تکنیک های کنکور

نحوه تست زدن قرابت معنایی در کنکور

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

ادبیات اولین درس دفترچه عمومی کنکور های نظری ، هنر زبان و … است و تقریبا میشود آن را درس مهمی در میان دروس عمومی دانست.حالا در میان 25 سوال مطرح شده در آزمون ادبیات کنکو ، حدود 9 سوال از مبحث قرابت معنایی است! این یعنی حدود 35 درصد کل سوالات ادبیات در کنکور. پس اگر بتوانیم به خوبی نحوه تست زدن قرابت معنایی را یاد بگیریم و تکنیک های تست زنی قرابت معنایی ادبیات را سر جلسه کنکور بلد باشیم ، تقریبا 35 درصد ادبیات کنکور برای ما تضمین شده است. خب برخی از افراد به صورت ذاتی دارای طبع شاعرانه و ذوق فهم شعر هستند. پس احتمالا تست زدن قرابت معنایی برای آنها کار سختی نخواهد بود و نیازی به آموزش تست قرابت معنایی کنکور ندارند.

 اما برخی از ما از این موهبت الهی و استعداد ذاتی بی بهره ایم. حتی اگر در درس های دیگر مثل ریاضی یا زیست بهتر از دیگران عمل کنیم ، بازهم نیاز به داشتن درصد خوب در ادبیات کنکور برای موفقیت و رسیدن به اهدافمان هستیم. این تکنیک ها را به تنهایی نمیتوانید یاد بگیرید. شما نیازمند راهنما هستید. ما در ادامه این مقاله نتیجه مطالعات متعدد و بررسی های تئوری و بالینی تست های ادبیات کنکور را با شما به اشتراک میگذاریم. اما اگر برای شروع نیاز به راهنکایی بیشتری دارید ، میتوانید با مشاورین ما در آموزشگاه و مرکز مشاوره کنکور پرسا ارتباط برقرار کنید و یا به صورت آنلاین در کلاس آموزش ادبیات کنکور پرسا شرکت کنید.

آموزش تکنیک تست زدن قرابت معنایی ادبیات کنکور

برای اینکه بتوانید به تست های قرابت معنی ادبیات در کنکور پاسخ صحیح بدهید باید به چند مورد تسلط کامل داشته باشید. اولا تاریخ ادبیات که با خط فکری شاعر یا شاعر ها در ارتباط است. دوم معانی تحت الفظی کلمات و معانی مجازی و مفهومی آنهاست که شامل معانی قدیمی و یا معاصر و معنی مورد نظر شاعر در آن بیت یا مصرع میشود. نکته سوم در یادگیری تکنیک تست زدن قرابت معنایی در ادبیات کنکور دانستن معنی دقیق ، نحوه استفاده ، زمان استفاده و هدف استفاده از هر یک از ابزار های ادبی است. ابزارهای ادبی تشبیه ، استعاره ، تمثیل ، تشخیص و مانند آن میباشند که معمولا در ابیات کنایه آمیز و دارای معنای مجازی استفاده میشوند. نکته آخر و پر اهمیت تر نیز دانستن قواعد و دستور زبان فارسی برای مربوط ساختن درست معنی به شخص یا اشخاص است.

در ادامه هریک از موارد ذکر شده درباره نحوه تست زدن قرابت معنایی را به صورت مشخص ، با مثال و به زبان ساده برای شما توضیح خواهیم داد. با پرسا همراه باشید. اگر برای یادگیری معانی صحیح ابیات و شعرها ، مفهوم ابزار های ادبی و کاربرد آنها ، قواعد زبانن فارسی و …. با چالش هایی روبرو هستید ، میتوانید همین حالا با کارشناسان و مشاورین آموزشگاه کنکور پرسا ارتباط برقرار کنید و درباره شرایط شرکت در کلاس های کنکور ادبیات 1401 اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید. ادبیات را با بهترین اساتید کنکور ادبیات اصولی بیاموزید. اگر نیاز به تست درس به درس ادبیات کنکور دارید کلیک کنید.

فراموش نکنید که در کنار تمامی نکات گفته شده ، تکرار و تمرین و حل کردن تست های قرابت معنایی بعد از یادگیری هر درس و یادگیری کامل و صحیح مفهوم هر اثر میتواند شما را به رتبه برتر ادبیات تبدیل کند.

تاریخ ادبیات شاعر در تکنیک تست زدن قرابت معنایی ادبیات کنکور

هرچند تاریخ ادبیات معمولا بخش مورد علاقه دانش آموزان رشته های ریاضی و تجربی نیست و این بخش برای رشته انسانی پررنگ تر است. اما فراموش نکنید که داوطلبان برتر درست در نقاطی از دیگران پیشی میگیرند که رقیبانشان به علت سختی مسیر سرعت خود را کم کرده اند.پس این درست همان نقطه ای است که میتواند شما را به رتبه برتر کنکور 1401 تبدیل کند. اما دانستن تاریخ ادبیات چه کمکی به یادگیری نحوه تست زنی قرابت معنایی در ادبیات کنکور میکند؟ اصلا مگر تاریخ ادبیات هم تکنیک تست زنی دارد؟

باید توجه داشته باشید که دوران زندگی ، شرایط جامعه و زندگی شخصی هر شاعر یا نویسنده، همان چیزی است که باعث شده او اثری از دل برآرد و شعر یا نثری را خلق کند. بنابراین با مطلع بودن از تاریخچه زندگی و شرایط حیات هر شاعر یا نویسنده میتوان حدس زد که چه چیزی او را تحت تاثیر قرار داده و به نوشتن این متن ختم شده. مثلا در زمان شاعر حماسی مثل ملک الشعرای بهار که در دوران قاجار و همزمان با مرگ ناصرالدین شاه دوران جوانی خود را گذرانده ، بی شک شعرهایی با مضمون بی سامانی جامعه و ناعدالتی ها و سیاهی های دوران پایانی حکومت قاجار و در زمینه بیداری جامعه و تشکیل حکومت جمهوری سروده است. به شعر زیر از ملک الشعرای بهار توجه کنید . درباره مفهوم این شعر در ادامه بخوانید.

به تاریکی از خواب بیدار شو                                  به نام خدا بر سر کار شو
که شب خیز را کار باشد روا                                 فزون خواب مردم شود بینوا

تاثیر تاریخ ادبیات در معنای شعر ملک الشعرای بهار

در شعر بالا میبینید که درباره تاریکی و خواب و بیدار شدن از خواب صحبت شده است. اما آیا تمام این دو بیتی درباره خوابیدن واقعی در شب میباشد؟ اصلا چرا شاعر باید از مخاطبین خود بخواهد که در تاریکی شب به کار مشغول باشد و گوشزد کند که اگر شب ها کار نکنی زیانبار خواهی شد؟ پس از این تناقض در میابیم که مقصود و مفهوم شاعر هنگام استفاده از این کلمات چیز دیگری است.

خب با توجه به شرایط بد جامعه در دوران زندگی بهار ، میتوان شب را به وضع بد جامعه و تاریکی وضعیت مردم نسبت داد. و کار منظور همان انقلاب یا بیداری ذهنی و روشن شدن تفکر مردم زمانه است. منظور از شب خیز در این شعر احتمالا انقلابیون و روشن فکران زمانه است. و درنهایت شاعر از کسانی که زیاد میخوابند گله میکند. طبیعتا این زیاد خوابیدن به معنای خوابیدن تحتالفظی نیست و مجاز از خواب ذهن و توجه نکردن به اوضاع جامعه و تغییر ندادن آن است. و میگوید کسانی که در خواب میمانند و اعتراضی به وضع جامعه نمیکنند، بی نوا و بی روزی خواهند بود.

پس میبینید که معانی تحت الفظی کلمات و معانی آشنای کلمات فارسی در شعرها و تشبیه ها و تمثیل ها که از ابزار های ادبی هستند میتواند تغییر کند. و دانستن شرایط جامعه در زمان زندگی ملک الشعرا به ما کمک کرد کع بفهیمیم مفهوم این دوبیتی دررباره چیست. خب هنگام تست زدن قرابت معنایی ممکن بود یکی از گزینه ها درباره خوابیدن زیاد باشد ، که اگرچه خنده دار است اما برخی از داوطلبان را در دام می اندازد و نمره منفی به بی دقتی آنها تعلق میگیرد.

قرابت معنایی در تست ادبیات کنکور شعرهای ملک الشعرای بهار

معانی تحت الفظی و مجازی کلمات در تست زنی قرابت معنایی ادبیات کنکور

خب همه ما فارسی زبانان میدانیم که در زبان فارسی ، کنایه ها ، معانی مجازی ، مفاهیم ادبی و تلمیح ها جایگاه ویژه ای در ادبیات فارسی دارند. هرگز نباید این نکته را در هنگام یادگیری نحوه تست زدن قرابت معنایی ففراموش کرد. میپرسید چرا؟ چون در یک شعر ممکن است شاعر از کلمات بسیار آسانی استفاده کرده باشد و شما معنی تمام آن کلمات را بدانید اما در هنگام تست زدن از معنی مجازی کلمه غافل شوید.

مطمئن باشید طراحان تست های کنکور این لغزش ذهن را در داوطلبان پیش بینی کرده اند و احتمالا یکی از گزینه های اشتباه همان معنی تحت الفظی است که با بی دقتی از شعر برداشته میشود. پس اولین تکنیک برای تست زدن قرابت معنایی در ادبیات کنکور ، توجه به مفهوم و معانی کلیدی هر بیت است. معنای کلمه به کلمه هر بیت میتواند بخشی از مفهوم کلی باشد. اما در شعر های ایرانی معمولا مفهوم آنقدر عمیق و کلی است که معنی تحت الفظی ارزش چندانی برای خواننده پیدا نمیکند.

