مشاور منرشته های دانشگاهی تجربیمعرفی رشته

هر آنچه درمورد میکروبیولوژی بدون کنکور باید بدانید

رشته میکروبیولوژی

تماس با ما
به این نوشته امتیاز دهید

زمانی که صحبت از رشته میکروبیولوژی بدون کنکور می‌شود، بسیاری از افراد گوش‌هایشان تیز می‌شود. سوالی که به وجود می‌آید این خواهد بود که آیا چنین چیزی وجود دارد؟ آیا آینده دارد؟ خواندن چنین درسی سختی‌های خاص خود را دارد. در ادامه درباره میکروبیولوژی بدون کنکور در دانشگاه های آزاد و سراسری بیشتر برای شما صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید. رشته میکروبیولوژی در دانشگاه آزاد کرج بدون کنکور پذیرش میکند. پس اگر برای رشته میکروبیولوژی و گرایش های آن قصد انتخاب رشته دارید ، با مرکز مشاوره انتخاب رشته کنکور آکو کرج  همراه باشید تا با دروس و حتی شهریه پرداختی برای رشته میکروبیولوژی بدون کنکور در دانشگاه های آزاد و سراسری بیشتر آشنا شوید.

معرفی دروس و گرایش های رشته میکروبیولوژی و شرایط تحصیل در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور در دانشگاه های آزاد و پیام نور

رشته میکروبیولوژی بدون کنکور

اول از همه باید بدانید که وارد چه رشته ای خواهید شد. در پایان این رشته  شما یک تکنسین یا مهندس میکروبیولوژی خواهید شد. شاید دروسی که می‌خوانید بی ارتباط با پزشکی نباشد، اما پزشک نخواهید بود. حواستان باشد که شما میکروبیولوژی بدون کنکور را در دانشگاه های آزاد و یا دانشکده های رشته ریاضی و انسانی خواهید خواند.

آینده کاری و بازا ر کار رشته میکروبیولوژی بدون کنکور با رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی (رشته اصلی اسبق گرایش میکروبیولوژی) نیز بسیار متفاوت خواهد بود. بعد از فراغت از تحصیل در حوزه صنعتی و آزمایشگاهی می‌توانید اقدام به کار کنید. از این رشته در صنایع دارویی، تغذیه و غیره استفاده خواهد شد. از طرفی قادر هستید که در آزمایشگاه‌های سراسر کشور مشغول به کار شوید. این موضوع تماماً به میزان علاقه شما بستگی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی

انتخاب رشته میکروبیولوژی 1401

رشته میکروبیولوژی بدون کنکور صرفاً مختص دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی خواهد بود و بقیه دانشگاه‌ها آن را ثبت نام نمی‌کنند. برای مشخص شدن ظرفیت رشته میکروبیولوژی بدون کنکور در دانشگاه های آزاد و پیام نور  باید دفترچه انتخاب رشته هر سال را ملاحظه کنید. نکته مهم این است که این موضوع در کنکور 1400 وجود داشته است، اما مشخص نیست که در سال 1401 رشته میکروبیولوژی مجدد در لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد قرار داشته باشد یا نه. با همه این تفاسیر دانشگاه‌هایی که در سال 1400 برای این رشته ظرفیت داشتند به شرح زیر خواهند بود.

نام دانشگاه ظرفیت پذیرش( نفر) جنسیت
دانشگاه بابلسر ۲۵ زن و مرد
دانشگاه شهید بهشتی ۲۲ زن و مرد
دانشگاه خرم آباد 25 زن و مرد
دانشگاه مراغه 45 زن و مرد
دانشگاه الزهرا 30 زن
دانشگاه اصفهان ۲۵ زن و مرد
دانشگاه‌های اهواز 25 زن و مرد
موسسه غیرانتفاعی ربع رشید تبریز ۶۰ زن و مرد
موسسه غیرانتفاعی صبا ارومیه 60 زن و مرد
موسسه غیرانتفاعی نبی اکرم(ص) تبریز 60 زن و مرد
دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ تهران 60 زن و مرد
دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد 60 زن و مرد
دانشگاه غیرانتفاعی دانش البرز 60 زن و مرد
موسسه غیرانتفاعی آل طه 60 زن و مرد

همانطور که مشاهده می‌کنید تحصیل در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور در دانشگاه های آزاد و پیام نور نیز ظرفیتی نسبتاً محدود دارد. اما نکته مثبت اینجاست تمامی ثبت نام‌ها بر اساس سوابق تحصیلی خواهد بود و ربطی به کنکور شما نخواهد داشت. البته شهریه تحصیل در دانشگاه آزاد برای رشته میکروبیولوژی بدون کنکور نیز موضوع ثابل ملاحظه ای پیش از انتخاب رشته است.

شرایط و شهریه تحصیل در رشته میکروبیولوژی

برای این موضوع شما باید چند مدرک را داشته باشید. اگر زمان تحصیل شما مربوط به نظام قدیم می‌شود باید حتماً دیپلم نظام قدیم را ارائه کنید. معدل‌های بالاتر در صورت کمبود ظرفیت شانس بالاتری خواهند داشت. مورد دوم که اهمیت دارد موضوع مدرک پیش دانشگاهی خواهد بود.

شهریه و شرایط تحصیل در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور دانشگاه آزاد کرج و سایر دانشگاه ها

صرفاً جهت اطلاع تحصیل کنندگان دوره قدیم ذکر می‌کنیم که این بازه تحصیلی با نام نظام سالی واحدی نیز شناخته میشده است. از این رو نگرانی در این مورد نداشته باشید.

کسانی که در نظام جدید تحصیل کرده اند، کافی است که مدرک دیپلم نظام جدید را ارائه دهند. البته در هر دو گروه بحث سوابق تحصیلی اهمیت زیادی خواهد داشت که باید حتماً در نظر گرفته شود.

یک خبر خوش در مورد کسانی که از فنی و حرفه ای یا حتی کار و دانش مدرک دیپلم دارند. آن هم اینکه حتی با دیپلم فنی و کار و دانش نیز میتوانند در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور در دانشگاه های آزاد و پیام نور با پرداخت شهریه اقدام به تحصیل کنند.

البته در جریان باشید که کار برای فارغ التحصیلان رشته های فنی برای قبولی در رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد حتی با پرداخت شهریه مازاد، سخت خواهد بود و حتماً در طول ترم اول باید تعدادی از دروس متوسطه دوم رشته نظری را در قالب پیش نیاز پاس کنند.

این مدارک را به همراه مدارک شناسایی باید در روز ثبت نام تعیین شده توسط دانشگاه که در سایت نیز وجود دارد، به همراه داشته باشید. حواستان باشد که حتماً در مورد شهریه نیز تحقیق کنید.

شهریه

مرحله اول ثبت نام در میکروبیولوژی بدون کنکور

اولین زمان ثبت نام بدون کنکور رشته میکروبیولوژی در دانشگاه آزاد ، مهر ماه خواهد بود. در این دو سال تمامی امور در این حوزه به صورت اینترنتی بوده است. انتظار می‌رود که در سال آتی نیز فرایند ثبت نام به همین منوال برگزار گردد. سعی کنید از اینترنت پر سرعت و بدون قطع شدن بهره ببرید تا در روند کاری مشکلات ایجاد نشود.

حتماً مدارک خواسته شده مانند صفحات شناسنامه، کارت ملی، عکس پرسنلی و غیره را به صورت اسکن شده در کامپیوتر یا فلش خود آماده داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. به عنوان یک راهنمایی بهتر است که فایل‌ها به صورت JPG باشد تا کار آسان‌تر انجام شود.

میکروبیولوژی بدون کنکور آزاد

برای انجام فرایند ثبت نام ابتدا وارد سایت دانشگاه آزاد شوید. البته می توانید با کلیک روی این لینک azmoon.org  وارد این صفحه شوید. سپس باید یک کارت اعتباری و شماره سریال جهت ثبت نام بخرید. این مرحله به انتخاب رشته سراسری بسیار شبیه خواهد بود. در صفحه اصلی لینک برای این کار وجود خواهد داشت.

حالا با پرداخت شهریه تعیین شده و استفاده از رمز عبور و شناسه وارد سیستم آموزشی دانشگاه آزاد در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور شوید. حالا نوبت آن خواهد بود که اطلاعات خود را تکمیل کنید و مدارک بیان شده را آپلود کنید. با این کار مراحل ثبت نام تقریباً تمام شده است. حالا فقط کافی است که کد رشته‌های میکروبیولوژی بدون کنکور را از دفترچه کنکور استخراج کنید و در قسمت انتخاب رشته بر اساس اولویت شهر انتخاب کنید. پس از تکمیل فرایند و چک پایانی روی دکمه تایید نهایی کلیک کرده و کار را به پایان برسانید.

مرحله دوم برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه

این ثبت نام برای افرادی خواهد بود که ورودی بهمن ماه هستند. در حقیقت این افراد می‌توانند در نوبت ترم دوم ثبت نام کنند. البته یک تفاوت بزرگ خواهد داشت. شما دیگر قادر به ثبت نام اینترنتی نخواهید بود و باید حضوری مراجعه کنید.

دانشگاه مد نظر را انتخاب کنید و برای انجام مراحل ثبت نام به صورت حضوری در محل حاضر شوید. عموماً تایم ثبت نام هفته اول بهمن ماه خواهد بود. اما در دی ماه به صورت حضوری یا با بررسی سایت دانشگاه، این موضوع را حتماً چک کنید.

میکروبیولوژی بدون کنکور در موسسات و دانشگاه های پیام نور

در مورد موسسات غیر انتفاعی و پیام نور نیز به همین صورت خواهد بود. هیچ فرقی ندارد. فقط تفاوت در پر کردن برگه انتخاب رشته است که باید در برگه انتخاب رشته سراسری پر شود و شما صرفاً کد رشته‌های بدون کنکور را بزنید. محل پر کردن نیز در سایت سنجش و از منو انتخاب رشته است. خرید کارت اعتباری در این مرحله نیز اجباری خواهد بود.

گرایش های رشته میکروبیولوژی بدون کنکور در دانشگاه پیام نور

البته در مورد فرایند ثبت نام، با توجه به عدم پذیرش در نیم ترم دوم، همه چیز در نیم سال اول رقم خورده و پس از اعلام نتایج، باید به موسسه مد نظر مراجعه کرده و کارهای ثبت نام را به صورت حضوری انجام دهید.

گرایش های رشته میکروبیولوژی

برای رشته میکروبیولوژی سه گرایش در دانشگاه های مجاز وجود خواهد داشت که به شرح زیر خواهد بود.

 گرایش غذایی رشته میکروبیولوژی در دانشگاه های آزاد و پیام نور: این گرایش بیشتر در حوزه صنایع غذایی خواهد بود. افراد این گرایش دروس مشترک بسیاری با دانشجویان بهداشت، صنایع تغذیه و تا حدودی پزشکی خواهند داشت. حوزه کاری در صنعت خواهد بود. از نظر حقوقی نیز جایگاه متوسط خواهند داشت. البته به عنوان مدیر حقوق بالایی دریافت خواهند کرد. در این بخش شما با فساد مواد غذایی سروکار خواهید داشت.

گرایش میکروبیولوژی صنعتی: این گرایش کمی بزرگ‌تر از گرایش های غذایی و پزشکی رشته میکروبیولوژی خواهد بود. در میکروبیولوژی صنعتی علاوه بر پوشش مباحث مرتبط با حوزه غذایی، دروس وارد علوم کشاورزی و مباحث سموم و کودها نیز می‌شود. برخی بیان می‌کنند که این رشته را بخوانیم که جامع‌تر است. شاید جامع‌تر باشد، اما به علت ترکیب شدن با موضوعی دیگر کمی کلی گویی خواهد داشت و به صورت تخصصی در حوزه غذایی بحث نخواهد کرد. در صورتی که علاقه به گیاهان ندارید، این گرایش را توصیه نمی‌کنیم.

گرایش پزشکی پرطرفدارترین گرایش های میکروبیولوژی: گرایش پزشکی در میان گرایش های رشته میکروبیولوژی قسمت کاربردی بیشتر آزمایشگاهی دارد. بیشتر در این رشته به بررسی مموارد بیماری زا و میکروب‌ها می‌پردازید. همچنین حواستان باشد که در این رشته مسائل زشکی و اصطلاحات آن بسیار زیاد خواهد بود. عموماً این گرایش مسیری سخت برای ورود به مراکز صعتی و غذایی خواهند داشت. در عین حال آزمایشگاه‌ها بسیار از این افراد استقبال خواهند کرد.

گرایش های میکروب دانشگاه آزاد بدون کنکور1401

مرکز مشاوره انتخاب رشته آکو و رشته میکروبیولوژی بدون کنکور

رشته میکروبیولوژی بدون کنکور یکی از رشته های جذاب با گرایش های علمی بیشتر برای دانشجویان مختلف خواهد بود که قادر هستند از طریق دانشگاه آزاد یا موسسات غیر انتفاعی و پیام نور نسبت به آن اقدام کنند. در مورد زمان ثبت نام و نحوه انجام آن تمامی مراحل را بیان کردیم. حتماً حواستان باشد که این مدت زمان تحصیلی رشته معادل 4 سال خواهد داشت.

شاید افراد دروسی معادل پزشکی بگذرانند، اما به هیچ وجه دکتر نبوده و باید به عنوان کارشناس یا تکنسین در صنایع و آزمایشگاه‌ها اقدام به فعالیت کنند. موفقیت شما آرزوی ما خواهد بود. در صورت هر گونه سوال و نیاز به راهنمایی بیشتر، ما در سایت آکو در خدمت شما خواهیم بود.

اهمیت معدل در این موضوع پایین خواهد بود. شما بهتر است که روی دانشگاه و علاقه خودتان تمرکز کنید. در نظر داشته باشید که حتماً مهلت ثبت نام و ظرفیت دانشگاه را در صورت نهایی شدن انتخابتان، از خود مرکز آموزشی استعلام بگیرید.

اینستاگرام مرکز مشاوره انتخاب رشته تخصصی کنکور آکو کرج

 

آیا رشته میکروبیولوژی بدون کنکور امکان پذیر است؟

بله. هم در دانشگاه آزاد و هم مراکز غیر  انتفاعی می‌توانید به تحصیل بپردازید.

ثبت نام در رشته میکروبیولوژی بدون کنکور چگونه خواهد بود؟

بر اساس سوابق تحصیلی و ظرفیت دانشگاه مد نظر شما خواهد بود.

ثبت نام دانشگاه آزاد برای رشته میکروبیولوژی بدون کنکور چه زمانی انجام خواهد شد؟

در دو نوبت. یکی در اوایل مهر ماه و دیگری در بهمن ماه. اولی هب صورت الکترونیکی و دومی به صورت حضوری خواهد بود.

مدت زمان تحصیل چقدر است؟

مثل همه رشته های کارشناسی ، زمان تحصیل رشته میکروبیولوژی به مدت 4 سال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا