300 تست فیزیک 3 برهم کنش های موج

به این نوشته امتیاز دهید

فیزیک دوازدهم بر هم کنش های موج برای دانش آموزان رشته ریاضی. شما میتوانید با خوانش این تست ها خود را به چالش بکشید و همه ایرادات خود را پیدا کنید. با حل این تست ها (تست فیزیک دوازدهم فصل 4) شما گام بسیار بزرگی به سمت کنکور خود برداشته اید. شما میتوانید سوالات خود را در قسمت نظرات با تیم مشاوره اکو در میان بگذارید همچنین شما میتوانید با دنبال کردن اینستاگرام مشاوره اکو و تلگرام تیم مشاوره اکو با ما در ارتباط باشید.

برهم کنش های موج فیزیک دوازدهم

سرفصلتست فیزیک دوازدهم فصل 4 در مورد بازتاب موج ، شکست موج ، پراش موج ، تداخل امواج

شما میتوانید قبل حل کردن سوالات( فیزیک دوازدهم بر هم کنش های موج ) یک نگاه کوتاه و گذرا روی مطالبی که براتون در پایین متن قرار گذاشته ایم داشته باشید (توجه: مطالبی که در اختیار شما گذاشته ایم کاملا خلاصه است و فقط جهت دوره شما عزیزان در سایت بارگزاری شده و نمیتوان از آن به عنوان یک جزوه ی جامع استفاده کرد.)

تست فیزیک دوازدهم فصل 4

همانطور که میدانید درس فیزیک در کنکور ریاضی از اهمیت بسیار زیادی برخودار است و در کنکور از این درس 45 سوال با زمان 55 دارید. برای این که شما بتوانید سوالات زیادی را در زمان تعیین شده حل کنید باید سرعت عمل و مهارت خود را بالا ببرید و برای بالا بردن مهارت خود نیاز به تمرین بسیار دارید. این سوالات به شما کمک شایانی در این موضوع می کند.

مکانیکی

 1. بازتاب موج از انتهای یک ریسمان بسته شده
 2. امواج صوتی به صورت کروی اند
 3. بازتاب صوت از یک سطح سخت مثل دیوار ، سه بعدی است

الکترو مغناطیسی

 • ما رو نوع الکترومغناطیس داریم منظم و نامنظم . که منظم یا آینه ای : سطح بازتابنده نور مثل اینه ، بسیار هموار است و امواج الکترومغناطیسی هم می توانند از یک سطح بازتابیده شوند و نا منظم یا پخشنده : سطح بازتابنده صیقلی و همواد نباشد.

نکته های بازتاب امواج

 1. وقتی نور بازتابیده از جسمی به چشم ما برسد ، آن جسم را می بینیم.
 2. تولید صدا در الات موسیقی ، پژواک صدا ها ، دیدن ماه ، دیدن صحفه ی جزوه و… مثال هایی از کاربرد بازتاب امواج در زندگی هستند.
 3. خفاش از بازتاب امواج ، برای جهت یابی یا شکار طعمه استفاده می کند.

پژواک

از صوت پس از بازتاب ، با یک تاخیر زمانی به گوش شنونده ای برسد که صوت اولیه را مستیما می شنود ، به چنین یبازتابی پژواک می گویند.

شکست موج

نوعی بر هم کنش امواج با محیط است که بر اثر آن جهت پیشروی موج در ورود به محسیط جدید تغییر می کند .

قانون شکست عمومی

نسبت سینوس زاویه شکست در محیط دوم به سینوس زاویه تابش در محیط دوم به تندی موج در محیط اول . ( زاویه ی بین پرتو تابش و خط عمود زاویه تابش و زاویه بین پرتو تابش و زاویه بین پرتو شکست و خط عمود زاویه شکست نامیده می شود . )

ضریب شکست

نسبت تندی نور در خلا به تندی نور در یک محیط شفاف : در عبور نور از یک محیط به محیط دیگر بخشی از نور بازتابد و بخشی می شکند .

چند نکته

 1. بیشترین و معروف ترین مورد شکست نور در گستره ی نور مرئی است.
 2. در ارتباطات رادیویی شکست امواج رادیویی اهمیتی کاربردی دارد.
 3. علت شکست موج در محیط های مختلف تفاوت تندی انها در محیط های مختلف است.
 4. پرتو های موج همواره بر جبهه های موج عمودند.
 5. تندی امواج روی اب به عمق ان بستگی دارد.
 6. با ورود موج به بخش کم عمق ، تندی موج سطحی کاهش میابد.

پدیده ی سراب

 • پدیده ای که در روز های گرم به علت تغییر منظم مسیر نور هنگام عبور از لایه های مختلف هوا در نزدیکی سطح زمین بوجود می آید. پدیده ی سراب را میتوان دید و حتی از ان عکس گرفت . داغی سطح زمین در روز های گرم موجب کاهش چگالی هوا شده و ضریب شکست نیز کم می شود… پس در ورود نور لایه های سرد تر بالاتر به لایه های گرم تر و پایین تر زاویه شکست رفته رفته ، افزایش پیدا می کند چون تندی نور هم بیشتر می شود . که در نهایت موجب خم شدن روبه بالای پرتوهای موج می شود.

پاشندگی نور

 • تجزیه ی نور سفید توسط منشور ، به هفت رنگ پاشندگی نور گفته میشود . و علت ان ضریب شکست هر محیطی به طول موج نور بستگی دارد . ظریب شکست منشور برای نور های با رنگ های مختلف متفاوت است پس زاویه شکست رنگ ها مختلف رنگ ها مختلف با هم فرق دارد .

خلاصه ای از درس فیزیک دوازدهم بر هم کنش های موج برای شما عزیزان .

تیم مشاوران اکو

تیم مشاوره ی اکو اینجا کنار شماست تا این سوالات ( فیزیک دوازدهم بر هم کنش های موج ) و سوالات دیگر را در اختیار شما قرار دهد . و شما را به سوی پیرفت سوق دهد.

دهم و یازدهم و دوازدهم کلاس کنکور فیزیک
مشخصات
اطلاعات
نام درس:
فیزیک
پایه :
دوازدهم
رشته:
ریاضی
نوع سوالات:
تستی
تعداد سوالات :
300
مرجع سوالات:
اموزشگاه اکو
طراح:
مشاوران اموزشگاه اکو
مشاوره تحصیلی کنکور

بانک جزوات رایگان!

جزوات آموزشی، درس به درس و جمع بندی بصورت رایگان دانلود کنید!

بانک نمونه سوالات رایگان!

نمونه سوالات تستی و تشریحی با منابع مختلف را بصورت مستقیم از سایت ما دانلود کنید.

سامانه آزمون!

سامانه آزمون با قابلیت خرید بانک سوالات و طراحی وساخت آزمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا