۳۰۰ تست فیزیک ۲ تجربی فصل ۳

به این نوشته امتیاز دهید

۳۰۰ فصل ۳ فیزیک یازدهم تجربی . دانش اموزان این رشته با زدن تست های فیزیک ،علاوه بر این که تسلط کافی روی درس پیدا میکنند یک گام خیلی بزرگ هم برای کنکور برداشته اند ،همچنین زدن این تست ها (فصل ۳ فیزیک یازدهم تجربی )باعث میشد که ایرادات خود را پیدا کنند . با دنبال کردن اینستاگرام تیم مشاوره ی اکو و تلگرام تیم اکو میتوانید تست ها بیشتری را در این درس (فصل ۳ فیزیگ یازدهم تجربی ) و دروس دیگر داشته باشید .

فیزیک تجربی یازدهم فصل ۳ :

در کنکور فیزیک تجربی ۳۰ سوال با زمان ۳۷ دقیقه ای دارد . شما میتوانید با زدن فصل ۳ فیزیک یازدهم تجربی یک گام بزرگ برای کنکور خود بردارید . اگر شما تمایل دارید سوالات بیشتری را داشته باشید حتما با تیم مشاوره ی اکو در ارتباط باشید .

فصل 3 فیزیک یازدهم تجربی

فصل ۳ فیزیک یازدهم تجربی (مغناطیس) :

توصیحاتی در مورد فصل ۳ فیزیک یازدهم تجربی :

میدان مغناطیسی اطراف اهنربا =اهنربا دو قطب دارد که خاصیت خاصیت مغناطیسی اطراف اهنربا را با خط هایی نشان میدهیم که از قطب N اهنربا خارج و به قطب S وارد میشود .

نکته اولی که باید به ان توجه کرد این است که ((در اطراف قطب های اهنربا که خاصیت مغناطیسی ان بسیار شدید است خط های میدان متراکم رسم میشود)) . و نکته ی دوم این است که ((جهت خط های میدان در داخل اهنربا از سمت S به سمت قطب N می باشد )).

عقربه ی مغناطیسی = وقتی یک اهنربا یا عقربه ی مغناطیسی در میدان مغناطیسی اطراف یک اهنربا قرار گیرد، طوری منحرف میشود که در هنگام تعادل قطب N ان در سوی میدان مغناطیسی باشد، در این حالت خط های میدان مغناطیسی از قطب S ان وارد و از قطب N ان خارج میشوند .

اندازه نیروی وارد بر سیم حامل جریان در میدان مغناطیسی = هرگاه سیمی راست حامل جریان الکتریکی در میدان مغناطیسی به گونه ای واقع شود که راستای جریان با میدان موازی نباشد ، بر سیم حامل جریان نیروی F وارد خواهد شد .

(x) F = ILB Sin

در فرمول بالا به چند نکته باید توجه کرد :

نکته ی اول = اگر x ( الفا ) صفر باشد در نتیجه F هم مساوی صفر است

نکته ی دوم =اگر x (الفا) مساوی ۹۰ باشد درنتیجه F (max) برابر ILB است

در این فرمول=

F=نیروی وارد بر سیم از طرف میدان مغناطیسی و واحد ان نیوتن است (N)

I= شدت جریان که واحد ان آمپر است(A)

B =طول سیم است و واحد ان متر است (m)

Sin=زاویه ی بین راستای سیم و میدان مغناطیسی

با اطلاعات بالا نتیجه میگیریم که یکای میدان مغناطیسی برابر است با( تسلا = نیوتن بر متر امپر )

خاصیت مغناطیسی مواد = اتم و مولکول های ماده به تنهایی یک اهنربا میباشند که به دو قطبی مغناطیسی معروفند. بسته به نوع ارایش انها مواد از لحاظ مغناطیسی به سه دسته تقسیم میشوند :

فرومغناطیس

پارا مغناطیس

دیا مغناطیس

مواد فرومغناطیس = در این مواد در قسمت های مجزایی به نام حوزه مغناطیسی هم جهت می باشند . اما سمت گیری هر حوزه با حوزه های دیگر متفاوت است به گونه ای که در کل ممکن است اثر یک دیگر را خنثی کرده و ماده خاصیت اهنربایی نداشته باشد . مانند:

اهن

نیکل

کبالت

مواد فرومغناطیس در دو نوع فرومغناطیس نرم و فرومغناطیس سخت می باشند .

فرو مغناطیس نرم = موادی مثل اهن خالص و نیکل خالص به اسانی اهنربا میشوند و به اسانی این خاصیت را از دست میدهند . این مواد در اهنربا های الکتریکی یا همون موقتی کاربرد دارند مثل زنگ اخبار و….

فرومغناطیس سخت = موادی مانند فولاد و برخی الیاژ های نیکل و کبالت که به سختی اهنربا میشوند و به سختی نیز خاصیت خود را از دست میدهند . این مواد در ساخت اهنربای دائمی کاربرد دارند.

اشیاع در القای مغناطیسی = بیترین خاصیت مغناطیسی است که میتوان در یک ماده ی فرو مغناطیس ایجاد نمود و هنگامی رخ میدهد که تمام دو قطب های ماده هم سو شوند. این لحظه به بعد اگر میدان مغناطیسی وارد بر اهن را افزایش دهیم . خاصیت میدان مغناطیسی در ان تغییر نمی کند .

مواد پارامغناطیس = در این مواد دوقطبی های مغناطیسی به طور کاتوره ای و نامنظم توزیع شده اند و فقط تحت اثر میدان های بسیار قوی مقداری خاصیت اهنربا به دست می اورند و به محض حذف میدان اعمالی ، مجددا دو قطب ها نامنظم می شوند . مثل =

آلومینیوم

پلاتین

فلزات قلیایی

قلیایی خاکی

اکسیژن و…..

ویژگی های خطوط میدان=

۱- راستای میدان مغناطیسی در هر نقطه مماس بر خط میدان در ان نقطه است .

۲- خط میدان در هر نقطه هم سو با میدان در آن نقطه است .

۳- تراکم این خطوط در فضا نشانگر بزرگی میدان آن نقطه است .

۴- از هر نقطه از فضا فقط یک خط میدان می گذرد. به بیان دیگر خطوط میدان مغناطیسی هم دیگر را قطع نمی کنند.

آموزشگاه پرسا :

آموزشگاه پرسا زیر نظر مهندس حاج کرم این سوالات (فصل ۳ فیزیک یازدهم تجربی ) را برای دانش آموزان کنکوری در سایت قرار داده است تا بتوانند از ان استفاده کنند و از پس مبحث مغناطیس در کنکور بر بیایند . شما میتوانید با تیم قوی مشاوره ی اکو در ارتباط باشید و زیر نظر مشاوران اکو حساس ترین سال زندگی خود را سپری کنید .

شماره ی اموزشگاه پرسا= ۰۲۶۳۳۴۰۸۹۴۴

ادرس آموزشگاه = کرج / مهرشهر/ چهارباندی/ نبش خیابان ۲۰۰

مشخصات
اطلاعات
نام درس:
فیزیک
پایه :
یازدهم
رشته:
تجربی
نوع سوالات:
تستی
تعداد سوالات :
300
مرجع سوالات:
اموزشگاه اکو
طراح:
اموزشگاه اکو
مشاوره تحصیلی کنکور

بانک جزوات رایگان!

جزوات آموزشی، درس به درس و جمع بندی بصورت رایگان دانلود کنید!

بانک نمونه سوالات رایگان!

نمونه سوالات تستی و تشریحی با منابع مختلف را بصورت مستقیم از سایت ما دانلود کنید.

سامانه آزمون!

سامانه آزمون با قابلیت خرید بانک سوالات و طراحی وساخت آزمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا