مقالات

روش مطالعه اقتصاد کنکور

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

اقتصاد دومین درس در دفترچه اختصاصی گروه آزمایشی انسانی است و شامل ۱۵ تست می‌باشد که نقش بسیار مهمی در نتیجهٔ کنکور داوطلبان دارد. به همین دلیل اینکه چطور و با چه روش این درس را مطالعه کنیم اهمیت زیادی دارد. در این مقاله به شرح روش مطالعه اقتصاد کنکور می پردازیم و نکات لازم را برای موفقیت بیشتر در مطالعه این درس ذکر می کنیم.

ضریب درس اقتصاد در زیرگروه‌های مختلف رشته علوم‌انسانی به‌صورت زیر می‌باشد:

 • زیر گروه ۱: ضریب ۱
 • زیرگروه ۲: ضریب ۲
 • زیرگروه ۳: ضریب ۳ (رشته‌هایی مانند حسابداری، مدیریت‌ها، اقتصاد)
 • زیر گروه ۴: ضریب ۲

درس اقتصاد در کنکور سراسری درس کلیدی می‌باشد که به طور میانگین ۱۰ الی ۴۰ درصد از دانش‌آموزان به سؤالات این درس پاسخ می‌دهند. دانش آموزان رشته علوم‌انسانی فقط در سال دهم کتاب اقتصاد را دارند که کتاب نسبتاً کم حجمی می‌باشد پس دانش آموزان باید از همان سال دهم پایه خود را در این درس قوی کنند. مانند تمام درس‌ها برای درس اقتصاد نیز مطالعه متن کتاب درسی در اولویت قرار دارد. دانش آموزان بعد از مطالعه کامل کتاب درسی باید به سراغ کتاب های تست بروند. کتاب درسی اقتصاد شامل سه بخش مفهومی، حفظی و مسائل می‌باشد. ما در این مقاله روش مطالعه بخش‌های مختلف اقتصاد را برای دانش آموزان بررسی کردیم تا بتوانند مطالعهٔ مفیدتری داشته باشند.

روش مطالعه بخش حفظی اقتصاد

قسمت‌های حفظی کتاب اقتصاد بیشترین و مهم‌ترین مطالب کتاب را به خود اختصاص می‌دهد. دانش آموزان باید مطالب حفظی را به‌خوبی مطالعه کنند و نکات و جزئیات آن را یاد بگیرند. خلاصه برداری و مرور مطالب در حفظ کردن مطالب نقش بسیار مهمی دارد و دانش آموزان باید به این نکات توجه داشته باشند. دانش آموزان برای نتیجه گرفتن از مطالب حفظی باید مرورهای به‌موقع داشته باشند. خلاصه نویسی باید زمانی انجام شود که دانش آموزان حداقل دو بار درس را مطالعه کرده باشند و سپس شروع به خلاصه نویسی کنند‌. پیشنهاد می‌شود که دانش آموزان خلاصه‌نویسی‌هایشان را به زبان خود بنویسند و زیاد از کتاب درسی کمک نگیرند تا به کمک این روش اطلاعات خود را محک بزنند و داده‌های ذهنی‌شان را دسته‌بندی کنند.

روش مطالعه بخش مفهومی اقتصاد

بخش مفهومی درس اقتصاد به بخش حفظی آن شباهت بسیار زیاد دارد. بخش مفهومی مانند بخش حفظی زمان زیادی برای مطالعه می‌خواهد اما مطالعهٔ قسمت‌های مفهومی باید با تمرکز و دقت بالایی انجام شود. دانش ‌آموزان زمانی که تست‌های مربوط به بخش مفهومی اقتصاد را کار می‌کنند باید نکات و مطالبی که جدید و مهم هستند را یادداشت کنند تا مجدداً بتوانند آن‌ها را مطالعه کنند و با هر بار مرور کردن تمام مطالب را به یاد می‌آوردند. از جمله مطالب مفهومی اقتصاد که تست‌های زیادی از آن‌ها طرح می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اقتصاد در تعلیم اسلام
 • محاسبه تولید کل جامعه
 • تورم، عرضه و تقاضا
 • بهره‌وری (سیاست‌های پولی و مالی)
 • توزیع درآمد و معیار سنجش آن
 • تأثیر عملکرد افراد بر متغیرهای کلان
 • اهمیت بودجه کل کشور
 • انواع نرخ‌های مالیاتی و دولت توسعه

روش مطالعه مسائل اقتصاد

تست‌های مسائل اقتصاد بیشترین سؤالات را در درس اقتصاد به خود اختصاص می‌دهد. دانش آموزان برای حل مسائل باید فرمول‌های مربوط به همهٔ مباحث را یاد بگیرند و با استفاده از فرمول‌ها می‌توانند به تست‌های مسائل پاسخ بدهند. حل کردن تیپ‌های مختلف تست مهارت تست‌زنی دانش آموزان تقویت می‌شود. اگر دانش آموزان در تست‌های مسائل مشکل داشته باشند پیشنهاد می‌شود که به‌صورت روزانه در برنامه درسی خود تعدادی مسئلهٔ اقتصاد قرار دهند تا ذهنشان هر روز درگیر حل مسائل اقتصاد شود و به‌مرورزمان توانایی در حل مسائل پیدا کنند. از جمله مباحثی که مربوط به مسائل اقتصاد می‌شود عبارت‌اند از: محاسبهٔ مالیات، ارزش افزودهٔ صرفه‌جویی در مصرف برق، نرخ اشتغال و بیکاری، عرضه و تقاضا، استهلاک درآمد ملی، درآمد و سود و زیان و محاسبهٔ دهک‌ها نسبت به یکدیگر.

نکات لازم برای ۱۰۰ درصد زدن درس اقتصاد

تعداد زیادی از دانش آموزان برای درصد 100 در درس اقتصاد تلاش می کنند. برای تحقق یافتن این مهم نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه و به کارشان بگیرید. در ادامه به ذکر این نکات می پردازیم.

 • مطالعه دقیق کتاب درسی و نوشتن نکات آن
 • مطالعهٔ کامل یک‌فصل و حل تست‌های طبقه‌بندی‌شدهٔ آن
 • استفاده از یک کتاب کمک‌درسی خوب
 • آگاهی از بودجه‌بندی مباحث اقتصاد
 • استفاده‌نکردن از ماشین‌حساب و انجام محاسبات توسط خود دانش آموزان
 • تشخیص نقاط ضعف و برطرف‌کردن آن‌ها
 • معمولاً دانش آموزان رشته انسانی با درس اقتصاد سخت‌تر ارتباط می‌گیرند. به آن‌ها پیشنهاد می‌شود از یک کتاب کمک‌درسی کمک بگیرند. دانش آموزان باید بودجه‌بندی درس اقتصاد را دقیق مطالعه کنند تا از اهمیت هر فصل مطلع شوند.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله روش مطالعه اقتصاد کنکور سعی کردیم دید جامع و کاملی از این موضوع را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سؤالات شما باشند. همچنین می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا