مقالاترشته های دانشگاهی ریاضیمعرفی رشته

رشته مهندسی دریانوردی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

در مقاله رشته مهندسی دریانوردی به شرح کامل این رشته می‌پردازیم. باتوجه‌به موقعیت جغرافیایی مناسب ایران که از شمال و جنوب با دریا در ارتباط می‌باشد، این کشور می‌تواند از دریاها برای توسعه خود استفاده کند. به همین جهت نیاز است در این زمینه متخصصان و کارشناسانی را تربیت کند که با علم و دانش به‌روز خود بتوانند در این توسعه کشوری همراه باشند و منجر به پیشرفت کشور در زمینه حمل‌ونقل‌های دریایی و اقتصاد کشور شوند.

معرفی رشته مهندسی دریانوردی

رشته مهندسی دریانوردی در سال 98 به‌صورت یک رشته مستقل عنوان گردید. این رشته یکی از رشته‌های مرتبط با دریا است و با وجود اهمیت مرزهای دریایی موجود در کشور، در پی تربیت نیروی انسانی است که در زمینه دریانوردی تخصص داشته باشد. درگذشته این رشته از گرایش های رشته مهندسی دریا بوده است، ولی اکنون به‌صورت یک رشته مجزا در دانشگاه تدریس می‌شود. افرادی که این رشته تحصیلی را انتخاب می‌کنند مهارت‌های لازم برای هدایت و راهبری کشتی را آموزش می‌بینند. همچنین می‌توانند امنیت نیروی انسانی شاغل بر کشتی را تأمین نمایند. به همین علت است به متخصصان دریانوردی کاپیتان کشتی نیز می‌گویند. البته باید در نظر داشته باشید رسیدن به این مقام به‌آسانی و بلافاصله پس از اتمام تحصیل به دست نمی­‌آید و نیازمند تلاش بسیار است. این رشته بیشتر مربوط به دروس مدیریتی، مسیریابی و جغرافیا می‌باشد و کمتر به مسائل فنی می‌پردازد.

مراحل رسیدن به مقام کاپیتانی کشتی

افرادی که در رشته مهندسی دریانوردی فارغ‌التحصیل می‌شوند در ابتدا به‌عنوان افسر سوم وارد کشتی شده و مشغول به کار می‌شوند. پس از آن باید مرحله افسر دوم و افسر اول را پشت سر بگذارند. در نهایت فرد بعد از گذراندن دوره‌های مخصوص و فراگیری آموزش‌های لازم باید در آزمون‌های تکمیلی شرکت کند. درصورتی‌که نمره قبولی در آزمون‌ها را کسب کند به مقام کاپیتان کشتی می‌رسد.

مهارت های لازم برای رشته مهندسی دریانوردی

در ادامه مقاله رشته مهندسی دریانوردی به شرح مهارت های لازم برای رشته مهندسی دریانوردی می‌پردازیم. انتخاب رشته و شغل آینده مرحله‌ای بسیار حساس در دوران زندگی انسان است. چراکه فرد باید شغلی را انتخاب کند که برایش مناسب بوده و با ویژگی‌های شخصیتی او سازگار باشد. داوطلب باید بداند این شغل سختی‌های مخصوص به خود را دارد. پس با درنظرگرفتن سختی‌های شغل باید این رشته را انتخاب کند تا در وسط راه جا نزند. برای مثال یکی از سختی‌های این کار، کارکردن روی آب و دوری‌های طولانی‌مدت از خانواده است. بنابراین اگر شخصی خانواده‌دوست هستید و دوری از افراد خانواده برایتان سخت است بهتر است بیشتر راجع به این رشته فکر کنید. همچنین داوطلب باید تسلط کافی بر روی دروس ریاضی و فیزیک داشته باشد. همچنین در سفرهای خارجی نیاز است فرد به زبان انگلیسی تسلط نسبی داشته باشد تا بتواند سفر را به‌خوبی بگذراند. از نظر توانمندی های فیزیکی و جسمانی شخص باید قوی و نیرومند باشد و بدنش تاب‌وتوان تحمل سختی‌ها را داشته باشد. دانش در این رشته به‌تنهایی کارآمد نخواهد بود و نیازمند بنیه بدنی کافی نیز می‌باشد. فرد نباید هیچ‌گونه بیماری ارثی و یا بیماری‌هایی مانند کوررنگی و یا عدم دید خوب را داشته باشد. علاوه بر موارد ذکر شده شخص باید صبر و تحمل کافی را داشته باشد. در این صورت این رشته می‌تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد.

وظایف مهندس دریانوردی:

از وظایف یک مهندس دریانورد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • هدایت و راهبری کشتی طبق مسیر تعیین شده.
 • مدیریت و کنترل کشتی و مدیریت نیروی انسانی کشتی.
 • کاپیتان کشتی باید در شرایط بحرانی وضعیت را کنترل کند و جو را به آرامش برساند.
 • آسایش و امنیت کشتی و افرادی که در کشتی مشغول به کار هستند باید توسط مهندس دریانورد فراهم شود.

دروس رشته مهندسی دریانوردی

در ادامه مقاله رشته مهندسی دریانوردی به شرح دروس رشته مهندسی دریانوردی می‌پردازیم. رشته مهندسی دریانوردی از زیرمجموعه‌های کنکور سراسری ریاضی می‌باشد. داوطلبان با شرکت در آزمون سراسری ریاضی و کسب رتبه قابل‌قبول می‌توانند در این رشته مشغول به تحصیل شوند. پذیرش رشته مهندسی دریانوردی در دانشگاه های دولتی روزانه صورت می‌گیرد. تنها دانشگاه پذیرنده این رشته دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار می‌باشد که ظرفیت آن تنها 20 مرد می‌باشد. دقت کنید که این رشته برای بانوان پذیرش ندارد. دوره کارشناسی این رشته 4 سال به طول می‌­انجامد و شامل 8 ترم تحصیلی می‌شود. در این مدت دانشجو موظف به گذراندن 140 واحد درسی به شرح زیر می‌باشد:

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس علوم پایه: 19 واحد
 • دروس اصلی: 25 واحد
 • دروس تخصصی: 43 واحد
 • دروس اختیاری: 20 واحد
 • دروس عملی: 13 واحد

دروس عمومی رشته مهندسی دریانوردی:

معارف اسلامی ۱، معارف اسلامی ۲، اخلاق و تربیت اسلامی، انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن، تاریخ اسلام، متون اسلامی، فارسی، زبان خارجه انگلیسی، تربیت‌بدنی ۱، تربیت‌بدنی ۲.

دروس پایه رشته مهندسی دریانوردی:

ریاضی ۱، ریاضی ۲، فیزیک ۱، آزمایشگاه فیزیک ۱، فیزیک ۲، آزمایشگاه فیزیک ۲، شیمی عمومی و آزمایشگاه، مبانی برنامه‌نویسی کامپیوتر.

دروس اصلی رشته مهندسی دریانوردی:

استاتیک و دینامیک، مبانی مهندسی برق و آزمایشگاه، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، اندازه‌گیری و سیستم‌های کنترل اتوماتیک، نقشه‌کشی فنی، زبان پیشرفته، هواشناسی ۱، مخابرات دریائی.

دروس تخصصی رشته مهندسی دریانوردی:

ملوانی ۱، ملوانی ۲، دستگاه‌های الکترونیکی و کمک ناوبری ۱، دستگاه‌های الکترونیکی و کمک ناوبری ۲، کار روی نقشه (نظری و عملی)، دریانوردی ساحلی و تخمینی ۱، دریانوردی ساحلی و تخمینی ۲، دریانوردی نجومی ۱، دریانوردی نجومی ۲، اقتصاد دریایی حقوق و بیمه دریایی، ساختمان کشتی‌های تجاری، آرشیتکت کشتی (استاتیک)، آرشیتکت کشتی (دینامیک)، قوانین راه و علوم دریایی، تخلیه و بارگیری ۱، ماشین‌های محرکه و ماشین‌های فرعی

دروس عملی

مدیریت و فرماندهی ۱، دریانوردی (دریا)، ملوانی ۱ (دریا)، دستگاه‌های کمک ناوبری (دریا)، کار روی نقشه (دریا)، هواشناسی ۲، قوانین دریایی و دانش تجاری. این رشته دارای دو مرحله کارآموزی می‌باشد که دانشجویان موظف به گذراندن آن می‌باشند: کارآموزی ۱، کارآموزی ۲

گرایش های رشته مهندسی دریانوردی

در مقاله رشته مهندسی دریانوردی به شرح گرایش های این رشته می‌پردازیم. اگر دانشجو تمایل داشته باشد می‌تواند این رشته را در مقطع ارشد و دکتری نیز ادامه دهد. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان برای مشاغل حرفه‌ای در این زمینه آموزش داده می‌شوند. دقت کنید که ادامه تحصیل در این رشته در مقطع دکتری نیز امکان‌پذیر است. دانشجویان با دردست‌داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های زیر می‌توانند در مقطع ارشد مهندسی دریانوردی را انتخاب کنند:

 • مهندسی دریا
 • مهندسی دریانوردی
 • مهندسی کشتی

همچنین به‌خاطر داشته باشید در مقطع ارشد رشته مهندسی دریانوردی شامل دو گرایش بندر و کشتیرانی و گرایش حمل‌ونقل دریایی می‌شود.

بازار کار رشته مهندس دریانوردی در ایران

فارغ‌التحصیلان این رشته بورسیه ارگان های دریایی کشور می‌شوند و از نظر بازار کاری، آینده تضمین شده‌ای دارند. برای مثال فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کشتی رانی جمهوری اسلامی و یا شرکت ملی نفت کش فعالیت خود را آغاز کنند. در کل این رشته و رشته های مربوط به مهندسی دریا پتانسیل کاری بالایی در ایران دارند و در سال‌های اخیر تلاش‌هایی در جهت رونق این رشته صورت‌گرفته است. از دیگر مشاغلی که می‌توان به آن اشاره کرد کارخانه های کشتی سازی و یا سازمان بندرها و دریانوردی هستند که در این رشته متخصص می‌پذیرند.

تحصیل رشته مهندسی دریانوردی در خارج از کشور

در مقاله رشته مهندسی دریانوردی به شرح تحصیل این رشته در خارج از کشور می‌پردازیم. باتوجه‌به توسعه فعالیت های دریایی و حمل‌ونقل دریایی نیاز به متخصصین در این حوزه همواره در سراسر دنیا در حال افزایش می‌باشد. در نتیجه استخدام این متخصصین در شرکت‌های مختلف صورت می‌گیرد. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول تحصیل شوند. از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته مهندسی دریانوردی می‌توان به کشور انگلستان، هند، آمریکا و استرالیا اشاره کرد. حقوق مهندسان پس از اتمام تحصیل و شروع به فعالیت شغلی با یکدیگر متفاوت است اما باید بدانید که میزان دریافتی آنان مبلغ قابل‌توجهی است. برای مثال در کشور آمریکا افراد نزدیک به 100 هزار دلار در سال درآمد دارند و در کشورهای دیگر با سوابق کاری مختلف این میزان به 150 هزار دلار در سال نیز می‌رسد.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته مهندسی دریانوردی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا