معرفی رشته

معرفی رشته الکترونیک هواپیمایی

رشته الکترونیک هواپیمایی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

هواپیما یکی مهم ترین وسایل نقلیه ای است که به صورت هوایی در زمینه های مختلف از جمله مسافربری یا باربری و … فعالیت می کند، بدیهی است که این صنعت برای فعالیت خود نیاز به مهندسین مختلفی دارد که از لحاظ فنی کارایی این وسیله را مورد بررسی قرار  دهد، هواپیماها و فرودگاه ها قسمت های مختلفی دارند که برای انجام دقیق کارایی آن ها باید به صورت مکرر با یک دیگر در ارتباط باشند که قسمت اکترونیکی یک قسمت از این راه ارتباطی را تشکیل می دهد.

رشته الکترونیک هواپیما

افرادی که در رشته الکترونیک هواپیمایی تحصیل می کنند باید علاوه بر الکترونیک عمومی در زمینه الکترونیک تخصصی هواپیما نیز تخصص داشته باشند، این رشته با رشته برق گرایش مخابرات دروس مشترک بسیاری دارد. مرکز مشاوره تخصصی آکو در ادامه این مقاله به معرفی رشته الکترونیک هواپیما می پردازیم و شما را با کلیاتی از این رشته آشنا می کنیم.

نوشته های مشابه

دروس تخصصی رشته الکترونیک هواپیما

دروس پایه ریاضی عمومی، ریاضی کاربردی، فیزیک
دروس اصلی ماشین‌های الکتریکی، مدار الکتریکی، الکترونیک، مدارهای منطقی، اندازه‌گیری الکتریکی، برنامه‌نویسی کامپیوتر، سیستم‌های مخابرات هواپیمایی، نقشه‌کشی صنعتی، اصول فرستنده و گیرنده، سیستم‌های کمک‌ناوبری، قوانین رادیویی، کارآموزی CNS/ATM

قبولی در دانشکده صنعت هواپیمایی کشور

جذب در این رشته به صورت قبولی در آزمون سراسری و تنها مختص اقایان می باشد، دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری یکی از دانشکده های قدیمی در زمینه هوانوردی است که نیروهای مورد نیاز در این زمینه تامین می کند، برخی از افرادی که در این دانشکده به تحصیل می پردازند دوران دبیرستان خود را در مرکز آموزشی علامه امینی (ره) گذرانده اند. همچنین این رشته در دوران کاردانی به مدت 2 سال و نیم به عبارتی  5 ترم متوالی به طول می انجامد.

وظایف کارشناس رشته الکترونیک هواپیمایی

از وظایف کارشناس الکترونیک هواپیمایی می توان به موارد زیر اشاره کرد: پس از فارغ الاتحصیلی می توانند در صنعت هواپیمایی مشغول به کار شوند زیرا این صنعت نیز به دلیل حساس بودن مسائل الکترونیکی به افراد فارغ التحصیل در رشته الکترونیک هواپیما نیاز زیادی دارند. وظایف افرادی که در این رشته فارغ التحصیل شده و در صنعت هواپیمایی مشغول به کار شده اند راه اندازی و تعمیر سیستم های الکترونیکی فرودگاه هاست.

دانش آموختگان رشته الکترونیک هواپیما وظیفه نصب و تعمیر و بررسی این سیستم های زمینی در فرودگاه ها بر عهده دارند که این سیستم ها و نقاط کوری در کشور مانند کویر، دریا و … که هواپیما از آنجا عبور می کند باید بتواند این موقعیت ها را در فرودگاه ها گزارش بدهد.

بیشتر بخوانید: رشته تعمیر و نگهداری هواپیما

وظایف کارسناس الکترونیک هواپیما

مهارت آموزی در رشته الکترونیک هواپیما

می دانید که افراد در هر رشته ای پس از فارغ التحصیلی برای اینکه بتوانند در جایی مشغول به کار شوند که در سطح مطلوبی قرار دارد باید مهارت های مربوط به آن شغل را نیز فرا گرفته باشند در این رشته نیز برای این که افراد بتوانند پس از فارغ التحصیلی راحت تر و در این رشته مشغول به کار شوند مشاورین ما در مرکز مشاوره تخصصی آکو توصیه می کنند که این افراد حتما در دوره های تخصصی مختلفی که منجر به افزایش مهارت های آن ها می شود شرکت کنند.

کسب درآمد نجومی از رشته الکترونیک هواپیما

برخی از این دوره ها، دوره های بین المللی است که در خارج از ایران برگزار می شود. این دوره ها می تواند برای افراد علاقه مند و دانش آموختگان رشته الکترونیک هواپیما بسیار مفید فایده واقع شود و مهارت آن ها را در این زمینه به خوبی افزایش دهد. مانند دوره A&P و …، به گفته کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می کنند این دوره ها بیشتر در دوبی برگزار می شوند، یادگیری زبان در پیشرفت در این رشته تاثیر به سزایی دارد، خصوصا وقتی دانش آموختگان این رشته در دوره های خارج از ایران شرکت کنند می توانند در کشورهای همسایه نیز مشغول به کار شوند و این مساله می تواند برای اینده شغلی این افراد بسیار مطلوب باشد، طی گذراندن این دوره ها و کسب مهارت های لازم، درآمد دانش آموختگان این رشته می تواند به شدت افزایش یابد.

بازار کار رشته الکترونیک هواپیما در ایران

همانطور که در متن فوق گفته شد در ایران افراد تحصیل کرده در این رشته می توانند در فرودگاه ها برای نصب و تعمیر سیستم های الکترونیکی مشغول به کار شوند، همچنین به دلیل همایندی زیاد دروس این رشته با دروس رشته برق گرایش مخابرات افراد فارغ التحصیل در این رشته می توانند در صنعت مخابرات نیز مشغول به کار شوند.

معرفی رشته الکترونیک هواپیما

بازار کار رشته الکترونیک هواپیما در کشور های خارجی

با توجه به اینکه صنعت هواپیمایی یک صنعت جهانی است و در تما دنیا از این پرنده غول پیکر برای حمل و نقل ستفاده می شود بنابراین بازار کار این رشته در تمام دنیا می تواند داغ باشد، اما هملن طور که گفتیم راه آسان تر برای کسب درآمدی مطلوب در این رشته یاد گرفتن زبان و گذراندن دوره های مختلف در این رشته است، دانش آموختگان این رشته با یاد گرفتن زبان به خصوص زبان عربی می توانند در کشور های همسایه مشغول به کار شوند.

نمونه کارنامه قبولی رشته الکترونیک هواپیما

رشته: ریاضی       رتبه در منطقه: 3469     رتبه کشوری: 9949

درس

چند تا از 10 تا

ادبیات فارسی

1

عربی

1

معارف

5

زبان

2

ریاضیات

2

فیزیک

1

شیمی

1

توانایی های لازم برای کارشناس الکترونیک هواپیما

همانطور که در کارنامه بالا مشاهده می کنید افرادی که قصد تحصیل در این رشته را دارند عمدتا در دوران دبیرستان در رشته ریاضی فیزیک تحصیل کرده اند، و قاعدتا باید در دروس ریاضی و فیزیک نیز بسیار قوی عمل کنند، و تنها هدفشان فارغ التحصیلی و اتمام دروس دانشگاه نباشد، این دانشجویان موظفند برای موفق شدن در آینده به دروس آزمایشگاهی که در این رشته ارائه می شود توجه کافی را داشته باشند زیرا این دروس در زمان اشتغال بسیار حائز اهمیت می باشد.

حتما می دانید که درس زبان در تمامی رشته ها بسیار مهم است و رشته الکترونیک هواپیما نیز از این قاعده مستثنی نیست، بنابراین دانشجویان مشغول به تحصیل در این رشته تمام تلاش خود را برای قوی تر کردن این درس بگذارند.

قبولی در رشته الکترونیک هواپیمایی با تیم مشاوره تخصصی تحصیلی آکو

علاقمندان رشته الکترونیک هواپیمایی توجه کنند که برای پذیرفته شدن در این رشته می بایستی در آزمون سراسری شرکت کنند، رتبه های قابل پذیرش برای این رشته و دانشگاه عمدتا از بین داوطلبانی است که این آزمون را با موفقیت گذرانده اند، همچنین اطلاعاتی که از این رشته منتشر شده است اکثرا یک کلیت از این رشته می باشد.

افرادی که می خواهند در این رشته تحصیل کنند و پس از آن با موفقیت مشغول به کار شوند نیازمند اطلاعات دقیق تر و کامل تری هستند که یک مشاور زبده می تواند راه را برای این افراد هموار تر کند، مشاوران ما در مرکز تخصصی  آکو سال ها در این زمینه فعالیت داشته اند، در تمامی رشته تحقیقات گسترده انجام داده اند و می توانند سوالات و ابهامات علاقمندان این رشته را به خوبی پاسخگو باشند.

اینستاگرام مرکز مشاوره آکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا