مقالاتمعرفی دانشگاه

شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان

ورود به دانشگاه فرهنگیان با آزمون

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

در این مقاله نکات مهم در رابطه با شرایط دانشگاه فرهنگیان برای ورود داوطلبان آزاد را برای شما مطرح می کنیم. برای ورود به دانشگاه فرهنگیان حتما تمام نکات را با دقت مطالعه کنید و درصورت موفقیت در آزمون دانشگاه فرهنگیان، خودتان را برای مصاحبه آماده کنید. هرساله سازمان سنجش از میان علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان از طریق برگزاری کنکور سراسری و با شرایط خاص دانشجو می‌پذیرد.

داوطلبان باید شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری را دارا باشند تا بتوانند در آزمون دانشگاه فرهنگیان شرکت کنند. به دلیل رقابت زیاد بین داوطلبان نکات لازم برای ورود به دانشگاه فرهنگیان را بازگو می‌کنیم. مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری آکو کرج همراه شماست. به‌طورکلی شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان ازاین‌قرار است.

 • کسب حداقل نمره ۶۵۰۰ در آزمون سراسری
 • نداشتن تعهد استخدامی به ارگان‌های دولتی و خصوصی
 • داشتن حداقل معدل کل ۱۵
 • بومی بودن داوطلب در کد رشته‌های انتخابی
 • قبول شدن در مصاحبه حضوری
 • داشتن سلامت کامل جسم و روان (به تأیید پزشک معتمد)

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان باتوجه به شرایط ورود دانشگاه فرهنگیان و قبولی در مصاحبه

شرایط دانشگاه فرهنگیان برای داوطلبان آزاد

طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰، حداکثر سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان ۲۲ سال می‌باشد. اما طبق اطلاعیه سازمان سنجش داوطلبان متقاضی ورود به دانشگاه فرهنگیان که بین ۲۲ تا ۲۴ سال سن دارند محدودیتی برای ثبت‌نام ندارند ، چون ممکن است مانند سال گذشته شرایط سنی به ۲۴ سال افزایش داده شود.

اطلاعیه آموزش و پرورش درباره ی سن متقاضیان دانشگاه فرهنگیان

داشتن حداقل معدل کل لازم در دوره متوسطه دوم که در دفترچه انتخاب رشته مشخص می‌شود از دیگر شرایط دانشگاه فرهنگیان است. سومین شرط ورود به دانشگاه فرهنگیان کسب تراز ۶۵۰۰ به بالا در کنکور سراسری است. دانشگاه فرهنگیان از میان داوطلبانی که دارای شرایط اولیه ثبت‌نام بوده‌اند تا دوبرابر ظرفیت دعوت به انجام مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می‌کند.

درست است که حقوق دانشگاه فرهنگیان و بیمه و تعهد خدمت این دانشگاه، جزو مزایای تحصیل در دانشگاه های تربیت دبیر است، اما این ورود به دانشگاه فرهنگیان معایب خودش را نیز دارد. درباره مزایا و معایب دانشگاه فرهنگیان بخوانید.

دانشگاهفرهنگیان

نکات لازم برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان موارد مهمی بررسی می‌شود که این موارد در دفترچه ثبت‌نام و انتخاب رشته مشخص شده که در این بخش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 • نداشتن لکنت زبان به هر میزان
 • قدرت بینایی مناسب: نداشتن دید کمتر از ۱۰/۱۰ در یک‌چشم، پس از اصلاح با عینک و نداشتن دید کمتر از ۲۰/۱۶ در دو چشم، پس از اصلاح با عینک
 • قدرت شنوایی: کمی شنوایی داوطلب نباید بیش از ۴۰ دسی‌بل باشد
 • قد و وزن مناسب: باتوجه‌به مقتضیات هر استان و متناسب با وظایف شغلی معلمی به تشخیص اداره کل آموزش‌وپرورش استان مربوطه، طبق قوانین و مقررات که در مرحله مصاحبه تخصصی و انجام معاینات پزشکی مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 • عدم تغییر شکل مادرزادی یا اکتسابی اندام‌ها و نداشتن سوختگی یا دیگر عوامل در صورت یا قسمت‌های ظاهری بدن
 • عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج مانند دیابت، آسم، بیماری‌های قلبی، جزام و…
 • هر نوع بیماری شناخته شده به تشخیص پزشک معتمد

داوطلبان کنکور سراسری معمولاً در خصوص موضوع مصاحبه دانشگاه فرهنگیان اطلاعات زیادی ندارند. و می‌توان گفت که علت اصلی عدم قبولی تعداد زیادی از داوطلبان کنکور سراسری که در مرحله مصاحبه رد شده‌اند عدم آشنایی با مصاحبه دانشگاه فرهنگیان و استخدامی آموزش‌وپرورش است.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان شامل چه سؤالاتی است

 این مصاحبه بیشتر شامل سؤالات علمی، عقیدتی و سیاسی است و همچنین برسی و معاینه سلامت جسم و روان و همین‌طور انگیزه داوطلب از تحصیل در دانشگاه فرهنگیان میباشد.

بعد از مصاحبه نتیجه نهایی و قبولی یا عدم قبولی داوطلبان هم‌زمان با اعلام آخرین نتایج کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

آزمون دانشگاه فرهنگیان

همانطور که گفته شد، آزمون دانشگاه فرهنگیان همان کنکور سراسری است که داوطلبانی با تراز بالاتر از حد مشخص، مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در کنکور سراسری میشوند. اما مصاحبه دانشگاه فرهنگیان جزو مهم‌ترین مراحل بعد از قبولی در آزمون دانشگاه فرهنگیان است. مصاحبه ورود به دانشگاه فرهنگیان توسط هسته‌های گزینش هر استان (کسانی که بررسی و تعیین صلاحیت‌های اخلاقی، اعتقادی و سیاسی را برعهده دارند برای تحصیل یا استخدام) انجام می‌گیرد.

بعد از شرکت در آزمون کتبی (کنکور سراسری) و پذیرفته شدن بر اساس شرایط عمومی و اختصاصی، نوبت به آزمون شفاهی یا به‌عبارت‌دیگر آزمون مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می‌رسد.

کسانی که مجاز هستند (در شرایط عمومی و اختصاصی) را به‌صورت چندبرابر بیشتر از ظرفیت پذیرش برای مصاحبه دعوت می‌کنند. که اسامی دعوت شده به مصاحبه را در سایت sanjesh.org قرار می‌دهند. دعوت‌شدگان طبق برنامه زمانی سازمان سنجش به هسته‌های گزینش مراجعه می‌کنند. از بین تعداد داوطلبانی که برای مصاحبه آماده می‌شوند نیز به‌اندازه ظرفیت در پایان مصاحبه انتخاب می‌کنند.

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

سعی داریم به عنوان مرکز مشاوره کنکور سراسری تمامی شرایط دانشگاه فرهنگیان را برایتان معرفی کنیم. اما با این حال انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در کنکور نیاز به استعداد یابی و تست های شخصیت شناسی تحصیلی است. درست است که حقوق دانشگاه فرهنگیان برای دانشجویان و همچنین بیمه خدمات درمانی ارائه شده از روز اول تحصیل، جزو مزایای ورود به دانشگاه فرهنگیان محسوب میشود، اما تدریس و معلمی ، تعهد خدمت در هر شرایطی و همچنین قوانین پوشش ظاهری برای فعالیت در ارگان آموزش و پرورش نمیتواند برای همه رضایت بخش باشد.

از طریق اینستاگرام تیم مشاوره کنکور آکو و یا شماره تماس 02633408944 با مشاورین ما در تماس باشید تا انتخاب رشته کنکورتان را با توجه به ویژگی های شخصیتی خود انجام دهید.

نمایش بیشتر

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا