50 تست زیست فصل یک دوازدهم گفتار 1

4.5/5 - (47 امتیاز)

تست زیست فصل یک دوازهم گفتار 1 برای دانش آموزان رشته تجربی، شما در کنکور تجربی حدود 16 سوال از فصل دوازدهم خود دارید که این 16 سوال 32 درصد را به خود اختصاص میدهد بنابراین برای رسیدن به این 32 درصد شما باید تسلط خود را روی درس بالا ببرید، گام اول برای رسیدن به این 32 درصد میتواند تست زیست فصل یک دوازدهم گفتار 1 باشد زیرا از این بخش در کنکور 2 الی 3 سوال میاید. شما میتوانید برای سوالات بیشتر و هرگونه اطلاعاتی مربوط به کنکور با اینستاگرام تیم اکو و تلگرام تیم مشاوره اکو در ارتباط باشید.

3 2

برای دریافت لینک تست زیست فصل یک دوازدهم گفتار 1 به پایین صفحه مراجعه کنید

دانلود تست زیست فصل یک دوازدهم گفتار 1

هر یک از یاخته های بدن ما ویژگی هایی مانند شکل و اندازه دارند. این ویژگی ها تحت فرمان هسه هستند. دستور عمل های هسته در حین تولید مثل از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. قبلا آموختیم که فام تن ها در هسته قرار دارند و در ساختار آنها DNA و پروتئین مشارکت میکنند.اطلاعات اولیه در مورد ماده وراثتی از فعالیت ها و آزمایش های باکتری شناسی انگلیسی به نام گریفیت به دست آمد.

در این بخش از تست زیست فصل یک دوازدهم گفتار 1 در مورد ساختار نوکلئید ها و مدل مولکولی دنا، زن صحبت میکنیم

عامل اصلی انتقال صفات وراثتی، مولکول دنا است

  1. ابتدا از عصاره استخراج شده از باکتری های کشته شده پوشینه دار استفاده کردند و در آن تمامی پروتئین های موجود را تخریب کردند.
  2. در آزمایش دیگری عصاره استخراج شده از باکتری های کشته شده پوشینه دار را در یک گریزانه با سرعت بالا قرار داده اند و مواد آن را به صورت لایه لایه جدا کردند.با اضافه کردن هر یک از لایه ها به صورت جداگانه به محیط کشت باکتری فاقد پوشینه مشاهده کردند که انتقال صفت فقط با لایه ای که در آن دنا وجود دارد انجام می شود.
  3. در آزمایش های دیگری عصاره باکتری های پوشینه دار را استخراج و آن را به چهار قسمت تقسیم کردند.به هر قسمت آنزیم تخریب کنند یک گروه از مواد آلی را اضافه کردند. سپس هر کدام را به محیط کشت حاوی باکتری بدون پوشینه منتقل و اجازه دادند تا فرصتی برای انتقال صفت و رشد و تکثیر داشته باشند.مشاهده شد که در همه ظروف انتقال صورت میگیرد و جز ظرفی که حاوی آنزیم تخریب کنند دنا است.

در ادامه این بخش از تست زیست فصل یک دوازدهم گفتار 1 ساختار نوکلئیک اسید ها را بررسی میکنیم.

ساختار نوکلئید اسید ها

  • نوکلئید اسید که شامل دئوکسی ریبونوکلئیک اسید (دنا) است و ریبونوکلئیک اسید (رنا) هستند. هر نوکلئید شامل شامل سه بخش است: یک قند پنج کربنه،یک باز آلی نیتروژن دار و یک تا سه گروه فسفات.

مدل مولکولی دنا

  • واتسون و کریک با استفاده از نتایج آزمایش های چارگاف و داده های حاصل از تصاویر تهیه شده با پرتو ایکس و با استفاده از یافته های خود، مدل مولکولی نردبان مارپیچ را ساختند که باعث شد در سال 1962 جایزه نوبل دریافت کنند.

در بخش آخر تست زیست فصل یک دوازدهم گفتار 1 در مورد ژن صحبت میکنیم

ژن چیست

  • در طی یک گفتار ب ساختار دنا اشنا شدید. طبق آزمایش های ایوری و همکارانش، اطلاعات وراثتی در دنا قرار دارد و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند. این اطلاعات در واحد هایی به نام ژن سازماندهی شده اند. ژن بخشی از مولکول دنا است که بیان آن میتوان به تولید رنا یا پلی پپتید بینجامد.

در قسمت بالا یک نگاه کوتاه روی بخشی از نکات کتاب از تست زیست فصل یک دوازدهم گفتار 1 داشتیم

تیم مشاوره تحصیلی اکو

تیم مشاوره تحصیلی اکو این تست زیست فصل یک دوازدهم گفتار یک را در اختیار شما قرار داده است تا شما بتوانید از آن استفاده کنید و یک گام به سوی 32 درصد بردارید. شما میتوانید با تیم مشاوره اکو در تماس باشید و همچنین برای تمام رشته های خود از تیم مشاوره اکو برنامه تحصیلی دریافت کنید.

مشاوره تحصیلی کنکور و انتخاب رشته هنر
طرح های مشاوره ا ی آنلاین
مشخصات
اطلاعات
نام درس:
زیست گفتار 1
پایه :
دوازدهم
رشته:
تجربی
نوع سوالات:
تستی
تعداد سوالات :
50
مرجع سوالات:
آموزشگاه تحصیلی پرسا
طراح:
تالیفی
تلگرام
فیسبوک
واتساپ
دکمه بازگشت به بالا

طرح های مشاوره ای آنلاین