خبر

ممنوعیت در تألیف کتب کنکور

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

حسن ملکی از ممنوعیت در تألیف کتب کنکور و نحوه همکاری مؤلفان کتاب‌های درسی در تولید کتاب کنکور و کمک‌آموزشی به تفصیل صحبت کرد .

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت:

همکاری مؤلفان کتاب درسی و کارکنان این سازمان با ناشران کتاب‌های کمک‌آموزشی و کنکور ممنوع است. اگر مطلع شوم، برخورد قانونی می‌کنم!

به نقل از مجله خبری آکو

حسن ملکی در پاسخ به این پرسش که آیا همکاری مؤلفان کتاب‌های درسی با ناشران کمک‌آموزشی مجاز است؟
به‌عنوان نمونه مؤلف کتاب درسی منطق پایه دهم شاخه انسانی در بخش خصوصی اقدام به چاپ کتاب کمک‌آموزشی برای همان کتاب کرده است. اظهار کرد: بنده اصولی را برای مدیریتم در این سازمان مطرح کردم. یکی از آن موارد همین نکته بود. که مؤلفان کتاب‌های درسی و کارشناسان گروه‌های آموزشی حق ندارند در بیرون از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با شرکت‌های تولیدکننده کتاب‌های کمک‌آموزشی و کتاب‌هایی که در کنکور استفاده می‌شود، همکاری کنند.

وی افزود: اگر بنده مطلع شوم فردی خلاف این موضوع عمل کرده است. برخورد قانونی می‌کنم و فرد باید همکاری با بخش خصوصی یا سازمان پژوهش را انتخاب کند. همین موضع‌گیری را قبل از بنده آقای محمدیان (ریاست قبلی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی) داشتند. بنابراین فرض بنده این است که کارشناسان به این موضوع عمل می‌کنند.

ممنوعیت در تألیف کتب کنکور

ملکی در ادامه بحث ممنوعیت در تألیف کتب کنکور افزود:

همین موردی که اشاره کردید، بررسی می‌کنیم و اگر خلاف موضع ما عمل شده باشد. یعنی کارشناسی از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با ناشران بخش خصوصی همکاری کند با آن برخورد می‌کنیم.

ملکی درباره اینکه آیا از مؤلفان کتاب‌های درسی تعهدات رسمی و قانونی مبنی‌بر ممنوعیت همکاری با بخش خصوصی اخذ می‌شود. متذکر شد: تعهدی از مؤلفان نگرفته‌ایم اما این موضوع جزو ضرورت‌های عقلانی آموزشی محسوب می‌شود. چون تعارض منافع پیش می‌آید، فردی که کتاب درسی تألیف و در بیرون هم کتاب کمک‌آموزشی تهیه می‌کند. طبیعتاً بحث تعارض منافع پیش می‌آید و با آن کاملاً برخورد می‌کنیم.

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا