مقالاترشته های دانشگاهی ریاضیمعرفی رشته

رشته مهندسی ایمنی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

در مقاله فوق به معرفی رشته مهندسی ایمنی می پردازیم. با پیدایش انقلاب صنعتی در قرن نوزدهم و پیچیده‌تر شدن صنایع، حوادث کاری و آثار آن بر جامعه نیز افزایش پیدا کرد. به همین دلیل ضرورت رعایت نکات ایمنی بیشتر از قبل احساس شد. در این شرایط که هرروزه خطرات صنایع مختلف، صدمات انسانی و مالی زیادی به صنایع درحال‌رشد وارد می‌شد، ایمنی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد و مهندسی ایمنی در قالب یک شغل عملی شکل گرفت. مهندسی ایمنی در دانشگاه‌ها و نهادهای آکادمیک نیز تحت عنوان ایمنی صنعتی و بهداشت صنعتی شروع به تربیت افرادی نمود که بتوانند از جان انسان‌ها و اموال آن‌ها محافظت کنند. در ایران نیز رشته‌های ایمنی صنعتی و بهداشت حرفه‌ای سال‌هاست که در دانشگاه‌های معتبر تدریس می‌شود.

معرفی رشته مهندسی ایمنی

این رشته یک‌ رشته مهندسی است که سطح ایمنی سیستم های مهندسی را بررسی می‌کند و اطمینان می‌دهد که یک سیستم حیاتی همان‌طور که لازم است عمل می‌کند. مهندسی ایمنی از تصادف و خطرات ناشی از خطای انسانی پیشگیری می‌کند. این رشته در زیرگروه‌های رشته ریاضی فیزیک قرار دارد. در حال حاضر با گسترش صنایع گوناگون، رعایت استانداردها و ایمنی بسیار اهمیت پیدا کرد و با مشخص‌شدن استانداردها همه وظیفه دارند که طبق آن اصول عمل کنند. این رشته در واقع تلفیقی از سه رشته بهداشت حرفه ای، مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع است. البته گرایش این رشته به مهندسی صنایع بیشتر از سایر رشته‌ها می‌باشد و می‌توان مهندسی ایمنی را یکی از زیرشاخه‌های رشته مهندسی صنایع دانست. رشته مهندسی ایمنی به‌منظور کنترل، کاهش و یا ازبین‌بردن کامل خطر ایجاد شده است‌‌. این کار با مهندسی صنایع و مهندسی سیستم همراه است و در تولید، کارهای عمومی و طراحی محصولات گوناگون کاربرد دارد و به این صورت ایمنی بخش جداناپذیر از عملیات محسوب می‌شود. مهندسی ایمنی نارسایی‌ها را کاهش می‌دهد. در واقع وظیفهٔ یک مهندسی ایمنی از آغاز پروژه شروع می شود تا بتواند مراحل طراحی تا توسعه محصول را کنترل کند. مهندسان ایمنی از نمونه‌های اولیه و مدل‌های کامپیوتری برای ارزیابی خطرات موجود استفاده می‌کنند. صنعت نفت و پتروشیمی از صنایع پراهمیت کشور محسوب می‌شوند و در این صنایع از ماشین‌آلات و صنایع متعددی استفاده می‌شود به همین دلیل حضور مهندسان ایمنی در این صنعت بسیار مهم است.

مهارت های لازم برای رشته مهندسی ایمنی

طبق بررسی‌های انجام شده، در محیط‌های کاری مختلف عوامل پرخطر بسیاری وجود دارد و این عوامل باعث آسیب‌های انسانی و مالی زیای می‌شود. مهندسان ایمنی در این محیط‌ها از بروز خطرات مختلف جلوگیری می‌کنند. یک مهندس ایمنی باید نسبت به مسائل موجود در محیط حساس باشد و بتواند مشکلات را خیلی زود شناسایی کند تا هر چه سریع‌تر این مشکلات برطرف شوند. مهندسان ایمنی باید بتوانند از اطلاعات محیطی استفاده کنند و از طریق استدلال شخصی خود‌، قوانین و استانداردهای مناسب با محیط کاری را فراهم کنند و روزانه اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنند تا بتوانند اطلاعات را تحلیل و به‌درستی تصمیم بگیرند. آن‌ها با پوشاندن تجهیزات صنعتی و ابزارآلات مختلف و اجرای استانداردهای لازم برای نیروهای انسانی، یک محیط امن را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. مهندسان ایمنی سیستم‌های اعلام حریق و سیستم‌های جلوگیری از آلودگی آب‌وهوا در محیط‌های صنعتی را نیز طراحی می‌کنند. به‌طورکلی مهندسان ایمنی باید خصوصیات مختلفی از جمله توانایی مدیریت بحران‌، علاقه داشتن به کارهای روتین و از قبل تنظیم شده‌، علاقه‌مند به حل مسائل، دقت و تمرکز بالا، توانایی انجام کارهای فنی و … را داشته باشند.

از جمله وظایف مهندسان ایمنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهندسان ایمنی خطرات احتمالی را تعیین می‌کنند و شرایط ایجاد خطر و تهدید را برای کارکنان و تجهیزات ارزیابی می‌کنند.
  • روش‌های کنترل خطرات موجود را بررسی می‌کنند.
  • برنامه‌های کنترلی را ارزیابی می‌کنند.
  • سیستم‌های مدیریتی را ارزیابی می‌کنند.

دروس رشته مهندسی ایمنی

دوره تحصیل این رشته ۴ سال است که معادل ۸ ترم تحصیلی می‌باشد. رشته مهندسی ایمنی در هیچ‌کدام از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری گرایش ندارد و تحت عنوان رشته مهندسی ایمنی در دانشگاه‌ها ارائه می‌گردد. دروس دانشگاهی این رشته در مقطع کارشناسی به‌صورت زیر می‌باشد.

دروس عمومی رشته مهندسی ایمنی:

مبانی نظری اسلام، ادبیات فارسی، دروس اخلاق اسلامی، تاریخ تمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، زبان عمومی، تربیت‌بدنی 1 و 2، دروس انقلاب اسلامی.

دروس پایه رشته مهندسی ایمنی:

ریاضی عمومی 1 و 2، ریاضی مهندسی، معادلات دیفرانسیل، فیزیک 1 و 2، آزمایشگاه شیمی عمومی، آزمایشگاه فیزیک 1 و 2، برنامه‌نویسی کامپیوتر، کارگاه ماشین‌ابزار و جوشکاری، شیمی عمومی 1 و 2، شیمی آلی و آزمایشگاه، شیمی تجزیه و آزمایشگاه.

دروس اصلی رشته مهندسی ایمنی:

مبانی مهندسی برق 1 و 2، آزمایشگاه مبانی مهندسی برق، نقشه‌کشی صنعتی، بررسی سیستم‌های قدرت و حفاظت، ترمودینامیک، مقاومت مصالح، استاتیک، مکانیک سیالات و آزمایشگاه، آشنایی با محاسبات ظروف و لوله‌های تحت‌فشار، انتقال حرارت و آزمایشگاه، خواص مواد، موازنه انرژی و مواد، کنترل فرایندها، شیمی‌فیزیک، انتقال جرم، عملیات واحد صنعتی و آزمایشگاه، روش‌های اندازه‌گیری کمیت‌های مهندسی، خوردگی در صنایع.

دروس تخصصی رشته مهندسی ایمنی:

اصول حفاظت محیط‌زیست، ایمنی در صنایع، روش‌های پیشگیری از خوردگی، تکنولوژی فرایندهای پتروشیمی، الکتروشیمی و آزمایشگاه، متالورژی فیزیکی و آزمایشگاه، شناخت دستگاه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی، آزمایشگاه خوردگی و حفاظت، متالورژی جوشکاری و عملیات حرارتی، متالورژی مکانیکی و آزمایشگاه، تست‌های غیرمخرب و آزمایشگاه.

دروس اختیاری رشته مهندسی ایمنی:

سینتیک و طراحی رآکتور، شیمی نفت، اقتصاد و طرح مهندسی، تصفیه آب‌های صنعتی، مدیریت خوردگی و استاندارد، آنالیز متالورژی شکست، زبان تخصصی، مدیریت صنعتی 1 و 2.

دروس کارگاهی، کارآموزی و پروژه رشته مهندسی ایمنی:

کارآموزی 1 و 2، پروژه.

کارنامه قبولی رشته مهندسی ایمنی

کارنامه قبولی رشته مهندسی ایمنی در هر یک از دانشگاه‌ها متفاوت است. جدول زیر نمونه کارنامه های قبولی این رشته در سال 1400 است. با مشاهده این جدول می توانید به طور حدودی تخمین بزنید که در کدام دانشگاه ها می‌توانید قبول شوید.

بازار کار رشته مهندسی ایمنی

به‌طورکلی مهندسان ایمنی تجهیزات جدیدی که ممکن است کارگران از آن‌ها استفاده کنند را بررسی می‌کنند و محیط امنی را برای پرسنل ایجاد می‌کنند. آن‌ها اقدامات ایمنی اضافه و پیشرفت فرایند را نیز به پرسنل توصیه می‌کنند. مثلاً اگر دستگاه ایمنی جدیدی به دستگاه‌ها اضافه شود، به پرسنل کار درباره استفادهٔ درست از وسایل ایمنی و سیاست‌ها جدید ایمنی و بهداشتی آموزش می‌دهند. اگر حادثه‌ای رخ دهد، مهندسان ایمنی گزارش‌ها را مرور می‌کنند و در صورت لزوم تحقیقات دیگری مانند مصاحبه را برای کاهش یا ازبین‌بردن مجدد حادثه انجام می‌دهند. در کشورهای پیشرفته میزان ضریب ایمنی بر اساس استانداردهای جهانی است و هرچه ضریب ایمنی بیشتر باشد، کیفیت تولید نیز به همان میزان بیشتر می‌شود. مهندسان ایمنی اگر دانش کافی داشته باشند می‌توانند در حوزه‌های مختلف فعالیت کنند. آن‌ها باتوجه‌به علاقه و تخصص خود می‌توانند در وزارت نیرو، شرکت‌های پتروشیمی، شرکت‌های فرآورده‌های نفتی، پالایشگاه‌های نفت و گاز، مراکز صنعتی مانند هواپیما، مترو، ذوب‌آهن، آلومینیوم‌سازی و شرکت‌های خودروسازی کار کنند. میزان درآمد مهندسان ایمنی به تخصص و محیط کار آن‌ها بستگی دارد‌. حقوق دریافتی آن‌ها به طور میانگین بین ۲ الی ۶ میلیون تومان می‌باشد.

تحصیل رشته مهندسی ایمنی در خارج از کشور

این رشته از بروز حوادث مختلفی جلوگیری می‌کند. مهندسان ایمنی با کاهش خطاهای انسانی در پروژه‌های مختلف طبق اصول ایمنی باعث بهبود ایمنی در محیط کار می‌شوند. در حال حاضر با پیشرفت‌های وسیع تکنولوژی، رشته مهندسی ایمنی به یک شغل چالشی و باارزش تبدیل شده است. بر اساس پیش‌بینی‌های دفتر آمار کار، مشاغل مربوط به ایمنی تا سال ۲۰۲۶ بیشتر از ۱۰ درصد رشد پیدا می‌کند. میانگین درآمد سالانهٔ مهندسان ایمنی در ایالات متحده حدود ۸۵۵۳۸ دلار می‌باشد. از جمله دانشگاه‌های برتر رشته مهندسی ایمنی در دنیا می‌توان به مؤسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کمبریج و مؤسسه فدرال سوئیس اشاره کرد.

تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم

در مقاله معرفی رشته مهندسی ایمنی سعی کردیم دید جامع و کاملی از این رشته را ارائه دهیم. اگر قبولی در کنکور و بهترین دانشگاه‌های کشور هدف شماست و می‌خواهید با ورود به دانشگاهی معتبر و انتخاب رشته‌ای مناسب آینده شغلی خود را به بهترین شکل بسازید، تیم مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی آکو به مدیریت مهندس حاج کرم در کنار شما خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم تا در مهم‌ترین سال زندگی‌تان، بهترین خود را اجرا کنید و عالی‌ترین نتیجه را بگیرید. شما می‌توانید برای ارتباط با برترین مشاوران کشور با شماره 02633408944 ارتباط برقرار کنید. تیم مشاوره تحصیلی مهندس حاج کرم اینجا حضور دارند تا پاسخگوی سؤالات شما باشند. همچنین می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا