مشاور من

بازگشت دروس عمومی به کنکور 1403 با این مصوبه

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
4/5 - (108 امتیاز)

طبق آخرین طرحی توسط سخنگوی کمیسیون آموزشی مجلس ارائه شده است. بوی بازگشت دروس عمومی به کنکور 1403 می آید. این مصوبه را تحت عنوان ملغی شدن تاثیر قطعی معدل در کنکور 1403 می توانید بخوانید.

در پاسخ به این سوال که آیا دروس عمومی به کنکور سراسری برخواهند گشت یا خیر؟ باید بگوییم با توجه این طرح که توسط کمیسیون آموزش مجلس مطرح شده است امکان بازگشت دروس عمومی به کنکور وجود دارد. البته که این طرح هنوز به تصویت نمایندگان مجلس شورای اسلامی نرسیده است. در این طرح سه مدل مختلف برای پذیرش دانشجو در نظر گرفته شده است که دروس عمومی نیز در این طرح قسمتی از شرایط پذیرش داوطلبین کنکور می باشد.

سه طرح مختلف پذیرش دانشجو به ترتیب:

 • الف- سابقه تحصیلی: عبارت از نمرات دروسی است که داوطلب در دوره آموزش متوسطه کسب می‌کند و امتحانات آنها توسط وزرات آموزش و پرورش به صورت سراسری، نهائی و استاندارد مطابق اصول سنجش و اندازه‌گیری و قوانین شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می‌شود.در واقع همان تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۳ است.
 • ب- سابقه تحصیلی و آزمون عمومی: آزمون عمومی عبارت از آزمون سراسری از دروس عمومی رشته‌های تحصیلی دوره آموزش متوسطه که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود.
 • پ- سابقه تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی: آزمون اختصاصی عبارت از آزمون سراسری از دروس تخصصی رشته‌های تحصیلی دوره آموزش متوسطه که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود.
1403

تغییرات کنکور از 1402 به بعد چه بوده است؟

در تابستان 1402 پس از کش و قوس های فراوان میان سازمان سنجش آموزش کشور و شورای انقلاب فرهنگی و پس چندین بار عوض کردن تصمیم گیری درباره برگزاری کنکور بالاخره نتیجه گیری شد که کنکور سراسری طبق مصوبه شورای انقلاب فرهنگی برگزار گردد. مهمترین تغییرات کنکور طبق نظر شورای انقلاب فرهنگی موراد زیر بوده است:

 • حذف 4 درس عمومی از کنکور سراسری
 • تاثیر مستقیم نمرات نهایی دروس پایه دوازدهم
 • برگزاری کنکور دو مرتبه در سال
 • جذف زیرگروه ها از کنکور سراسری

کنکور در سال 1402 طبق مصوبات در یک مرحله یعنی دی 1401 برگزار شد و همه منتظر برگزاری نوبت دوم آن در تیرماه هستند، اما اگر طرح فوق به تصویب برسد امکان تغییرات کلی برای کنکور 1403 نیز وجود خواهد داشت.

البته باید بگوییم که دانش آموزان و داوطلبین کنکوری 1402 بدون توجه به این اخبار باید به درس خواندن خود ادامه دهند زیر این تغییرات هیج تاثیری روی کنکور آن ها نخواهد داشت.

بازگشت دروس عمومی درست یا غلط

حذف دروس عمومی از کنکور سراسری به نظر یک تصمیم خوب می آید. وقتی دانش آموزان رشته های نظری به سختی در حال مطالعه و جمع بندی دروس تخصصی هستند حذف دروس عمومی حجم قابل توجهی از بار سنگین کنکور را کم می کند. سه پایه کتاب دین و زندگی، ادبیات، زبان و عربی (بجز انسانی) دقیق و تستی خواد آن ها بسیار دشوار است. حال اینکه کنکور 1403 چگونه خواهد بود نکته بسیار مهم و حائز اهمیتی است.

مورد بعدی این است که در سیستم آموزش 3-3-6 امتحانات نهایی موکول به پایه ی دوازدهم شده است و داوطلبین کنکور در یک سال همزمان با چالش امتحانات نهایی و کنکور به صورت همزمان مواجه هستند. در این راستا حذف دروس عمومی یک نقطه مثبت برای داوطلبین است که فشارهای ناشی از چالش ها را کمتر کنند و مدیریت بهتری روی دروس تخصصی شان داشته باشند.

دروس عمومی به کنکور 1403
بازگشت دروس عمومی به کنکور 1403 با این مصوبه 4

امیدواریم تصمیم درستی در شرایط فعلی برای جوانان مظلوم این سرزمین گرفته شود.

آیا دروس عمومی به کنکور 1403 برخواهند گشت؟

با توجه به طرح ارائه شده توسط کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اگر تصویب شود بله! امکان برگشت این دروس به سیستم پذیرش دانشجو یعنی کنکور خواهد بود.

آیا دروس عمومی به کنکور 1402 برمی گردد؟

پاسخ قاطعانه ما به این سوال خیر است زیرا مصوبات اخیر هیچ ربطی به کنکور 1402 ندارد.

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

‫45 دیدگاه ها

 1. تاثیر معدل ظلم به دانش آموزان کم برخوردار مثل ماست … چون نه معلم خوبی داریم نه آموزش درست

   1. چ بهونه ای وقتی ک طرف تو ی منطقه محرومه ن امکانات مناسبی ن دبیر مناسبی داره سطح اموزش تو بعضی نقاط افتضاحه
    چی رو خودشون بخونن؟
    ریاضی رو یا فیزیکو اگه اینا خوندنی بود با خود فرد
    ک دیگه نیازی ب دبیر نبود

 2. حذف دروس عمومی و تاثیر قطعی معدل عین ظلم و بی عدالتی آموزشی هست خصوصا برای دانش آموزان کم برخوردار

 3. مي خواستم از مصوبه شوراي عال انقلاب فرهنگي تشكر كنم چون دروس عمومي را حذف كرد.با حذف دروس عمومي از هزينه ها و استرس داوطلبان خيليييييي كم مي شود.خيلي عجيب هست كه عده اي خواهان بازگشت دروس عمومي هستند.چون حذف دروس عمومي يعني تمركز بيشتر بر روي دروس تخصصي و امكا ن دوره كردن آموخته ها.البته اگر سوالات تخصصي مثل سالهاي قبل باشد و به شدت سخت نباشد.
  اميدوارم اين مصوبه براي كنكور هاي آينده هم ادامه پيدا كند و عده اي جلو اين مصوبه سنگ انداي نكنند.
  اگر امتحان نهايي سخت نباشد و مثل سالهاي قبل استاندارد و آسان باشد تاثير مثبت نمرات امتحان نهايي در كنكور يك امتياز براي داوطلب حساب ميشود

 4. بنظر من عمومی فقط دوازدهم و تخصصی هر سه سال بدون تاثیر معدل
  حداقل سال آینده اینجور باشه تا دانش آموزان یازدهم ضرر نکنن

 5. https://www.farsnews.ir/my/c/200154

  دوستان این لینک کارزار هست برای اینکه دروس عمومی به کنکور برنگردن لطفا امضا کنید
  همین الان ایجاد کردم کارزار رو واسه همین امضا کنندگانش کمه
  لطفا با همه شماره های در دسترس امضا کنید و به بقیه هم معرفی کنید

  1. احتمالا یازدهمی یا دهمی هستی
   وقتی رسیدی دوازدهم میفهمی چه فاجعه ای بود تاثیر قطعی
   منی که دارم امتحاناتشو میدم میگم!

  2. دهمی هنوز داغی،بدبخت بیا دوازدهم میفهمی تاثیر معدل چه فاجعه ای بود
   وقتی تو مث سگ میشینی درس میخونی میری سر جلسه میبینی بغل دستیت مث آب خوردن با تغلب همه رو جواب میده همه جات میسوزه برو دعا کن فقط عمومی ها برگرده

  3. چ بار سنگینی فقط زر اضافه میزنین وجود دروس عمومی برای بچه هایی ک در دروس تخصصی مشکل داشتن عین ریاضی و فیزیک کمک شایانی میکرد از اونور خواستن استرسو کم کنن کم ک نکردن هیچ روز ب روز استرس بچه ها برای نهایی و کنکور همزمان بیشتر میشه فشار دو برابر شده
   تقلب کردن ک دیگه نگم

   1. دوست عزیز باید خوشحال باشی که حذف شد و تمرکز رو دروس تخصصی هست
    اخه کسی که توی دبیرستان دروس تخصصی ضعف بزرگی داره و با درس دینی و عربی قبول میشه میتونه با گفت و گو های کتاب عربی بیمارو شفا بده؟ میتونه با پیدا کردن مضاف الیه کمکی به صنعت کنه؟؟
    تمرکز بره رو دروس تخصصی برا اقتصاد جامعه خودت خوبه حالا این وسط کسی که جای انسانی اومده رشته تجربی و ریاضی فیزیک به هوای درس عربی و دینی حقش هست که این بلا سرش بیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا