مشاور منمعرفی دانشگاه

شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان

شرایط ثبت نام و ورود به دانشگاه فرهنگیان

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

حرفه دبیری در فرهنگ ما ایرانیان از دیرباز دارای اهمیت و جایگاه خاصی بوده و هست، در گذشته معلمان به روش های مختلفی انتخاب می شدند، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 اولین دوره پذیرش دانشجو برای مراکز تربیت معلم برگزار شد و از سال 1369 آزمون ورودی دانشگاه و این موسسات ادغام شدند. اما در چند سال گذشته جذب دبیر در نهاد آموزش و پرورش با تغییراتی همراه بوده و حال دیگر شرایط دانشگاه فرهنگیان متفاوت از گذشته است.

شرایط دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان که قبلا با عنوان تربیت معلم شناخته می شد، در دی ماه 1390 با هدف تربیت معلم زیر نظر آموزش و پرورش تاسیس شد. این دانشگاه دارای 98 واحد آموزشی است، در هر استان 2 پردیس خواهران و برادران وجود دارد و دارای 34 دانشکده می باشد، این نهاد هر ساله با برگزاری کنکور، افرادی را که متقاضی ورود به دانشگاه فرهنگیان هستند با توجه به نیاز خود جذب می کند. ما در این مقاله می خواهیم به شرایط دانشگاه فرهنگیان و قوانین مربوط به آن اشاره کنیم.

به گفته ریاست دانشگاه فرهنگیان، این دانشگاه در بین دانشگاه های کشور رتبه ی 183 و در بین دانشگاه های دنیا رتبه 7000 را دارا می باشد.

شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان در سال 1401

قبولی در دانشگاه فرهنگیان در دو مرحله انجام می شود، مرحله اول شرکت در آزمون سراسری، با توجه به نکاتی که در مطالب زیر به آن اشاره می کنیم خواهد بود و در مرحله دوم داوطلب در صورت دارا بودن شرایط آزمون و قبولی در آن برای مصاحبه دعوت خواهد شد، این را به خاطر داشته باشید که قبولی در آزمون و دعوت به مصاحبه به منزله ی قبولی صد در صد و ورود به دانشگاه فرهنگیان نیست.

ورود به دانشگاه فرهنگیان از دو گروه زیر امکان پذیر است:

 1. شاغلین رسمی – پیمانی آموزش و پرورش
 2. داوطلبان آزاد

ورود به دانشگاه فرهنگیان

شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان ویژه شاغلین رسمی – پیمانی آموزش و پرورش

 • داشتن حکم کارگزینی رسمی یا پیمانی (منوط به ادامه ی اشتغال فرد) در هنگام ثبت نام ضروری است.
 • افراد متقاضی برای ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان حتما باید فرم موافقت را از آموزش پرورش محل خدمت خود در هنگام ثبت نام ارایه دهند.
 • متقاضیان نباید در زمان ثبت نام در هیچ یک از مقاطع تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی مشغول به تحصیل باشند.
 • تمامی رشته های های تحصیلی ویژه فرهنگیان مختص شاغلین رسمی و پیمانی آموزش و پرورش می باشد و سایر داوطلبین (معلمان حق التدریس، قراردادی و …) مجاز به انتخاب رشته ویژه فرهنگیان نیستند.

شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبین آزاد

دانش آموزانی که در یکی از 5 گروه آزمایشی (ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان) شرکت می کنند در صورت تمایل و داشتن شرایط عمومی و اختصاصی می توانند کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان را در زمان انتخاب رشته در فرم خود وارد کنند.

شرایط دانشگاه فرهنگیان (عمومی)

 • تابعیت ایرانی
 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان پذیرفته شده قانون اساسی
 • التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر ، دخانیات و الکل
 • دارا بودن سلامت کامل جسمانی، روانی
 • داشتن گواهینامه پایان دوره متوسطه دوم یا پیش دانشگاهی
 • عدم سوء سابقه کیفری

شرایط دانشگاه فرهنگیان (اختصاصی)

 • داوطلب حتما باید حداقل نمره علمی 6500 و بالاتر را در زیر گروه مربوط به آزمون سراسری را کسب کند.
 • در هنگام ورود به دانشگاه حداکثر سن داوطلب 24 سال باشد.
 • حداقلل معدل کل 14 در پایه های دهم – یازدهم و دوازدهم
 • دانشجویانی که در دوره روزانه از تسهیلات دولتی استفاده می کنند در صورتی که متقاضی ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان می باشند و مجاز به انتخاب رشته این دانشگاه هستند موظفند قبل از تاریخ ثبت نام از دانشگاه خود انصراف دهند.
 • بومی بودن داوطلب

رشته های دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان در هر 5 گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان جذب نیرو انجام می دهد و داوطلبانِ هر کدام از این رشته ها می توانند با توجه به دفترچه ای که هر ساله سازمان سنجش با توجه به نیاز خود ارائه می دهد کد رشته محل خود را انتخاب کنند. برای قبولی در هر کدام از رشته ها می بایستی نمره خوبی در زیر گروه مربوط به آن رشته کسب کنید و درهر رشته دروس مختلف ضریب مختص به خود را دارا می باشند، که ما در مطالب زیر این دروس را برای شما مشخص می کنیم.

رشته های دانشگاه فرهنگیان

ریاضی فیزیک

رشته های قابل پذیرش در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک به این شرح می باشد: آموزش ابتدایی، آموزش ریاضی، آموزش فیزیک، آموزش تربیت بدنی، آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه.

در این گروه  آزمایشی درس ریاضی با ضریب 4 بیشترین تاثیر و دروس فیزیک و شیمی به ترتیب با ضریب 3 و 2 از تاثیر کم تری برخوردارند.

علوم تجربی

رشته های دیگر مورد نیاز دانشگاه فرهنگیان و ضریب آن‌ها در گروه آزمایشی علوم تجربی به شرح زیر می باشد:  آموزش ابتدایی، آموزش زیست شناسی، آموزش شیمی، آموزش تربیت بدنی، آموزش علوم تجربی، آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه

ضریب دروس

زیر گروه نام رشته دروس مهم ضریب
زیر گروه یک آموزش ابتدایی، آموزش زیست شناسی، آموزش کودکان استثنائی زیست شناسی

 

شیمی

                   4

 

3

زیر گروه دو آموزش شیمی زیست شناسی و شیمی                    4
زیر گروه سه آموزش تربیت بدنی زمین شناسی

ریاضی

                   4

3

علوم انسانی

از دیگر رشته های دانشگاه فرهنگیان در گروه آزمایشی علوم انسانی می توان به رشته های این رشته های زیر اشاره کرد: آموزش ابتدایی، آموزش الهیات، آموزش تاریخ و جغرافیا، آموزش تربیت بدنی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، آموزش علوم اجتماعی، آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه، آموزش زبان عربی، آموزش مشاوره و راهنمایی

ضریب دروس

زیر گروه نام رشته دروس مهم ضریب
زیر گروه یک آموزش الهیات، آموزش زبان و ادبیات فارسی، آموزش زبان عربی زبان و ادبیات فارسی

و زبان عربی

فلسفه و منطق

        4

 

3

زیر گروه دو آموزش علوم اجتماعی ریاضی

علوم اجتماعی

        4

3

زیر گروه چهار آموزش تاریخ، آموزش جغرافیا ریاضی، تاریخ و جغرافیا و روانشناسی         3
زیر گروه پنج آموزش تربیت بدنی، آموزش کودکان استثنائی، آموزش ابتدایی، آموزش مشاوره و راهنمایی ریاضی، علوم اجتماعی و روانشناسی         3

زبان

در این گروه آموزشی دانشگاه فرهنگیان تنها در یک رشته آن هم آموزش زبان انگلیسی جذب نیرو انجام می دهد. در این رشته دروس زبان و ادبیات فارسی عمومی و زبان تخصصی انگلیسی با ضریب 4 از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

هنر

رشته های قابل پذیرش در گروه آزمایشی هنر به این شرح می باشد: آموزش هنر، آموزش ارتباط تصویری. دروس مهم برای قبولی در رشته های تربیت معلم کنکور هنر درس های خلاقیت تصویری و تجسمی و درس های درک عمومی هنر هستند که ضریب 4 دارند.

مزایای قبولی در دانشگاه فرهنگیان

یکی از مزایای دانشگاه فرهنگیان این است که افراد مشغول به تحصیل در این دانشگاه، پس از دوران کارآموزی و بدست آوردن نمره مطلوب و صلاحیت لازم در این نهاد استخدام خواهد شد و دیگر دغدغه ای برای کار ندارند.

 • این افراد در دوران دانشجویی از حقوق دانشجویی بهره مند هستند و این حقوق برای تامین هزینه های تحصیل ان ها در نظر گرفته شده است.
 • تحصیل در این دانشگاه ها کاملا رایگان است.
 • مدت تحصیل این دانشجو معلمان جزء سوابق خدمت آن ها حساب می شود.
 • دانشجویان از بیمه بازنشستگی و سلامت نیز برخوردار هستند.
 • این افراد از ترم 4 در مدارس به صورت کارورزی شروع به کار می کنند.
 • دانشجویان آقا از رفتن به خدمت سربازی معاف می شوند و فقط باید دوران آموزشی را بگذرانند

دیگر مزایا و معایب دانشگلاه فرهنگیان 

شرایط تعهد خدمت دانشجویان دانشگاه فرهنگیان

از دیگر شرایط دانشگاه فرهنگیان می توان به تعهد به خدمت آن اشاره کرد. دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه فرهنگیان با توجه به تسهیلات رایگانی که از طرف دولت برای آن ها در نظر گرفته می شود و همچنین هزینه کمک به تحصیلی که در دوران تحصیل به آنها پرداخت شده است موظفند 2 برابر مدت زمان تحصیل خود را به این نهاد خدمت کنند که این تعهد به صورت محضری و معمولا به مدت 8 سال می باشد، حال اگر افراد بعد از این مدت نیز مایل به خدمت رسانی به این نهاد باشند می توانند به کار خود ادامه دهند.

اما اگر داوطلب قبل از اتمام دوره ی تعهد به خدمت متقاضی انصراف از این دانشگاه (چه قبل از اتمام دوران تحصیل چه بعد از اتمام دوران تحصیل) باشند موظف به پرداخت جریمه خواهند شد.

قبولی در دانشگاه فرهنگیان با مرکز مشاوره آکو

با توجه به گفتار فوق قبولی در دانشگاه فرهنگیان در 5 گروه آزمایشی (ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان) که از شرایط خاصی هم پیروی می کند مستلزم برنامه ریزی و مطالعه ای نظام مند و دقیق است، با توجه به اهمیت دروس و ضریب آن ها می توانید برای مشاوره دقیق تر با شماره 0263340894 تماس حاصل فرمایید، ما در مرکز مشاوره آکو با مشاورهای زبده می توانیم شما را در این راه همراهی کنیم.

اینستاگرام مرکز مشاوره آکو

بیشتر بخوانید:

معرفی دانشگاه تربیت دبیر رجایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا