نرم افزار انتخاب رشته

02633408944

مشاور من

چگونه ژنتیک بخوانیم

روش مطالعه ژنتیک کنکور

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

درس زیست‌شناسی از مهم‌ترین دروس دانش‌آموزان رشته تجربی است که یادگیری و دستیابی به درصد خوب در این درس برای داوطلبان کنکور این رشته بسیار حائز اهمیت است. اگر داوطلبان رشته تجربی بتوانند به سؤالات زیادی از 50 سؤال زیست‌شناسی پاسخ دهند خود را به قبولی در رشته‌های پرطرف‌دار و دانشگاه‌های مطرح کشور نزدیک می‌کنند. اما در بین مباحث زیست‌شناسی موضوعاتی هست که پاسخ‌دادن به سؤالات آنها سخت‌تر است. برای مثال مبحث ژنتیک کنکور جز مباحثی از زیست‌شناسی است که معمولاً داوطلبان را با چالش روبه‌رو می‌کند. در این مقاله بهترین مشاور کنکور تجربی می‌خواهد در مورد روش مطالعه ژنتیک توضیحاتی در  ارائه دهد. با مرکز مشاوره کنکور تجربی آکو همراه باشید.

چگونه ژنتیک بخوانیم

در ابتدا بهتر است به‌طورکلی درمورد نحوه مطالعه و برنامه‌ریزی درس زیست‌شناسی بپردازیم تا بهتر با جزئیات آشنا شوید. برای مطالعه این درس هرگز نباید کتاب درسی را کنار گذاشت و منبع اصلی داوطلبان برای خواندن ژنتیک کنکور باید کتاب‌درسی‌شان باشد. حتی با وجود داشتن جزوه‌های متعدد و درس‌نامه‌های کامل حتی در حضور بهترین مشاور کنکور تجربی نباید از کتاب درسی فاصله بگیرید!

 بنابراین باید برای شروع مطالعه به تسلط کافی روی کتاب درسی برسید. درباره زیست کنکور و بودجه بندی آن در کنکور ، با کلیک روی لینک قرمز بیشتر بخوانید.

 اگر شما برای درس زیست‌شناسی کلاس می‌روید و یا ویدئو آموزشی نگاه می‌کنید، بهتر است پیش از شروع کلاس روخوانی سریعی از مطالب درسی یا همان پیش خوانی را داشته باشید تا بدانید موضوع از چه قرار است! سپس نکات تکمیلی را از استاد خود فراگیرید و در حاشیه کتاب یا در برگه های نوت آنها را یادداشت کنید. پس از آن با حل تست‌های آموزشی خود را به چالش بکشید و نکات ترکیبی را درک کنید.

بهترین مشاور کنکور تجربی

اما اگر برای درس زیست کنکور و یادگیری ژنتیک کنکور از کلاس کنکور استفاده نمی‌کنید باید در ابتدا کتاب درسی خود را بخوانید و موضوع اصلی گفتار را متوجه شوید. سپس می‌توانید برای یادگیری بهتر از کتاب‌های کمک‌آموزشی استفاده کنید و به حل تست‌های آموزشی بپردازید تا موضوع به طور کامل برایتان قابل‌درک شود. بهتر است برای شروع کنکور تجربی 1402 بودجه‌بندی درس زیست‌شناسی در کنکور را به طور اختصاصی بدانید.

با کمک مشاوره کنکور تجربی میتوانید بهترین کتاب ژنتیک کنکور را متناسب با شرایط و اوضاع درسیتان انتخاب کنید.

مبحث ژنتیک کنکور

قسمت ژنتیک و تقسیم، زیست‌شناسی کتاب یازدهم و دوازدهم را در برمگیرد و این مبحث می‌تواند یکی از پرچالش‌ترین مباحث در کنکور باشد.

  • زیست یازدهم: فصل ششم (تقسیم یاخته) + بخش‌های اسپرم‌زایی و تخمک‌زایی فصل هفتم (تولیدمثل)
  • زیست دوازدهم: فصل اول (مولکول‌های اطلاعاتی). گفتار اول (نوکلئیک‌اسیدها) + فصل سوم (انتقال اطلاعات در نسل‌ها) و فصل چهارم (تغییر در اطلاعات وراثتی)

همان‌طور که می‌دانید در کتاب‌های زیست نظام جدید تغییرات بسیاری در مبحث ژنتیک کنکور نسبت به سال‌های قبل ایجاد شده است که قابل‌انکار نیست. از همین رو نحوه مطالعه و شیوه طرح سؤال از این بخش با سال‌های دیگر متفاوت است.

نحوه مطالعه ژنتیک نظام جدید

برای مطالعه مبحث ژنتیک کنکور نظام جدید باید خط به خط کتاب درسی مطالعه شود تا بتوان به تسلط کلی نسبت به آن مبحث رسید. هرکدام از فصول مربوط به ژنتیک موضوع خاصی را به خود اختصاص داده‌اند که می‌توان آنها را با هم ترکیب کرد و از آن سؤال طرح کرد چیزی که امروزه بسیار موردتوجه طراحان سؤال درس زیست‌شناسی است.

نکته قابل‌توجه این است که سؤالات بخش ژنتیک در کنکور نظام جدید به شکل مفهومی طرح می‌شود و حل مسئله ندارد. در نتیجه داوطلب باید مطلب را کامل درک کند و به‌راحتی از آن عبور نکند چراکه سؤالات به شکل کاملاً مفهومی طراحی می‌شوند.

هنگام مطالعه مبحث ژنتیک باید نکات را به‌صورت ترکیبی مطالعه کنید زیرا بیشتر سؤالات به شکل ترکیبی مطرح می‌شوند و این موضوع اهمیت بسیاری دارد. علاوه بر موضوع چگونه ژنتیک بخوانیم، موضوع از روی چه منبعی بخوانیم نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

روش مطالعه ژنتیک کنکور - چگونه ژنتیک بخوانیم

بهترین کتاب ژنتیک کنکور نظام جدید

همان‌طور که پیش از اینها بارهاوبارها اشاره کردیم منبع اصلی داوطلبان کنکور کتاب درسی است و به‌هیچ‌عنوان نباید کنار گذاشته شود. اما گاهی برای درک بهتر و بیشتر ممکن است دانش‌آموز به منبع کمکی نیاز پیدا کند. در نتیجه می‌تواند از جزوه‌ها و کتاب‌های کمک‌درسی با درس‌نامه خوب کمک بگیرد.

در مورد مبحث ژنتیک در کنکور نظام جدید کتاب‌های مخصوص و جزوات مخصوصی به چاپ رسیده است که دانش‌آموز می‌تواند از آنها استفاده کند.

ژنتیک نظام جدید کامل رشته تجربی حرف آخر: ژنتیک نظام جدید حرف آخر یکی از محصولات این مؤسسه است که توسط استاد شعبانی و استاد شاکر تهیه شده است. این پکیج شامل 4 حلقه دی‌وی‌دی می‌باشد که هرکدام از این دی‌وی‌دی ها مبحث و مطلب خاصی را در خود جای دادند. کل زمان تدریس 20 ساعت است و همراه با حل تست و تمرین است.

کتاب ژنتیک جامع تخته سیاه: کتاب ژنتیک کنکور تخته سیاه نوشتهٔ استاد آرامفر اولین کتاب جامع نظام جدید است که شامل سال‌های یازدهم و دوازدهم متوسطه دوم است. این کتاب غنی از سؤالات 4 گزینه‌ای است و داوطلبان را با نحوه طراحی سؤالات ژنتیک آشنا می‌کند.

مشاوره کنکور تجربی آکو با حضور بهترین مشاور کنکور تجربی کرج

مرکز مشاوره کنکور تجربی آکو، در تلاش است تا با مشاوره های تخصصی کنکور تجربی در وبسایت آکو، به پیشرفت هرچه بیشتر دانش آموزان تجربی کمک کند. میدانید آخر به نظر ما دانش آموزان کنکور تجربی اندکی مظلوم تر از دیگران هستند. آنها به علت بازار کار مناسب رشته های کنکور تجربی مجبورند به جای یک سوم کل داوطلبان کنکور، با نیم بیشتر داوطلبان کنکور رقابت کنند. این یعنی شانس به مراتب کمتر برای قبولی در کنکور تجربی!

پس داشتن بهترین مشاور کنکور تجربی میتواند کمک زیادی به شرایط بهتر دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی داشته باشند. برای ارتباط با ما شماره 02633408944 تماس بگیرید و یا اینستاگرام مرکز مشاوره کنکور آکو را فالو کنید.

مشاوره کنکور تجربی در کرج

مهشید صالحی نژاد

مهشید صالحی نژاد مدیر تیم تولید محتوای سایت مشاوره تحصیلی هستم. سعی می کنم بهترین و با کیفیت ترین محتوای آموزشی را در اختیار شما قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن