سبد خرید 0
جهت مشاوره با بهترین مشاورین کنکور کشور با شماره های 33408944-026 تماس بگیرید و یا عدد 1 را به شماره 09025646234 ارسال نمایید. تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود
معرفی رشته پزشکی

آنچه می خوانید

مدت زمان تخمینی مطالعه: 6 دقیقه

معرفی رشته پزشکی یکی از پرطرفدارین موضوعات علاقه‌مندان به رشته پزشکی است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از انتخاب رشته باید به آن توجه کرد، بررسی اطلاعات کامل در مورد رشته تحصیلی است. داوطلبان باید اطلاعات دقیقی درباره رشته‌هایی که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج شده است داشته باشند. یکی از این رشته‌ها رشته پزشکی است که از رشته‌های پر طرف‌دار علوم‌تجربی محسوب می‌شود. از دلایل آن می‌توان به امنیت شغلی، اعتبار در جامعه و فرصت‌های شغلی مناسب در آینده اشاره کرد. اهمیت رشته پزشکی تقر یبا در تمام دنیا مشهود است. اگر تصمیم دارید که به رشته پزشکی وارد شوید باید اطلاعات دقیق و کاملی دربارۀ این رشته داشته باشید. چون همانطور که می‌دانید رشته پزشکی رشتۀ دشواری است و ورود به آن عزم و ارادۀ آهنین می‌طلبد. در این مقاله سعی داریم که به معرفی رشته پزشکی بپردازیم.

دوره های تحصیلی رشته پزشکی

دوره های تحصیلی رشته پزشکی عمومی دارای 4 دوره است. این دوره‌ها به ترتیب عبارتند از:

  • علوم پایه (5 ترم یا دو‌سال و نیم)
  • فیزیوپاتولوژی (2 ترم یا یک‌سال)
  • کارآموزی بالینی (4 الی 5 ترم یا دو‌سال و نیم)
  • کارورزی بالینی ( یک و نیم الی دو سال)

در ادامه مقاله به معرفی رشته پزشکی و دوره های آن می‌پردازیم.

دوره علوم پایه

اولین دوره‌ای است که باید در رشته عمومی پزشکی پشت سر گذاشته شود. دانشجویان در دوره علوم پایه با مباحث پایه و اولیۀ پزشکی آشنا می‌شوند. این دوره به مدت ۵ ترم یا دوساله و نیم است. دروس تخصصی این دوره عبارت‌اند از: آناتومی، جنین‌شناسی، فیزیولوژی، بافت‌شناسی، بیوشیمی، باکتری و ویروس‌شناسی و درس‌های اختصاصی مثل بلوک اعصاب، گوارش، ادراری تناسلی، قلب، بلوک بینایی شنوایی، بلوک تنفس، پوست و غدد. درس‌های عمومی از جمله دروس گروه معارف نیز در این 5 ترم ارائه می‌شوند. همچنین درس‌های گروه بهداشت و خانواده نیز در این دوره ارائه می‌شوند. معدل دانشجو از این دروس باید حداقل 12 باشد، در غیر این صورت دانشجو باید درس‌هایی را که در آنها نمره کمتر از 12 آورده است،‌ مجدداً بخواند.

دوره فیزیوپاتولوژی

دومین دورۀ رشته پزشکی است که شامل 2 ترم است و تقریبا 1 سال به طول می‌انجامد. دروس رشته‌ی داخلی (کلیه، خون، روماتولوژی، ریه، قلب، غدد، گوارش) در این دوره تدریس می شود. در دوره فیزیوپاتولوژی دانشجویان با ساز و کار بیماری ها و نشانه‌های آن‌ها آشنا می‌شوند. درس حجیم و سخت فارماکولوژِی(داروشناسی) و طب داخلی نیز در دوره فیزیوپاتولوژی تدریس می‌شود. دروس دوره فیزیوپاتولوژی عبارت‌اند از: آسیب‌شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره‌های فیزیوپاتولوژی ارگان‌ها.

دوره کارآموزی بالینی

شامل 4 الی 5 ترم است و تقریبا دوسال و نیم به طول می‌انجامد. در دوره کارآموزی بالینی دانشجویان دانشجویان وارد محیط بیمارستان می‌شوند. این دوره به دانشجویان کمک می‌کند تا در بیمارستان آموزش‌های تئوری خود را به‌صورت عملی یاد بگیرند. دروس این دوره عبارت‌اند از: بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های عفونی، کارآموزی داخلی، بیماری‌های جراحی، بیماری‌های ارتوپدی، بیماری‌های عفونی، کارآموزی جراحی، تاریخ و اخلاق پزشکی، پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها، بیماری‌های کودکان، کارآموزی چشم،‌ فارماکولوژی بالینی،‌ کارآموزی پوست، کارآموزی بهداشت، کارآموزی بخش کودکان،‌ بهداشت، کارآموزی گوش و حلق و بینی، کارآموزی ارتوپدی. بیماری‌های زنان و زایمان، رادیولوژی ، بیماری‌های روانی، کارآموزی روانپزشکی.

بعدازاین دوره دانشجویان در یک آزمون پیش کارورزی شرکت می‌کنند که بعد از قبولی در این آزمون به دوره کارورزی بالینی وارد می‌شوند.

دوره کارورزی بالینی

یک دورۀ دوساله است و آخرین دوره پزشکی عمومی می‌باشد که کاملاً در بیمارستان سپری می‌شود. در این دوره دانشجویان به‌صورت مستقیم با بیماران سروکار دارند. دروس دوره کارورزی بالینی عبارت‌انداز: کارورزی بخش جراحی، کارورزی بخش چشم، کارورزی بخش سوانح و سوختگی، کارورزی بخش ارتوپدی، کارورزی بخش ارولوژی، کارورزی بخش اطفال، کارورزی بخش بهداشت، کارورزی بخش گوش و حلق و بینی،‌ کارورزی بخش داخلی، کارورزی بخش زنان و زایمان، کارورزی بخش اورژانس، کارورزی بخش نفرولوژی، کارورزی بخش پوست، کارورزی بخش روانپزشکی.

طرح اجباری پزشکی

طرحی است که دانشجویان بعد از گذراندن دوره کارورزی بالینی باید این طرح را سپری کنند. مدت زمان این طرح به مدت 2 سال است و همۀ فرغ‌التحصیلان موظف به گذراندن این طرح هستند. طرح اجباری پزشکی به این صورت است که فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی به مدت 2 سال در مناطق محروم و کم‌برخوردار به خدمت و طبابت مشغول می‌شوند. دانشجویان درصورتی از این طرح معاف می‌شوند، که یا معدل بالا داشته باشند یا دارای رتبه برتر در آزمون‌های علوم پایه و پیش‌کارورزی باشند.

توانایی‌های لازم

اکثر دانشجویان فکر می‌کنند که دانشگاه مانند یک قیف برعکس است. ورود به آن سخت و خروج از آن آسان است. این درصورتی‌است که دانشجویان رشته پزشکی همچین عقیده‌ای ندارند. دانشجویان با ورود به این رشته باید خود را برای مطالعات بسیار آماده کنند. همچنین تحقیق و پژوهش را به طور گسترده فراگیرند. این به این معنی است که اگر دانشجو پشتکار لازم و کافی نداشته باشد و کوشا نباشد توانایی‌های لازم برای پایان رساندن دورۀ پزشکی عمومی را نخواهند داشت. زیرا همانطور که می‌دانید رشته پزشکی نسبت به باقی رشته‌های دانشگاهی بسیار سخت و سنگین است و مدت زمان اتمام آن نیز طولانی تر است.

بازار کار رشته پزشکی در ایران

امروزه بسیار می‌شنویم که بازار کار رشته پزشکی در ایران، برای فارغ‌التحصیلان این رشته تعریف آنچنانی ندارد. این در حالی‌است که همواره در بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم با کمبود پزشک مواجه هستیم. اما این را هم نمی‌توان نادیده گرفت که بازار کار و درآمد پزشکان عمومی نسبت به سال‌های گذشته کم‌تر شده است. از سوی دیگر زمینه‌های تحقیقی بسیاری در رشته پزشکی وجود دارد که فارغ‌لتحصیلان این رشته می‌توانند انجام دهند. درواقع فارغ‌التحصیلان این رشته لزوما نباید در مطب کار کنند و زمینه‌های شغلی دیگری در این رشته است که تعداد انگشت شماری در آن مشغول به کار هستند.

تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور

گرفتن پذیرش تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور نسبت به باقی رشته‌ها دشوارتر است. برای رشته‌هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی آزمون‌هایی مختص هر کشور وجود دارد که پس از قبولی در آن‌ها مجوز تحصیل در کشور موردنظر را خواهید داشت. رشته‌های پزشکی در هر کشور، به زبان همان کشور ارائه می‌گردد. مثلاً دوره‌های پزشکی در آلمان و اتریش به زبان آلمانی، در کشور فرانسه به زبان فرانسوی و در کشورهای انگلستان، کانادا، آمریکا و استرالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد. از کشورهای برتر برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی می‌توان به: آمریکا، انگلیس و سوئد اشاره کرد. کشورهای استرالیا، کانادا و آلمان نیز مدرک پزشکی ایران را قبول دارند اما هرکدام شرایط مخصوص به خود را دارند. پس باید جداگانه در رابطه با آن‌ها تحقیق کرد. به طور کلی کشورهای غیر انگلیسی زبان روند پذیرش راحت‌تری دارند و برای ادامه تحصیل مناسب‌ترند.

امیدواریم در مقاله معرفی رشته پزشکی توانسته باشیم به سوالات شما در این رابطه پاسخ دهیم. شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در بخش کامنت یا سوالات با ما در میان بگذارید. مشاوران ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

بهترین دانشگاه های پزشکی در ایران به ترتیب کدام اند؟

دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و ….

برای قبولی در دانشگاه های تهران چه رتبه ای مورد نیاز است؟

قضاوت دراین‌باره سخت و دشوار است اما به طور میانگین دانشجویان برای قبولی در دانشگاه های تهران به رتبه زیر 1000 نیاز دارند. شما عزیزان میتوانید برای اطلاع بیشتر و گرفتن مشاوره با شماره 02633408944 تماس بگیرید و سوالات خود را لز مشاوران برتر تیم آکو بپرسید.

 94 بازدید کل,  1 بازدید امروز

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://akoedu.ir/?p=17920