مشاور من

نحوه استراحت کردن در زمان مطالعه

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

نحوه استراحت کردن در زمان مطالعه

نحوه استراحت کردن در زمان مطالعه مدیریت و زمانبندی مطالعه و استراحت بین آنهاست.

قبلا راجع به عادات بد کنکوری ها صحبت کردیم که شاید به این موضوع ربط داشته باشه! خیلی از دانش آموزان لم خودشون رو پیدا کردند و باید روند خاصی بین زمان مطالعه و استراحتشون تعادل برقرار کردند.

نوشته های مشابه
نحوه استراحت بین مطالعه و خوابیدن

÷خیلی از بچه ها به این افتخار می کنند که تو زنگهای تفریح، توی راه اتوبوس و ماشین دارن درس می خونن! و حتی از یک لحظه از فرصتشون به راحتی نمی گذرن! ما هم به همتشون آفرین می گیم!

بدن ما و بالاخص مغز ما برای بازیابی انرژی موردنیاز و ریکاوری نیاز به استراحت داره! یه قانون نانوشته وجود داره که میگه اگر ما به صورت مداوم و بی وقفه یک کار ثابت رو انجام بدیم، ذهن ما از انجام اون کار زودتر از بدنمون خسته میشه! و هرچه از زمان شروع کار می گذره! کیفیت کارمون پایین تر میاد.

اگر من در یک روز یک درس بخوانم بهتر است؟

یک دانش آموز را تصور کنید که به طور متداوم یک درس می خواند و مثلا سه الی چهار ساعت از مطالعه این درس می گذرد. اتفاقی که می افتد بسیار واضح و شفاف است. ذهن و بدن دچار خستگی می شود و چون مطالعه یک درس بوده این خستگی چند برابر می شود و تمرکز این دانش آموز از بین می رود و بعد از کم شدن تمرکز، به مراتب کیفیت مطالعه پایین تر می آید و بازدهی آن کم می شود. و اگر زمانبندی بین مطالعه و استراحت رعایت نشود یادگیری درست محقق نشده و این دانش آموز صرفا پای کتاب نشسته است و زمان پر می کند و نیاز به تنوع در انتخاب درس در اینجا آشکارتر می گردد.

کنکور هنر
نحوه استراحت کردن در زمان مطالعه 3

به طور کلی پیشنهاد ما این است که دانش آموزانی که پراش فکری بالایی دارند تعداد دروس انتخابی خود را افزایش داده و زمان آن ها را کمتر درنظر بگیرند تا بازدهی بالاتری داشته باشند.

تعریف درست استراحت و نحوه استراحت کردن در زمان مطالعه

نیاز به استراحت در انجام هر کاری بدون شک صد در صدی و لاجرم می باشد. همانطور که اشاره کردیم هر دانش آموزی به تناسب توانایی هایش نسخه خاص به خودش را داراست. و طبق توصیه روانشناسان ما انسان ها در بسیاری از موارد مشترک هستیم.

به همین دلیل توصیه متحصصین برای کسانی که برای یک آزمون رقابتی بزرگ تلاش می کنند این است که بعد از 60 الی 70 دقیقه مطالعه باید 15  دقیقه استراحت کنند. البته برای دانش آموزان و داوطلبینی که تازه شروع به درس خواند کرده اند پیشنهاد ما 40 تا 50 دقیقه مطالعه و 10 الی 15 دقیقه استراحت می باشد.

که همه این ها بستگی به حساسیت درس، علاقه شما به آن درس و شرایط زمانی و همچنین انتظارات شما دارد. به طور کلی بعد از یک ساعت مطالعه با کیفیت 15 دقیقه استراحت معجزه می کند.

استراحتمان چگونه باشد؟

اندازه ی درست وعده های مطالعاتی دروس تخصصی معمولا بین 90 الی 150 دقیقه تعیین می گردد و دانش آموزان عادت دارند تا بعد از وعده های مطالعاتی به استراحت بپردازند. که خود یک نقطه ضعف است. علاوه بر این مشکل که هر 70 دقیقه استراحت نکرده اند مشکل دیپری نیز به وجود می آید و آن این است که وقتی یک درس تمام می شود و می خواهیم به سراغ درس دیگری برویم شروع آن بسیار دشوار می گردد و اگر منظور را تا کنون کتوجه نشده اید به طور خلاصه بین یک وعده استراحت کنید و نه پایان هر وعده درسی! چرا ؟

به این دلیل که وقتی شما بین یک درس استراحت می کنید فکر و ذهنتان درگیر برگشت به آن درس است و باید وعده ناتمام خود را به پایان برسانید.

چرا بعد از استراحت باز هم خسته ام؟

این موضوع ناشی از این است که شما در یک ربع یا بیست دقیقه هایی که استراحت می کنید واقعا استراحت نمی کنید بلکه سراغ چیزهایی می روید که ذهن شما را بیشتر درگیر می کنند مانند؛ تلوزیون، شبکه های اجتماعی خصوصا اینستاگرام، تلگرام و واتساپ، تلفن و …. که درگیری بیشتری برای ذهنتون داره!

زمان استراحت اسمش روشه! باید صرفا استراحت کنید یه ریلکسیشن به تمام معنا و نه چیز دیگهای! فقط و فقط استراحت کامل تمام بدنمون!

چرا باید در زمان استراحت در محل مطالعه بمانم؟

در پایان مقاله نحوه استراحت کردن در زمان مطالعه همیشه در وعده های استراحتتون سعی کنید از محل مطالعه خارج نشید! چون با خارج شدن از محیط مطالعه یه دفعه تمام افراد و قسمت های خونه براتون جذابیت های چند برابری پیدا می کنند! پس خواهشمون اینه که در محل مطالعه بمونین! و یه استراحت 15 دقیقه ای شیک رو به 4 ساعت تبدیل نکنید!

با آرزوی آرامشی ورای تصور بشری

مجتبی سادات رسول

نمایش بیشتر

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا