سبد خرید 0
جهت مشاوره با بهترین مشاورین کنکور کشور با شماره های 33408944-026 تماس بگیرید و یا عدد 1 را به شماره 09025646234 ارسال نمایید. تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود
پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه

آنچه می خوانید

در این مقاله به معرفی رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه می پردازیم. امروزه امکان دریافت بورسیه تحصیلی و پیداکردن کار ضمن تحصیل، وجود رشته‌های متنوع تحصیلی و عدم وجود شرط سنی باعث حضور چشمگیر دانشجویان بین‌الملل در کشور ترکیه شده است. از طرفی مدرک دانشگاه های ترکیه در تمام کشورهای جهان معتبر می‌باشد و قابل‌ارائه برای مقاطع بالاتر در دیگر دانشگاه‌ها نیز هست. در این مقاله قصد به معرفی رشته های پزشکی و پیرا پزشکی و تحصیل در این رشته‌ها را داریم.

تحصیل در ترکیه

در ادامه مقاله معرفی رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه به تحصیل در ترکیه می پردازیم. کشور ترکیه از موقعیت استراتژیک خوبی در منطقه برخوردار است. همچنین توانسته روابط خوبی با کشورهای غربی برقرار کند. سیستم آموزش در ترکیه به سبک مدرن و امروزی می‌باشد و همین امر منجر به اعتبار بخشیدن به ترکیه در سطح بین الملل شده است. ترکیه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. هزینه تحصیل در ترکیه به شکل زیر می‌باشد:

  • دوره کارشناسی 4 ساله: آموزش با زبان ترکی 300 – 800 دلار در سال، آموزش با زبان انگلیسی 500- 1800 دلار در سال
  • دوره کارشناسی ارشد 2 ساله: آموزش با زبان ترکی 300 – 600 دلار در سال، آموزش با زبان انگلیسی 600- 900 دلار در سال
  • دوره دکتری 4 ساله: آموزش با زبان انگلیسی 500 – 800 دلار در سال

دانشگاه های ترکیه از استانداردهای جهانی برخوردار هستند و سیستم آموزشی یکپارچه جهانی است. همچنین مدارک دانشگاهی ترکیه در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا معتبر است. بسیاری از دانشگاه های ترکیه به دانشجویان خارجی خدمات مشاوره‌ای به جهت سازگاری آنها با کشور ترکیه ارائه می‌دهند. همچنین هر دانشگاه دارای سالن غذاخوری و خوابگاه می‌باشد که دانشجویان می‌توانند از آن استفاده کنند. در ادامه به بررسی رشته های پزشکی و پیرا پزشکی در ترکیه می‌پردازیم.

تحصیل پزشکی در ترکیه

در ادامه مقاله معرفی رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه به تحصیل پزشکی در ترکیه می پردازیم. در ابتدای امر باید به معتبر بودن مدرک پزشکی ترکیه در سطح بین‌الملل اشاره کرد به همین علت است که این کشور مقصد بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در رشته پزشکی می‌باشد. همچنین 15 دانشگاه از دانشگاه‌های ترکیه دارای مدرک مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند. از مزایای تحصیل در ترکیه می‌توان به نزدیکی مسافت، سفر بدون نیاز به ویزا و بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌ها اشاره کرد. دوره پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد و همین منجر می‌شود دانشجویان پس از اتمام تحصیل بتوانند در کشورهای اروپایی و انگلیسی به ادامه تحصیل و یا کار مشغول شوند.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

اولین شرط برای تحصیل پزشکی در کشور ترکیه این است که فرد باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان باشد و یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. همچنین متقاضیان در ابتدا باید در آزمون YOS شرکت کنند. در صورت کسب نمره قبولی، می‌توانند وارد دانشگاه‌های ترکیه شوند. چنانچه دانشجو در بخش تسلط به زبان ترکی در این آزمون نمره قابل‌قبول را کسب نکند باید دورهٔ یک‌ساله زبان ترکی را بگذراند و نمره قبولی را در آزمون پایانی دریافت کند. برای برخی از دانشگاه های ترکیه ملاک پذیرفته شدن کسب نمره قابل‌قبول در آزمونی با نام SAT می‌باشد اما در حالت کلی آزمون YOS فراگیرتر است. برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی فرد متقاضی باید نمره حداقل 6 آیلتس را کسب کرده باشد.

اعتبار مدرک پزشکی ترکیه

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، یکی از دلایل جذب دانشجو به تحصیل در ترکیه این است که مدرک پزشکی آن در سطح جهان معتبر است. سیستم آزمون در این کشور از سال 2001 به اتحادیه اروپا پیوست. به همین خاطر تمامی مدارک صادره از کشور ترکیه مورد تأیید اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی است. همچنین دانشجویان در حین تحصیل می‌توانند در اجرای پروژه‌های مشترک با دانشگاه‌های تراز اول بین‌المللی شرکت کنند.

هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه به دولتی بودن و یا خصوصی بودن دانشگاه بستگی دارد. دانشگاه‌های دولتی سالانه به طور متوسط 1000 تا 2000 دلار هزینه دریافت می‌کنند. اما این مبلغ در دانشگاه‌های خصوصی متفاوت است و ممکن است حدود 20000 دلار در سال باشد. همچنین دانشجو برای هزینه‌های زندگی نیز ماهانه حدوداً به 300 دلار برای تغذیه و 200 تا 250 دلار برای اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی نیاز دارد. همچنین اگر دانشجو علاقه‌مند به اسکان خارج از خوابگاه‌ها را داشته باشد هزینه اسکان برای او بسیار متفاوت خواهد بود. دراین‌بین اگر شخصی در آزمون YOS نمره قبولی در دانشگاه دولتی را کسب کند و پس از آن سال اول و دوم را با نمرات عالی پشت سر بگذارد می‌تواند از بورسیه تحصیلی ترکیه و کمک‌هزینه‌ها نیز استفاده کند.

تخصص پزشکی در ترکیه

دانشجویانی که دوره پزشکی عمومی را گذرانده باشند می‌توانند در رشته‌های تخصص پزشکی در ترکیه تحصیل کنند. این افراد باید در آزمون STS و TUS شرکت کنند. آزمون اول مربوط به زبان انگلیسی می‌باشد و پس از قبولی افراد می‌توانند در آزمون دوم شرکت کنند و در صورت کسب نمره قابل‌قبول می‌توانند به تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه بپردازند.

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه در ترکیه

در ادامه مقاله معرفی رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه به مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه می پردازیم.

  • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی و یا انگلیسی
  • ریز نمرات دبیرستان همراه با ترجمه به ترکی و یا انگلیسی
  • گواهی تسلط به زبان انگلیسی
  • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه
  • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
  • پرداخت هزینه پذیرش

تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی در ترکیه

ممکن است متقاضی به هر علتی نتواند نمره قابل‌قبول برای پزشکی را در آزمون‌های ورودی کسب کند. در این صورت فرد می‌تواند در رشته‌های دیگر علوم پزشکی در ترکیه مشغول به تحصیل شود. رشته‌هایی مانند داروسازی، پرستاری و یا دندانپزشکی. مدارک دانشگاهی در این رشته‌ها نیز بسیار معتبر بوده و دانشجو پس از تحصیل می‌تواند وارد بازار کاری قوی شود. همچنین اکثر مدارک پیراپزشکی ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز می‌باشند و دانشجویان ایرانی می‌توانند پس از پایان تحصیل در ترکیه با معادل‌سازی مدرک خود در ایران مشغول به فعالیت شوند. در ادامه به بررسی بعضی از رشته‌های پیراپزشکی و شرایط تحصیل آنها در ترکیه می‌پردازیم.

داروسازی در ترکیه

مدت‌زمان تحصیل رشته داروسازی در ترکیه 5 سال می‌باشد و شرط آن این است که دانشجو باید 1 سال از تحصیل را در کالج بگذراند. رشته داروسازی عموماً در ترکیه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. از مزای دیگر تحصیل در این رشته می‌توان به این اشاره کرد که حتی اگر شخص علاقه‌مند به تحصیل در داروسازی دیپلمی غیر از دیپلم تجربی داشته باشد نیز می‌تواند در این رشته مشغول به تحصیل شود.

پرستاری در ترکیه

دانشگاه‌های پرستاری کشور ترکیه از جایگاه بسیار خوبی در میان دانشگاه های جهان برخوردار هستند و به قولی دارای رنکینگ بالایی هستند. شرط ورود به رشته پرستاری در ترکیه این است که دانشجو در ابتدا باید وارد کالج شود و سپس در آزمون ورودی این رشته شرکت کند. مدت‌زمان تحصیل رشته پرستاری در ترکیه 4 ساله است و پس از آن دانشجو می‌تواند جهات تحصیل در مقطع ارشد اقدام کند. هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه در دانشگاه های دولتی چیزی حدود 1000 تا 6000 لیر می‌باشد و در دانشگاه‌های خصوصی این مبلغ به 10 هزار دلار می‌رسد. از دانشگاه های دولتی ارائه‌دهنده رشته پرستاری در ترکیه می‌توان به دانشگاه ساکاریا، دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا و دانشگاه قاضی اشاره کرد.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته های پزشکی و پیراپزشکی در ترکیه سعی کردیم دید جامع و کاملی از این موضوع را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سؤالات شما باشند. همچنین می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 132 بازدید کل,  3 بازدید امروز

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://akoedu.ir/?p=23671

بزرگترین اردوی نوروزی

ثبت نام با 30 درصد تخفیف در سایت

ثبت نام از سراسر کشور