مشاور من

تغییرات کنکور 1403 چه فرقی با کنکور 1402 دارد؟

تماس با مشاوره تحصیلی رایگان
4/5 - (6 امتیاز)

تغییرات کنکور 1403 به چه صورت خواهد بود؟ در این مقاله می خواهیم به صورت مختصر و مفید تفاوت های کنکور 1403 را با کنکور 1402 مقایسه کنیم. تا پیش از این خبر بازگشت دروس عمومی به کنکور مطرح شده بود که به آن ‍پرداختیم. مصوبه این طرح که در آن اختیارات شورای انقلاب فرهنگی درباره ی کنکور سراسری گرفته و به شواری سنجش و در واقع مجلس شورای اسلامی سپرده شده است. مهمترین موضوع در این طرح ملغی شدن تاثیر قطعی معدل و حذف دروس عمومی بوده است.س

موضوعات مهم و قابل بحث در مصوبات کنکوری

مهمترین مواردی که در کنکور های اخیر موضوع جدی بحث و جدل بوده است موارد زیر می باشد:

 • میزان تأثیر سابقه تحصیلی در آزمون سراسری
 • میزان تأثیر و بازگشت درس‌های عمومی به آزمون سراسری
 • چند مرحله ای شدن آزمون سراسری
تغییرات کنکور 1403 چه فرقی با کنکور 1402 دارد؟
تغییرات کنکور 1403 چه فرقی با کنکور 1402 دارد؟ 3

البته تغییرات دیگری مانند حذف زیرگروه ها از کنکور سراسری، تغییرات اساسی در گروه های آزمایشی هنر و زبان نیز از مصوبات شورای انقلاب فرهنگی برای اصلاح کنکور سراسری بوده است. که تغییرات فوق همگی به نحوی در کنکور 1402 اجرایی شدند. مرحله ی اول آزمون سراسری 1402 برگزار شده است و داوطلبین در آستانه برگزاری مرحله ی دوم کنکور 1402 هستند.

همچنین تاثیر سوابق تحصیلی برای سال 1402 به میزان 40 درصد و از این سال به بعد به ترتیب 50، 60 درصد مصوب شده است. دروس عمومی از کنکور 1402 حذف شد و در مرحله ی اول آزمون سراسری 1402 اعمال گردید.

تغییرات کنکور 1403، کنکور 1403 به چه صورت خواهد بود؟

تغییرات کنکور 1403 با توجه به طرح جدیدی که مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است را در جدول زیر آورده ایم و مصوبات این دو دوره را با هم مقایسه کرده ایم. وظایف سازمان سنجش و آموزش و پرورش و سایر ارگان ها و نهادهای مرتبط نیز در مصوبه مشخص شده است.

موضوعکنکور 1402کنکور 1403تغییرات
سوابق تحصیلیشامل نمرات دروس عمومی و تخصصی سال آخر دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۳-۳-۶ و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزش بصورت سراسری و نهاییعبارت از نمرات دروسی است که داوطلب در دوره آموزش متوسطه کسب می‌کند و امتحانات آنها توسط وزرات آموزش و پرورش به صورت سراسری، نهائی و استاندارد مطابق اصول سنجش و اندازه‌گیری و قوانین شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می‌شود.در واقع همان تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۳ است.بدون تغییر
نحوه پذیرش 1- صرفاً سوابق تحصیلی
2- سوابق تحصیلی و آزمون سراسری(کنکور) از دروس تخصصی
1- سابقه تحصیلی
2- سابقه تحصیلی و آزمون عمومی
3- سابقه تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی:
افزوده شدن آزمون عمومی
میزان تاثیر سوابق تحصیلی سهم نمره سابقه تحصیلی متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.»تعیین میزان تاثیر سوابق تحصیلی توسط شورای تعیین شده مجلس احتمال تغییرات اساسی در میزان تاثیر سوابق و یا حذف آن ها
دروس عمومی حذف کامل دروس عمومی در تمامی گروه های آزمایشیلغو مصوبه شورای انقلاب فرهنگی و بازگت دروس عمومی به کنکور بازگشت محتمل دروس عمومی
نحوه برگزاری کنکور سراسریبه صورت فیزیکی و چند دفترچه در هر گروه آزمایشی امکان برگزاری بصورت الکترونیکی و تصحیح درجا توسط سیستم الکترونیکی شدن کنکور

اعتقاد مجلس شورای اسلامی این است که شورای انقلاب فرهنگی باید سیاستگذار باشد و نه قانون گذار! یعنی ما باید درباره ی کنکور تصمیم بگیریم و نه شورا! مسئولینی که از سال 1386 طرح هایی را تصویب کرده اند تا سد کنکور سراسری را از راه کنکوری ها بردارند هنوز بعد از حدود 16 سال به نتیجه واحدی نرسیده اند.

نه تنها استرس و اضظراب کنکور کم نشده بله با این دست دعواهای بین مسئولین و عدم قطعیت در این شرایط نه تنها کنکور 1403 بلکه آینده ی داوطلبین و کنکوری ها را تحت الشعاع قرار می دهد. البته که این طرح هنوز به تصویب نرسیده ولی امیدواریم که این طرح حداقل یکسال اعتبار داشته باشد.

زمان برگزاری کنکور 1403

سازمان سنجش آموزش کشور زمانبندی آزمون سراسری 1403 را به نشانی Sanjesh.org قرار داده است. در این زمانبندی آزمون سراسری مرحله اول 1403 در دی ماه برگزار نخواهد شد و به جای آن مرحله ی اول این آزمون در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد. جدول برگزاری آزمون سراسری 1403 به شرح زیر می باشد.

ردیفرشته نوبت اولنوبت دوم
1علوم ریاضی6و 7 اردیبهشت7 و 8 تیر
2علوم تجربی6و 7 اردیبهشت7 و 8 تیر
3علوم انسانی6و 7 اردیبهشت7 و 8 تیر
4هنر6و 7 اردیبهشت7 و 8 تیر
5زبان6و 7 اردیبهشت7 و 8 تیر

آیا در کنکور 1403 دروس عمومی خواهیم داشت؟

اگر طرح مجلس شورای اسلامی تصویب شود ممکن است دروس عمومی به کنکور 1403 بازگردد.

آیا تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403 قطعی است؟

اگر لین طرح تصویب شود و دروس عمومی به کنکور سراسری برگردند ممکن است که تاثیر معدل نیز به حالت مثبت برگردد. این تغییرات قطعی نیست!

آیا حذف دروس عمومی به نفع دانش آموزان است ؟

خود کنکور به نفع دانش آموزان نیست چه برسد به بودن یا نبودن دروس عمومی ! داوطلب عزیز درگیر اخبار نشو و به مطالعه ت ادامه بده چه با عمومی چه بدون عمومی!

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. واقعا این چی میگه نه به حذف عمومی ها آقای دانیال معلومه یکی از این معلمای دروس عمومی هستی که داشت کنکوری درس میداد و عمومی ها حذف شد و الان نمیدونن چیکار کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. با سلام
  لطفا مصوبه تاثیر فقطعی معدل رو حذف کنید چون معلم‌ها بیشترشون رشته‌ی تخصصی خودشون رو نخوانده اند.
  #نه به تاثیر قطعی معدل
  #نه به حذف عمومی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
فهرست