پایه های نهم (تیزهوشان)، دهم، یازدهم و دوازدهم جهت دریافت خدمات مشاوره تحصیلی ( نه صرفا برنامه) 2 هفته ای رایگان مشخصات خود را به شماره ی 09025646234 پیامک کنید.

مشاور من

حواس ‌پرتی

تماس با ما مشاوره تحصیلی رایگان
به این نوشته امتیاز دهید

حواس ‌پرتی یکی از بزرگترین و مهمترین گلایه های دانش آموزان کنکور است. اکثر ما در پایان سال کنکور نتیجه‌ی مطلوب را به دست نمی آوریم، با وجود اینکه تلاش کافی را کرده‌ایم.

حواس پرتی

پس چرا این اتفاق می‌افتد؟!

یکی از عوامل مهم آن حواس ‌پرتی حین مطالعه است، زیرا کیفیت مطالعه را کاهش می‌دهد.

و اما تیم مشاوره تحصیلی آکو و من سهیل حاج کرم عوامل حواس ‌پرتی و ایجاد تمرکز را تا حدودی برسی می‌کنیم. زیرا ابتدا باید عوامل حواس‌ پرتی خود را شناسایی کنید، تا بتوانید آن‌ها را کنترل کنید.

ابتدا شما را با یک تعریف کلی از حواس ‌پرتی آشنا می‌کنیم:

ذهن قابلیت این را دارد که مدام درگیر باشد و مسائل مختلف را پردازش کند. اگر در کاری که انجام می‌دهید ذهنتان درگیر نباشد به‌سرعت سراغ موضوع دیگری می‌رود.

حواس ‌پرتی خودش به چند دسته تقسیم می‌شود:

 1. مشکلات محیطی: نظیر شلوغی و مناسب نبودن فضای مطالعه، مناسب نبودن نور، همچنین رنگ‌های اطراف نیز در این زمینه می‌تواند مؤثر باشد. و یکی از موارد بسیار رایج تلفن همراه و شبکه‌های مجازی است. شبکه های مجازی این روز ها عامل اصلی حواس پرتی هستند.
 2. مشکلات درونی: نظیر استرس، افسردگی، وسواس فکری، افکار منفی، کم‌خوابی، گرسنگی و تشنگی.
 3. و در آخر مشکلات بدنی: کم خونی، فقر آهن، کسالت و خستگی و. . …
حواس پرتی

و کنترل کردن مشکلات درونی سخت‌تر از مشکلات بیرونی است.

تا اینجا تا حدودی با عوامل حواس ‌پرتی آشنا شدیم. حال برای کنترل حواس ‌پرتی و افزایش تمرکز حین مطالعه ادامه این مقاله را بخوانید.

ابتدا با یک تعریف کلی از تمرکز آشنا می‌شویم: تمرکز یعنی حفظ و نگه‌داری توجه و حواس، روی موضوعی معین و تمرکز در موضوعاتی که نیاز به تجزیه و تحلیل دارند سخت‌تر است و این امر نیز اکتسابی است برخلاف باور عموم نه امری ذاتی!

بسیاری از دانش‌آموزان علت عدم تمرکز خود را می‌دانند اما کاری برایش نمی‌کنند. زیرا وقت گذاشتن برای مطالعه را کافی می‌دانند و در آخر متوجه اشتباه خود می‌شوند.

راه‌های افزایش تمرکز و مبارزه با حواس پرتی:

 1. یکی از مواردی که خیلی به شما کمک می‌کند. دورنگه داشتن تلفن همراه حین مطالعه است و فقط تایم استراحت سراغ آن بروید.
 2. خواب کافی و به‌موقع نقش مهمی در هوشیاری دارد.
 3. مدل مطالعه درست را انتخاب کنید: برای مثال دراز نکشید حین مطالعه یا راه نروید و با صدای بلند نخوانید. زیرا انرژی‌تان سریع‌تر کم می‌شود و تمرکزتان پایین میاید. همچنین باعث افزایش حواس پرتی می شود.
 4. هر چیزی که باعث حواس ‌پرتی ‌تان می‌شود را به مشاور خود بیان کنید یا روی کاغذی بنویسید تا ذهنتان نسبت به آن موضوع آرام شود.
 5. تغذیه حین مطالعه بسیار مهم است (برای خواندن مطالب مربوط به تغذیه می‌توانید اینجا کلیک کنید) نه گرسنه سر درس بنشینید نه پرخوری کنید که خواب‌آلوده نشوید.
 6. درجه هوا نیز مهم است فضای مطالعه نه خیلی سرد باشد نه خیلی گرم.
 7. میز مطالعه خود را شلوغ نکنید و فقط همان کتابی که مطالعه می‌کنید جلوی چشمتان باشد.
 8. تکنیک‌های کاهش استرس را یاد بگیرید مثل مدیتیشن که بسیار به درمان حواس پرتی کمک می کنند.
 9. مثبت‌اندیش باشید، باید خودمان در ذهنمان انگیزه ایجاد کنیم و هدفمان از درس‌خواندن را بدانیم.
 10. مصرف برخی داروها نیز به کاهش تمرکز منجر می‌شود پس اگر دارویی میل می‌کنید حتماً دررابطه‌با آن با مشاور خود صحبت کنید.

مجتبی سادات رسول

کتاب های زیادی خوانده ایم، افراد بسیاری دیده ایم و با بزرگان بسیاری هم کلام شده ایم. راه درست را نشانتان خواهیم داد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا