مشاور منمعرفی رشته

معرفی رشته بازیگری

رشته بازیگری

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته بازیگری یک رشته کاملا هنری می باشد، این رشته در تمام جهان طرفداران بسیاری دارد و حرفه کاملا تخصصی می باشد که استعداد خاصی را نیز می طلبد، کار در این رشته طالب مطالعه و کسب اطلاعات بسیاری می باشد که به موفقیت می انجامد، حال علاوه بر استعداد و علاقه بهتر می باشد که افرادی که تصمیم به فعالیت در این رشته می گیرند در دانشگاه نیز بازیگری خوانده باشند تا بتوانند با اطلاعات کامل و دقیقی وارد این حرفه شوند. در ادامه با مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو همراه باشید تا با رشته بازیگری بیشتر آشنا شوید.

رشته بازیگری

همان طور که گفته شد رشته بازیگری یک رشته هنری می باشد که افراد علاقمند به این رشته یا با تحصیل در این رشته یا با شرکت در کلاس های آزاد بازیگری وارد این حرفه می شوند، در ادامه با دروس رشته بازیگری در دانشگاه آشنا خواهید شد.

نوشته های مشابه

دروس رشته بازیگری

افرادی که می حواهند در رشته بازیگری به تحصیل بپردازند تنها می توانند از طریق شرکت در کنکور هنر اقدام کرده و در این رشته تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. در ایران می توان در هر سه رشته کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل پرداخت، همچنین داوطلبان این رشته باید توجه داشته باشند که برای پذیرفته شدن در این رشته نیز مانند برخی دیگر از رشته های هنر باید برای آزمون عملی این رشته نیز آماده شوند. در جدول زیر با دروس کارشناسی رشته بازیگری آشنا می شوید.

نام درس
تاریخ نمایشی مبانی نمایشنامه نویسی
نمایش در ایران مبانی بازیگری
جامعه شناسی آشنایی با تعزیه
روش تحقیق و تدوین پایان نامه تاریخ فلسفه
آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان اصول و مبانی ارتباطات
مبانی نمایش عروسکی مبانی دکور و صحنه آرایی
آشنایی با هنرهای تجسمی آشنایی با هنر در تاریخ
فرهنگ عامه و تمثیل شناسی بازیگری رادیو تلوزیون
شخصیت شناسی بازیگری سینما
شخصیت ها و شیوه های اجرا بازیگری
نمایش ایمایی ماسک و گریم
امکانات صحنه بدن
دیدن و تحلیل نمایش تحلیل نمایشنامه
اجرای کارگاه های نمایش های ایرانی بیان
شیوه های نمایش در ایران تربیت حس
پایان نامه

رشته بازیگری در دانشگاه های ایران و جهان

افرادی که قصد تحصیل در رشته بازیگری در دانشگاه را دارند باید در کنکور سراسری گروه آزمایشی هنر شرکت کنند، برخی دانشگاه های غیر انتفاعی نیز هستند که این رشته را با سوابق تحصیلی نیز ارائه می دهند و داوطلبان می توانند با شروع انتخاب رشته بدون آزمون برای قبولی در این رشته اقدام کنند.

رشته بازیگری در دانشگاه

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه زابل
 • دانشگاه شهید بابایی کرمان
 • دانشگاه تهران
 • موسسه غیر انتفاعی سپهر – اصفهان
 • موسسه غیر انتفاعی کمال الملک – نوشهر
 • موسسه غیر انتفاعی لامعی گرگانی – گرگان
 • موسسه غیر انتفاعی نبی اکرم (ص) – تبریز

رشته بازیگری در دانشگاه های جهان

 • دانشگاه موسیقی و هنر های نمایشی وین
 • دانشگاه هاروراد
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه ملبورن استرالیا
 • دانشگاه استنفورد
 • مدرسه جولیارد
 • دانشگاه کلمبیا
 • دانشگاه پرینستون
 • دانشکده تئاتر بوستون
 • موسسه آموزشی هنری کالیفرنیا
 • دانشکده هنر دانشگاه نیویورک
 • دانشگاه کارینج ملون
 • دانشکده هنر دانشگاه مینسوتا

نمونه کارنامه قبولی در رشته بازیگری

رتبه کشوری : 1003         رتبه در سهمیه : 232             سهمیه قبولی : منطقه یک         دانشگاه قبولی : دانشگاه تهران

نام درس درصد
ادبیات فارسی 71
عربی 62
معارف 50
زبان 21
درک عمومی هنر 42
درک عمومی ریاضی و فیزیک 58
ترسیم فنی 19
خلاقیت تصویری 45
خلاقیت نمایشی 55
خلاقیت موسیقی 61
خواص مواد 27

برای آمادگی شرکت در کنکور هنر مقالات زیر را مطالعه کنید:

بودجه بندی دروس تخصصی کنکور هنر

بهترین منابع کنکور هنر

مشاوره تخصصی کنکور هنر

رشته بازیگری در هنرستان و رشته بازیگری در دبیرستان

رشته بازیگری در هنرستان و رشته بازیگری در دبیرستان ارائه نمی شود و افرادی که قصد تحصیل در این رشته را دارند باید در کنکور هنر شرکت کنند، حال اگر این افراد فارغ التحصیل یکی از رشته های نظری یا فنی و حرفه ای باشند می توانند تنها با همان مدرک در کنکور هنر ثبت نام کرده و برای برای قبولی در رشته بازیگری به مطالعه بپردازند.

رشته بازیگری در هنرستان

البته که تحصیل در این رشته بدون کنکور نیز امکان پذیر می باشد و افراد می توانند تنها با سوابق تحصیلی در یکی از موسسات غیر انتفاعی کشور پذیرفته شوند، به گفته مشاوران برخی دانشگاه های علمی کاربردی نیز در این رشته پذیرس دانشجو دارند.

برای اطلاع از دیگر رشته های بدون کنکور هنر می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

رشته های بدون کنکور هنر

بازار کار رشته بازیگری در ایران و جهان

رشته بازیگری نیازمند تلاش بسیار برای حرفه ای شدن می باشد، افرادی که علاقمند به این حرفه می باشند باید بدانند که فعالیت در رشته بازیگری نیازمند استعداد و کسب مهارت های بسیاری می باشد، از جمله مهارت های بسیار مهم برای کار در این رشته علاقمندی به کار گروهی ، اعتماد به نفس بالا ، مهارت ارتباطی قوی ، توانایی کار در شرایط سخت با ساعت کاری بسیار بالا ، کسب مهارت در برخی رشته های هنری و ورزشی دیگر مانند سوار کاری ، رانندگی … از جمله مهارت هایی می باشد که یک بازیگر باید در آن ها توان مندی خاصی داشته باشد.

حال علاقمندان به این رشته باید بدانند که اگر در این رشته تحصیل می کنند و تنها هدف آن ها پشت دوربین رفتن می باشد راه سختی در پیش دارند زیرا که بازیگران بسیار حرفه ای نیز ممکن است یک زمان کار خاصی نداشته باشند و پیشنهاد کاری برای آن ها کم شود، این شغل برای درآمد زایی و مشهور شدن شغل خوبی می باشد اما زمان و صبر بسیاری برای رسیدن به این مرحله می طلبد.

رشته بازیگری در دبیرستان

افرادی که در رشته بازیگری تحصیل می کنند علاوه بر شغل بازیگری می توانند در چند حوزه دیگر مانند کار در آموزش به هنرجویان بازیگری و برگزاری تئاتر یا حتی بازیگری در تئاتر های مختلف فعالیت کنند. همچنین کار مجری گری تلوزیون ، تبلیغات نیز برای این افراد وجود دارد، توجه داشته باشید که شرایط شغلی رشته بازیگری در خارج از ایران نیز به همین شکل می باشد و اکثر افرادی که در این حرفه فعالیت می کنند شغل دوم نیز دارند.

درآمد رشته بازیگری در ایران و جهان

افرادی که در این حرفه فعالیت می کنند یک درآمد ثابت ندارند و قرارداد های کاری آن ها بابت هر پروژه ای که قبول می کنند می باشد، مبلغ قرارداد در زمان عقد قرارداد مشخص شده و درآمد این افراد نرخ مشخصیب برای افراد جامعه ندارد و طبق تعرفه ای نیست، حال هر چقدر که لوکیشین کا و شرایط کار سخت تر باشد درآمد بشیتر، مهارت و میزان تجربه افراد نیز در نرخ بازیگری هر فرد متفاوت می باشد.

این روند نیز در کل جهان به همین شکل می باشد و در خارج از ایران نیز برای بازیگران نرخ مشخص و از قبل تعیین شده ای وجود ندارد، با توجه به این شرایط واضح است که دستمزد هر بازیگر با بازیگر دیگر متفاوت است و این مساله بستگی به بسیاری از مهارت ها و میزان جذب مخاطب یک بایگر نیز دارد.

درآمد نجومی در رشته بازیگری

برای کسب درآمد نجومی در رشته بازیگری نباید تنها به کار رشته بازیگری بسنده کرد، تاسیس آموزشگاه های بازیگری یک روش بسیار خوب برای درآمد ها بالا در این حرفه می باشد، همچنین برگزاری تئاتر های متفاوت و مختلف و فروش بلیط به عموم مردم نیز راه دیگری برای درآمد زایی بالا در این رشته می باشد.

انتخاب رشته کنکور هنر

انتخاب رشته کنکور هنر با مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو

رشته بازیگری یک رشته کاملا هنری است که اکثر افراد از دوران کودکی شیفته این رشته می باشند، ولی برای موفق شدن در این رشته تنها علاقه کافی نیست و استعداد و مهارت های ارتباطی نیز بسیار پر اهمیت می باشد، انجام تست های مختلف و بررسی نتایج این تست ها از طریق مشاوران می تواند کار را برای طالبان این رشته راحت تر کند، البته بحث استعداد یابی برای تمام داوطلبان گروه آزمایشی هنر نیاز می باشد بنابراین بحث انتخاب رشته کنکور هنر بسیار پر اهمیت است، مشاوران ما در مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو می توانند به تمام سوالات و ابهامات شما در زمینه رشته بازیگری و انتخاب رشته کنکور هنر پاسخ دهند.

اینستاگرام مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا