سلام وقتتون بخیر
درباره ی این سوال باید بگم که سازمان سنجش یک مقدار سخت گیرانه عمل می کنه و برای داوطلبینی که حتی یک سال از سه سال تحصیلشون رو در منطقه مرفه تر بودند. اون منطقه رو به عتوان منطقه اصلی در نظر می گیره!
یعنی چی یعنی اگر من 2 سال در منطقه 3 درس خوندم وسال آخرم رو برای مدارس با کیفیت بالاتر به منطقه 1 اومده باشم.

در واقع دانش آموز منطقه 1 محسوب می شم!
حواستو باشه رفقا!

سلام

شما در کنکور سراسری می توانید تنها در یکی از زیرگروه های اصلی ریاضی، تجربی و انسانی شرکت کنید.یعنی اگر حتی رشته شما ریاضی است می توانید در کنکور رشته تجربی شرکت کنید. و یا رشته شما تجربی است ولی در کنکور رشته ریاضی شرکت می کنید.

به یاد داشته باشید که تنها یک زیرگروه اصلی را حق دارید انتخاب کنید.

حال به سراغ آزمون های به اصلاح شناور کنکور یعنی زبان و هنر می رویم.

اگر شما به عنوان یک داوطلب زیرگروه های ریاضی، تجربی و انسانی باشید می توانید هم در کنکور هنر و هم در زبان و یا یک از این دو به صورت اختیاری شرکت کنید.

سلام

وقت بخیر
در کل برای وارد شدن به دانشگاه برای رشته های فنی و حرفه ای و کارودانش نیاز به مدرک فوق دیپلم در رشته خودتون دارید.
ولی برای رشته های بدون آزمون نیاز نیست و می تونید ثبت نام و انتخاب رشته کنید.

پاسخ شما منفی است!

داوطلبین با دیپلم فنی و حرفه ای و کار و دانش در نظام قدیم باید حتما مدرک پیش دانشگاهی داشته باشند، تا بتوانند در کنکور سراسری شرکت کنند. در کنکور های نظام قدیم شاخه نظری شرط ورود داشتن مدرک پیش دانشگاهی بوده است.

در نظام جدید قانون به این شکل تغییر کرده است که تمامی داوطلبین شاخه نظام جدید که از شاخه های فنی و حرفه ای و کار و دانش فارغ التحصیل شده اند، به منظور شرکت در آزمون سراسری باید دارای مدرک کاردانی باشند.

پس شرط عمومی شرکت در آزمون سراسری شاخه ی نظری داشتن مدرک کاردانی می باشد.

در سال های اخیر با توجه به محبوبیت رشته تجربی بسیاری از افراد می خواهند از رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش در رشته تجربی کنکور بدهند. که شرط ورود آن ها به این کنکور داشتن مدرک کاردانی می باشد.