برای مثال این نمونه از تست قرابت معنایی را ببینید و درباره معانی تحت الفظی و مفهوم شعر در ادامه مقاله بیاموزید.

معنی تحت الفظی و مفهومی کلمات در تست زنی ادبیات

مفهوم قسمت مشخص شده در هر گزینه بهجز گزینۀ ……………… درست است. قلم چی- 1398

  1. چو خواهی که پیدا کنی گفتوگوي بباید زدن سنگ را بر سبوي (آزمایش کردن)
  2. که هر چند فرزند، هست ارجمند دل شاه از اندیشه یابد گزند (از بدگمانی آزرده شدن)
  3. اگر کوه آتش بود بسپ از این تنگ خوار است اگر بگذرم (پست و حقیر شدن)
  4. به پور جوان گفت شاه زمین که رایت چه بیند کنون اندرین؟ (نظرخواهی کردن)

خب همانطور که میبینید در این تست به طور واضح برای هر کلمه معنی یک معنی کلمه به کلمه موجود است و یک معنا و مفهوم که از پس شعر و معنی آن دریافت میشود. در اینجا ما هیچ راهی بجز دریافتن معنای شعر و تطابق آن با معنی نوشته شده در پرانتز نداریم پس نمیشود انتظار داشت برای همه تست های قرابت معنایی ادبیات تکنین یا راه حلی تعیین کرد. برخی از تست ها کاملا به صورت تجربی و فقط با تست زنی زیاد راه حل صحیح را به شما نشان میدهند. حالا میتوانید با کمی تمرکز بگویید کدام یک از گزینه های بالا درست است؟( گزینه 3)

آموزش ابزار ها و ادوات ادبی برای تست زنی قرابت معنایی ادبیات کنکور

این بخش آسان ترین بخش در آموزش نحوه تست زنی قرابت معنایی در ادبیات کنکور است. چون در همه جای کتاب های درسی و کمک درسی ، ویدئو های آموزشی و حتی مقالات و مجلات اینترنتی میتوانید معنای هریک از ابزارهای ادبی را با مثال و نمونه های زیادی پیدا کنید. این بخش فقط نیاز به تمرکز شما دارد تا بتوانید هریک از روش های استفاده شده را تشخیص داده و به کمک آنها مفهوم اصلی شعر را دریابید. به نمونه زیر که تکنیک تست زنی را در این نوع سوال ها کاملا توضیح داده است توجه کنید.

آموزش تست زنی قرابت معنایی در ادبیات کنکور

مثال نحوه تست زدن قرابت معنایی در ادبیات فارسی کنکور

مضمون مصراع «ورت ز دست نیاید چو سرو باش آزاد» در کدام بیت وجود ندارد؟ قلم چی- 1398

  1. از حوادث دل آزاد چه پروا دارد؟                  چهره سرو ز بیداد خزان زرد نشد
  2. سرو از فریاد قمري ترك رعنایی نکرد               نیست از حال گرفتاران خبر آزاد را
  3. از علایق خط آزادي ندارد هیچ کس دامها از ریشه زیر خاك باشد سرو را
  4. سر به آزادگی از خلق برآرم چون سرو  گر دهد دست که دامن ز جهان برچینم

خب پیش از هرچیز باید بدانید که خواندن درست و دقیق سوال یکی از مهمترین نکته هایی است که در نحوه تست زدن قرابت معنایی ادبیات کنکور باید به آن توجه کنیم. مثلا این سوال را ببینید! ممکن است بار اول که آن را میخوانید کلمه به ندارد دقت چندانی نکنید. و با خواندن اولین گزینه و یافتن معنی مشابه ، فکر کنید گزینه صحیح را انتخاب کرده اید. به همین دلیل است که باید با دقت و درعین حال سریع صورت سوال را خواند. برای این کار تمرین و تکرار زیادی لازم است. اما برویم سر معاتی تشبیهی و حقیقی هر کلمه در این بیت ها.

در مصرع مطرح شده در صورت سوال میبینید که مشخصا از تشبیه استفاده کرده است. و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم ، کلمه چو ادات تشبیه است. تو مشبه است که میتوان گفت حذف شده و سرو مشبه به میباشد. در نهایت آزادی نیز وجه شبه است. اما در خلال این تشبیه نوعی تشخیص هم بکار رفته است چون طبیعتا سرو نمیتواند آزاد باشد و این یک ویژگی انسانی است که به درخت نسبت داده شده است. در کنار همه این ها البته نکته ای که ما باید به آن توجه کنیم مفهوم شعر است. احتمالا خودتان هم حدس زده اید که این شعر در ستایش آزادگی و عدم وابستگی است.

بررسی گزینه های تست قرابت معنایی در ادبیات

در بیت اول که شاعر زرد نشدن سرو در زمستان و پاییز را نشانه آزادی و عدم وابستگی سرو میداند و آن را تحسین میکند. پس این نمیتواند گزینه درست باشد. همانطور که میبینید اینجا به سرو چهره داده شده و نوعی تشخیص است. و در بیت دوم مجددا شاعر آزادی و بلندی سرو را میستاید که با فریاد پرنده ها قدش کوتاه نشد و نترسید. پس این گزینه نیز هم معنی با مصرع داخل صورت سوال است درحالی که ما به دنبال معنی متضاد هستیم. در گزینه سوم از همان ابتدا درباره عدم توانایی رهایی از علایق و آزادی از بند دنیا صحبت میشود.

در ادامه مصرع دوم ذکر میکند که این وابستگی سرو در ریشه آن است و نمیتواند از بین برود. پس میتوانیم مطمئن باشیم که گزینه سوم صحیح است. خب به عنوان یک دانش آموز کنکوری وقتی گزینه صحیح را با اطمینان پیدا کردی دیگر نیازی نیست وقتت را برای خواندن گزینه های دیگر نیز هدر بدهی.

امیدوارم معنی دقیق استفاده از ابزارهای ادبی را در این مثال کامل یادگرفته باشید و حالا تکنیک و نحوه تست زدنقرابت معنایی کنکور را بدانید. اگر هنوز هم به فکر دریافت توضیحات بیشتر و راهنکایی های دقیق تر درباره ادبیات کنکور و تکنیک های تست زنی برای قرابت معنایی ادبیات هستید، بهتر است با مشاورین ما در آموزشگاه پرسا تماس بگیرید و همین حالا یادگیری اصولی خود را با برترین اساتید کنکور تهران و کرج در پرسا آغاز کنید.

زبان فارسی و قواعد فارسی در تکنیک های تست زنی

در بسیاری از اشعار فارسی ، به خصوص اگر جزو اشعار قدیمی باشد، میبینیم که قواعد زبان فارسی معیار رعایت نشده است. در بسیاری از شعر هایی که نمونه اش در بالا آمده است میتوانید این نکته را مشاهده و مورد توجه قرار دهید. مثلا در مصرع ” از حوادث دل آزاد چه پروا دارد؟ ” جای فاعل و متمم عوض شده. در فارسی معیار و بر اساس قواعد نوشتاری و رسمی زبان فارسی ، این جمله پرسشی باید به شکل زیر نوشته میشد: دل آزاد از حوادث چه پروایی دارد؟

یا مثلا در مصرع “که هر چند فرزند، هست ارجمند دل شاه از اندیشه یابد گزند” جمله ای که ما در فارسی معیار با همین کلمات و مفهون بیان میکنیم احتمالا جمله ای شبیه به ” هرچند که فرزند ارجمند است ، دل شاه از اندیشه گزند یابد.” است. پس میبینید که بعضی از کلمه ها جابجا شدند و جای قرار گرفتن فاعل و مفعول و فعل در برخی از جملات ادبی تغییر میکنند. همینجاست که دانش شما از زبان فارسی به کمکتان می آید و شما میتوانید نقش هر کلمه را از روی معنی و مفهوم ( و نه از روی جای قرار گیری کلمات در جمله یا بیت) تشخیص دهید و از خطاهای احتمالی هنگام تست زدن قرابت معنایی ادبیات فارسی بپرهیزید.

آموزش تست زدن قرابت معنایی در ادبیات کنکور

کلاس های آنلاین جامع ادبیات کنکور با آموزش نحوه تست زنی قرابت معنایی

اگر توضیحاتی که در این مقاله به شما داده شد، توانسته باشد ذهن شما را به دنبال یادگیری بیشتر ببرد و شما را به یادگیری نحوه تست زنی قرابت معنایی در ادبیات کنکور نزدیک کند، از شما میخواهم که همین حالا با مشاورین ما تماس بگیرید و در زمینه شرکت در کلاس های آنلاین ادبیات کنکور پرسا با بالاترین کیفیت آموزشی و شرایط فوق العاده صحبت کنید. در کلاس های کنکور ادبیات پرسا ، با بهره مندی از بهترین اساتید کنکور ادبیات سالهای اخیر ، میتوانید درصد بالای ادبیات خود را در کنکور 1401 تضمین کنید. آموزش قرابت معنایی کنکور در کلاس های کنکور بیشتر از گشتن در اینترنت میتواند در کنکور به شما کمک کند.

بهترین آموزشگاه کنکور کرج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا