تکنیک های کنکورمشاور من

شب جمعه های کنکوری

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

یکی از سختی‌های دوران کنکور درس‌خواندن در تعطیلات این سال پر چالش است که افراد خانواده و دوستان در تفریح و گردش هستند اما دانش‌آموز کنکوری باید وقت خود را با کتاب‌ها و جزوات پر کند! این کار برای اکثر دانش‌آموزان کار سخت و طاقت‌فرسایی است و گاهی باعث ناراحتی برای افراد کنکوری می‌شود. سؤالی که بیشتر ذهن دانش‌آموزان را به خود مشغول می‌کند این است که در زمان کنکور نمی‌توان تفریح و سرگرمی داشت؟ چطور برای تفریح و درس خواندن آخر هفته های سال کنکور برنامه ریزی کنیم؟ باید تمام زمان را به مطالعه اختصاص دهیم؟ آیا نمی‌توان روز های تعطیل سال کنکور را به تفریح اختصاص داد؟ در این مقاله مشاوره کنکور آکو نکاتی راجع به تفریحات شب جمعه کنکوری در اختیار شما قرار میدهد.

برنامه‌ریزی برای روز های تعطیل و آخر هفته های سال کنکور

یکی از عوامل موفقیت دانش‌آموزان و پیشی گرفتن از رقبا درس‌خواندن در زمانی است که دیگران درس نمی‌خوانند! برای مثال یکی از دوران مهم ازاین‌قبیل تعطیلات عید در سال کنکور است. اما در طول سال تحصیلی نیز ممکن است تعطیلاتی پیش آید که بیشتر دانش‌آموزان را از برنامه درسی خود دور کند و به سمت تفریح در سال سرنوشت ساز کنکور بکشاند. یکی از این روزها روز های آخر هفته است که معمولاً همهٔ خانواده کنار هم هستند و همین جو منجر می‌شود تا دانش‌آموز کنکوری نسبت به درس‌خواندن دلسرد شود و بخواهد وقت خود را به استراحت و گردش بگذراند. اما آیا این کار، کار درستی است؟

قطعاً نمیتوان همه شب های جمعه کنکوری را به تفریح گذراند و این برنامه ریزی درستی برای آخرهفته های کنکوری درست نمی‌باشد. بنابراین بهتر است با یک برنامه ریزی دقیق و صحیح در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و روز های تعطیل نیز درس بخوانید و در صورت نیاز و به‌عنوان پاداش گاهی به خود استراحت بدهید.

برنامه ریزی برای آخ هفته ها و تعطیلات سال کنکور برای کنکوری ها - مشاوره تحصیلی آکو

همیشه به‌خاطر داشته باشید یک برنامه ریزی دقیق و اصولی برای روزهای تعطیل و آخر هفته های سال کنکور است که می‌تواند شما را به موفقیت نزدیک کند چون همینجاست که از رقبای خود پیشی میگیرید.  قطعاً در این برنامه‌ریزی باید وقت استراحت نیز در نظر گرفته شود ولی این میزان استراحت نباید به حدی باشد که شما را از مسیر اصلی خود دور کند.

بیشتر بخوانید: عشق و عاشقی در سال کنکور را چکار کنم

آزمون های آزمایشی و شب جمعه های کنکوری

دراین‌بین بسیاری از دانش‌آموزان در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنند که اغلب در روزهای جمعه و معمولاً هر دوهفته یکبار برگزار می‌شود؛ بنابراین این افراد صبح روز جمعه را سر جلسهٔ آزمون می‌گذرانند و چندان وقتی برای استراحت نداند! اما باید توجه داشت که بهترین کار در جمعه شب های کنکوری این است که به تحلیل و بررسی آزمون و کارنامه خود بپردازند تا بتوانند برنامهٔ صحیحی برای آزمون بعدی خود در نظر بگیرند. به یاد داشته باشید تحلیل صحیح آزمون از خود آزمون مهم‌تر است!

بیشتر بخوانید: بهترین روش تحلیل آزمون های گاج

برنامه ریزی برای آخر هفته های قبل از آزمون در سال کنکور

همان‌طور که اشاره شد در سال کنکور اکثر داوطلبان در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنند که در روزهای جمعه برگزار می‌شود. روز قبل از آزمون که پنج‌شنبه باشد می‌تواند دلیل اصلی این باشد که دانش‌آموزان نتوانند به نتیجه دلخواه خود در آزمون آزمایشی برسند!

علت آن است که معمولاً در روزهای پنج‌شنبه خانواده‌ها معمولاً برنامه‌های تفریحی و گردشی در نظر میگرند تا بتوانند آخر هفتهٔ خوبی را سپری کنند و همچنین در جمع دوستان نیز ممکن است برنامه‌های تفریحی چیده شود که به طور کامل دانش‌آموز را از برنامه و درس‌خواندن دور می‌کند.

ناگفته نماند که این جو خوشگذرانی تعطیلات و آخر هفته ها برای داوطلبان فارغ التحصیل در سال کنکور می‌تواند بدتر هم باشد! اما کسی موفق است که با برنامه ریزی دقیق استراحت‌های مفید آخر هفته ها را از دست ندهد و در بین درس خواندن تفریح هایی را نیز برای خود در نظر گیرد.

کنکوری بودن به معنای بریدن از زندگی و تفریح و درس خواندن حتی در روز های تعطیل نیست. بلکه به این معناست که بتوانید برای خود برنامه‌ای درست داشته باشید تا از طریق آن به همهٔ کارهایتان برسید.

شب جمعه های کنکوری و تفریح در سال کنکور قبل از آزمون های آزمایشی

چرا آخر هفته های کنکور انقدر مهم است

روزهای آخر هفته در سال کنکور از زمان‌های بسیار مفید و طلایی برنامه ریزی برای دانش‌آموزان و داوطلبانی است که در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنند اما متأسفانه از اهمیت این روز باخبر نیستند. گاهی ممکن است دانش‌آموزان در مدت‌زمان بین دو آزمون بسیار خوب مطالعه کنند و بودجه‌بندی را به اتمام برسانند اما سر جلسه نتوانند آنچه را خوانده‌اند روی برگه پیاده کنند .

یکی از مهم‌ترین دلایل این موضع می‌تواند عدم مرور کافی مطالب برای آزمون باشد. بنا به این دلایل و اینکه هرکسی دوست دارد در آزمون‌های آزمایشی خوب عمل کند نیاز است برنامه ریزی درستی برای آخر هفته های سال کنکور به ویژه تعطیلات قل از آزمون برای خود انجام دهد تا در روزهای پنج‌شنبه وقت کافی برای تثبیت و مرور داشته باشد. در ادامه به اهمیت این روز بیشتر می‌پردازیم.

اهمیت برنامه ریزی برای آخر هفته ها و تعطیلات در سال کنکور

روز قبل آزمون را باید به‌عنوان روز مرور، جمع‌بندی و پیش‌آزمون بشناسیم. این زمان مرحله اول تثبیت مطالبی است که در طول دو یا سه هفته گذشته مطالعه کرده‌اید؛ بنابراین بهتر است این فرصت را غنیمت بشمارید و از فضای درسی خارج نشوید. بهتر است تنبلی را کنار بگذارید و روز پنج‌شنبه زودتر از خواب بیدار شوید به‌خاطر آوردید که نباید زحمت چند هفته‌تان را هدر بدهید.

بهتر است شب جمعه های کنکوری را از همان ابتدا به حل پیش‌آزمون و یا آزمونک ها بروید و آن را به‌خوبی تحلیل کنید زیرا ممکن است فردا در آزمون سؤالات مشابه ببینید! با حل پیش‌آزمون و تحلیل آن مطالب فراموش شده مجدد در ذهنتان می‌آید و به دسته‌بندی ذهنی می‌رسید.

بیشتر بخوانید : انتخاب بهترین منبع برای کنکور و آزمون ها

برنامه رریزی برای آخر هفته های سال برای کنکوری ها

اما اگر به هر دلیلی پیش‌آزمون در دسترس نداشتید می‌توانید از تست‌های مرور کتاب‌های تستتان استفاده کنید. به این نکته بسیار توجه کنید که روز پیش از آزمون زمان مناسبی برای یادگیری مطالب جدید و تست‌زنی نیست. همچنین پیشنهاد می‌شود برای مرور قواعد عربی، زبان انگلیسی و فارسی تورق سریع داشته باشید و لغات را بار دیگر مرور کنید.

شب جمعه های کنکوری را چکار کنیم

در عصر روز پنج‌شنبه می‌توانید خلاصه‌هایتان را مرور کنید اما درس‌خواندن را خیلی طولانی نکنید و اجازه دهید ذهنتان در شب در آرامش باشد و بتواند برای جلسه آزمون خودش را آماده کند. بهتر است از همان روز قبل هدف‌گذاری خود را مشخص کنید و بدانید از هر درس چند سؤال را حدوداً می‌خواهید جواب دهید. این تقریبا همان کاری است که در روزهای قبل از کنکور اصلی نیز باید انجام دهید.

در انتها برای فردا وسایل خود را آماده کنید تا صبح دغدغه ذهنی نداشته باشید و با خوردن یک شام سبک و خواب به‌موقع به‌روز خود پایان دهید.

برنامه ریزی برای آخر هفته های سال کنکور با مشاوره تخصصی کنکور آکو

به‌عنوان یک مشاور متخصص کنکور باید بگویم از اهمیت برنامه ریزی و درس خواندن در آخر هفته ها و روز های تعطیل سال کنکور به‌خصوص پنج‌شنبه شب های پیش از آزمون غافل نشوید چراکه در همین زمان‌هاست که تفاوت دانش‌آموزان رتبه و عادی مشخص می‌شود. شاید باورتان نشود ولی عده‌ای با استفاده درست از شب جمعه های کنکوری از دیگران پیشی می‌گیرند و پله به پله صعود می‌کنند. اگر توهم میخواهی با برنامه ریزی هم به تفریح و هم به درس خواندن در سال کنکورت برسی با ما قطار موفقیت آکو همراه شو.

اردوی نوروزی 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا