500 تست فیزیک 3 ریاضی نوسان و موج

به این نوشته امتیاز دهید

تست فیزیک دوازدهم ریاضی نوسان و موج برای بچه هایی که میخواهنند کنکور ریاضی بدهند ما در این قسمت در مورد بودجه بندی درس ها و درصدی که هر مبحث به خود اختصاص میدهد صحبت میکنیم. شما میتوانید برای سوالات و هرگونه اطلاعاتی مربوط به کنکور با اینستاگرام تیم مشاوره اکو و کانال تلگرام تیم مشاوره تحصیلی اکو در ارتباط باشید. شما میتوانید علاوه بر حل کردن تست فیزیک دوازدهم ریاضی نوسان و موج با کیلیک کردن روی لینک، تحلیل فیزیک کنکور را هم مطالعه کنید.

دانلود تست فیزیک دوازدهم ریاضی فصل 3

از این بخش در کنکور سال 1398، 4 سوال آمد و در سال 1399، سوال و سال 1400، 3 سوال امده است همچنین سال 1401 نیز 4 سوال آمده با توجه به این روند میتوان نتیجه گرفت که این درس بسیار درس مهمی است و هر ساله از آن در کنکور سوال می آید درنتیجه باید تسلط کافی روی آن داشته باشید . این فصل بسیار ساده و البته نکته ای است. میتوان با تمرکز و حل تست هایی مانند تست فیزیک دوازدهم ریاضی نوسان و موج به راحتی این فصل را یادگرفت و با پایه خیلی قوی فصل بعدی را شروع کنید.

برای دانلود لینک تست فیزیک دوازدهم ریاضی سوم به پایین صفحه مراجعه کنید.

تست فیزیک دوازدهم ریاضی فصل سوم

در این قسمت از تست فیزیک دوازدهم ریاضی نووسان و موج در مورد نوسان دوره ای، حرکت هماهنگ ساده انرژی در حرکت هماهنگ ساده، آونگ،تشدید، موج و…. صحبت میکنیم که بخشی از سوالات تست فیزیک دوازدهم ریاضی نوسن و موج است.

 • نوسان دوره ای: به نوسان هایی که چرخه آن در دوره ها تکرار شود نوسان دوره ای میگوییم مانند ضربان قلب یا ساعت
 • دوره تناوب:به مدت زمان یک چرخه، دور تناوب حرکت نامیده میشود و آن را با T نشان میدهیم.
 • بسامد: تعداد نوسان های انجام شده در هر ثانیه را بسامد می نامیم و آن را با f نشان میدهیم. یکای بسامد در SI، هرتز (HZ) است و فرمول آن به صورت زیر است.
 • آونگ ساده: آونگ ساده شامل وزنه کوچکی به جرم mاست که از نخی بدون جرم و کش نیامدنی به طول Lکه سر دیگر آن ثابت شده، آویزان است.
 • موج: هرگاه در ناحیه ای از یک محیط کشسان، ارتعاشی به وجود آید، موجب پدید آمدن ارتعاش های پی در پی دیگری میشود که از محل شروع ارتعاش دور تر و دورترند، و به این ترتیب آنچه را که موج می نامیم به وجود می آید.
 • موج ها به دو دسته تقسیم میشوند موج های مکانیکی و موج های الکترومغناطیسی
 • موج های مکانیکی: مانند موج های روی سطح آب
 • موج های الکترومغناطیسی: مانند نور مرئی، موج های رادیویی و تلویزیونی، میکرو موج، و پرتو های X
 • تپ: به سر فنر بلند کشیده شده ای که به سرعت به چپ و راست تکان بخورد( با یک نیرو مانند نیروی دست) موجی ایجاد میشود به نام تپ.
 • دامنه: بیشینه فاصله یک ذره از مکان تعادل، دامنه موج نامیده میشود که همان فاصله قله یا دره نسبت به سطح آرام یا ساکن است. دامنه را با A نشان میدهند.
 • دوره تناوب: مدت زمانی که هر ذره محیط یک نوسان کامل انجام دهد دوره تناوب موج نامیده می شود که برابر با زمان است چشمه موج یک نوسان کامل انجام میدهد.
 • بسامد: تعداد نوسان های انجام شده توسط هر ذره محیط در یک ثانه بسامد موج نامیده میشود که برابر با بسامد چشمه موج نیز است و ان را با f نشان میدهند.

در ادامه مطلب از تست فیزیک دوازدهم ریاضی نوسان و موج در مورد موج عرضی و مشخصه های آن صحبت میکنیم

 • اگر یک سر فنر بلند کشیده شده ای را با حرکت هماهنگ ساده، پیاپی به بالا و پایین حرکن دهید موج عرضی پیوسته ای در طول فنر منتشر میشود. امواج عرضی همانند موج عرضی ایجاد شده در این فنر، در هر لحظه از زمان انتشار موج را میتوان با شکل موجی سینوسی مدل سازی کرد.

آموزشگاه تحصیلی مشاوران اکو

تیم مشاوره تحصیلی اکو با مدریت مهندس حاج کرم اینجا کنار شماست تا به شما کمک کند در این درس( تست فیزیک دوازدهم ریاضی نوسان و موج) و دروس دیگر به تمام اهداف خود برسید و مهم ترین سال زندگی خود را با آرامش و کمک مشاوران تیم مشاوره تحصیلی اکو پشت سر بگذارید.

مشاوره آنلاین کنکور سراسری
مشخصات
اطلاعات
نام درس:
فیزیک مبحث نوسان و موج
پایه :
دوازدهم
رشته:
رشته ریاضی
نوع سوالات:
تستی
تعداد سوالات :
500
مرجع سوالات:
آموزشگاه تحصیلی مشاوران اکو
طراح:
تالیفی
مشاوره تحصیلی کنکور

بانک جزوات رایگان!

جزوات آموزشی، درس به درس و جمع بندی بصورت رایگان دانلود کنید!

بانک نمونه سوالات رایگان!

نمونه سوالات تستی و تشریحی با منابع مختلف را بصورت مستقیم از سایت ما دانلود کنید.

سامانه آزمون!

سامانه آزمون با قابلیت خرید بانک سوالات و طراحی وساخت آزمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا