تکنیک های کنکورمشاور من

آموزش روش‌های محاسبات سریع شیمی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

احتمالا شما نیز که اکنون در حال مطالعه مقاله پیشرو هستید، می‌‌خواهید که روش‌ محاسبات سریع و کنکوری شیمی را بیاموزید. پس برای دستیابی به اهداف تحصیلی خود در ادامه با م مقاله آموزش روش های محاسبات سریع شیمی کنکور آکو همراه شوید. میدانید که شیمی یکی از درس‌هایی است که تاثیر زیادی در کسب رتبه خوب به ویژه در رشته علوم تجربی دارد. اما متاسفانه بسیاری از داوطلبان به این درس توجه زیادی نمی‌کنند. با یادگیری تکنیک های کنکوری محاسبات سریع شیمی قادر به کسب درصد بالا در این درس هستید. تنها کافی است که زمان بیشتری برای یادگیری عمیق مفاهیم، محاسبات سریع کنکور ، تمرین و تکرار بگذارید. بدین ترتیب کسب نمره بالا شما را به رتبه موردنظر برای قبولی در رشته پزشکی نزدیک‌تر می‌سازد. البته نباید در این راه از کمک مشاوران و معلمان باتجربه و حرفه‌ای در زمینه تست‌زنی و کنکور غافل شوید.

آموزش روش های سریع محاسبات شیمی کنکور
آشنایی با تکنیک‌های محاسبات سریع شیمی

آموزش روش های محاسبات سریع و کنکوری شیمی

سوالات محاسباتی یکی از بزرگترین مشکلاتی هستند که داوطلبان کنکور به ویژه در کنکور تجربی با درس شیمی دارند. بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل عدم تسلط کافی بر حل مسائل شیمی از صرف وقت برای تست‌زنی این درس مأیوس می‌شوند. در حالی که اگر داوطلبان با روش‌ های محاسبات سریع و کنکوری سوالات شیمی آشنایی داشته باشند، بیشترین تعداد تست‌زنی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دارند.

یکی از دشوارترین مباحث شیمی سوالات مربوط به استوکیومتری هستند. اکثر داوطلبان با این مبحث مشکل دارند و از پاسخ به این نوع پرسش‌ها به دلیل سختی آن‌ها چشم‌پوشی می‌کنند. اما امکان پاسخ‌دهی به سوالات استوکیومتری براساس قانون تبدیل در سریع‌ترین زمان ممکن وجود دارد.

همچنین روش‌های ترمودینامیک و استوکیومتری برای حل مسائل مربوط به جرم مولی، غلظت و ضریب مناسب هستند. تکنیک کنکوری ضریب در درس شیمی نیز یکی از روش‌ هایی است که سرعت تست‌زنی و انجام محاسبات  درس شیمی کنکور را افزایش می‌دهد. این روش توسط مدرسان مجرب کلاس‌های کنکور شیمی نیز توصیه شده است.

توجه داشته باشید که با تمرین و تکرار است که یافتن ضرایب، تبدیل آن‌ها و انجام روش های محاسبات سریع شیمی برای داوطلبان آسان می‌شود. با مهارت‌یابی در پیدا کردن ضریب توانایی حل سوالات استوکیومتری را در عرض یک یا دو دقیقه دارید. مطالعه و حل سوالات شیمی کنکور تجربی سال‌های گذشته به شما کمک می‌کند که بر تست‌ها تسلط یابید. تحلیل پرسش‌ها نیز در این زمینه بسیار مهم است.

روش‌ های محاسبات سریع ریاضی در شیمی کنکور

بسیاری از داوطلبان کنکور تصور می‌کنند که تسلط بر مباحث تئوری و حفظی برای دستیابی به درصد بالا در درس شیمی کافی است. اما باید بدانید که برای کسب رتبه خوب علاوه بر پاسخ‌دهی به سوالات حفظی باید به روش محاسبات سریع شیمی نیز مسلط باشید. در غیر این صورت شما نیز راهی را در پیش می‌گیرید که سایرین طی کرده‌اند.

یکی از اشتباهات رایج دانش‌آموزان این است که برای بدست آوردن اعداد جبری ضرب و تقسیم اعداد را انجام می‌دهند. این شیوه سرعت حل مسائل شیمی را کند می‌سازد و با توجه به زمان محدود کنکور باید از آن اجتناب کنید.

برای رفع این مشکل و به منظور ساده‌سازی اعداد بر مضرب‌های بزرگ‌تر و کوچک‌تر تسلط پیدا کنید. رقم یکان نیز جواب نهایی هر یک از اعداد را با رد کردن سایر گزینه‌‌ها و اعداد دیگر می‌یابد.

اگر در صورت مسئله اعدادی دارید که حل آن‌ها دشوار است، از تناسب برای حل و ساده کردن آن استفاده کنید. یادگیری و تسلط بر تکنیک موازنه‌نویسی نیز از دیگر روش‌ های محاسبات سریع ریاضی در درس شیمی برای کنکور به شمار می‌رود. همچنین توصیه می‌شود که برای یادگیری تکنیک های محاسبات سریع کنکوری شیمی تست‌های مرتبط با آن را بزنید.

روش‌ محاسبات سریع شیمی آموزش محاسبات سریع شیمی محاسبات سریع شیمی تکنیک کنکوری شیمی روش های محاسبات کنکوری شیمی
روش‌های محاسبات سریع شیمی چیست؟

تکنیک کنکوری ضرب در عدد 5 شیمی

ضرب در عدد 5 به عنوان یک روش محاسبه سریع شیمی در کنکور سراسری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثال‌‌های زیر را در نظر بگیرید:

14*5

18*5

در حالت عادی ابتدا پنج را یک بار در ده ضرب کرده و سپس آن را یکبار در 4 (یا هشت ) ضرب می‌کنید. سپس جمع دو عدد حاصل را به عنوان نتیجه نهایی بدست می‌آورید.

اما در صورت اینکه بخواهید، از روش های محاسبات سریع شیمی استفاده کنید، تنها باید عدد دوم را بر دو تقسیم کنید. سپس ضرب عدد حاصل را در ده بنویسید. برای نمونه در مثال اول باید حاصل ضرب 10 در عدد بدست آمده از تقسیم 14 بر 2 را بدست آورید.

70=10*7 <<<<   7=2/14  <<<<  14*5

90= 10*8  <<<<   9=2/18  <<<<  18*5

محاسبات سریع ریاضی در شیمی با تقسیم بر عدد 5

این تکنیک محاسبات سریع و کنکوری شیمی برعکس قسمت قبل است. باید عدد اول را پس از ضرب بر 2 به عدد 10 تقسیم کنید.

برای مثال در عبارت 5/24 ابتدا باید عدد 24 را در دو ضرب کنید. سپس حاصل آن را تقسیم بر 10 بدست آورید. توجه به مثال‌های زیر در فهم بهتر این روش موثر هستند:

4.8  <<<<  48=2*24  <<<<  5/24

4.2  <<<<  42=2*21  <<<<  5/21

آموزش محاسبات سریع شیمی با ضرب عدد بر یک و نیم

ضرب یک عدد بر 1.5 نیز یکی دیگر از ضرب‌های کاربردی برای حل کردن سریع سوالات کنکور است. برای بدست آوردن نتیجه کافی است که خود آن عدد را به نصف آن عدد اضافه کنید.

برای مثال برای کسب حاصل ضرب 1.5*17 باید عدد 17 را به نصف خود آن بیفزایید. این روش نیز با مثال در ادامه توضیح داده شده است:

25.5=8.5+17  <<<<  17*1.5

186=62+124  <<<<  124*1.5

محاسبات سریع شیمی ثانیه‌های شما را ذخیره می‌کنند.
محاسبات سریع شیمی ثانیه‌های شما را ذخیره می‌کنند.

در سوالات کنکور تجربی و ریاضی مربوط به درس شیمی دو عدد بسیار پرکاربرد وجود دارند. این دو عدد شامل 22.4 و 6.02  هستند. همچنین این اعداد بسیار زیاد در مسائل استوکیومتری و موضوعات مربوط به آب و گاز استفاده می‌شوند. به همین دلیل محاسبات بیشتری را با این دو عدد تمرین کنید.

33.6=22.4*1.5

9.03=6.02*1.5

این دو محاسبه در سوالات شیمی به کرات استفاده می‌شوند، بنابراین بهتر است که آن‌ها را حفظ کنید. این یکی از سریع ترین و آسان ترین تکنیک های محاسبات شیمی کنکوری است.

محاسبه سریع ریاضی در شیمی، ضرب عدد بر یازده

در هنگام انجام محاسبات سریع شیمی حاصلضرب یک عدد بر 11 (ضرب دو رقمی) به صورت زیر نتیجه می‌دهد.

ابتدا باید رقم اول و آخر عدد را با هم جمع کنید. سپس عدد بدست آمده را بین دو رقم اول و آخر قرار دهید. برای مثال ضرب 11*63 را در نظر بگیرید. حاصل جمع 6 و 3 برابر 9 است. عدد 9 را باید بین دو عدد 6 و 3 قرار دهید. در نهایت حاصلضرب بدست آمده 693 می‌شود.

693=11*63

به طور کلی هر عددی که رقم وسطی آن حاصل جمع ارقام اول و آخر آن باشد، مضرب 11 است. گاهی در سوالات کنکور باید چک کنید که یک عدد با چه عددی ساده می‌شود. برای مثال بررسی این موضوع در عدد 693  راحت و برابر 11 است.

همچنین در صورتی که جمع دو عدد اول و آخر یک عدد دو رقمی شد، باید عدد را در بین آن دو عدد قرار دهید. سپس دو عدد اول و دوم نتیجه جدید را با هم جمع کنید و حاصل را در کنار دو عدد انتهایی بگذارید. برای درک بهتر این موضوع به مثال‌ زیر توجه داشته باشید:

803  <<<<  8=1+7  <<<<  7103  <<<<  10=3+7  <<<<  11*73

روش‌ محاسبات سریع شیمی آموزش محاسبات سریع شیمی محاسبات سریع شیمی تکنیک کنکوری شیمی روش های محاسبات کنکوری شیمی
یادگیری محاسبات سریع شیمی راهی برای کسب درصد بالا است.

چگونه سرعت خود را در حل محاسبات شیمی افزایش دهید؟

عدم تسلط کافی بر دروس شیمی باعث می‌شود که قادر به پاسخگویی به سوالات در زمان مناسب نباشید. همچنین این مسئله یکی از عوامل تاثیرگذار در به وجود آمدن شک و تردید بین گزینه‌های مختلف به حساب می‌آید. مطالعه دقیق و عمقی، تمرین و تکرار هر یک از مباحث در افزایش سرعت تست‌زنی بسیار موثر است.

در تمام سال‌های گذشته طراحان سوال بسیار فراتر از مطالب کتاب سوالات خود را طرح کرده‌اند. از این رو مطالعه کتاب درسی به تنهایی کافی نیست. بنابراین انتخاب منابع و کتب تستی مناسب و تخصصی مانند کتاب خیلی سبز اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین از مطالعه جزوات و کتاب های آموزش روش های محاسبات سریع شیمی کنکوری موجود در بازار کتابنیز میتوانید بهره مند شوید.

یکی از تکنیک‌ های محاسبات کنکوری شیمی در هنگام تست‌زنی توجه به مراحل حل سوالات است. معمولا سوالات شیمی کنکور درجه سختی بالایی دارند و به راحتی حل نمی‌شوند. به همین دلیل نحوه پاسخ‌دهی به این پرسش‌ها بسیار مهم است. در حین تست‌زنی تمامی مراحل را یادداشت کنید، سپس با تمرین زیاد این مراحل را به خاطر بسپارید. بدین ترتیب در هنگام آزمون اصلی به راحتی سوالات مشابه را نیز پاسخ می‌دهید.

یافتن ایرادات و اشکالات خود در درس شیمی و تست‌‌های آن نیز موجب افزایش سرعت پاسخ‌دهی به سوالات می‌شود. چرا که پیش از آزمون با دانستن اشتباهات خود سعی در رفع آن‌ها می‌کنید.

برای مثال برخی از دانش‌آموزان همیشه در مبحثی از شیمی اشکالاتی دارند. این افراد حتی با مطالعه زیاد نیز به درستی به سوالات این درس پاسخ نمی‌دهند. در این شرایط باید بررسی کنید که ایراد کار از کجا است؟ کشف ایرادات و تلاش برای رفع آن‌ها یکی از مهم‌ترین نکاتی است که درصد تست‌زنی شما را بالا می‌برد. و بدون اذیت کردن خودتان برای آموزش دیدن روش‌ های محاسبات سریع شیمی، خودتان توانسته اید سرعت تست زنی را بالا ببرید.

نوشته

مباحث محاسباتی شیمی در کنکور سراسری

به طور کلی توجه به شکل‌ها، جداول و کدگذاری فرمول‌های مهم در فهم دقیق و کامل مطالب بسیار مهم هستند. هر پایه دارای مباحثی است که محاسبات خاص خود را دارد. آموزش دیدن صحیح روش های محاسبات سریع و کنکوری شیمی در این مباحث از اهمیت بالایی برخوردار است.

مثلا مبحث لایه‌های اتم شیمی پایه دهم نیاز به دقت و محاسبات ریاضی بسیاری مانند جمع و تفریق دارد. همچنین بیشتر سوالات حل مسئله از بخش‌های استوکیومتری یازدهم، مسائل درصد جرمی و درصد خلوص طرح می‌شوند. قسمت‌های مربوط به غلظت، مولار و مولال، محلول‌ها و دلتای واکنش یا همان ترمودینامیک نیز بسیار موردعلاقه طراحان سوال قرار دارند. برای مثال در بخش ترمودینامیک به جمع و تفریق‌های ذهنی زیاد نیاز است. بنابراین بهتر است که به این موضوعات تسلط بیشتری پیدا کنید و تست‌های بیشتری بزنید.

همچنین مسائل مربوط به PH شیمی پایه دوازدهم نیز نیاز به تسلط بیشتری برای استفاده از روش های محاسبات سریع شیمی دارند. در این پایه دروس الکترو شیمی و تعادل نیز بسیار مهم هستند و برای حل تست ها استفاده از تکنیک های کنکوری شیمی لازم است.

بیشتر مسائل حل کردنی شیمی یازدهم و دوازدهم به روش کسرهای موازی هستند. این موضوعات با تبدیل اعداد به اعداد کوچک و قابل حل توسط محاسبات شیمی پاسخ‌دهی می‌شوند.

معجزه دستیابی به رتبه‌های خوب با آموزش دیدن روش های محاسبات سریع شیمی

نحوه تست‌ زنی سریع شیمی در جلسه کنکور 

سوالات مربوط به درس شیمی در آخر دفترچه کنکور سراسری قرار دارد. بنابراین معمولا داوطلبان در هنگام پاسخ‌دهی به این پرسش‌ها از نظر ذهنی بسیار خسته هستند. اما باید بدانید که شرایط برای تمامی داوطلبان یکسان است. همه افرادی که با کسب درصدهای بالا در رشته‌های پزشکی قبول شده‌اند، با همین مسئله اتمام انرژی روبرو بوده‌اند. بنابراین شما نیز باید روی عملکرد خود برای دستیابی به نتایج عالی تمرکز کنید.

همچنین طراحان سوالات شیمی نیز این خستگی ذهنی را در نظر گرفته و سوالات را براساس آن چیده‌اند. از این رو بهتر است که ترتیب پرسش‌ها را بر هم نزنید و همان‌گونه به آن‌ها پاسخ دهید.

در صورتی که به روش‌ های محاسبات سریع شیمی کنکوری تسلط کافی ندارید، بهتر است که از سوالات مفهومی شروع کنید. سپس به حل سوالاتی که بلد هستید، بپردازید. به طور کلی سطح پرسش‌های کنکور به گونه‌ای است که بدون تمرین زیاد نیز 30 درصد از نمره را بدست می‌آورید. بنابراین با تست‌زنی بیشتر و پاسخ به چند سوال دیگر به راحتی درصد شما به 50 درصد یا بالاتر می‌رسد. حتی یک پاسخ صحیح نیز در کسب رتبه بهتر بسیار موثر است.

با استفاده از روش ضربدر منفی در کنار سوالات دشوارتر یک علامت بگذارید و به سراغ پرسش‌هایی که آسان‌تر یا مسلط‌تر هستید، بروید. درباره روش های آزمون دادن بیشتر بخوانید. اگر در هنگام کنکور زمان اضافی داشتید، به حل سوالات علامت‌دار بپردازید. همچنین به یاد داشته باشید که حتما تکنیک‌ های تست‌زنی کنکوری شیمی بدون دانش را پیش از آزمون بیاموزید. با کمک این روش‌ها سوالاتی را که پاسخ آن را نمی‌دانید یا شک دارید، را حل می‌کنید.

روش‌ محاسبات سریع شیمی آموزش محاسبات سریع شیمی محاسبات سریع شیمی تکنیک کنکوری شیمی روش های محاسبات کنکوری شیمی
راهکارهای انجام محاسبات سریع شیمی در جلسه کنکور

کلام آخر مرکز مشاوره کنکور پرسا درباره روش های محاسبات سریع شیمی

در این مقاله اطلاعاتی درباره روش های محاسبات سریع و کنکوری شیمی توسط تیم مشاوره و آموزش آکو به شما عزیزان ارائه شده است. تمرین، تکرار و استفاده از منابع تستی عالی در کنار کتب درسی به شما در افزایش سرعت تست‌زنی کمک می‌کند.

به یاد داشته باشید که مطالعه کتاب به تنهایی کافی نیست. شرکت در کلاس‌های کنکور شیمی با مدرسانی مجرب در یادگیری شیوه‌های صحیح تست زدن سوالات کنکور بسیار موثر است. این کلاس‌ها به شما کمک می‌کنند که در کمترین زمان بیشترین تعداد سوال را پاسخ دهید.

کلمه کلیدی: محاسبات سریع شیمی

عنوان سئو: محاسبات سریع شیمی چگونه در دستیابی به درصدهای بالا موثر هستند؟

متا: یادگیری روش‌های محاسبات سریع شیمی به شما کمک می کند که پاسخ مسائل دشوار را در کوتاه‌ترین زمان بدست آورید. بدین ترتیب کسب درصد بالا از شیمی تضمینی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا