300 تست گسسته ترکیبیات

به این نوشته امتیاز دهید

300 تست فصل سوم گسسته مبحث ترکیبات برای دانش اموزان رشته ریاضی. کسانی که هدف های بزرگ دارند و میخواهند در دانشگاه های برتر کشور قبول شوند میتوانند با زدن این تست ها درصد قبولی خود را بالاتر و بالاتر ببرند همچنین شما میتوانید با دنبال کردن پیج اینستاگرام اکو و تلگرام تیم مشاوره ی اکو مارا دنبال کنید و از سوالات، تست های مفید بیشتری بهرمند شوید.

ترکیبات فصل سوم گسسته

تست فصل سوم گسسته مبحث ترکیبات به شما کمک میکند تا شما در این درس تسل کافی را برای کنکو پیدا کنید. همان طور که میدانید ما به مدت 85 دقیقه باید حدود 55 سوال را جواب دهیم و زدن این تست ها باعث میشود که سرعت عمل شما در این مبحث (تست فصل سوم گسسته مبحث ترکیبات) زیاد شود .

توصیحاتی در مورد درس (تست فصل سوم گسسته مبحث ترکیبات)

تست گسسته فصل سوم به شما توضیحاتی در مورد شمارش یا همون ترکیبات میدهد.

جایگشت (تعریف)

در یک از حالات قرار گرفتن اعضای یک مجموعه کنار هم را یک جایگشت می گویند.

فرمول جایگشت

انواع جایگشت

  1. جایگشت کنار هم : برای مثال چند عدد 6 رقمی بدون تکرار ارقام میتوان نوشت بطوری که ارقام زوج کنار هم و ارقام فرد نیز کنار هم باشند.
  2. جایگشت دایره ای : بطور مثال 5 نفر به چند روش دور یک میز دایره ای شکل میتوانند بنشینند بطوری که دو نفر مخصوص مقابل هم باشند.
  3. جایگشت یک در میان : برای مثال به چند طریق 3 سیب و 4 پرتقال کنار هم قرار می گیرند.
  4. جایگشت با تکرار : قضیه : اگر n شی مفروض باشند به طوری که n تای انها از نوع اول و یکسان وn2 تای انها از نوع دوم و یکسان باشند و در بین آنها Kشی تکراری یا مشابه وجود داشته باشد، برای محاسبه تعداد جایگشت های این n شی ابتدا آنها را متمایز فرض کرده و جایگشت های آنها را حساب می کنیم و سپس حاصل را بر جایگشت های اشیای تکراری قسیم می کنیم.
  5. مربع های لاتین: یک جدول مربعی با اعداد 1و 2و 3و….n به شکل n ضربدر n را که سطر ها و ستون های ان با اعداد 1و2و…. و n پر شه باشد و در هیچ سطر آن و نیز در هیچ ستون آن عدد تکراری وجود نداشت باشد، مربع لاتین می نامیم.

مثال

یک مربع لاتین 3 در 3 در زیر نمایش داده شده.

321
132
213

همینطور که میبینید نباید به هیچ عنوان هیچ سطر و یا ستونی تکراری باشد.

و اگر جدول ما بزرگ تر باشد اعداد ما بیشتر است.

توجه داشته باشید که گاهی به صورت اسم و گاهی هم به صورت ارقام برای ما سوال می آید .

(این سوالات بیشتر برای امتحان نهایی مهم است)

دو مربع لاتین متعامد

  • تعریف : فرض کنید A و B دو مربع لاتین هم مرتبه باشند به طوری که از کنار هم قرار دادن درایه های نظیر از این دو مربع، مربع جدیدی از همان مرتبه حاصل شود که هر خانه آن حاوی یک عدد دو رقمی است که تمام رقم های سمت چپ مربوط به مربع A و تمام رقم های سمت راست مربوط به مربع B است. در این صورت گوییم دو مربع لاتین B و A متعامدند هرگاه هیچ یک از اعداد دو رقمی موجود در خانه های مربع جدید تکرار نشده باشند.

مشاوره ی تحصیلی اکو

آموزشگاه پرسا اینجا کنار شماست تا با تست های خود (مانند تست فصل سوم گسسته مبحث ترکیبات) برای شما پلی باشند برای رسیدن به آرمان و آرزوهایتان. این آموزشگاه با مدریت مهندس حاج کرم به شما کمک میکنند تا با برنامه ریزی آروم آروم به اهداف خود نزدیک تر شوید.

مشاوره برنامه ریزی کنکور دی ماه و تیرماه

مشخصات
اطلاعات
نام درس:
گسسته
پایه :
دوازدهم
رشته:
ریاضی
نوع سوالات:
تستی
تعداد سوالات :
300
مرجع سوالات:
مشاوران اکو
طراح:
اموزشگاه اکو
مشاوره تحصیلی کنکور

بانک جزوات رایگان!

جزوات آموزشی، درس به درس و جمع بندی بصورت رایگان دانلود کنید!

بانک نمونه سوالات رایگان!

نمونه سوالات تستی و تشریحی با منابع مختلف را بصورت مستقیم از سایت ما دانلود کنید.

سامانه آزمون!

سامانه آزمون با قابلیت خرید بانک سوالات و طراحی وساخت آزمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا