سبد خرید 0
جهت مشاوره با بهترین مشاورین کنکور کشور با شماره های 33408944-026 تماس بگیرید و یا عدد 1 را به شماره 09025646234 ارسال نمایید. تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود
آماراشتغال 14 رشته در لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

آنچه می خوانید

 وضعیت اشتغال 14 رشته در مقاطع مختلف

در این مقاله وضعیت اشتغال 14 رشته در مقاطع مختلف بررسی شده است. آمار اشتغال 14 رشته در در لیسانس، فوق لیسانس و دکتری توسط طرح پایش وزارت ۹۹ دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم احصا شد. در این مقاله که برگرفته از صحبت های مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم با خبرگزاری مهر می باشد. به بررسی میزان اشتغل 14 رشته در مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی پرداخته شده است. در این مقاله رشته های مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهدسی مواد، حقوق، فیزیک، مهندسی مکانیک، اقتصاد، حسابداری، شیمی، روانشناسی، تاریخ، آموزش زبان انگلیسی، مهندسی هوافضا بررسی شده اند.

آماراشتغال 14 رشته در لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

دلایل پایش از ربان این مقام مسئول

به گزارش مجله آکو محمد سعید سیف در گفت گو با خبرگزاری مهر با تاکید بر پایش هر چه بیشتر وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها گفت:با توجه به بحران های اخیر اقتصادی و آمار بالای یکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در سال های اخیر دچار چالش های زیادی در زمینه های جذب نیروهای دانش آموخته شده ایم.بیکاری نیروهای فارغ التحصیل همواره دربر دارنده ی معضلات اقتصادی و اجتماعی بسیار هست.

تربیت و استفاده از نیروهای دان شآموخته در برنامه‌ریزی‌های علمی، اقتصادی، اجتماعی و توسعه پایدار کشور نقش به سزایی دارد.

سیف با بیان اینکه که درصد اشتغال پذیری دانشجویان هر موسسه، دانشگاه، پژوهشگاه به نوبه ی خود می تواند در هدف گذاری های آن مرکز نقش تعیین کننده ای داشته باشد. با استفاده از اطلاعات پایش شده می توان دانش آموخته گان رشته های مختلف را به سوی بازار کار هدف هدایت کرد.

 

این مقام مسئول وزارت علوم با اشاره به اینکه طرح پایش ۹۹ حاصل تحلیل اطلاعات ۸۸ دانشگاه‌، پژوهشگاه و مراکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی است، ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که تفاوت‌هایی در تعریف جمعیت دانش آموخته شاغل از سوی سامانه ثبتی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با روش پایش در دانشگاه‌ها وجود دارد و تفاوت در این است که تعدادی از دانش‌آموختگان که در مراکز خاص مانند نیروهای مسلح مشغول به فعالیت هستند.

سیف با اعلام اینکه بر اساس نتایج طرح پایش بیشترین میزان اشتغال مربوط به رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی و علوم پایه و بیشترین میزان بیکاری مربوط به رشته‌های هنر است،  تصریح کرد: وضعیت اشتغال 14 رشته در مقاطع مختلف،  رشته‌هایی مانند مهندسی کامپیوتر، برق و حسابداری در مقطع کارشناسی، مهندسی مکانیک، حسابداری و مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد و مهندسی عمران، کامپیوتر و مواد در مقطع دکتری بالاترین میزان اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند.

جداول میزان اشتغال فارغ‌التحصیلان در رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی به شرح زیر است؛

 

عنوان رشته تحصیلی درصد اشتغال در مقطع دکتری
مهندسی عمران ۹۴.۵۲ درصد
مهندسی کامپیوتر ۸۸.۹۰ درصد
مهندسی مواد ۸۶.۹۶ درصد
مهندسی برق ۸۶.۴۵ درصد
حقوق ۸۶.۱۲ درصد
فیزیک ۸۲.۹۰ درصد
مهندسی مکانیک ۸۱.۷۳ درصد
اقتصاد ۷۶.۴۳ درصد
حسابداری ۷۰.۰ درصد
شیمی ۶۹.۹۷ درصد
روانشناسی ۶۳.۶۹ درصد
تاریخ ۶۱.۱۱ درصد
آموزش زبان انگلیسی ۶۰.۰ درصد
مهندسی هوافضا ۴۰.۵۰ درصد

بر اساس جدول بالا اشتغال دانش آموختگان دکتری نسبت به ارشد و کارشناسی در وضعیت بهتری قرار دارند. ۳ رشته مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و مهندسی مواد در مقطع دکتری بیشترین اشتغال را برای دانش آموختگان خود به همراه آورده است. این در حالی است که سه رشته تاریخ با ۶۱ درصد، آموزش زبان انگلیسی با ۶۰ درصد و مهندسی هوافضا با ۴۰ درصد کمترین میزان اشتغال را داشته است.

عنوان رشته تحصیلی درصد اشتغال در مقطع کارشناسی ارشد
مهندسی مکانیک ۷۶.۵۹ درصد
حسابداری ۷۵.۶۱ درصد
مهندسی برق ۶۷.۱۹ درصد
مهندسی کامپیوتر ۶۶.۲۰ درصد
مهندسی مواد ۶۲.۸۶ درصد
حقوق ۶۲.۱۹ درصد
مهندسی عمران ۶۱.۶۸ درصد
آموزش زبان انگلیسی ۶۱.۵۵ درصد
روانشناسی ۶۱.۲۶ درصد
شیمی ۵۷.۱۲ درصد
فیزیک ۵۲.۲۷ درصد
مهندسی هوا فضا ۵۲.۰۰ درصد
اقتصاد ۴۳.۰۸ درصد
تاریخ ۴۲.۲۱ درصد

بر اساس داده‌های وضعیت اشتغال 14 رشته در مقاطع مختلف جدول بالا، ۳ رشته مهندسی مکانیک، حسابداری و مهندسی برق که در مقطع دکتری در رتبه‌های میانی قرار دارد، برای دانشجویان مقطع ارشد بیشترین اشتغال را به همراه داشته است.

عنوان رشته تحصیلی درصد اشتغالزایی در مقطع کارشناسی
مهندسی کامپیوتر ۶۰.۸۰ درصد
مهندسی برق ۵۷.۸۴ درصد
حسابداری ۵۷.۴۹ درصد
مهندسی مکانیک ۵۵.۵۵ درصد
مهندسی عمران ۵۴.۸۱ درصد
مهندسی مواد ۵۰.۲۲ درصد
شیمی ۴۷.۶۰ درصد
اقتصاد ۴۶.۳۹ درصد
حقوق ۴۴.۴۸ درصد
آموزش زبان انگلیسی ۴۳.۹۶ درصد
فیزیک ۴۰.۵۷ درصد
روانشناسی ۳۹.۹۱ درصد
مهندسی هوافضا ۳۷.۳۳ درصد
تاریخ ۳۲.۸۶ درصد

در مقطع کارشناسی درصد اشتغال برای دانش آموختگان نسبت به دانش آموختگان مقاطع ارشد و دکتری کمتر است. در این مقطع تحصیلی رشته مهندسی کامپیوتر با ۶۰ درصد و رشته‌های برق و حسابداری با حدود ۵۷ درصد بیشترین میزان اشتغال را به خود اختصاص داده است.

 77 بازدید کل,  1 بازدید امروز

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://akoedu.ir/?p=12569