معرفی رشته

معرفی رشته طب سنتی

طب سنتی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته طب سنتی در گذشته در کشورمان ایران طرفداران بسیاری داشته است و تا به الان توانسته فعالیت خود ادامه دهد، در حال حاضر این رشته همچنان در بین افراد جامعه طرفداران خود را دارد، دلیل این مساله نیز عوارضی می باشد که در داروهای شیمیایی وجود دارد و افراد به طب سنتی و داروهای گیاهی روی می آورند که هر چه قدر که می توانند از عوارض هایی که ممکن است گریبان گیرشان شود بکاهند، در ادامه با مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو همراه باشید تا به معرفی رشته طب سنتی بپردازد.

معرفی رشته طب سنتی

این رشته در ایران از سال 1386 در دانشگاه های ایران فعالیت خود را شروع کرد، هدف از به کار بردن این رشته تربیت افرادی بود که با علم کامل در این راه فعالیت کنند و تا آنجا که امکان پذیر می باشد از عوارض استفاده از داروهای شیمیایی بکاهد. همچنین پیشرفت در رشته طب سنتی باعث کشف تعداد بالایی از گیاهان دارویی و استفاده های بسیار مفید و مثمر ثمر نیز شده است.

دروس رشته طب سنتی در دانشگاه

رشته طب سنتی با قدمت بالایی که در کشورمان دارد در دانشگاه نیز به عنوان یک رشته امکان تحصیل در آن در هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی – کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد، در ادامه با دروس رشته طب سنتی آشنا می شوید.

نام درس

اسباب، علل، دلائل و علامات شیوه های نوین آموزش و اصول مهارت های رفتاری در پزشکی
مفردات و قرابادین اصول و مبانی درمان شناسی
مباحث جامع طب ایرانی – اسلامی اعمال یداوی و جراحی صغیر
طب روحانی، هیپنوتیزم و درمان های روانی فوریت ها و شیوه های نوین تشخیص و درمان بیماری ها در پزشکی کلاسیک
تغذیه اختصاصی و شیوه های تهیه غذاهای ویژه ماساژ درمانی
کارورزی (1) بررسی تطبیقی مکاتب پزشکی دوران تمدن اسلامی
کارورزی (2) کاربرد فناوری نوین در طب سنتی
سیستم های اطلاع رسانی پزشکی تاریخ تحلیل پزشکی
قرائت، تفسیر و تصحیح متون فارسی پزشکی اصول منطق و کاربرد آن در پزشکی
آموزه های اسلامی در پزشکی طب مکمل و فولکور
اخلاق، حقوق و فقه پزشکی تاریخ تحلیل پزشکی
کتاب شناسی و اصول تصحیح متون پزشکی روش تحقیق در پزشکی کلاسیک و سنتی
مدیریت و پژوهش های چندگانه اجتماعی در پزشکی صرف و نح و قرائت و ترجمه متون عربی پزشکی
پایان نامه

دروس رشته طب سنتی

دانشگاه های رشته طب سنتی

 1. دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 2. دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 3. دانشگاه علوم پزشکی تهران
 4. دانشگاه علوم پزشکی ایران
 5. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 6. دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 7. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی اهواز
 8. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زنجان
 9. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تبریز
 10. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان فارس
 11. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی قم
 12. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی بابل
 13. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تبریز

برخی کشورها نیز مانند ایران در طب سنتی پیشینه بسیار قدیمی دارند و برای تحصیل در این رشته می توان به این کشور ها مهاجرت کرد، هند و چین از کشورهای بسیار با تجربه در زمینه طب سنتی هستند و تحصیل در این کشورها می تواند بسیار بر مهارت و تجربه افراد تاثیر بگذارد. همچنین گفته می شود علاوه بر کشور هایی که در این رشته قدمت طولانی دارند کشور هایی نیز وجود دارند که با تجربه توانستند به این علم دست پیدا کنند و اطلاعات خود را در رشته طب سنتی افزایش دهند.

برای آشنایی بیشتر با رشته تجربی و همچنین رشته های بدون کنکور این گروه آزمایشی می توانید با ما همراه باشید و مقالات زیر را مطالعه کیند:

معرفی رشته تجربی

رشته های بدون کنکور رشته تجربی

بازار کار رشته طب سنتی

بازار کار رشته طب سنتی در ایران و جهان

بازار کار رشته طب سنتی در ایران می تواند بسیار عالی می باشد زیرا که مردم ایران به طب سنتی علاقمند هستند، افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند در کلینیک های طب سنتی که مجوز کار دارند فعالیت کنند و از شرایط کاری خوبسی بهره مند شوند، همچنین ادامه تحصیل در بازار کار این رشته بسیار موثر می باشد، همچنین دانش آموختگان این رشته می توانند در دانشگاه های به عنوان استاد به فعالیت بپردازند.

علاوه بر ایران میزان اعتقاد به طب سنتی و داروهای گیاهی هر ساله افزایش یافته و حال اکثر افراد دنیا به این باور هستند که می توان برخی از مشکلات جسمانی و روانی را حل کرد، در آمریکا نیز اعتقاد به داروهای گیاهی و طب سنتی افزایش یافته است و حوزه کاری دانش آموختگان رشته طب سنتی در خرج از ایران نیز مانند ایران می باشد و این افراد می توانند به عنوان اساتید دانشگاه ها و در کلینیک های طب سنتی و همچنین در شرکت های داروهای گیاهی فعالیت کنند. بنابراین بازار کار رشته طب سنتی به نسبت در تمام دنیا از شرایط خوبی برخوردار می باشد.

دانشگاه های رشته طب سنتی

درآمد رشته طب سنتی در ایران و جهان

درآمد رشته طب سنتی یک مقدار مشخص نیست و بستگی به نوع فعالیت فرد دارد، این که به عنوان یک استاد دانشگاه کار می کند یا به عنوان فردی که در یک کلینیک کار می کند، همچنین تجربه و رضایت مراجعان از کار یک پزشک طب سنتی در این مساله کاملا تاثیر گزار می باشد.

درآمد نجومی در رشته طب سنتی

کسب درآمد در رشته طب سنتی آن هم به مقدار زیاد در رشته طب سنتی به شرط تجربه و مهارت افزایی و گذراندن دوره های کارآموزی در کنار استادان طب سنتی می کاملا امکان پذیر می باشد، همین طور کسب درآمد نجومی در این رشته به دلیل کارایی بالایی که دارد کاملا امکان پذیر می باشد، تاسیس شرکت داروهای گیاهی می تواند بسیار درآمد زا باشد و با تلاش و کار فراوان به درآمد های بسیار بالا و نجومی بیانجامد.

بازار کار رشته طب سنتی

انتخاب رشته کنکور سراسری با مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو

رشته طب سنتی یکی از زیرشاخه های گروه آزمایشی علوم تجربی می باشد و افرادی که علاقمند به تحصیل در این رشته می باشند باید در آزمون سراسری این گروه آزمایشی شرکت کنند، همانطور که می دانید گروه علوم تجربی بسیار پرطرفدار می باشد و برای کسب رتبه معقول در این گروه تلاش بسیاری نیاز است.

پس از کسب رتبه مطلوب بحث انتخاب رشته نیز مبحثی بسیار پر اهمیت می باشد که در این رابطه داوطلب نیازمند مشورت با فردی می باشد که در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشد تا بتواند به درستی به چالش های پیش روی داوطلب پاسخ دهد، مشاوران ما در مرکز انتخاب رشته آکو می توانند در این زمینه پاسخگوی تمام سوالات داوطلبان عزیز باشند.

اینستاگرام مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا