خبر

کنکور سراسری 1402

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

صفر تا صد تغییر و تحول نحوه برگزاری کنکور سراسری 1402. به گزارش مجله آکو و نقل از باشگاه خبرنگارا، براساس مصوبه ای که در نشست ۸۴۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید قرار شد که از سال 1402 کنکور دو بار در سال برگزار شود. مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی ادعا می کنند  که بیش از ۲ سال به صورت مستمر روی این مسئله کار شده است و چند سالی هم می شود که ستاد نقشه جامع علمی کشور روی این طرح کار می کند. بر همین اساس قرار است که از سال 1402 تاثیر امتحانات نهایی پایه دوازدهم به صورت ۶۰ درصد قطعی در کنکور سراسری لحاظ شود، اما در سال ۱۴۰۱ این تاثیر ۴۰ درصد خواهد بود در این آزمون موارد زیر تاثیرگذار خواهند بود.

 • پیشینه تحصیلی شامل دروس عمومی و تخصصی سال آخر مدرسه یا همان پیش دانشگاهی است که از طرف وزارت آموزش و پرورش به صورت همگانی از تمام دانشجویان سراسر کشور گرفته می شود و سطح سوالات آن به صورت استاندارد و کیفی خواهد بود.
 • کنکور سراسری از میان دروس تخصصی رشته های تحصیلی ۳ سال آخر مدرسه در هر کدام از گروه آموزشی است که سازمان سنجش سوالات آن را از کتب های درسی وزارت آموزش و پرورش انتخاب می کند.
 • در سنجش داوطلبان کنکوری، فرآیند ارزیابی میزان دانش، توانایی و پیشرفت تحصیلی متقاضیان برای ورود به موسسه مورد نیاز است به صورت « نمره کل سابقه تحصیلی» و« نمره کل آزمون اختصاصی» تحقق می یابد.
 • پذیرش هم به معنای گزینش داوطلبان برای ورود به موسسه های مورد نیاز در رشته های پرمتقاضی است که از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود.

صفر تا صد نحوه برگزاری کنکور سراسری از 1402

صفر تا صد نحوه برگزاری کنکور سراسری از سال 1402 با حذف دروس عمومی به صورت زیر است.

 • میانگین وزنی نمرات ترازشده دروس تخصصی در گروه های آموزشی علوم ریاضی، علوم انسانی، علوم تجربی، زبان و هنر نمره کل آزمون اختصاصی داوطلبان کنکوری را تشکیل می دهند که اجرای آن از سال 1402 به بعد است.
 • عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی و سابقه تحصیلی در هر کدام از گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان از سوی شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین می شود و هر سه سال قابل بازنگری است. این مهم حداقل دوسال قبل از اجرا باید اطلاع رسانی عمومی شود و زیرگروه ها برای پذیرش از سال تحصیلی 1402 و بعد از آن، در هر گروه آزمایشی حذف می شود.
 • طبق تبصره ۲ سازمان سنجش این اختیار را دارد که برای برخی از رشته های خاص مانند تربیت بدنی یا رشته های هنر علاوه بر آزمون اختصاصی به برگزاری آزمون عملی یا تشریحی بپردازد.
 • پذیرش در رشته محل هایی که پرمتقاضی نیستند مطابق سوابق تحصیلی و مطابق مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو انجام خواهد شد و در رشته محل های پرمتقاضی هم با اعمال نمره کل نهایی حاصل از ترکیب نمره کل آزمون اختصاصی و نمره کل سابقه تحصیلی خواهد بود.
 • سهم نمره کل سابقه تحصیلی کنکور سراسری برای پذیرش دانشجو در سال تحصیلی ۱۴۰۱ با توجه به سابقه تحصیلی موجود ۴۰ درصد با تأثیر مثبت است و برای پذیرش از سال تحصیلی 1402 تاثیر آن به صورت ۶۰ درصد قطعی در نمره کل نهایی اختصاص می یابد و ۴۰ درصد باقی مانده آن سهم خود آزمون را تشکیل می دهد.
 • مطابق ماده ۴ وزارت آموزش و پرورش بایستی سوابق تحصیلی کامل دانش آموزان را ایجاد کند تا از سال ۱۴۰۲ تمام داوطلبان برای پذیرش در دانشگاه ها دارای سابقه تحصیلی باشند.
 • از سال ۱۴۰۴ به بعد تمام داوطلبان در هر گروه آزمایشی باید دارای سوابق تحصیلی مرتبط و کامل در گروه آزمایشی متناسب با نظام آموزشی جدید آموزش و پرورش باشند.
 • ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور وظیفه دارد که نسبت به بررسی و ساماندهی سیاست های حاکم بر سهمیه های پذیرش دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی طی حداکثر شش ماه اقدام کرده و سیاست های پیشنهادی را به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برساند.

دروس عمومی در کنکور سراسری 1402 حذف می شوند

ابراهیم سوزنچی معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه کنکور سراسری از سال 1402 فقط شامل دروس تخصصی است و دروس عمومی در کنکور سراسری 1402 حذف می شوند افزود: با این کار سوالات تخصصی می تواند عمیق ترطرح شود، چرا که با حذف سوالات دروس عمومی مدت زمان پاسخگویی به سوالات تخصصی افزایش می باید. او گفت: کنکور قابل حذف شدن نیست، زیرا بیش از یک میلیون متقاضی برای حدود ۸۰ هزار صندلی دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خوب دانشگاه آزاد وجود دارد.

اما و اگر هایی درباره برگزاری کنکور از سال 1402 وجود دارد و انتقاداتی هم نسبت به ناقص بودن این مصوبه از سوی مجلس مطرح شده است که باشگاه خبرنگاران جوان این موضوع را از شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری کرد.

دو مرحله ای شدن کنکور سراسری از سال 1402 قطعی است

منصور کبگانیان قایم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور درباره اظهار نظرات مجلس در زمینه ناقص بودن مصوبه دو مرحله ای شدن کنکور گفت:دو مرحله ای شدن برگزاری کنکور سراسری از سال 1402 به صورت قطعی اجرایی خواهد شد. او افزود:هرگونه آئین نامه و کمبودی در مصوبه دو مرحله ای شدن کنکور از سال 1402 وجود دارد باید از سوی شورای سنجش و پذیرش اعلام شود تا شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را بررسی کنند چرا که نقش ما نوشتن ریز آئین نامه نیست.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد :مصوبه دو مرحله ای شدن کنکور از سال 1402 قطعی است و باید اجرایی شود و افراد نباید کاری کنند که دستگاه های اجرایی به سازمان بازرسی کل کشور ورود پیدا کنند؛ چرا که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم الاجراست.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در خبر کنکور سراسری 1402 سعی کردیم دید جامع و کاملی از این خبر را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سؤالات شما باشند. همچنین می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا