پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

تحلیل و برنامه ریزی دروسمشاور من

تحلیل فارسی کنکور

بودجه بندی سوالات فارسی کنکور

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

در این مقاله تیم مشاوره تحصیلی کنکور آکو به بررسی و تحلیل درس ادبیات کنکور پرداخته است. ادبیات اولین درس در دفترچه عمومی کنکور سراسری می باشد. ضریب این درس در کنکور 4 و یکی از مهم ترین دروس برای یک دانش آموز کنکوری محسوب می گردد. علی رقم اینکه درس ادبیات دست خوش تغییرات بسیار زیادی در سال های اخیر بوده است. اگر از یک مشاور کنکور بپرسید، اگر آگاه باشد، احتمالا به شما میگوید که نحوه طراحی سوالات برای زبان فارسی کنکور سراسری نسبت به دو سه سال گذشته کاملا مفهومی شده است. صحبت های سهیل حاج کرم درباره ادبیات کنکور را از دست ندهید.

بودجه بندی ادبیات کنکور سراسری

بررسی بودجه بندی ادبیات کنکور یعنی دانستن کروکی ادبیات کنکور برای داوطلبان! یعنی چی؟ یعنی شما قرار است با بررسی و تحلیل ادبیات کنکور سالهای قبل، دقیقا بدانید که در جلسه کنکور چه چیزی انتظار شما را میکشد. تصور کنید قرار است وارد یک مسابقه ورزشی شوید. اگر بدانید رقیب شما در چه وضعیت جسمی و روحی وجود دارد و میخواهد از چه تکنیک هایی در چه زمانی استفاده کند، راحت تر خودتان را آماده میکنید؟ یا اگر بدون هیچ پیش زمینه ای وارد زمین بازی شوید و بدون هیچ پیش بینی با رقیب روبرو شوید و او شما را با ضربه های بی مهابا از پا در بیاورد؟

پس دانستن تحلیل ادبیات کنکور ، به عنوان اولین درس دفترچه عمومی کنکور میتواند اعتماد بنفس شما را تا حد زیادی افزایش دهد. در ادامه به تفکیک هر مبحث به تحلیل ادبیات کنکور میپردازیم.

اما پیش از هرچیز اگر درصد بالای 70 % ادبیات کنکور را می‌خواهید، حتماً دستور زبان را به‌خوبی مطالعه کنید.

درسبودجه بندی کنکوراستراتژی پیشنهادی
قرابت9  سؤالمباحث مهارتی ادبیات و مطالعه و تست‌زنی روزانه
آرایه4  سؤالمباحث مهارتی ادبیات و مطالعه و تست‌زنی روزانه
دستور زبان5  سؤالطبق اولویت پیشنهادی در ادامه متن
املا3  سؤالبه‌صورت درس به درس و با استفاده از منابع موجود در بازار، و با تمرکز بر واژگان آخر کتاب.
لغت3  سؤالبه‌صورت درس به درس و با استفاده از منابع موجود در بازار، و با تمرکز بر واژگان آخر کتاب.
تاریخ ادبیات1  سؤالبه‌صورت درس به درس و با استفاده از منابع موجود در بازار، و با تمرکز بر واژگان آخر کتاب.
جدول بودجه بندی کلی درس ادبیات

در بحث لغت و املا، در رشته‌های مختلف به طور میانگین 3 تست سخت و شمارشی مطرح می‌شود. و فقط در صورتی قادر به پاسخگویی آن‌ها هستید که تسلط کامل داشته باشید.

اما 3 تست دیگر راحت است، و به‌راحتی با حذف گزینه به پاسخ صحیح می‌رسید. در بحث تاریخ ادبیات، در کنکور 99 ، سخت‌ترین مدل سؤال را داشتیم که طراح شاعر بیت موردنظر را خواسته بود.

download 1

اما این سختی‌ها نباید باعث شود شما از مطالعه‌ی این مبحث دست بکشید، چون ممکنه در کنکور با یک سؤال راحت روبه‌رو شوید.

مبحث قرابت ادبیات کنکور

مبحث قرابت، مثل هرسال همیشه از راحت‌ترین سؤالات کنکور محسوب می‌شود. در این بخش 9 سوال داریم که داوطلبان می‌توانند روی این مبحث 36% با اطمینان حساب باز کنند.

در مبحث آرایه‌های ادبی، طبق روال هرسال 2 سؤال داشتیم که نمونه‌ی آن در کنکورهای گذشته بوده و 2 سؤال جدید داشتیم که از این 2 سؤال یکی راحت و یکی سخت بود.

اما در کل مشاوره کنکور سراسری به شما میگوید که سؤالات آرایه در ادبیات کنکور، سؤالاتی هستند که داوطلبان می‌توانند روی آن حساب باز کنند.

تحلیل دستور زبان فارسی در ادبیات کنکور

و اما مبحث دستور زبان، برخلاف بقیه‌ی مباحث که سرفصل‌های مشخص ندارند، اما دستور زبان را قوی‌تر و کامل‌تر برسی کردیم برای 5 سؤال کنکور. درست است که 5 سوال نسبت به کل سوال های ادبیات کنکور چیزی نیست ولی قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود!

به پیشنهاد یکی از مشاوران برتر کرج برای آن دسته از دانش آموزانی که پایه‌ی ادبیات ضعیفی دارند، کتاب‌های درس به درس پیشنهاد می‌شود مثل:

 • کتاب ادبیات کنکور میکرو طبقه‌بندی گاج
 • کتاب ادبیات کنکور جامع نشر الگو 
 • کتاب ادبیات کنکور منتشران استاد بهزادی

و اما برای دانش آموزانی که پایه‌ی ادبیات خوبی دارند، منابع زیر پیشنهاد می‌شود:

 • 4 مبحث نشر الگو
 • هفت‌خان خیلی سبز
 • ادبیات کنکور موضوعی گاج

در واقع این کتب بهترین منابع ادبیات کنکور می باشند. به عنوان مشاوره کنکور سراسری به شما میگوییم که برخی از بخش های ادبیات کنکور قابل حذف شدن هستند ئ نه تنهای آسیبی به رتبه کنکور شما نمیزنند، بلکه با خریدن زمان برای شما سودمند نیز خواهند بود. در درس ادبیات جواب دادن به آرایه، معنی لغت و املا و قرابت مطمئن‌تر از بخش دستور زبان است و اگر قصد حذف کردن مبحثی را دارید، بهتر است که دستور زبان را حذف کنید. بخش هایی از دستور زبان که میتوانید حذف کنید:

 • تحول واژه‌ها
 • ضمیر
 •  انواع فعل (به‌استثنای افعال اسنادی)
 • انواع جملات 
 • نقش کلمات

به‌طورکلی پاسخ به تست‌های دستور زبان در ادبیات کنکور نسبت به سایر مباحث وقت بیشتری لازم دارد، و 20 % سؤالات را تشکیل می‌دهد.

مبحث گروه اسمی در تحلیل ادبیات کنکور

این قسمت حتماً در ادبیات کنکور سؤال دارد، چه به‌صورت مستقیم و یا ترکیبی با سایر فصل‌ها. اکثر تست‌های این بخش شمارشی است، پس باید تسلط کافی داشته باشید چون اگر یک مورد را اشتباه کنید، جواب غلط می‌شود. جدول تکرار سوالات گروه اسمی در ادبیات کنکور بصورت زیر می باشد.

 تعداد تست در کنکور تجربی 98تعداد تست در کنکور ریاضی 98تعداد تست در کنکور تجربی 99تعداد تست در کنکور ریاضی 99وعده‌های زمانی موردنیاز برای تسلط
وابسته‌ها1 تست ترکیبی___مرور روزانه 
وابسته، وابسته_1 تست مستقیم1 تست مستقیم1 تست مستقیم مرور روزانه 
ترکیب وصفی و اضافی1 تست ترکیبی_1 تست ترکیبی1 تست ترکیبی مرور روزانه 
مجموع2 تست ترکیبی1 تست مستقیم1 تست ترکیبی و 1 تست مستقیم1 تست ترکیبی و 1 تست مستقیممرور روزانه  

قسمت وابسته وابسته :بخش خیلی سختی نیست و در کنکورهای قبل سؤالات مستقل داشته که شما بدون بلد بودن قسمت‌های دیگر دستور زبان می‌توانید به آن پاسخ دهید! پس خواندن وابسته وابسته را در اولویتت مطالعه کنکوری خود قرار دهید.

بخش نقش کلمات در ادبیات کنکور

همانطور که می دانید در تحلیل ادبیات کنکور مبحث نقش کلمات بسیار پر اهمیت می باشد.

این بخش در ادبیات کنکور تجربی 1400 تست داشت و بی شک در کنکور 1401 هم با سوالاتی از مبحث نقش کلمات روبرو خواهید شد. هیچ سالی نیست که تستی از نقش کلمات مطرح نشده باشد، این بخش تمرین خیلی زیادی می‌خواهد و به شدت قابل ترکیب‌شدن با سایر بخش‌ها است. معمولاً تست‌هایی که از بخش نقش کلمات مطرح می‌شود به شدت زمان‌بر است.

اگر وقت محدود و کمی دارید، بهتر است که خیلی روی این بخش حساب باز نکنید. از نقش‌های تبعی خیلی کم دیده شده که تست مطرح شود. پس اگر در دوران جمع بندی کنکور هستید و نیاز به حذف کردن بخشی از مباحث دارید، این قسمت را می‌توانید حذف کنید.

 تعداد تست در کنکور تجربی 98تعداد تست در کنکور ریاضی 98تعداد تست در کنکور تجربی 99تعداد تست در کنکور ریاضی 99وعده‌های زمانی موردنیاز برای تسلط
نقش‌های اصلی در جملات2 سؤال مستقیم و 1 سؤال ترکیبی1 سؤال مستقیم2 سؤال مستقیم و 1 سؤال ترکیبی2 سؤال مستقیممرور روزانه  
نقش‌های تبعی__1 سؤال ترکیبی_مرور روزانه  
مجموع2 سؤال مستقیم و 1 سؤال ترکیبی1 سؤال مستقیم2 سؤال مستقیم و 2 سؤال ترکیبی2 سؤال مستقیم مرور روزانه 

پیش‌نیازهای بخش نقش کلمات مبحث انواع فعل، گروه اسمی، ضمیر، شیوه بلاغی است و خودش پیش نیاز مبحث انواع جمله است.

انواع فعل در ادبیات کنکور

در سال های اخیر در درس ادبیات کنکور تستی از موضوع انواع فعل طرح نشده است. شاید با شنیدن این حقیقت فکر کنید که اصلاً نباید به سراغ این مبحث بروید. اما فقط به یک شرط سراغ این فصل نروید که فصل‌های اسنادی را بلد باشید.

تشخیص افعال اسنادی برای تشخیص نوع جمله و نقش کلمات (مسند) ضروری است و اگر مایل هستید که سؤالات مربوط به انواع جمله را با سرعت بالا جواب دهید بهتر است انواع فعل را بلد باشید.

 برای مسلط شدن این بخش به زمان زیادی نیاز دارید، و اگر وقت محدودی دارید این بخش درصد قطعی به شما نمی‌دهد. پس اگر میخواهید به شروع کنکور از بهمن فکر کنید، حذف مبحث انواع فعل جزو واجبات برنامه ریزی درسیتان خواهد بود.

از آنجا که انواع فعل پیش نیاز مبحث نقش کلمات نیز هست، پس اگر برای کنکور وقت محدودی دارید حذف این دو مبحث را از ادبیات کنکور حتما در نظر داشته باشی.

مبحث حروف اضافه 

حروف اضافه همیشه جزو پرتکرارترین سوالات طراحی شده توسط طراحان ادبیات کنکور می باشد. این بخش شاید طولانی به نظر برسد، اما بحث راحتی است و یادگیری آن نیز قطعی است. تست‌های مطرح شده از این بخش معمولاً پیچیده نیستند، و در وقت کمی قابل‌حل هستند. سوالات حرف اضافه در بودجه بندی ادبیات کنکور به شرح زیر است.

 تعداد تست در کنکور تجربی 98تعداد تست در کنکور ریاضی 98تعداد تست در کنکور تجربی 99تعداد تست در کنکور ریاضی 99وعده‌های زمانی موردنیاز برای تسلط
انواع حروف اضافه معمول1 تست مستقیم1 تست مستقیم_1 تست ترکیبی 
حروف اضافه قدیمی____ 
مجموع1 تست مستقیم1 تست مستقیم_1 تست ترکیبی 

 حتی تست‌های ترکیبی که از این بخش مطرح می‌شود، وابسته به بلد بودن مباحث دیگر نیست. پس مبحث حروف اضافه می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد، برای کسانی که وقت آن‌ها کم است و دنبال مبحثی هستند که توان پاسخگویی به آن را داشته باشند.

ضمیر: از این مبحث در دو سال گذشته تستی مطرح نشده است، اما برای تشخیص نقش کلمات لازمه بتوانید مرجع ضمیر را پیدا کنید. بهتر است این مبحث را در حد تشخیص مرجع ضمیر بلد باشید. (اگر نیاز دارید برخی مباحث را حذف کنید)

انواع جمله در تحلیل ادبیات کنکور

در ادبیات کنکور انواع جمله در بخش دستور زبان بسیار مهم می باشد. تشخیص انواع جمله شاید در ظاهر سؤالات کنکور خیلی کم دیده شود، اما همه‌ی تست‌هایی که به شما ساختار کلی جمله را می‌دهند و می‌خواهند تشخیص دهید کدام جملات مطابق آن ساختارند (مثلاً نهاد، مفعول، فعل) از شما می‌خواهند که ساختار جمله را تشخیص دهید، تست‌هایی به این شکل خیلی وقت‌گیر هستند مگر اینکه تسلط داشته باشید، و انواع فعل را بشناسید.

 تعداد تست
در کنکور تجربی 98
تعداد تست
در کنکور ریاضی 98
تعداد تست
در کنکور تجربی 99
تعداد تست
در کنکور ریاضی 99
وعده‌های زمانی
موردنیاز برای تسلط
 1 تست مستقیم و 1 تست ترکیبی_1 تست مستقیم و 1 تست ترکیبی1 تست مستقیم 

شیوه بلاغی در فارسی کنکور

 تعداد تست
در کنکور تجربی 98
تعداد تست
در کنکور ریاضی 98
تعداد تست
در کنکور تجربی 99
تعداد تست
در کنکور ریاضی 99
وعده‌های زمانی
موردنیاز برای تسلط
 __1 تست ترکیبی_ 4

با این‌که از این بخش تست زیادی طرح نمی‌شود، اما با وقت کم در این بخش می‌توانید مسلط شوید. در ضمن در جواب دادن به سؤالات قرابت یا تست های نقش کلمات، مبحث شیوه بلاغی ممکنه لازمتان شود. اگر متوجه نشوید چکونه از شیوه بلاغی استفاده شده است، ممکنه نقش کلمه را اشتباه تشخیص دهید.

 و در آخر درست است احتمال طرح تست مستقیم از این بخش کم است، اما تست سختی نمی‌تواند باشد.و با کمی تمرین میتوانید یک تست، به تست های درس ادبیات کنکور خود اضافه کنید.

انواع حذف در دستور زبان کنکور

تحلیل ادبیات فارسی کنکور نشان میدهد این مبحث هم راحت است و هم تست‌های ساده‌ای دارد، هرچند امکان طرح تست از این مبحث کم است، اما چون مطالعه‌ی این بخش وقت کمی لازم دارد بهتر است که به حذف آن فکر نکنید.

 تعداد تست در کنکور تجربی 98تعداد تست در کنکور ریاضی 98تعداد تست در کنکور تجربی 99تعداد تست در کنکور ریاضی 99وعده‌های زمانی موردنیاز برای تسلط
 _1 تست مستقیم   

تحول و روابط واژه‌ها در ادبیات کنکور

مبحثی نسبتاً دشوار و سخت و بدون وابستگی به بقیه‌ی مباحث. حتی اگر این مبحث را عالی مطالعه کنید، ممکنه نتوانید به آن جواب دهید.

 تعداد تست در کنکور تجربی 98تعداد تست در کنکور ریاضی 98تعداد تست در کنکور تجربی 99تعداد تست در کنکور ریاضی 99وعده‌های زمانی موردنیاز برای تسلط
 __1 سؤال مستقیم  

روابط واژه‌ها: با اینکه ممکنه از این مبحث تستی مطرح نشود، اما چون تست‌های ساده‌ای دارد و زمان کمی نیاز است تا به این مبحث مسلط شد، بهتر است که مطالعه شود.

 تعداد تست در کنکور تجربی 98تعداد تست در کنکور ریاضی 98تعداد تست در کنکور تجربی 99تعداد تست در کنکور ریاضی 99وعده‌های زمانی موردنیاز برای تسلط
   1 تست مستقیم  

مشاوره کنکور سراسری آکو

مشاوره کنکور سراسری فقط این نیست که باهم برنامه ریزی کنیم و تا کنکور همه کتاب های تستمان را تمام کنیم. یا بهتر بگویم مشاوره کنکور فقط برنامه ریزی درسی کنکور نیست، بلکه یک مشاوره خوب یعنی اماده کردن داوطلب برای کنکور از نظر تکنیکی. آموزش تحلیل دروس و معقول کردن انتظارات دانش آموز از خودش و از کنکور. با ما همراه باشید تا بهترین مشاوره کنکور سراسری را دریافت کنید. شماره تماس: 02633408944

اینستاگرام مرکز مشاوره کنکور آکو

 

سهیل حاج کرم متخصص مشاوره کنکور سراسری

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا