مشاور من

معرفی رشته آموزش زبان عربی کنکور انسانی

آموزش زبان عربی کنکور انسانی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

زمانی که وقت انتخاب رشته می‌رسد، همه افراد به دنبال آن هستند تا بدانند که هر رشته دقیقاً چه آینده ای در انتظار آن است و به چه شکلی خواهد بود. رشته آموزش زبان عربی کنکور انسانی یکی از همین موارد است. برخی از افراد به درس عربی علاقه دارند و به عنوان یکی از گرایش‌های آن دوست دارند بدانند که دروس رشته آموزش زبان عربی در دانشگاه چه چیزی را بیان می‌کند. البته بجز دروس و دانشگاه های ارائه دهنده رشته زبان عربی ، بازار کار فارغ التحصیلان رشته آموزش زبان عربی نیز اهمیت ویژه ای دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری رشته انسانی را باهم داشته باشیم.

معرفی رشته آموزش زبان عربی در دانشگاه

در ابتدا باید بیان کرد که این رشته مختص داوطلبان انسانی است و دیگر رشته‌ها همچون معارف حق انتخاب رشته را ندارند. این موضوع باعث کاهش رقابت می‌شود. از طرفی رشته آموزش زبان عربی از مهم‌ترین رشته‌ها در دانشگاه های تربیت معلم است. البته از طرفی تعداد کرسی‌های این رشته در دانشگاه‌های مختلف کمتر از سایر رشته‌ها است. البته اگر قصد ادامه تحصیل دارید باید گرایش‌های دیگر را انتخاب کنید. اما نباید مزیت اشتغال و بازار کار تامین شده را برای دانشگاه های فرهنگیان در رشته آموزش زبان عربی نادیده گرفت.

بیشتر بخوانید: دروس مهم بکنکور برای ورود به دانشگاه فرهنگیان

دروس تخصصی رشته آموزش زبان عربی در دانشگاه

اصلی‌ترین دروس رشته آموزش زبان عربی در مقطع لیسانس به شرح زیر خواهد بود.

نام درس
آزمایشگاه زبان 1 آزمایشگاه زبان 2
آزمایشگاه زبان 3 آشنایی با اوضاع معاصر کشورهای
اخلاق و تربیت اسلامی 1 و 2 ادب متعهد اهل بیت علیه‌السلام
اصول مشاوره و راهنمایی انشا 1
انشا 2 انشا 3
بررسی مجلات و روزنامه‌های عربی تاریخ ادبیات از جاهلی تا پایان اموی
تاریخ ادبیات از سقوط بغداد تا عصر حاضر تاریخ ادبیات دورۀ عباسی اول
تاریخ ادبیات دورۀ عباسی دوم تاریخ ادبیات دورۀ معاصر 1
تاریخ ادبیات دورۀ معاصر 2 تاریخ ادبیات معاصر
تاریخ اسلام تاریخ فلسفه از ارسطو تا افلاطون
تاریخ فلسفه یونان تا افلاطون ترجمه از عربی به فارسی و بالعکس 2
تمرین دبیری تمرین صرف و نحو 2
تمرین صرف و نحو دبیری روانشناسی عمومی 1
روانشناسی عمومی 2 روانشناسی کودک و نوجوان
روزنامه‌ها و مجله‌های عربی روش تحقیق و ماخذشناسی
روش تدریس اختصاصی روش تدریس زبان عربی
روش‌های تدریس کلیات زبان پیش دانشگاهی 2 باستانشنای
زبان خارجه تخصصی 2 زبان خارجی
زبان فارسی صرف
صرف 1 صرف 2
علم کلام علم کلام 1
علوم بلاغی 1 معانی بیان دبیری علوم بلاغی 2 عروض و قافیه و بدیع
علوم قرآنی فقه اللفه
فن ترجمه قرائت و ترجمه و تجوید قرآن کریم
مبانی برنامه‌ریزی آموزش متوسطه متون حدیث
متون نظم و نثر از آغاز تا سقوط بغداد متون نظم و نثر از دوره جاهلی تا پایان
متون نظم و نثر از سقوط بغداد تا عصر حاضر متون نظم و نثر دورۀ عباسی اول
متون نظم و نثر دورۀ عباسی دوم مکالمه 1
مکالمه 2 مکالمه 3
نحو نحو 1
نحو 2 نظم و نثر عربی در ایران از آغاز تا سقوط
نظم و نثر عربی در ایران از سقوط بغداد نقد ادبی

این 63 مورد عموماً در دانشگاه دو واحدی هستند و تعداد کمی از آنان در قالب دروس 3 واحدی هستند. همان طور که مشخص است میزان دروس عربی و آموزش روش های آموزشی زبان عربی در این رشته پررنگ تر است.

معرفی بهترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته آموزش زبان عربی

رشته آموزش زبان عربی در دانشگاه های مختلفی ارائه می‌شود که مهم‌ترین آن تربیت معلم تهران است. دیگر دانشگاه‌ها عبارتند از:

 • اراک
 • الزهرا تهران
 • امام خمینی قزوین
 • بوشهر
 • بوعلی سینا همدان
 • تبریز
 • تربیت معلم سبزوار
 • دانشگاه تهران
 • خوارزمی
 • زابل
 • سنندج
 • شهید چمران اهواز
 • شیراز
 • صنعتی اصفهان
 • علامه طباطبائی
 • قم
 • کاشان

گرایش‌های ارشد رشته آموزش زبان عرب

از نکات جالب این رشته این است که گرایش‌های آن در سه کد رشته 1، 2 و 3 تعریف می‌شود. کد رشته 1 شامل رشته‌های ادبیات عربی و زبان و ادبیات عربی می‌شود. در کد رشته دو شما رشته مترجمی زبان را خواهید داشت. در حالی که در کد 3 آموزش زبان عربی است. متناسب با هدف خود می‌توانید هر کدام از این رشته‌ها را در دانشگاه ادامه دهید. البته همه گرایش‌ها در همه دانشگاه‌ها وجود ندارد و هر کدام از دانشگاه‌ها دارای یک سری از این موارد هستند.

معرفی رشته آموزش زبان عربی در دانشگاه های ایران و خارج از کشور

بازار کار رشته آموزش زبان عربی کنکور انسانی

از نظر بازار کار این رشته در ایران به چند بخش تقسیم می‌شود. اول از همه استخدام در آموزش و پرورش است که افراد با گرفتن پایان دوره می‌توانند در آزمون آن شرکت کنند. البته می‌توانید در مدارس و مراکز خصوصی به تدریس بپردازید. یکی از بهترین فرصت‌های تدریس نیز بحث کنکور است که شما را به پیش می‌برد.

مورد بعدی که می‌توانید در آن شرکت کنید در قوه قضاییه خواهد بود. همچنین در صورت علاقه در حوزه ترجمه نیز می‌توانید با شرکت‌های این حوزه همکاری داشته باشید و اقداماتی را انجام دهید. همچنین به صورت آزاد و برای خودتان نیز می‌توانید اقدام به کار کنید.

در خارج از ایران می‌توانید در مراکز مختلف به آموزش زبان عربی بپردازید یا این که در مراکز تجاری اسناد عربی را برای آنان ترجمه کنید. البته در روند مذاکرات تجاری با کشورهای حوزه خلیج فارس به عنوان مترجم حضور پیدا کنید.

درآمد رشته آموزش زبان عرب در ایران و خارج

از نظر درآمدی این گروه در همه بازه‌های مالی قرار خواهند گرفت. برخی از افراد درآمد بالا و برخی دیگر پایین دارند. اما چیزی که مشخص است این خواهد بود که این رشته در ایران عموماً بازاری متوسط داشته و برای رسیدن به درآمد بالاتر، باید هم‌زمان دو شغل در این حوزه داشت. البته این مسئله وابسته به محل قبولی شما نیز دارد.

در خارج از ایران و در کشورهای عرب زبان، می‌توانید کسب و کار خود را به وجود آورید که درآمد نسبتاً خوبی دارد. در حالی که در کشورهای اروپایی این میزان کمتر نیز خواهد شد. علت کم بودن درآمد آموزش زبان عربی در کشور های خارجی عدم نیاز این کشورها به چنین نیرویی است و در حد رفع نیاز در کشور خود دارند.

البته یکی از روش های کسب درآمد نجومی در رشته عربی شروع کردن به آموزش این زبان به مهاجر ها یا علاقه مندان به یادگیری زبان عربی یا فارسی در کشور های خارجی و با واحد پول خارجی با کمک مدرک های آموزشی دلتا و سلتا است.

کسب درآمد های نجومی از رشته عربی

همان طور که بیان کردیم این رشته درآمد های گوناگونی برای رشته آموزش زبان عربی باتوجه به بازار کار مورد بررسی است. اما می‌توانید متناسب با درس و رشته ای که در آن حاضر می‌شوید، درآمد بالایی داشته باشید. در حال حاضر ترجمه شفاهی برای تیم های ورزشی یا گروه های گردشگری و تدریس خصوصی زبان عربی بیشترین درآمد را دارند. این عدد می‌تواند چیزی حدود 30 الی 60 میلیون تومان در ماه باشد.

مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور

برای این که بتوانید در رشته آموزش زبان عربی کنکور انسانی قبول شوید باید به یک نکته دقت کنید. این که مرکز مد نظر شما آزمون عملی دارد یا نه. عموماً دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت معلم به این صورت است. البته برای قبولی در این رشته بهتر است که درس عربی و ادبیات را به خوبی بخوانید و نتیجه خوبی به دست آورید.

از طرفی توصیه می‌کنیم که دروس دینی را به خوبی بلد باشید. علت در این ست که عربی و دینی بسیار مهم چسبیده هستند و جدایی ناپذیر خواهد بود.

مشاوره تخصصی کنکور و انتخاب رشته کنکور انسانی

نمونه کارنامه یا جدول قبولی این رشته برای سال قبل

برخی از کارنامه‌های قبولی به شرح زیر است.

درس درصد
ادبیات فارسی 40
عربی 20
معارف 30
زبان 20
ریاضیات 20
فیزیک 30
شیمی 30
دانشگاه قبولی دانشگاه فرهنگیان
رتبه 9500

 

ادبیات فارسی 50
عربی 30
معارف 50
زبان 40
ریاضیات 10
فیزیک 30
شیمی 20
دانشگاه تربیت معلم تهران
رتبه 8357

مشاوره تخصصی درباره انتخاب رشته آموزش عربی

رشته آموزش زبان عربی در مقطع لیسانس دانشگاه دارای تنوع کاری مختلف است. شما می‌توانید در بازار کار های مختلفی بعد از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوید. کافی است که به درس عربی علاقه داشته باشید. همچنین گرایش های این درس در مقطع ارشد بسیار متنوع است. درصورت نیاز به مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری برای گروه انسانی با مشاورین ما تماس بگیرید.

اینستاگرام مشاور کنکور انسانی

کانال تلگرام مشاوره و انتخاب رشته کنکور

 

دروس رشته آموزش زبان عربی کنکور انسانی در چه زمینه ای است؟

دروس تخصصی رشته آموزش زبان عربی در دانشگاه عموما شامل قواعد عربی و روش های روانشناسی آموزش خودآگاه و ناخودآگاه است.

بازار کار رشته آموزش زبان عربی چیست؟

این رشته دارای مشاغل محدودی است مثل آموزش عربی در مدارس یا آموزشگاه ها یا به صورت خصوصی، ترجمه متون عربی یا فعالیت در سفارت و شرکت های مرتبط، فعالیت در وزارت دادگستری است.

درآمد رشته آموزش زبان عربی به چه صورتی است؟

درآمد این رشته به طور کلی از متوسط جامعه عموماً بیشتر است اما موفقیت و کسب درآمد های بالا در هر رشته ای به میزان تلاش شما بستگی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا