معرفی رشته

معرفی رشته طراحی پارچه

رشته طراحی پارچه

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

رشته طراحی پارچه از زیر شاخه ها کنکور هنر می باشد. علاقمندان تحصیل در این رشته باید در کنکور هنر شرکت کرده و علاوه بر آن در یک آزمون عملی با ضریب 4 نیز شرکت کرده و نمره مورد نظر را به دست آورند، در ادامه مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو به معرفی رشته طراحی پارچه می پردازد.

معرفی رشته طراحی پارچه

افرادی که در رشته طراحی پارچه به تحصیل می پردازند باید بسیار خلاق و پر ذوق و با فرهنگ های گوناگون آشنایی داشته باشند که بتوانند نیاز های کشور را برآورده کنند. علاقمندان این رشته حتما باید به تفاوت های رشته طراحی لباس و طراحی پارچه نیز توجه داشته باشند، رشته طراحی پارچه در زمینه طراحی منسوجات به تحصیل می پردازند و کار آن ها در زمینه طراحی پارچه، کاشی … می باشد ولی طراحان لباس همانطور که از اسمش پیداست با توجه با مُد و اندام های متفاوت لباس هایی برازنده و متناسب با ذوق و هنر خود طراحی می کنند.

دروس رشته طراحی پارچه

در متن فوق به معرفی رشته طراحی پارچه پرداختیم و تا حدودی با این رشته و شرایط تحصیل در این رشته آشنا شدید، حال در ادامه به دروس رشته طراحی پارچه و گرایش های آن می پردازیم:

این رشته در دانشگاه ها در سه گرایش بافت پارچه، طراحی لباس و طراحی چاپ پارچه تدریس می شود و این رشته در ایران تنها در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان تحصیل دارند و افرادی که طالب تحصیل در مقاطع بالاتر باشند باید برای تحصیل به خارج از کشور بروند.

نام درس

تعداد واحد نام درس

تعداد واحد

طراحی (1)

3

مبانی هنرهای تجسمی (1)

3

طراحی (2)

3 مبانی هنرهای تجسمی (2) 3
آشنایی با  هنرهای سنتی 2 آشنایی با هنرهای معاصر

2

عکاسی پایه

2 آشنایی با هنر در تاریخ (1) 2
آشنایی با هنر در تاریخ (2) 2 هنر و تمدن اسلامی (1)

2

تاریخ لباس

2 هنر و تمدن اسلامی (2) 2
جامعه شناسی هنر 2 تاریخ پارچه و نساجی

2

تجزیه و تحلیل آثار هنری (1)

2 شناخت الیاف و پارچه 2
عفاف و حجاب 2

هندسه نقوش

3

طراحی پارچه (1)

3 آشنایی با پارچه و لباس ­های سنتی

2

طراحی لباس

3 بازاریابی و اقتصاد 2
رنگرزی با مواد مصنوعی 3 روش تحقیق

2

طراحی پارچه با کامپیوتر (1)

3

طراحی پارچه با کامپیوتر (2)

3

رنگرزی با مواد طبیعی

3 کارگاه چاپ سیلک 3
کارگاه چاپ سنتی 3

کارگاه بافت (تار و پود)

3

کارگاه چاپ سیلک اسکرین

3 کارگاه بافت (دو رو) 3
کارگاه بافت صنعتی 3 مدیریت تولید

2

طراحی پارچه تخصصی (2)

3 طراحی پارچه تخصصی (1) 3
طراحی پارچه تخصصی (3) 3 زبان تخصصی

2

معماری داخلی

2 کارآموزی 2
پروژه نهایی 4

 

نرم افزار های طراحی پارچه

کارشناسان طراحی پارچه در دوران تحصیل خود مهارت ها لازم را کسب می کنند و موظف هستند خودشان نیز تلاششان را برای شناخت هر چه بیشتر اقلیم های مختلف انجام دهند. این کارشناسان طراحی های خود را با برنامه های نرم افزاری متفاوتی انجام می دهند که در ادامه تعدادی از این نرم افزار ها رو می آوریم:

 • LECTRA
 • Adobe illustrator
 • Symmetry Works
 •  Artlandia Bontex
 • Evolution Textile

دانشگاه های رشته طراحی پارچه در ایران و دنیا

در ایران دانشگاه های سراسری زیادی نیستند که این رشته را برای پذیرش دانشجو ارائه می دهند و این رشته در دانشگاه های هنر و سمنان با آزمون و در دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور با سوابق تحصیلی ارائه می شود، توجه داشته باشید که در سال 96 مجموع ظرفیت های رشته طراحی پارچه 586 نفر بوده است.

دروس رشته طراحی پارچه

برترین دانشگاه های دنیا در رشته طراحی پارچه

بسیاری از کشورها در زمین مُد و فشن فعالیت های بسیاری دارند و به این موضوع اهمیت به سزایی می دهند، بنابراین بسیاری از دانشگاه ها نیز در این رشته پذیرش دانشجو دارند، در ادامه برخی از این دانشگاه ها را معرفی می کنیم:

 • دانشگاه هنر لندن
 • دانشگاه مارانگونی
 • دانشگاه بین المللی مدیریت ISM
 • دانشگاه مد پاریس
 • دانشگاه بین المللی هنر برای مد ESMOD
 • رویال کالج هنر

رشته طراحی پارچه بدون کنکور

همانطور که گفتیم در اکثر دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور رشته طراحی پارچه با سوابق تحصیلی پذیرش دانشجو دارند، در ادامه برخی از این دانشگاه ها را آورده ایم:

 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ
 • دانشگاه غیر انتفاعی یزد
 • موسسه غیر انتفاعی رسام کرج
 • دانشگاه پیام نور اصفهان
 • دانشگاه پیام نور تهران شرق
 • دانشگاه پیام نور خراسان رضوی (قوچان و مشهد)
 • دانشگاه پیام نور سمنان

بازار کار رشته طراحی پارچه

نمونه کارنامه قبولی رشته طراحی پارچه در کنکور

رتبه کشوری: 7941             رتبه در سهمیه: 3101         سهمیه: منطقه 2        دانشگاه قبولی: دانشگاه سمنان (نوبت دوم)

نام درس

درصد
ادبیات فارسی

8

عربی

9
معارف

11

زبان

17
درک عمومی هنر

2

درک عمومی ریاضی و فیزیک

10
ترسیم فنی

7

خلاقیت تصویری

17
خلاقیت نمایشی

3

خلاقیت موسیقی

0
خواص مواد

5

اگر علاقمند به شرکت در کنکور در رشته هنر می باشید می توانید منابع این رشته را به طور کامل در مقاله زیر مطالعه کنید:

منابع کنکور هنر

بازار کار رشته طراحی پارچه در ایران و جهان

رشته طراحی پارچه در ایران با توجه به فرهنگ بسیار غنی از شرایط خوبی برخوردار می باشد. و کار در این حوزه با گذراندن دوران کارآموزی همراه است و فارغ التحصیلان این رشته می توانند با گذراندن این دوران شرایط کاری آینده خود را بهتر کنند.

در  حالت کلی فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان طراح بافت پارچه و طراح چاپ پارچه در کارخانه نساجی، طراح چاپ پارچه در کارگاه های تولیدی، مدرس در مجموعه های آموزشی، طراح مزون های لباس عروس، طراحی کاغذ دیواری و رو مبلی و کف پوش و کاشی  مشغول به کار شوند، همچنین این افراد می توانند به طور خصوصی مشغول به فعالیت شوند. بنابراین بازار کار رشته طراحی پارچه در ایران از شرایط مطلوبی برخودار می باشد.

امروزه مُد یکی از صنعت های بسیار پر درآمد و پیشرفته در دنیا می باشد، و افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند باید دارای خلاقیت و ذوق بسیار باشند همچنین در مورد این صنعت اطلاعات کافی را داشته باشند، این طراحان هم می توانند به صورت خصوصی هم در شرکت هایی که مرتبط با منسوجات می باشد فعالیت کنند، در کل شرایط کاری این افراد در دنیا بسیار متنوع می باشد.

تفاوت رشته طراحی لباس و طراحی پارچه

درآمد رشته طراحی پارچه در ایران و دنیا

این رشته در ایران به دلیل تنوع کاری بالایی که دارد درآمد های مختلفی را نیز شامل می شود، حال دانش آموختگان این رشته می توانند هم در شرکت های نساجی به عنوان طراح و … مشغول به کار شوند هم می توانند به صورت شخصی کار کنند، درآمد این افراد بستگی به شرایطی که در آن کار می کنند، مهارت هایی که دارند، در چه سِمَتی مشغول به کار هستند می تواند متغیر باشد.

شرایطی که در ایران برای رشته طراحی پارچه حاکم است در کل دنیا نیز تقریبا به همین صورت می باشد، حال افزایش یا کاهش این درآمد ها به میزان تحصیلات، تخصص و کاری که شخص انجام می دهد نیز بستگی دارد، برای مثال در آمریکا درآمد فارغ التحصیلان رشته طراحی پارچه در سال 2021 از 48000 دلار تا 67000 دلار در سال متغیر می باشد.

درآمد نجومی در رشته طراحی پارچه

رشته طراحی پارچه برای درآمدزایی بالا، بسیار قابل توجه می باشد زیرا صنعت مُد صنعت بسیار درآمدزا و چشمگیری می باشد. افرادی که در این فارغ التحصیل می شوند با راه انداختن یک بِرند شخصی و با کیفیت می توانند به درآمدهای بسیار بالا برسند. بازار کار رشته طراحی پارچه چه در ایران چه خارج از کشور بسیار قابل توجه است و افراد با یک فکر خلاقانه می توانند درآمد زایی بسیار عالی داشته باشند.

انتخاب رشته کنکور سراسری با مرکز انتخاب رشته آکو

در مقاله فوق به طور کامل به معرفی رشته طراحی پارچه پرداختیم، با توجه به اینکه این رشته یکی از زیرگروه ها کنکور هنر می باشد و در دانشگاه های کمی پذیرش دانشجو دارد حتما باید در بحث انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار دقت به عمل آید، داوطلبان علاقمند به این رشته باید در هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری از یک مشاور که در زمینه کنکور هنر حاذق باشد راهنمایی بگیرند، مشاوران ما در مرکز انتخاب رشته تخصصی آکو در زمینه انتخاب رشته کنکور هنر سال ها تحقیق کرده اند و تجربه لازم را دارند و می توانند علاقمندان به این رشته را در این مسیر همراهی کنند.

اینستاگرام مرکز انتخاب رشته آکو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا