رشته های دانشگاهی تجربی

معرفی رشته زیست شناسی دریا

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

زیست شناسی دریا جزو رشته های گروه تجرربی است و برای مطالعه آن لازم است در کنکور تجربی شرکت کنید. در این مقاله شما را با رشته زیست شناسی دریا آشنا خواهیم کرد. در سایت آموزشگاه پرسا می توانید از رشته های شناخته شده تا رشته های کم تر شناخته شده اطلاعات لازم را بدست آورده و در صورت نیاز به مشاوره از مشاوران تحصیلی آکو کمک بگیرید.

رشته زیست شناسی دریا

زیست شناسی دریا علم جدیدی نیست. این علم به زمان ارسطو برمی گردد. درواقع ارسطو یکی از افراد مهمی بود که با تحقیقات و بررسی هایش باعث شد تا از زندگی درون دریا اطلاعات زیادی به دست آمده و کار را برای تحقیقات آینده راحت تر کند. اما ورود این رشته در ایران جدید است و تقریبا دو دهه است که در دانشگاه های ایران ارائه می شود.

از آنجاییکه شرایط فیزیکی و شیمیایی در درون آب ها با یکدیگر متفاوت است, این علم به مطالعه ویژگی های موجودات درون دریا و رابطه آن ها با یکدیگر می پردازد. احتمالا متوجه شده اید که هدف از ارائه این رشته مطالعه زندگی درون دریا می باشد. روش ارائه این رشته نیز بصورت تحقیقاتی است و بیش ترین موجوداتی که در این رشته مطالعه می شوند ماهی ها, بی مهره گان, پستانداران دریایی, خزندگان دریایی, قارچ ها و گیاهان هستند.

21212

تحصیل در رشته زیست شناسی دریا

رشته زیست شناسی دریا جزو گروه تجربی لست و کسانی که می خواهند در این رشته تحصیل کنند باید حتما در آزمون کنکور سراسری تجربی شرکت کنند. برای آن که در این رشته قبول شوید سوابق تحصیلیتان بخصوص نمره زیست شناسی خوب باشد. زیست شناسی ضریب 4 دارد و به ترتیب ضریب دروس دیگر: شیمی ضریب 3, ریاضی و فیزیک با ضریب 2 و زمین شناسی با ضریب 0 می باشد.

پذیرش در زیست شناسی دریا

در مطلب بالا اشاره کردیم که قبولی در این رشته تنها از طریق آزمون کنکور تجربی امکان پذیر است. و در دانشگاه های روزانه, پیام نور و شبانه دانشجویان را می پذیرد. برای آن که از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها مطلع شوید می توانید به دفترچه انتخاب رشته کنکور مراجعه کنید.

برای دیدن رشته های بدون کنکور تجربی بر روی لینک کلیک کنید.

چه توانایی هایی برای مطالعه رشته زیست شناسی دریا لازم دارید؟

علاقه داشتن به رشته مطالعاتی مهم ترین گزینه برای انتخاب رشته است. زیرا در طول زمان با چالش هایی مواجه خواهید شد که با علاقه وانگیزه می توانید از پس آن ها بربیاید. در ادامه سایر ویژگی هایی که بهتر است برای مطالعه در رشته زیست دریا داشته باشید را بررسی کرده ایم:

 • علاقه به مطالعه درباره موجودات درون آب ها
 • علاقه به درس های زیست شناسی و شیمی
 • علاقه به نگهداری از موجودات زنده دریایی ثبت اطلاعات آن ها

در رشته زیست شناسی دریا با چه مباحثی آشنا می شوید؟

هر رشته ای هدفی از ارائه دارد و در راستای همین هدف در تلاش است تا مطالب و مهارت های مورد نیاز را بیاموزد. در این بخش قرار است مباحثی را که بطور دقیق تر در این رشته می آموزید را مرور کنیم:

 • درباره تاثیر دریاها و اقیانوس ها بر روی زمین مطالعه می کنید
 • روش های بدست آوردن سوخت زیستی از جلبک ها را می آموزید
 • مطالعه مشکلات زیست محیطی دریا
 • مطالعه تاثیرات فرایندهای صنعتی
 • استفاده از انواع گونه های دریایی توسط انسان ها
 • مطالعه درباره نحوه آسیب رساندن نشت نفت در دریا

دروس رشته زیست شناسی دریا

رشته زیست شناسی دریا در مقطع کارشناسی 140 واحد درسی دارد. در جدول های زیر می توانید دروس مشترک و دروس اختصاصی رشته زیست شناسی دریا را مشاهده کنید:

دروس مشترک

ویژگی های زیستی دریاهای منطقه ایاکوسیستم ها و مناطق حساس و ویژه
ساحلی -دریایی ایران
ویژگی های غیرزیستی دریاهای
منطقه ای
آلودگی آب های دریاهای منطقه ایتنوع زیستی و حفاظت از آبزیان
دریایی

دروس اختیاری

زیست شناسی بی مهرگان دریاییزیست شناسی مهره داران دریاییزیست شناسی زئوپالنکتون های دریاییبارشناسی جغرافیایی ماهیانرفتارشناسی جانوران دریاییسیستماتیک ماهیان
مریایی جانوران فیزیولوژیدریایی جانوران اکوفیزیولوژیزیست شناسی پستانداران دریاییزیست شناسی جانوران انگلی دریاییسیستماتیک مولکولی جانوران دریایی

دانشگاه های ارائه دهنده رشته زیست شناسی دریا

یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب رشته باید به آن توجه کنید, دانشگاه هایی است که رشته مورد نظر شما را ارائه می دهند. برای بررسی می توانید دفترچه انتخاب رشته را مشاهده کنید. ما در این قسمت دانشگاه ها را همراه با ویژگی هایی مانند ظرفیت, جنسیت, نوع رشته و … برای شما جمع آوری کرده ایم.

نام دانشگاهنوع رشتهظرفیتشهرجنسیتنوع آزمون
دانشگاه شهید بهشتی تهرانروزانه25تهرانهردوبا آزمون
دانشگاه هرمزگانروزانه2بندرعباسمردبا آزمون
دانشگاه هرمزگانروزانه25بندرعباسهردوبدون آزمون
دانشگاه هرمزگانشبانه5بندرعباسهردوبدون آزمون
دانشگاه گیلانروزانه40رشتهردوبدون آزمون
دانشگاه گیلانشبانه5رشتهردوبدون آزمون
دانشگاه گنبدروزانه10گنبدهردوبدون آزمون
دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهرروزانه30خرمشهرهردوبدون آزمون
دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهرروزانه1خرمشهرهردوبدون آزمون
دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهارروزانه30چابهارهردوبدون آزمون
دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهارشبانه15چابهارهردوبدون آزمون

گرایش های رشته زیست شناسی دریا

خوشبختانه این رشته را هم در دانشگاه های ایران و هم در دانشگاه های خارج از ایران می توانید مطالعه کنید. برای کسانی که می توانند در خارج از کشور ادامه تحصیل دهند در کنکور خارج از کشور شرکت کنند. در سایت آموزشگاه پرسا نمونه سوالات کنکور خارج از کشور را بررسی کرده ایم.

بر اساس گرایشات رشته زیست شناسی دریا می توانید بطور تخصصی تر به مطالعه پرداخته و مهارت لازم را در آن گرایش بدست آورید. رشته زیست شناسی دریا در مقطع کارشناسی ارشد دارای 4 گرایش : آلودگی دریا, جانوران دریا, بوم شناسی دریا و گیاهان دریا است.

454545

بازار کار رشته زیست شناسی دریا

علاقمندان به این رشته خوب است بدانند که بازار کار رشته زیست شناسی دریا زیاد نیست. معمولا افرادی که تخصص خیلی خوبی در این رشته کسب کرده اند می توانند در محیط های خاصی که به مطالعه دریاها و اقیانوس ها می پردازند مشغول به کار شوند. محیط هایی که برای اشتغاال مناسب هستند بدین صورت می باشند:

 • دانشگاه ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی
 • اشتغال در مراکزی که بر روی ارزش مواد غذایی تحقیق می کنند
 • اشتغال در مراکز پرورش ماهی
 • تحقیق و بررسی بر روی گونه هایی از آبزیان که در حال انقراض هستند

لازم به ذکر این نکته است که درآمد افرادی که در این رشته کار می کنند به محل کارشان و میزان مهارت و تخصصی که دارند بستگی دارد. اگر در طول دوره کاری, بر روی مهارت هایشان بیش تر کار کنند و دانش خود را همواره بروز نگه دارند می توانند فرصت های شغلی مناسب تری را بیابند.

مهارت هایی که در رشته زیست شناسی دریا کسب می کنید

زیست شناسی دریا از رشته های دشواری است که هم دانشجویان و هم شاغلان این رشته با موقعیت های سخت و چالش برانگیز زیادی رو به رو خواهند شد. پس طبیعتا مهارت های زیادی را در این رشته کسب و یا تقویت می کنند. برای مثال با کارهایی از قبیل حمل قایق و قواصی توانایی هایشان را به چالش می کشند و در کارهای تیمی یاد می گیرند که چطوری با سایر اعضای تیم هماهنگ شوند. مهارت های دیگری مانند مشاهده دقیق پدیده ها, تحقیق و بررسی و تحلیل داده ها نیز در این افراد پرورش می یابد.

مشاوره تحصیلی آکو

برای انتخاب هر رشته ای باید حتما مطالعه کافی درباره شرایط تحصیلی و ظرفیت پذیرش آن در دانشگاه ها داشه باشید. رشته زیست شناسی دریا هم جزو رشته های کم تر شناخته شده ای است که حتما باید با علاقه و پشتکار زیاد آن را دنبال کنید. مشاوران تحصیلی آکو با تجربیاتی که دارند به شما کمک می کنند تا با آگاهی بیش تر بتوانید انتخاب رشته کنید.

در اینستاگرام آکو عضو شده و از جدیدترین اخبار تحصیلی مطلع شوید.

موفق ترین فرد در رشته زیست شناسی در ایران کیست؟

پردیس ثابتی یکی از بزرگ ترین زیست شناسان ایرانی تبار است که با یافتن راهی برای درمان بیماری های عفونی (حاصل از ژنتیک) به شهرت رسید.

چه جانورانی در رشته زیست شناسی دریا مطالعه می شوند؟

جانورانی مانند: بی مهرگان دریایی, پرنده ها, ماهی ها, خزندگان دریایی, گیاهان, قارچ ها

رومینا ابوالحسنی

رومینا ابوالحسنی هستم عضو تیم تولید محتوای سایت آکو، امیدوار هستم که همیشه بتونم جواب سوالاتتون رو به بهترین شیوه ممکن بدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

طرح های مشاوره ای آنلاین