مشاور من

رشته های فنی و حرفه ای

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

کنکور فنی و حرفه ای؟

در این مقاله به تحلیل رشته های فنی و حرفه ای می پردازیم. چه رشته هایی در فنی و حرفه ای کنکور دارند و چه رشته هایی خیر! با توجه به تغییرات سال های اخیر در پذیرش دانشگاه ها برخی از رشته های فنی و وحرفه ای دیگر سدی به عنوان کنکور را پیش رو ندارند. علاوه بر این موضوع امتحانات نهایی نیز از شاخه فنی و حرفه ای حذف شده بود.

رشته های بدون کنکورفنی


پذیرش دانشجو در سال 99 در 9 رشته از طریق آزمون(کنکور) و در 31 رشته براساس سوابق تحصیلی(معدل کل دیپلم) بود که سال 1400 هم بر همین روال است. منظور از سوابق تحصیلی برای رشته های بدون آزمون معدل کل سه ساله هنرستان است. پذیرش در 9 رشته ی با آزمون فقط براساس رتبه ی کنکور داوطلب است و معدل اصلا تاثیر ندارد و پذیرش در 31 رشته ی بدون آزمون فقط براساس معدل کل دیپلم است و آزمونی برای این رشته ها برگزار نمی شود. لیست رشته های با آزمون و بدون آزمون به شرح زیر می باشد.
۱/الکترونیک
۲/الکترونیک و مخابرات دریایی
۳/ماشین ابزار
۴/مکانیک موتورهای دریایی
۵/صنایع فلزی
۶/صنایع چوب و مبلمان
۷/چاپ
۸/ساختمان
۹/معماری داخلی
۱۰صنایع شیمیایی
۱۱/صنایع نساجی
۱۲/متالوژی
۱۳/ سرامیک
۱۴/معدن
۱۵/ناوبری
۱۶/تربیت کودک
۱۷/طراحی دوخت
۱۸/فتو گرافیک
۱۹/نقاشی
۲۰/امور دامی
۲۱/امور زراعی
۲۲/ امور باغی
۲۳/ماشین های کشاورزی
۲۴/موسیقی و نوازندگی
۲۵/حمل و نقل
۲۶/مکاترونیک
۲۷/پویا نمایی
۲۸/صنایع دستی

نوشته های مشابه

داوطلبان رشته های بدون آزمون باید بر معدل خود تمرکز کنند.


پذیرش رشته های پرطرفدار کنکور و جذاب کاردانی فنی و حرفه ای 1400 به صورت با آزمون و بر اساس نمره و رتبه داوطلبان و با کنکور انجام می شود . رشته هایی از گروه های آموزشی مختلف از جمله حسابداری ،تربیت بدنی ، الکتروتکنیک و … به صورت با آزمون ارائه می شوند که پذیرش نهایی این رشته ها مستلزم حضور در جلسه آزمون می باشد .
بدیهی است پذیرش نهایی داوطلبان در تمامی رشته محل های دانشگاه های فنی حرفه ای و غیر انتفاعی ، بر اساس رتبه و ترازو ازمون داوطلبان صورت می گیرد . با توجه به اینکه ثبت نام و انتخاب رشته کنکور کاردانی ۱۴۰۰ همزمان با هم انجام می شود ، به داوطلبان توصیه می شود نخست لیست رشته های این مقطع را بررسی و سپس برای ثبت نام اقدام کنند.


و لیست رشته های با کنکور فنی و حرفه ای به شرح زیر میباشد :


۱-شبکه و نرم افزار رایانه
۲- حسابداری
۳- نقشه کشی معماری
۴-گرافیک
۵-الکتروتکنیک
۶- مکانیک خودرو
۷-تربیت بدنی
۸-تاسیسات
۹-صنایع غذایی
در اخر به داوطلبان توصیه می شود برای تصمیم گیری در خصوص رشته مورد نظر خود ، علاوه بر رشته های با آزمون ، لیست رشته های بدون کنکور کاردانی فنی حرفه ای ۱۴۰۰ را نیز بررسی کرده و در نهایت تصمیم گیری لازم را داشت باشند.

نمایش بیشتر

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا