سبد خرید 0
جهت مشاوره با بهترین مشاورین کنکور کشور با شماره های 33408944-026 تماس بگیرید و یا عدد 1 را به شماره 09025646234 ارسال نمایید. تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود
رشته مدیریت دولتی

آنچه می خوانید

مقاله معرفی رشته مدیریت دولتی دید جامع و کاملی از این رشته در اختیار شما قرار می دهد. توماس ویلسون، ماکس وبر و فردریک تیلور را می‌توان بنیان گذاران مدیریت دولتی نامید. ویلسون در سال ۱۸۸۷ مقاله ای با عنوان مطالعه اداره رشته مدیریت دولتی منتشر کرد. این گرایش از مدیریت برای نخسین بار سال ۱۳۳۳ تحت عنوان علوم اداری در موسسه علوم اداری زیر نظر دانشکده حقوق دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مطرح شد. با گذشت زمان این رشته از دانشکده حقوق جدا شد و به صورت مستقل در دانشکده مدیریت تدریس شد. بنیان گذاران رشته مدیریت دولتی در ایران سید مهدی الوانی و حسین میرزایی اهرنجانی هستند. در سال ۱۳۷۴ این رشته از علوم اداری و بازرگانی به مدیریت دولتی تغییر نام داد و به تدریج در دانشگاه های دیگر کشور گسترش پیدا کرد.

رشته مدیریت دولتی

رشته مدیریت در کشور ما شاخه های مختلفی دارد مانند رشته مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت بیمه، مدیریت امور گمرکی و رشته مدیریت امور بانکی.

به طور کلی مدیریت فرآیندی برای برنامه ریزی، تصمیم گیری، سازماندهی، رهبری، ایجاد انگیزه  و کنترل منابع انسانی و … به منظور پیشرفت یک سازمان می باشد. رشته مدیریت دولتی، علوم اداری و مدیریت اداری و نظریه های آن را بررسی می کند. مدیریت دولتی طیف وسیعی از فعالیت های یک اداره مانند امور اداری و کارگزینی، امور حسابرسی و حسابداری، امور منابع انسانی، امور برنامه ریزی و خدمات، امور بیمه ای و تامین اجتماعی و … را شامل می شود. در رشته مدیریت دولتی افراد ماهر برای مدیریت کردن سازمان ها، اداره ها و شرکت های مختلف تربیت می شوند. همانطور که از اسم این رشته مشخص است به مطالعه چگونگی دولت می پردازد تا افراد بتوانند در اداره های خصوصی یا دولتی تحت عنوان مدیر مشغول به کار شوند.

توانایی های لازم برای رشته مدیریت دولتی

شخصی که می خواهد وارد رشته مدیریت شود باید تیپ شخصیتی متناسب با آن را داشته باشد. اکثر کارها در رشته مدیریت از طریق تصمیم گیری انجام می شود و فقط نمی توان به درس های تئوری تکیه کرد. به همین دلیل افراد برای تحصیل در رشته مدیریت دولتی باید روحیه خلاق و قدرت تصمیم گیری بالایی داشته باشند. آن ها باید روابط عمومی خوب و فن بیان عالی داشته باشند و رهبری و هدایت گروه را به درستی انجام دهند‌. این افراد اگر زبان انگلیسی و کامپیوتر را به خوبی بلد باشند در موفقیت آن ها تاثیر گذار است.

از‌جمله وظایف آن ها تقیسم کار بین کارکنان است‌‌. یک مدیر دولتی باید درباره ماموریت ها برنامه ریزی کند و اهداف و اقدامات لازم برای رسیدن به آن ها را اجرا کند. و رهبری گروه ها را برای رسیدن به این اهداف به درستی انجام دهد.

سهیل حاج کرم مشاور کنکور

دروس رشته مدیریت دولتی

دوره تحصیل رشته مدیریت دولتی ۴ سال است که معادل ۸ ترم تحصیلی می باشد‌. دانشجویان باید در دوران تحصیل خود ۱۳۵ واحد درسی را بگذرانند که به صورت زیر می باشد:

 • دروس عمومی: ۲۰ واحد
 • دروس پایه: ۴۴ واحد
 • دروس اصلی: ۲۳ واحد
 • دروس تخصصی: ۴۶ واحد

دروس پایه و اصلی رشته مدیریت دولت:

اصول حسابداری 1و 2، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت 1و2، آمار و کاربرد آن در مدیریت 1و2، کامپیوتر و کاربرد آن در مدیریت، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، روش تحقیق در مدیریت، حقوق اساسی، مبانی مدیریت اسلامی و الگوهای آن، روانشناسی کار یا روانشناسی سیاسی، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، جامعه شناسی سازمان ها.

مبانی سازمان و مدیریت، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی، تحقیق در عملیات 1و2، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم، سیستم های اطلاعاتی مدیریت، زبان تخصصی مدیریت 1و 2.

دروس تخصصی رشته مدیریت دولتی:

مدیریت تحول سازمانی، حسابداری دولتی، مالیه عمومی و تنظیم خط مشی مالی دولت، فراگرد تنظیم و کنترل بودجه، مدیریت سازمان های محلی و شهرداری ها، مبانی مدیریت دولتی 1و 2، مدیریت تطبیقی، مدیریت توسعه، مدیریت تعاونی ها، تصمیم گیری و تعیین خط مشی دولتی، سیر اندیشه های سیاسی و تحول نهادهای اداری، مباحث ویژه مدیریت دولتی، حقوق اداری، سازماندهی و اصلاح تشکیلات و روش ها، روابط کار در سازمان، زبان تخصصی مدیریت 3 و 4.

کارنامه قبولی رشته مدیریت دولتی

رتبه قبولی رشته مدیریت دولتی در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 99 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

کارنامه قبولی رشته مدیریت دولتی منطقه 1
کارنامه قبولی رشته مدیریت دولتی منطقه 1 سال 1399
کارنامه قبولی رشته مدیریت دولتی منطقه 2
کارنامه قبولی رشته مدیریت دولتی منطقه 2 سال 1399
کارنامه قبولی رشته مدیریت دولتی منطقه 3
کارنامه قبولی رشته مدیریت دولتی منطقه 3 سال 1399

گرایش های رشته مدیریت دولتی

رشته مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی گرایش خاصی ندارد و به صورت عمومی ارائه می شود. گرایش های رشته مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی ارشد به صورت زیر است:

 • توسعه منابع انسانی
 • طراحی سازمان‌های دولتی
 • بودجه و مالی عمومی
 • خط ‌مشی‌‌گذاری عمومی
 • مدیریت پیشرفته و توسعه شهری و روستایی
 • مدیریت تحول
 • مدیریت رفتار سازمانی

امکان ادامه تحصیل رشته مدیریت دولتی تا مقطع دکتری وجود دارد.

رشته مدیریت دولتی در زیر گروه ۳ علوم انسانی قرار گرفته است‌. ریاضی و اقتصاد مهم ترین دروس برای قبولی رشته مدیریت دولتی می باشد. ضرایب دروس در زیر گروه ۳ انسانی عبارتند از:

 • ریاضی: ضریب ۴
 • اقتصاد: ضریب ۳
 • ادبیات اختصاصی: ضریب ۲
 • علوم اجتماعی: ضریب ۲
 • سایر دروس: ضریب ۱

بازار کار رشته مدیریت دولتی

رشته مدیریت دولتی بازار کار خوبی ندارد و بیشتر فارغ التحصیلان این رشته در شغل هایی غیر مرتبط مشغول به کار هستند. باید به این نکته توجه داشت که علاوه بر مطالعه دروس دانشگاهی در دوران تحصیل، یادگیری مهارت های مختلف مانند کار کردن با کامپیوتر و نرم افزار های گوناگون اهمیت زیادی دارد.

آزمون های استخدامی بیشترین جذب مدیریت دولتی را دارند. فارغ التحصیلان مدیریت دولتی می توانند در بخش های مختلف یک سازمان یا اداره به فعالیت بپردازند و در بخش هایی مانند سیستم های اطلاعاتی سازمان، امور کارکنان، تحول اداری، حقوق ها، ارزیابی کردن عملکرد سازمان و … فعالیت کنند. فارغ التحصیلانی که به کار در شرکت های خصوصی علاقه دارند می توانند مهارت خود را افزایش داده و در آن محیط ها مشغول به کار شوند.

درآمد رشته مدیریت دولتی به عوامل مختلفی مانند سابقه ی کار، تحصیلات، محیط کار بستگی دارد. در بخش های دولتی پرداختی طبق قانون کشور می باشد‌. اما به طور میانگین حداقل درآمد آن ها بین ۳ میلیون تومان و تا۲۰ میلیون تومان متغیر می باشد.

تحصیل رشته مدیریت دولتی در خارج از کشور

دانشگاه های مختلف جهان هرساله از رشته مدیریت تعداد زیادی دانشجو می پذیرند. دانشجویانی که پایه علمی بهتری دارند شرایط پذیرش برایشان آسان تر است و در دانشگاه های بهتری پذیرفته می شوند.

امکان بورسیه شدن رشته مدیریت دولتی نیز هست اما هر کشور و دانشگاه های مختلف شرایط متفاوتی دارند.

از بهترین دانشگاه های رشته مدیریت دولتی در جهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه لندن
 • دانشگاه ماساچوست
 • دانشگاه کمبریج

دانشگاه هایی که نام بردیم از برترین دانشگاه های جهان هستند و پذیرش در آن ها استاندارد بالایی دارد‌. برای رفتن به این دانشگاه معمولا  باید آزمون های GMAT و GRE بدهند‌ و نمره ی آیلتس و تافل بالایی داشته باشند.

دانشگاه های کشور های ترکیه، استرالیا، چین و … پذیرش راحت تری دارند. حتی در بعضی از آن ها ارائه مدرک زبان الزامی نیست.

درآمد فارغ التحصیلان در کشور های مختلف متفاوت است برای مثال در ایالات متحده آمریکا میانگین درآمد سالانه ی یک مدیریت دولتی ۶۱،۱۶۵ دلار می باشد.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته مدیریت دولتی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سوالات شما باشند. همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

بازار کار رشته مدیریت دولتی در ایران چگونه است؟

رشته مدیریت دولتی در حال حاضر بازار کار مناسبی ندارد و بیشترین جذب آن از طریق آزمون های استخدامی است.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته مدیریت دولتی در ایران چگونه است؟

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکتری وجود دارد.

 131 بازدید کل,  2 بازدید امروز

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://akoedu.ir/?p=20999