر در محل کار بوده است.

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام ممنون از توضیحات شما
  جسارتا بنده چشمام ضعیفه و از عینک طبی استفاده میکنم خواستم ببینم درصورت قبولی توی آزمون موقع مصاحبه بخاطر عینکی بودن رد میکنن داوزلب رو و یا اگر بشه چشمهام رو عمل کنم دوباره شانس مجدد خواهم داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

طرح های مشاوره ای آنلاین